Změny u daně z příjmů od 1. 1. 2011

Vydáno: 23 minut čtení

Ve změnách zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), ke kterým dochází s účinností od 1. 1. 2011, opět nelze zaznamenat žádné podstatné zjednodušení právní úpravy daně z příjmů. Naopak některé změny znamenají zavedení nových výjimek a rozšíření zvláštních ustanovení pro zvláštní případy nebo pro speciálně vymezený okruh poplatníků. Některé změny mají i retroaktivní účinky, ale podle vyjádření vlády jde o nepravou retroaktivitu směřující k naplnění významného veřejného zájmu (zachování stability cen energie, nezvyšování veřejného dluhu apod.).

Změny u daně z příjmů od 1. 1. 2011
Ing.
Jiří
Vychopeň
Ne vždy je ale zcela jasný smysl nové právní úpravy, zejména když některé vládou prosazené změny s účinností od 1. 1. 2011 budou mít u části poplatníků zcela jistě dopad ve zvýšení jejich základu daně, a tím se jim zvýší i daň z příjmů (případně i odvody pojistného na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění), což je poněkud v rozporu s mnohokrát deklarovaným záměrem vládní
koalice
nezvyšovat zdanění příjmů. Zatímco u většiny poplatníků zřejmě nebude tento dopad příliš velký, u některých příjmových skupin se může projevit i značným nárůstem placení daně (např. u poplatníků s příjmy z provozování ekologických zdrojů a zařízení, u některých výdělečně činných starobních důchodců). Některým poplatníkům mohou změny u daně z příjmů naopak přinést daňovou úlevu.
 
Změny v zákoně o daních z příjmů v souvislosti s novým daňovým řádem
K 1. 1. 2011 nabude účinnosti zákon č. 281/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím daňového řádu. V části devatenácté tohoto zákona je obsažena změna zákona o daních z příjmů, kterou byly nově do ZDP zapracovány některé právní úpravy týkající se daně z příjmů, jež byly dosud řešeny zákonem č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZSDP“), zejména:
*
do § 38d ZDP byl doplněn odstavec 11, ve kterém je stanovena povinnost plátce daně podat po uplynutí kalendářního roku nebo po ukončení činnosti, která je předmětem zdanění, místně příslušnému správci daně vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně na tiskopise vydaném Ministerstvem financí (dosud je tato povinnost upravena v § 69 odst. 2 ZSDP),
*
do § 38h ZDP byl vložen nový odstavec 3, podle kterého se zálohy na daň srážené z příjmů ze závislé činnosti podle odstavců 12 nebo 5 zaokrouhlují na celé koruny nahoru (zaokrouhlování záloh na daň je dosud upraveno v § 46a odst. 2 ZSDP),
*
do § 38h ZDP byl doplněn nový odstavec 15, který upravuje procesní způsobilost plátcových pokladen a mzdových účtáren při srážce záloh nebo daně podle zvláštní sazby daně z příjmů ze závislé činnosti (dosud upraveno v § 4 odst. 9 ZSDP),
*
do ZDP byl vložen nový § 38t, v jehož prvním odstavci je pojišťovnám stanovena povinnost sdělit ve vymezených případech místně příslušnému správci daně nebo správci daně příslušnému plátcově pokladně výplatu pojistného nebo výplatu zálohy na pojistné plnění, a to do 30 dnů ode dne provedení této výplaty (dosud je tato povinnost upravena v § 34 odst. 14ZSDP),
*
ve druhém odstavci nového § 38t je daňovým rezidentům a stálým provozovnám daňových nerezidentů umístěným na území České republiky stanovena povinnost oznámit místně příslušnému správci daně uzavření kontraktu s daňovým nerezidentem, na jehož základě může dojít ke vzniku stálé provozovny podle ustanovení § 22 odst. 2 ZDP (dosud je tato povinnost upravena v § 34 odst. 17 ZSDP).
 
Změny v zákoně o daních z příjmů v souvislosti s novelou zákona o územních finančních orgánech
K 1. 1. 2011 nabude účinnosti také legislativně technická část první letošní novely ZDP přijaté zákonem č. 199/2010 Sb. (část této novely týkající se zdaňování příjmů fyzických osob ze státních dluhopisů nabyla účinnosti již dnem 16. 6. 2010). K legislativně technickým změnám v ZDP dochází v návaznosti na novelu zákona č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů, podle které se jako nová součást soustavy územních finančních orgánů zřizuje Generální finanční ředitelství. V souvislosti s tím se v příslušných ustanoveních ZDP (např. v § 35d odst. 5 a 9, v § 38d odst. 3 a 11 apod.) slova
„Ministerstvo financí“ nahrazují slovy „Generální finanční ředitelství“
.
