Zdaňování vozidel v České republice a některých zemích Evropské unie

Vydáno: 24 minut čtení

Do počátku 90. let minulého století lze v řadě států pozorovat, že v oblasti zdaňování vozidel se uplatňovala široká škála nejrůznějších instrumentů. Dá se říci, že v té době byly nejběžněji uplatňovány vysoké sazby spotřebních daní či daně z přidané hodnoty. V souvislosti s postupnou harmonizací nepřímých daní v rámci Evropské unie (dále jen „EU“) byly tyto nástroje z hlediska zdaňování vozidel postupně nahrazeny daněmi přímými, které se v rámci svého vývoje dále formovaly. Podíváme-li se na právní úpravu zdaňování vozidel dnes, je možné rozdělit tyto daně do tří tematických skupin. První z nich jsou daně spojené s nákupem vozidla či jeho registrací. Druhou významnou skupinou jsou daně spojené s držením, resp. vlastnictvím vozidla, a konečně třetí skupinu tvoří daně spojené s používáním vozidla.

Zdaňování vozidel v České republice a některých zemích Evropské unie
JUDr.
Zdeňka
Tesařová
Záměrem tohoto příspěvku není vyčerpávajícím způsobem zahrnout všechny aspekty zdaňování vozidel v členských státech EU, ani detailní popis platné právní úpravy u nás. Naopak poukázat pouze na některé souvislosti z pohledu daně silniční a její obdoby v jiných evropských státech, a to jak z hlediska právní úpravy platné v České republice, tak i v některých členských zemí EU.
 
Daň silniční v České republice
Podíváme-li se na uplatnění daně silniční, resp. daně z motorových vozidel v daňových systémech jednotlivých členských států EU lze říci, že se jedná o daň, která je běžně aplikována ve většině evropských zemí. Z dnešního pohledu je tato daň často označována za jeden z významných daňově-ekonomických nástrojů například ke snižování emisí výfukových plynů z vozidel, který má určitým způsobem též přispět k ochraně životního prostředí. Silniční daně a její jednotlivé obdoby jsou nejčastěji koncipovány jako určitý druh daně z majetku, kdy předmětem této daně je motorové vozidlo. Jednotlivé právní úpravy zdaňování vozidel se poté liší dle toho, zda je zdaňováno samotné vlastnictví vozidla, či naopak pouze užívání vozidla k určitým vozidlům, příp. obojí.
Daň silniční má v České republice dlouholetou tradici, jejíž počátky sahají až do období 20. let dvacátého století. Současné pojetí zdaňování silničních vozidel se začalo v České republice uplatňovat počínaje lednem 1993, a to v souvislosti s přijetím zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani silniční“).
Dle současné koncepce je daň silniční koncipována jako daň přímá, která do jisté míry v sobě zahrnuje jak prvky spojené s užíváním vozidla, tak i určité znaky daně z majetku.
Vozidla, která podléhají zdanění touto daní u nás, lze rozdělit do dvou skupin:
a)
vozidla zdaňovaná z hlediska jejich užívání, tj. silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v České republice, jsou-li používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu (§ 18 odst. 3 a následující zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů);
b)
vozidla zdaňovaná z hlediska jejich vlastnictví, tj. vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice. Tato vozidla dani silniční podléhají bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání či nikoliv.
Tyto dvě skupiny vozidel je třeba rozlišovat, neboť zákon o dani silniční pak upravuje jednotlivé podmínky jejich zdanění. Podíváme-li se na vozidla, která této dani nepodléhají, jedná se o
taxativní
výčet stanovený zákonem o dani silniční, zahrnující např. traktory či vozidla, jímž byla přidělena zvláštní registrační značka a další.
V převážné většině případů je poplatníkem této daně provozovatel vozidla registrovaného v registru vozidel České republiky, zapsaný v technickém průkazu vozidla. V určitých případech jím však může být uživatel vozidla či zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, popř. stálá provozovna nebo jiná organizační složka osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí.
Podíváme-li se ještě v krátkosti na základ a sazby daně, není česká právní úprava daně silniční ničím výjimečným. Obdobně jako tomu je v řadě jiných členských států EU, je základem daně v případě osobních automobilů zdvihový objem motoru v cm3. V případě návěsů pak součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav a konečně u tzv. ostatních vozidel největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav. Sazby daně jsou progresivní a pohybují se u osobních vozidel v rozmezí od 1 200 Kč do 4 200 Kč, v případě ostatních vozidel v rozmezí od 1 800 Kč do 44 100 Kč.
Obecně lze říci, že význam zdanění vozidel je poměrně široký. Pomineme-li ten nejzákladnější fiskální, charakteristický pro všechny daně, je v současné době daň silniční chápána rovněž jako významný ekonomicko-environmentální nástroj v oblasti zdanění. Tento relativně nový trend lze pozorovat v právních předpisech řady evropských zemí. Není tomu jinak ani v případě České republiky. Současné platné znění zákona o dani silniční totiž z hlediska daňového obsahuje několik opatření motivující provozovatele vozidel k vyřazování nejstarších a technicky zastaralých vozidel, zde mám na mysli zejména systém snížení sazby daně silniční v závislosti na stáří vozidla a datu jeho první registrace zavedeným zákonem č. 246/2008 Sb. K rychlejší obměně vozového parku u nás přispívá rovněž zvýšená sazba daně silniční o 25 % v případě vozidel registrovaných poprvé v České republice, nebo v zahraničí do 31. prosince 1989. Obdobně jako tomu je i v jiných členských zemí EU, jsou v České republice daňově podporována vozidla využívající alternativní paliva (LPG, CNG, E85) či vozidla s alternativním pohonem (hybridní vozidla či vozidla s elektrickým pohonem).
 
