Prodej cenných papírů - osvobození od daně a zdanění

Vydáno: 14 minut čtení

K nejvíce obchodovatelným cenným papírům patří akcie. Při stávající kolísavosti cen akcií mnohé fyzické osoby využívají poklesu akcií k jejich nákupu a po jejich i krátkodobém vzestupu zase akcie prodávají. V souvislosti s blížícím se termínem pro zpracování daňového přiznání za rok 2011 se v dnešním příspěvku podíváme, kdy je příjem z prodeje akcií u poplatníka daně z příjmů fyzických osob osvobozen od daně z příjmů, a kdy je naopak zdaněn buď podle § 7 nebo podle § 10 zákona č. 586/1992 Sb. , daních příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“).

Prodej cenných papírů – osvobození od daně a zdanění
Ing.
Ivan
Macháček
 
Podmínky pro osvobození příjmů z prodeje akcií
ZDP obsahuje dvě ustanovení zabývající se osvobozením příjmů z prodeje akcií u fyzické osoby od daně z příjmů:
 
a) Ust. § 4 odst. 1 písm. w) ZDP
Podle tohoto ustanovení jsou od daně z příjmů
osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů při jejich prodeji dobu 6 měsíců.
Osvobození se však vztahuje pouze na osoby, jejichž
celkový přímý podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech společnosti nepřevyšoval v době 24 měsíců před prodejem akcií 5 %.
Podle bodu 13 pokynu D-300 k § 4 odst. 1 ZDP se za cenné papíry pro účely § 4 odst. 1 písm. w) zákona považují i cenné papíry, jejichž emitentem je cizozemec. Při výměně akcií emitentem za jiné akcie o celkové stejné jmenovité hodnotě se doba 6 měsíců mezi nabytím a převodem cenných papírů u téhož poplatníka nepřerušuje.
Podle bodu 3 přechodných ustanovení k zákonu č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, se u osvobození příjmů z prodeje cenných papírů nabytých do konce roku 2007 postupuje podle znění § 4 odst. 1 písm. w) ZDP ve znění účinném do konce r. 2007, kdy platilo osvobození příjmů z prodeje cenných papírů nabytých poplatníkem v rámci kupónové privatizace a příjmů z prodeje ostatních cenných papírů, přesáhla-li doba mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů při jejich prodeji dobu 6 měsíců.
Obdobně se postupuje u příjmů plynoucích jako protiplnění menšinovým akcionářům při uplatnění práva hlavního akcionáře na výkup účastnických cenných papírů podle § 183i a násl. zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ObchZ“).
V § 183i ObchZ se uvádí:
„Osoba, která vlastní ve společnosti účastnické cenné papíry,
a)
jejichž souhrnná jmenovitá hodnota činí alespoň 90 % základního kapitálu společnosti, s nímž jsou spojena hlasovací práva, a
b)
s nimiž je spojen alespoň 90% podíl na hlasovacích právech ve společnosti (hlavní akcionář),
je oprávněna požadovat, aby představenstvo svolalo valnou hromadu, která rozhodne o přechodu všech ostatních účastnických cenných papírů společnosti na její osobu.“
Tímto
výkupem akcií hlavním akcionářem získávají menšinoví akcionáři příjem z prodeje akcií, na který se vztahuje ustanovení § 4 odst. 1 písm. w) ZDP.
Osvobození příjmů z prodeje akcií se podle znění § 4 odst. 1 písm. w) ZDP nevztahuje:
*
na příjmy z prodeje akcií, které jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku, a to do 6 měsíců od ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a na příjmy z kapitálového majetku,
*
na příjmy, které plynou poplatníkovi z budoucího prodeje akcií, uskutečněného v době do 6 měsíců od nabytí,
*
na příjmy z budoucího prodeje akcií, které jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku, a to do 6 měsíců od ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti poplatníka, i když kupní smlouva bude uzavřena až po 6 měsících od nabytí nebo od ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti.
Podle znění bodu 2 písm. c) pokynu D-300 k § 4 odst. 1 ZDP je
den nabytí:
*
u cenných papírů zděděných - den úmrtí zůstavitele,
*
u cenných papírů v listinné podobě - den jejich převzetí,
*
u cenných papírů zaknihovaných - den registrace převodu nebo přechodu provedeného v příslušné evidenci, tj. připsáním na účet majitele,
*
v případě nabytí akcie výměnou za zatímní list u téhož majitele - den předání nebo zaknihování zatímního listu.
příklad č. 1
Podnikatel zakoupil v dubnu 2011 z podnikatelských prostředků několik akcií společnosti. Akcie vložil do svého obchodního majetku, ale k 30. 9. 2011 akcie vyřadil z obchodního majetku a v říjnu 2011 při vzestupu těchto akcií je výhodně prodal se ziskem 15 %. Podíl fyzické osoby na základním kapitálu společnosti je nižší než 1 %.
Řešení:
Příjem z prodeje není osvobozen od daně z příjmů podle § 4 odst. 1 písm. w) ZDP. Akcie byly zahrnuty v obchodním majetku. Podmínkou pro osvobození od daně je prodej akcií po 6 měsících od ukončení podnikatelské činnosti. Přestože v době prodeje akcií byly tyto vyřazeny z obchodního majetku, podléhá příjem z prodeje akcií zdanění dle § 10 ZDP.
Upozornění:
Pokud poplatník nesplňuje podmínky pro osvobození podle § 4 odst. 1 písm. w) ZDP, budou příjmy z prodeje akcií osvobozeny od daně z příjmů tehdy, když poplatník splní podmínky uvedené v § 4 odst. 1 písm. r) ZDP.
 