 
Novela zákona o daních z příjmů
Dne 8. 12. 2010 vyšel ve Sbírce zákonů zákon č. 346/2010 Sb., kterým byla až na výjimky s účinností od 1. 1. 2011 přijata v pořadí již 107. novela ZDP včetně změny některých dalších souvisejících zákonů. Tato novela byla přijata jako součást vládou navržených tzv. úsporných zákonů, jejichž schválení v letošním roce dosáhla vládní
koalice
s pomocí vyhlášení stavu legislativní nouze v době od 1. 11. do 15. 11. 2010. Novela obsahuje celkem 131 změnových bodů a 15 přechodných ustanovení.
Zákon č. 346/2010 Sb. přináší zejména následující změny v ZDP:
*
Zrušují se některá dosavadní osvobození od daně z příjmů, takže od 1. 1. 2011 budou dani z příjmů nově podléhat také příjmy z provozu malých vodních elektráren do výkonu 1 MW, větrných a solárních elektráren a dalších ekologických zdrojů a zařízení.
Tato změna se týká fyzických i právnických osob, přičemž zrušení osvobození od daně se bude týkat i těch zdrojů a zařízení, které byly uvedeny do provozu před 1. 1. 2011. Podle přechodného ustanovení se dosavadní osvobození příjmů z provozu ekologických zdrojů a zařízení od daně podle § 4 odst. 1 písm. e) ZDP nebo podle § 19 odst. 1 písm. d) ZDP, ve znění účinném do 31. 12. 2010, použije naposledy za zdaňovací období, které započalo v roce 2010.
Příklad
Fyzická osoba zahájila dne 1. 9. 2010 provoz fotovoltaické elektrárny. Zatímco příjmy z provozu elektrárny, které poplatník obdrží do 31. 12. 2010, budou ještě osvobozeny od daně z příjmů, příjmy z provozu elektrárny plynoucí poplatníkovi od 1. 1. 2011 již budou dani z příjmů podléhat a poplatník je bude zahrnovat do dílčího základu daně podle § 7 ZDP.
*
Výsluhové náležitosti u vojáků z povolání a výsluhové nároky u příslušníků bezpečnostních sborů podle zvláštních právních předpisů.
Výsluhový příspěvek a odbytné u vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů budou zdaňovány jako ostatní příjmy podle nově doplněného ustanovení § 10 odst. 9 písm. a) ZDP.
Nadále zůstává osvobozeno od daně úmrtné a příspěvek na pohřeb podle zvláštních právních předpisů [nově doplněno do ustanovení § 4 odst. 1 písm. d) ZDP] a odchodné u vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů podle zvláštních předpisů [nově doplněno do ustanovení § 4 odst. 1 písm. n) ZDP].
Do 31. 12. 2011 bude ještě podle nového znění ustanovení § 4 odst. 1 písm. o) ZDP osvobozen od daně i přídavek na bydlení u vojáků z povolání podle zvláštních právních předpisů. Od 1. 1. 2012 bude ale i toto osvobození zrušeno.
*
Plat a paušální náhrada výdajů prezidenta republiky a
renta
a paušální náhrada výdajů poskytované bývalému prezidentu republiky.
Plat prezidenta republiky a víceúčelová paušální náhrada výdajů spojených s výkonem jeho funkce,
renta
a víceúčelová paušální náhrada poskytovaná bývalému prezidentu republiky podle zákona o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce budou zdaňovány jako ostatní příjmy podle nově doplněných ustanovení § 10 odst. 9 písm. b) a c) ZDP. Nadále zůstávají osvobozena od daně naturální plnění poskytovaná prezidentu republiky podle zvláštního právního předpisu a bývalému prezidentu republiky podle zákona o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce.
*
Příjmy spořitelních a úvěrních družstev z úroků a jiných výnosů z vkladů u bank.