Právní úprava Evropské unie
Z hlediska platné právní úpravy EU v oblasti zdaňování motorových vozidel si v této souvislosti dovolím zmínit dvě významné evropské směrnice, a sice:
*
směrnici Rady 92/106/EHS ze dne 7. prosince 1992 o zavedení společných pravidel pro určité druhy kombinované přepravy zboží mezi členskými státy a
*
směrnici Evropského parlamentu a Rady 1999/62/ES ze dne 17. června 1999 o výběru poplatků za užívání určitých pozemních komunikací těžkými nákladními vozidly (novelizována především směrnicí 2006/38/ES, viz dále).
Směrnice Rady 92/106/EHS ze dne 7. prosince 1992 o zavedení společných pravidel pro určité druhy kombinované přepravy zboží mezi členskými státy nahradila dříve platnou směrnici Rady 75/130/EHS ze dne 17. února 1975 o stanovení společných pravidel pro určité druhy kombinované přepravy zboží silnice/železnice mezi členskými státy.Důvodem přijetí této směrnice byly rostoucí problémy ohledně dopravního přetížení silnic, životního prostředí a bezpečnosti silničního provozu, dále zájem o rozvoj kombinované dopravy jakožto náhradního řešení za silniční dopravu a další zlepšení dopravních metod založených na kombinování různých oborů dopravy a na zvláštních prostředcích a požadavcích dopravců a uživatelů. V této souvislosti byla členským státům uložena povinnost uvést v platnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí, a to nejpozději do 1. července 1993 a neprodleně o nich uvědomit Evropskou komisi (dále jen Komise), dále též sdělit Komisi hlavní ustanovení národních právních předpisů, které v oblasti působnosti této směrnice přijaly. Pro Komisi pak vyplývá povinnost vypracovávat každé dva roky zprávu určenou Radě, která by se týkala ekonomického rozvoje kombinované dopravy, uplatňování právních předpisů Společenství v této oblasti a případného zavedení dalších opatření na podporu kombinované dopravy. Poprvé tuto zprávu měla Komise vypracovat 1. července 1995. I současné době má využívání kombinované dopravy a rozšiřování její sítě z hlediska evropského značnou podporu.
Důvodem přijetí druhé směrnice, směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/62/ES o výběru poplatků za užívání určitých pozemních komunikací těžkými nákladními vozidly, bylo dle důvodové zprávy a preambule zamezit narušování hospodářské soutěže mezi dopravci v členských státech, dosáhnout dalšího stupně harmonizace systémů poplatků (vedle spotřebních daní), dále sblížení vnitrostátních systémů poplatků u užitkových vozidel nad určitou celkovou hmotnost a stanovení jejich minimálních sazeb a konečně i podpora používání vozidel, která více šetří jak komunikace, tak životní prostředí.
Bez ohledu na strukturu daní uvedených v článku 3 této směrnice byla členským státům uložena povinnost stanovit sazby tak, aby pro každou kategorii nebo podkategorii vozidel uvedenou v příloze I směrnice nebyla daňová sazba nižší než minimální sazba stanovená ve výše zmíněné příloze. Nutno říci, že Evropská komise naplňování této směrnice pravidelně monitoruje.
Jak již ze samotného názvu směrnice 1999/62/ES vyplývá, tato evropská úprava se dotýká pouze zdaňování těžkých nákladních vozidel. Pokud se týče zdaňování osobních vozidel, není v současné době žádný platný evropský předpis, který by tuto oblast upravoval. Opakované pokusy o harmonizaci i pro tuto skupinu vozidel podnikla v průběhu let 2005 až 2007 Evropská komise, když poprvé v červenci 2005 předložila návrh směrnice o zdanění osobních vozidel (11067/05), obsahující myšlenku postupného zrušení registračních daní, zavedení refundačního mechanismu pro roční silniční daň a pro registrační daň a návrh diferenciace daní z osobních vozidel zcela nebo částečně na základě emisí CO
2
. Ačkoliv byl tento návrh intenzivně diskutován zejména v průběhu roku 2007 během portugalského předsednictví v Radě EU, které se tomuto návrhu opakovaně věnovalo, nebyl tento návrh dosud na evropské úrovni přijat. Pravdou je, že Evropská komise tuto oblast zdaňování vozidel nadále průběžně sleduje a vyhodnocuje, a proto se domnívám, že lze odůvodněně v blízké budoucnosti očekávat předložení dalších revidovaných návrhů, jejichž cílem bude harmonizace zdanění osobních vozidel.
 