b) ustanovení § 4 odst. 1 písm. r) ZDP
Podle tohoto ustanovení jsou
od daně z příjmů osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů neuvedených pod písm. w), přesahuje-li doba mezi nabytím a převodem těchto akcií dobu 5 let.
Obdobně jako u § 4 odst. 1 písm. w) se i podle znění § 4 odst. 1 písm. r) osvobození nevztahuje:
*
na příjmy z prodeje akcií, pokud byly pořízeny z obchodního majetku poplatníka, a to do 5 let po ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti,
*
na příjmy, které plynou poplatníkovi z budoucího prodeje akcií v době do 5 let od nabytí,
*
na příjmy z budoucího prodeje akcií pořízených z jeho obchodního majetku, pokud příjmy z tohoto převodu plynou v době do 5 let od ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti poplatníka, i když smlouva o převodu bude uzavřena až po 5 letech od nabytí nebo od ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti.
příklad č. 2
Fyzická osoba zakoupila v březnu 2011 ze svých soukromých prostředků 100 akcií společnosti za cenu 250 Kč. Ke dni 30. 11. 2011 akcie výhodně prodá za cenu 280 Kč. Podíl fyzické osoby na základním kapitálu společnosti činí nákupem těchto akcií 5,6 %.
Řešení:
Na příjem z prodeje se nevztahuje ustanovení § 4 odst. 1 písm. w) ZDP i když doba mezi nabytím a převodem akcií přesáhla dobu 6 měsíců, protože přímý podíl na základním kapitálu fyzické osoby přesáhl 5 %. Je nutno proto postupovat podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. r) ZDP. Podle tohoto ustanovení nebyly splněny podmínky pro osvobození příjmů z prodeje akcií, protože doba mezi nabytím a převodem akcií nepřesáhla dobu 5 let. Příjem tak bude podléhat zdanění dle § 10 ZDP.
 