Ke zrušení tohoto osvobození již jednou došlo, a to zákonem č. 2/2009 Sb. s účinností od 1. 1. 2009. To však platilo jen do 19. 7. 2009, kdy bylo zákonem č. 216/2009 Sb. osvobození příjmů spořitelních a úvěrních družstev z úroků a jiných výnosů z vkladů u bank znovu zavedeno, a to ustanovením § 19 odst. 1 písm. zq) ZDP.
*
Podle nového znění ustanovení § 4 odst. 3 ZDP se osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v § 4 odst. 1 písm. h) ZDP nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč.
V ustanovení § 4 odst. 3 ZDP je dále uvedeno, že do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Pro pracující důchodce to počínaje rokem 2011 znamená, že pokud součet jejich příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků (mimo příjmů, které jsou od daně osvobozeny, a příjmů, z nichž se daň sráží zvláštní sazbou daně podle § 36 ZDP), příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a příjmů z pronájmu majetku nezařazeného do obchodního majetku přesáhne po odečtení výdajů na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů v kalendářním roce částku 840 000 Kč, bude jim zdaněn i celý důchod, který v tomto kalendářním roce pobírali.
Pro účely § 4 odst. 3 ZDP se u poplatníka nebudou do součtu příjmů zahrnovat příjmy z kapitálového majetku podle § 8 ZDP (např. podíly na zisku z majetkového podílu na akciové společnosti nebo na společnosti s ručením omezeným, úroky a výnosy z vkladů na vkladních knížkách, úroky z půjček apod.) ani ostatní příjmy podle § 10 ZDP (např. příjmy z prodeje nemovitostí, příjmy z prodeje movitých věcí apod.).
Příklad
Fyzická osoba je od roku 2009 poživatelem starobního důchodu. Ve zdaňovacím období roku 2011 bude mít kromě vyplaceného důchodu v celkové výši 160 000 Kč tyto další zdanitelné příjmy:
*
příjmy ze závislé činnosti v celkové výši 250 000 Kč,
*
podíl na zisku ve veřejné obchodní společnosti ve výši 600 000 Kč.
Řešení
Jelikož součet příjmů podle § 6 a podle § 7 ZDP za zdaňovací období roku 2011 převýší částku 840 000 Kč, bude za toto zdaňovací období poplatníkovi zdaněna i celá částka starobního důchodu. V přiznání k dani z příjmů za rok 2011 poplatník uvede částku 160 000 Kč jako ostatní příjem podle § 10 ZDP.
*
Do § 7 odst. 2 ZDP bylo doplněno nové písmeno e), podle kterého se za příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti považují i příjmy z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.
*
Do § 7 odst. 7 ZDP byla doplněno nové písmeno d), podle kterého lze u příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku uplatnit namísto výdajů prokazatelně vynaložených na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů výdaje ve výši 30 %.
V praxi asi nebude příliš možností podle tohoto ustanovení postupovat. Podle stanoviska Ministerstva financí v pokynu D-300 musí poplatník, který u příjmů podle § 7 ZDP uplatňuje výdaje procentem z příjmů, uplatnit takto výdaje ze všech druhů příjmů, které má podle § 7 odst. 1 písm. a)c) a odst. 2 ZDP a které tvoří jeden dílčí základ daně. To znamená, že poplatník nemůže postupovat např. tak, že by u příjmů z podnikání uplatnil skutečně vynaložené výdaje a u příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku pro účely podnikání výdaje v procentní výši. A v případě, kdy bude poplatník u příjmů z podnikání uplatňovat výdaje v procentní výši, zase nepřipadá použití nově doplněného ustanovení § 7 odst. 7 písm. d) ZDP v úvahu proto, že v tomto případě nebude mít poplatník pronajímaný majetek zařazen v obchodním majetku.
*
V
e čtvrté větě ustanovení § 20 odst. 8 ZDP bylo doplněno, že právnické osoby mohou snížit základ daně nejvýše o dalších 5 % i v případě poskytnutí darů středním školám a vyšším odborným školám na pořízení materiálu nebo zařízení nebo na opravy a modernizaci zařízení využívaných pro účely praktického vyučování.
Podle dosavadního znění čtvrté věty ustanovení § 20 odst. 8 ZDP mohou právnické osoby snížit základ daně nejvýše o dalších 5 % jen v případě poskytnutí darů vysokým školám a veřejným výzkumným institucím.
Podle přechodného ustanovení v čl. II zákona č. 346/2010 Sb. je ustanovení § 20 odst. 8 ZDP v novém znění možno použít již za zdaňovací období roku 2010.
