Osadní výbory v obcích

Vydáno: 15 minut čtení

Zákon o obcích dává zastupitelstvu obce možnost zřizovat výbory jako své poradní, iniciativní a kontrolní orgány. Výbory tudíž nejsou orgány obce, ale orgány zastupitelstva obce. Plní úkoly, kterými je zastupitelstvo obce pověřilo, a svá stanoviska a návrhy předkládají zastupitelstvu obce. Jedním z typů výborů, které může zastupitelstvo obce zřídit, jsou osadní nebo místní výbory, o kterých pojednává tento příspěvek.

Osadní výbory v obcích
JUDr.
Václav
Dobrozemský
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích“), rozlišuje výbory zastupitelstva obce na obligatorně a fakultativně zřizované. Zastupitelstvo obce dle § 117 odst. 2 zákona o obcích zřizuje vždy finanční a kontrolní výbor, za splnění podmínek stanovených v odst. 3 pak i výbor pro národnostní menšiny. Fakultativně zřizované výbory jsou všechny ostatní, přičemž zastupitelstvo není omezeno co do počtu výborů ani do výběru oblastí, kterými by se výbory měly zabývat. Může tak být zřízen například výbor kulturní, pro sport, pro životní prostředí, pro strategický rozvoj, pro územní plánování, pro dopravu, sociální apod. Záleží na velikosti obce, velikosti zastupitelstva obce, politických dohodách, potřebách obce a místních zvyklostech.
Jedním z typů fakultativně zřizovaných výborů jsou i výbory osadní nebo místní. Zákon o obcích umožňuje obojí označení (názvy jsou si rovny), ale používá legislativní zkratku „osadní výbor“.
„Osadní výbory připomínají historickou reflexi existence ,osad tak, jak s nimi počítala prvorepubliková úprava a
judikatura
. V současných podmínk&aa