Zdanění příjmů z prodeje akcií zahrnutých v obchodním majetku
Pokud fyzická osoba zakoupí akcie z podnikatelských prostředků anebo ze soukromých prostředků a následně je vloží do obchodního majetku, bude příjem z prodeje těchto akcií zdaňován podle § 7 ZDP jako příjem z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti.
Pro zdanění příjmů z prodeje akcií zahrnutých v obchodním majetku fyzické osoby je nutno vyjít z následujících ustanovení ZDP:
*
podle znění § 25 odst. 1 písm. c) ZDP není daňovým výdajem (nákladem) pořizovací cena cenného papíru s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 2 písm. r), w) a ze) ZDP a dále s výjimkou opčních listů při uplatnění přednostního práva,
*
z § 24 odst. 2 písm. r) ZDP vyplývá, že daňovým výdajem (nákladem) je hodnota cenného papíru při prodeji zachycená v účetnictví v souladu se zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZU“), ke dni jeho prodeje s výjimkou uvedenou v písmenech w) a ze),
*
z § 24 odst. 2 písm. w) ZDP vyplývá, že daňovým výdajem (nákladem) je nabývací cena akcie, která není oceňována v souladu se ZU reálnou hodnotou, a to jen do výše příjmů z prodeje této akcie,
*
podle znění § 23 odst. 9 ZDP se u poplatníků, kteří vedou účetnictví, neupravuje výsledek hospodaření o oceňovací rozdíl ze změny reálné hodnoty podle ZU cenného papíru s výjimkou směnek a s výjimkou uvedenou v § 23 odst. 4 písm. l) ZDP.
Na fyzické osoby, které vedou účetnictví se vztahuje ZU. Oceňováním cenných papírů reálnou hodnotou se zabývá § 27 ZU. Podle znění § 9 odst. 4 ZU fyzické osoby, které vedou podle § 1 odst. 2 písm. d) až h) ZU účetnictví, mohou toto účetnictví vést ve zjednodušeném rozsahu, pokud nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenu auditorem. V § 13a odst. 1 písm. e) ZU se pak uvádí, že účetní jednotky, které vedou účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, nepoužijí ustanovení § 27 ZU a tudíž nepřeceňují cenné papíry reálnou hodnotou. Fyzické osoby, které vedou daňovou evidenci, postupují podle § 7b ZDP.
Z výše uvedeného vyplývá, že
fyzická osoba, která vede účetnictví ve zjednodušeném rozsahu a nepodléhá auditu (většina účtujících fyzických osob) bude postupovat podle § 24 odst. 2 písm. w) ZDP. Rovněž tak fyzická osoba, která vede daňovou evidenci, bude postupovat podle tohoto ustanovení zákona. Daňovým výdajem je tedy při prodeji příslušné akcie nabývací cena této akcie, a to jen do výše příjmů z prodeje této akcie. Ztrátu z prodeje akcie nelze uplatnit. Takto je nutno postupovat vždy u každé jednotlivé akcie.
příklad č. 3
Podnikatel zakoupil v říjnu 2010 z podnikatelského účtu 10 akcií společnosti za 500 Kč za každou akcii a vložil je do svého obchodního majetku. V dubnu 2011 prodá 5 akcií za prodejní cenu 300 Kč za každou akcii a v prosinci 2011 zbývajících 5 akcií za prodejní cenu 600 Kč za každou akcii. Podnikatel vede daňovou evidenci.
Řešení:
Z prvního prodeje 5 akcií v dubnu 2011 je realizována ztráta ve výši 5 akcií x (300 Kč - 500 Kč) = -1 000 Kč. Tato ztráta je však nedaňová. Při prodeji akcií lze jako výdaj uplatnit nabývací cenu do výše příjmů z prodeje akcie. Daňový výsledek z prodeje 5 akcií činí:
5 akcií x (300 Kč - 300 Kč) = 0 Kč.
Z druhého prodeje 5 akcií v prosinci 2011 je realizován zisk ve výši 5 akcií x (600 Kč - 500 Kč) = 500 Kč. Tento zisk je nutno zahrnout do základu daně z příjmů dle § 7 ZDP.
Ke zdanění tedy přichází částka 500 Kč, přestože celkový prodej všech 10 akcií v r. 2011 je pro podnikatele ztrátový 500 Kč.
 