*
V § 23 odst. 8 písm. b) ZDP bylo v bodu 1 doplněno, že u poplatníků, kteří vedou účetnictví, se při ukončení nebo přerušení činnosti a při přechodu na uplatnění výdajů v procentech z dosažených příjmů upraví základ daně také o zálohy.
*
V § 23 odst. 8 ZDP bylo doplněno, že při zpětné úpravě základu daně za předcházející zdaňovací období, kterou je poplatník daně z příjmů fyzických osob povinen provést při změně způsobu uplatňování výdajů, nebude poplatník v prodlení, jestliže podá dodatečné daňové přiznání a zaplatí daň nejpozději do dne, kdy je povinen podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo.
Znamená to, že od 1. 1. 2011 již nebudou poplatníci s příjmy podle § 7 a 9 ZDP postihováni úrokem z prodlení u nedoplatku daně, který jim vznikne při přechodu na jiný způsob uplatňování výdajů a s tím související zpětné úpravě základu daně podle ustanovení § 23 odst. 8 ZDP, pokud za příslušné zdaňovací období podají dodatečné přiznání k dani z příjmů fyzických osob a nedoplatek daně za toto zdaňovací období zaplatí nejpozději do termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo.
*
Podle nového znění ustanovení § 24 odst. 2 písm. y) ZDP již nebude odpis pohledávky, který lze v případech vymezených v tomto ustanovení uplatnit jako daňově uznatelný náklad, podmiňován tím, že k dané pohledávce lze uplatňovat opravné položky podle zvláštního zákona. Vedle toho je ale nově doplněno, že jako daňově uznatelný náklad nelze uplatnit odpis bezúplatně nabytých pohledávek a pohledávek vzniklých mezi spojenými osobami.
Tato změna umožní poplatníkům, kteří vedou účetnictví, uplatňovat v případech uvedených v ustanovení § 24 odst. 2 písm. y) ZDP (např. při úmrtí nebo zániku dlužníka) odpis nepromlčené pohledávky v hodnotě vyšší než 200 000 Kč jako daňový náklad i tehdy, jestliže nebylo zahájeno žádné řízení k vymáhání této pohledávky.
*
V § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP byly doplněny a upřesněny některé podmínky pro uplatňování paušálního výdaje na dopravu, např. že:
-
v průběhu zdaňovacího období nelze měnit způsob uplatnění paušálního výdaje na dopravu na způsob uplatnění výdajů podle písm. k) a naopak,
-
v měsíci pořízení nebo vyřazení silničního motorového vozidla lze uplatnit poměrnou část paušálního výdaje na dopravu,
-
paušální výdaj na dopravu nemohou kromě stanovených výjimek uplatňovat poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání.
Příklad
Dne 11. 4. 2011 pořídí s. r. o. nový osobní automobil, u kterého bude uplatňován paušální výdaj na dopravu. Za měsíc duben 2011 bude jako paušální výdaj na dopravu uplatněna částka ve výši 3 333 Kč (5 000 / 30 x 20) a teprve od měsíce května 2011 bude možno u nově pořízeného osobního automobilu uplatňovat paušální výdaj na dopravu v plné výši 5 000 Kč měsíčně.
*
Do § 24 odst. 2ZDP bylo doplněno nové písmeno zu), podle kterého lze nově uplatnit jako výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení příjmů také motivační příspěvek poskytnutý na základě smluvního vztahu žákovi nebo studentovi připravujícímu se pro poplatníka na výkon profese, a to do výše 2 000 Kč měsíčně, v případě studenta vysoké školy do výše 5 000 Kč měsíčně.
Motivačním příspěvkem se podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. zu) ZDP rozumí:
*
stipendium, příspěvek na stravování, ubytování a vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese,
*
příspěvek na jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání,
*
příspěvek na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek poskytovaných nad rámec zvláštních právních předpisů.
S takto vymezeným novým pojmem jsou ale spojeny určité výkladové nejasnosti, např.:
*
co všechno lze pro daný účel považovat za „profesi“ a co všechno bude možno chápat jako „připravování se na výkon profese pro poplatníka“,
*
na základě jakého smluvního vztahu by měl být motivační příspěvek poskytován.
