Podnikání organizační složky

Vydáno: 3 minuty čtení
PODNIKÁNÍ ORGANIZAČNÍ SLOŽKY
Ing.
Jiří
Vychopeň
Slovenská firma se sídlem na Slovensku vlastní nemovitost na území ČR. Organizační složka této slovenské firmy je zaregistrovaná v ČR a v této nemovitosti bude podnikat, rovněž dělat stavební úpravy. Kdo o úpravách účtuje a kdo je povinnen platit daň z nemovitosti? Musí být smlouva o pronájmu prostor mezi touto organizační složkou a firmou zaregistrovanou na Slovensku? Organizační složka má stejný název jako firma na Slovensku, pouze přídavek organizační složka.
ODPOVĚĎ:
Z ustanovení § 21 odst. 1 až 4 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá, že slovenská firma může podnikat na území České republiky za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako je tomu u obdobných českých firem, pokud ze zákona nevyplývá něco jiného. To platí i pro její organizační složku zřízenou za účelem podnikání na území České republiky.
Kromě zápisu v obchodním rejstříku se organizační složka podniku slovenské firmy, která bude mít v České republice v souvislosti s podnikáním na tomto území i různé daňové povinnosti, musí zaregistrovat také jako daňový subjekt u příslušného správce daně (pro účely daně z příjmů se organizační složka podniku zahraniční osoby obvykle označuje jako „stálá provozovna“, pro účely daně z přidané hodnoty jako „provozovna“) a podle ustanovení § 1 odst. 2 písm. b) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, se jedná o českou účetní jednotku, na kterou se kromě uvedeného zákona vztahují i další české účetní předpisy pro podnikatele, a to vyhláška č. 500/2002 Sb. a České účetní standardy č. 001 až 023. Uvedené účetní předpisy nestanoví žádné zvláštní postupy ani žádné speciální metody pro účtování organizačních složek zahraničních podniků. Při vedení účetnictví těchto účetních jednotek se z hlediska českých účetních a daňových předpisů postupuje stejně nebo obdobně jako u jiných českých účetních jednotek, tj. např. o stavebních úpravách provedených na nemovitosti, v níž bude organizační složka slovenské firmy v České republice podnikat, bude v této účetní jednotce účtováno jako o technickém zhodnocení, pokud náklady vynaložené na tyto stavební úpravy překročí v souhrnu za příslušné účetní období částku 40 000 Kč. Začlenění účetnictví organizační jednotky do celkového účetnictví firmy si slovenská firma zorganizuje podle svých vnitropodnikových pravidel a podle předpisů platných ve Slovenské republice.
Poplatníkem daně ze staveb je podle § 8 odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, vlastník stavby, kterým je v daném případě slovenská firma. Podle článku 21 Smlouvy o zamezení dvojího zdanění může být nemovitost vlastněná rezidentem jednoho smluvního státu, která je umístěna ve druhém smluvním státě, zdaněna v tomto druhém smluvním státě. To znamená, že v daném případě platí daň z nemovitosti, ve které bude organizační složka slovenské firmy podnikat, slovenská firma v České republice (o této dani bude také účtováno v účetnictví organizační složky).
Organizační složka, prostřednictvím které bude slovenská firma podnikat v České republice, je nedílnou součástí této firmy, je jejím vnitropodnikovým útvarem. Není proto žádný důvod uzavírat mezi sebou smlouvu o pronájmu prostor v nemovitosti, jejíž je firma vlastníkem.