Zdanění příjmů z prodeje akcií nezahrnutých v obchodním majetku
Pokud se na příjmy z prodeje akcií pořízených ze soukromých zdrojů fyzické osoby a nezahrnutých do obchodního majetku poplatníka a příjmy plynoucí jako protiplnění menšinovým akcionářům při uplatnění práva hlavního akcionáře na výkup účastnických cenných papírů nevztahuje osvobození od daně z příjmů dle § 4 ZDP,
podléhají tyto příjmy zdanění jako ostatní příjem podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP.
Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.
Jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží.
Výdaje, které převyšují příjmy v tom zdaňovacím období, kdy poprvé plynou splátky nebo zálohy na prodej akcií, mohou být uplatněny v tomto zdaňovacím období až do výše tohoto příjmu. Jestliže plyne příjem i v dalších zdaňovacích obdobích, postupuje se obdobně, a to až do výše celkové částky, kterou lze podle tohoto ustanovení jako výdaj uplatnit.
Jako výdaj lze uplatnit kromě nabývací ceny akcie i výdaje související s uskutečněním prodeje
(například odměnu finančnímu poradci, odměnu za zprostředkování prodeje akcií, výdaje na spoje v souvislosti s uskutečněním prodeje akcií, provize obchodníkovi s cennými papíry, poplatek za provedení převodu, výdaj za sepsání smlouvy o převodu akcií apod.) a
platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení akcií.
V případě prodeje akcií získaných darem nebo zděděním je výdajem cena zjištěná podle zákona o oceňování majetku ke dni nabytí.
Upozornění:
Zatímco při prodeji akcií zahrnutých u fyzické osoby v obchodním majetku nelze kompenzovat ztrátu z prodeje akcií se ziskem z prodeje jiných akcií, při prodeji akcií nezahrnutých u fyzické osoby v obchodním majetku lze kompenzovat ve zdaňovacím období ztrátu z prodeje akcií se ziskem z prodeje jiných akcií, protože se jedná o jeden druh příjmů podléhající zdanění podle § 10 ZDP. Souhrnnou nabývací cenu prodávaných akcií lze však uplatnit jen do výše celkového příjmu z prodeje akcií.
příklad č. 4
Fyzická osoba, která má pouze příjmy ze závislé činnosti, uskutečnila v roce 2011 následující prodej akcií, pořízených ze soukromých peněžních prostředků:
 +-------------------+------------+-------------+-----------------------+------------+-------------+----------------+ | Akcie společnosti | Nákup dne  | Počet akcií | Pořizovací cena akcie | Prodej dne | Počet akcií | Prodejní cena  | +-------------------+------------+-------------+-----------------------+------------+-------------+----------------+ | A                 | 18.12.2010 | 100         | 650 Kč                | 20.7.2011  | 100         | 900 Kč         | | B                 | 12.2.2011  | 100         | 500 Kč                | 10.5.2011  | 100         | 400 Kč         | +-------------------+------------+-------------+-----------------------+------------+-------------+----------------+ 
Řešení:
Na akcie společnosti A se vztahuje § 4 odst. 1 písm. w) ZDP (předpokládáme, že podíl na základním kapitálu nepřevyšoval u osoby 5 %). Mezi nabytím a prodejem akcií společnosti A uplynula doba 6 měsíců stanovená jako podmínka pro osvobození příjmů od daně z příjmů, proto je tento příjem od daně z příjmů osvobozen.
U prodeje akcií společnosti B není splněna podmínka pro osvobození příjmu z prodeje těchto akcií, a proto příjem z prodeje cenných papírů podléhá zdanění dle § 10 ZDP. Příjem z prodeje akcií společnosti B činí 40 000 Kč, jako daňový výdaj může poplatník uplatnit pořizovací ceny cenných papírů 50 000 Kč, ale pouze do výše dosažených příjmů z prodeje.
Dílčí základ daně z prodeje cenných papírů dle § 10 ZDP tak bude činit 0 Kč. Přesto musí fyzická osoba podat přiznání k dani z příjmů za r. 2011, ve kterém uvede dílčí základ ze závislé činnosti dle potvrzení od svého zaměstnavatele a dílčí základ z ostatních příjmů roven 0.
příklad č. 5
V roce 2011 uskutečnila fyzická osoba následující prodej akcií, pořízených ze soukromých peněžních prostředků, které nebyly vloženy do obchodního majetku. Podíl na obou společnostech nepřesáhl 5 % základního kapitálu.
 +-------------------+------------+-------------+-----------------------+------------+-------------+----------------+ | Akcie společnosti | Nákup dne  | Počet akcií | Pořizovací cena akcie | Prodej dne | Počet akcií | Prodejní cena  | +-------------------+------------+-------------+-----------------------+------------+-------------+----------------+ | A                 | 10.12.2010 | 100         | 650 Kč                | 5.5.2011   | 100         | 850 Kč         | | B                 | 12.4.2011  | 100         | 500 Kč                | 10.8.2011  | 100         | 250 Kč         | +-------------------+------------+-------------+-----------------------+------------+-------------+----------------+ 
Řešení:
Mezi nabytím a prodejem akcií společnosti A i B neuplynula doba 6 měsíců stanovená jako podmínka pro osvobození příjmů od daně z příjmů podle § 4 odst. 1 písm. w) ZDP Příjem z prodeje podléhá zdanění podle § 10 ZDP.
Příjem z prodeje akcií společnosti A je ziskový a zisk z prodeje činí: 100 akcií x (850 Kč - 650 Kč) = 20 000 Kč.
Příjem z prodeje akcií společnosti B je ztrátový a činí: 100 akcií x (250 Kč - 500 Kč) = -25 000 Kč.
Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden druh příjmů, může poplatník odečíst ztrátu z prodeje akcií společnosti B od zisku z prodeje akcií společnosti A, ale pouze do výše dosaženého zisku z prodeje, takže základ daně podle § 10 ZDP bude roven nule.