V důvodové zprávě k vládnímu návrhu novely ZDP je k ustanovení § 24 odst. 2 písm. zu) uvedeno jen to, že „se jedná o daňovou podporu realizace opatření uvedených v Akčním plánu podpory odborného vzdělávání“, a to „zavedením daňové uznatelnosti limitovaného motivačního příspěvku zaměstnavatele žákovi střední školy nebo studentovi vyšší odborné školy, který se na základě smluvního ujednání pro zaměstnavatele připravuje jako budoucí zaměstnanec“. K tomu lze jen připomenout, že podle ustanovení § 6 odst. 2 ZDP je pro účely tohoto zákona jako „zaměstnanec“ označen každý poplatník s příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků a jako „zaměstnavatel“ plátce tohoto příjmu. V tomto smyslu by pro účely ustanovení § 24 odst. 2 písm. zu) ZDP zřejmě mohl být považován za „budoucího zaměstnance“ např. i budoucí jednatel s. r. o.
*
Podle nového znění ustanovení § 24 odst. 4 písm. a) ZDP bude nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku, který lze podle tohoto zákona odpisovat, uznáváno jako výdaj (náklad) za podmínky, že doba nájmu hmotného movitého majetku bude činit alespoň minimální dobu odpisování uvedenou v § 30 odst. 1, přičemž u hmotného movitého majetku zařazeného v odpisové skupině 2 nebo 3 podle přílohy č. 1 k tomuto zákonu bude možno dobu nájmu zkrátit až o 6 měsíců.
Podle přechodných ustanovení se tato nová právní úprava, která v podstatě zachovává délku minimální doby nájmu hmotného movitého majetku stanovenou v § 24 odst. 2 písm. a) ZDP od 1. 4. 2009 do současné doby, netýká smluv o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku uzavřených do 31. 12. 2010, pokud byl hmotný majetek, který je předmětem této smlouvy, také nejpozději do tohoto data přenechán nájemci ve stavu způsobilém obvyklému užívání.
*
Pro hmotný majetek využívaný k výrobě elektřiny ze slunečního záření je v novém § 30b ZDP stanoven speciální způsob odpisování, a to rovnoměrně bez přerušení po dobu 240 měsíců ze 100 % vstupní ceny nebo zvýšené vstupní ceny.
Podle přechodných ustanovení se u hmotného majetku uvedeného v § 30b ZDP, u něhož bylo zahájeno odpisování před 1. 1. 2011, od uvedeného data změní dosavadní způsob odpisování na způsob odpisování uvedený v § 30b ZDP, přičemž:
*
odpisy se stanoví jako podíl vstupní ceny snížené o celkovou výši odpisů stanovených z tohoto majetku do konce roku 2010 a zbývající doby odpisování v měsících počínaje zdaňovacím obdobím roku 2011,
*
zbývající doba odpisování v měsících se stanoví jako rozdíl mezi 240 měsíci a počtem kalendářních měsíců, které uplynuly po měsíci, v němž byl tento hmotný majetek zaevidován, do konce roku 2010.
Příklad
Hmotný majetek k výrobě elektřiny ze slunečního záření zaevidoval poplatník do obchodního majetku dne 10. 9. 2009, ale z důvodu osvobození příjmů z provozování fotovoltaické elektrárny od daně podle § 4 odst. 1 písm. e) ZDP nebude za zdaňovací období roku 2009 a roku 2010 uplatňovat u tohoto hmotného majetku daňové odpisy. Od zdaňovacího období roku 2011, kdy budou příjmy z provozu fotovoltaické elektrárny již zdaňovány, bude poplatník u hmotného majetku k výrobě elektřiny ze slunečního záření uplatňovat daňové odpisy podle § 30b ZDP, a to po dobu 240 měsíců. Odpis za zdaňovací období roku 2011 bude vypočítán jako podíl ve výši 12/240 ze vstupní ceny.
*
V délce 240 měsíců je v novém ustanovení § 24 odst. 16 ZDP stanovena i minimální doba nájmu u finančního pronájmu s následnou koupí hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny.
*
V § 35 odst. 1 ZDP se zrušuje písm. c), což znamená, že poplatníkům daně z příjmů právnických osob zaměstnávajících nejméně 25 zaměstnanců, u nichž podíl zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, činí více než 50 % průměrného ročního přepočteného počtu všech jejich zaměstnanců, již nebude náležet sleva na dani ve výši poloviny daně vypočítané ze základu daně z činností provozovaných těmito poplatníky.
*
Základní sleva na dani na poplatníka, která podle stávajícího znění ustanovení § 35ba odst. 1 písm. a) ZDP činí za zdaňovací období 24 840 Kč (měsíčně 2 070 Kč), se podle nového znění uvedeného ustanovení snižuje na 23 640 Kč (měsíčně 1 970 Kč).
Tato změna bude ale platit jen do 31. 12. 2011 (tedy jen pro zdaňovací období roku 2011) a od 1. 1. 2012 se sleva na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a) ZDP zase vrátí na původní výši, tj. na 24 840 Kč za zdaňovací období (měsíčně 2 070 Kč).
Smyslem tohoto opatření je podle důvodové zprávy k vládnímu návrhu novely ZDP „snížení fiskálního napětí v souvislosti s opakujícími se povodňovými škodami“.
 
Změny v zákoně o rezervách v souvislosti s novelou zákona o daních z příjmů
Zákonem č. 346/2010 Sb. bylo s účinností od 1. 1. 2011 přijato také několik změn v zákoně č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZoR“), např.:
*
V § 4 odst. 1 ZoR bylo doplněno ustanovení, podle kterého nelze vytvářet zákonné rezervy a opravné položky v průběhu likvidace nebo v průběhu insolvenčního řízení v době trvání účinků prohlášení konkurzu, s výjimkou rezerv uvedených v § 10 odst. 2 ZoR (rezerva na sanaci pozemků dotčených těžbou a rezerva na vypořádání důlních škod), jejichž finanční prostředky budou uloženy na zvláštním vázaném účtu v bance podle § 10a.
*
Podle nově upřesněného ustanovení v § 7 odst. 4 ZoR se při nepřevedení peněžních prostředků v plné výši rezervy na opravy hmotného majetku připadající na jedno zdaňovací období nejpozději do termínu pro podání daňového přiznání zruší rezerva ve zdaňovacím období, za které se toto daňové přiznání podává.
Touto změnou se jednoznačně stanoví povinnost zrušit dosud vytvořenou rezervu na opravy hmotného majetku v tom zdaňovacím období, ve kterém nebyla splněna stanovená podmínka deponování peněžních prostředků ve výši této rezervy na samostatný účet (podle stávající právní úpravy se v tomto případě zruší rezerva až v následujícím zdaňovacím období). Podle přechodného ustanovení novely ZoR se ustanovení § 7 odst. 4 v novém znění použije poprvé na tvorbu rezervy, která bude zahájena ve zdaňovacím období roku 2011.
 
Změny v zákoně o daních z příjmů v souvislosti s novelou zákona o stavebním spoření
Dne 8. 12. 2010 byl ve Sbírce zákonů vydán také zákon č. 347/2010 Sb., kterým se s účinností od 1. 1. 2011 mění kromě zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, také zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a to následovně:
*
Ustanovení § 4 odst. 1 písm. s) ZDP, podle kterého jsou dosud od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny úroky z vkladů ze stavebního spoření, včetně úroků ze státní podpory podle zvláštního zákona, se zrušuje a nahrazuje se novým ustanovením, podle kterého bude nadále od daně osvobozen příspěvek fyzickým osobám podle zákona upravujícího stavební spoření a státní podporu stavebního spoření, avšak s výjimkou příspěvku, na který vznikl nárok v roce 2010 a který byl poukázán stavební spořitelně po 31. prosinci 2010.
*
V § 8 odst. 2 ZDP se doplňuje nové písmeno c), podle kterého bude příspěvek fyzickým osobám podle zákona upravujícího stavební spoření a státní podporu stavebního spoření, na který vznikl nárok v roce 2010 a který bude poukázán stavební spořitelně po 31. prosinci 2010, posuzován jako příjem z kapitálového majetku.
Do § 36 ZDP byl v souvislosti s touto změnou doplněn nový odstavec 8, podle kterého bude tento příjem podléhat dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ve výši 50 %.
Těmito změnami má být mimořádně formou srážky daně docíleno snížení státní podpory stavebního spoření, ovšem pouze té, na kterou vznikne nárok v roce 2010 a bude poukázána v roce 2011. Státní podpora stavebního spoření, na kterou vznikne nárok po roce 2010, již nebude opět podléhat dani z příjmů, ale podle novely zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, bude snížena na polovinu.