Zdanění vozidel v některých členských zemích Evropské unie
Podíváme-li se na jednotlivé systémy zdanění vozidel v zahraničí, lze najít řadu společných prvků. Tak především daň silniční, resp. daně z motorových vozidel ve větším počtu států zahrnuje jednotlivé tzv. ekologické prvky. Na mysli mám již zmíněné daňové zvýhodnění ekologicky šetrnějších vozidel či zohledňování prvku CO
2
, ať již v základu daně či jednotlivých sazbách daní. Řada členských států shodně též postihuje zvýšenou sazbou daně vozidla, která vykazují zvýšené zatěžování životního prostředí, zejména množstvím vypouštěných výfukových plynů. Společným prvkem, se kterým se můžeme v řadě zemí setkat, v oblasti osob povinných k dani je pak osoba vlastníka vozidla, který je nejběžnějším poplatníkem této daně. Naopak určité odlišnosti lze najít v jednotlivých druzích daní, které v daném státě se v případě zdanění vozidel uplatňují. Tato skutečnost závisí na tom, zda se v daném státě uplatňuje spíše zdanění vlastnictví vozidla či zdanění používání vozidla, případně okamžik registrace vozidla či uvedení vozidla v provoz. Některé členské státy EU zdaňují všechny tyto oblasti. Podrobnosti viz tabulky.
Přehled některých daní z vozidel ve vybraných zemí EU z hlediska druhu daně, předmětu daně, poplatníka, základu daně a sazeb*:
 
Belgie
    
a) Název daně
Taxe de circulation sur les véhicules automobiles, Verkeersbelasting op autovoertuigen
Předmět daně
Parní a motorová vozidla, včetně jejich přípojných vozidel, která jsou užívána k přepravě osob a zboží na veřejných komunikacích.
Poplatník
Fyzická nebo právnická osoba, která je nebo má být zapsaná v technických dokladech vozidla.
Základ daně
Zdvihový objem motoru nebo celková povolená hmotnost vozidla.
U motorových automobilů, víceúčelových automobilů a minibusů vybavených elektromotory a které jsou předmětem silniční daně, je základem daně počet HP, který se vypočítá na základě vzorce, ve kterém všechny údaje související se zdvihovým objemem motoru se uvádí v litrech.
Sazby daně
Motocykly: 45,96 EUR.
Motorová vozidla, více účelová vozidla, minibusy: 64,80 EUR - 90,48 EUR.
Motorová vozidla do 3,5 t / 19,32 EUR / 500 kg maximální povolené hmotnosti a další dle sazebníku.
     
b) Název daně
Taxe de mise en circulation / Belasting op de inverkeerstelling
Předmět daně
Dani podléhají motorová vozidla, minibusy, motocykly, letadla, helikoptéry, vodní letadla, balony a jiná letadla, jachty a další plavidla delší 7,5 metru, jestliže musí mít certifikát o registraci, pokud jsou tato vozidla, letadla a lodě uvedena v provoz na veřejných komunikacích nebo jsou užívána v Belgii.
Poplatník
Osoba, která uvádí vozidlo poprvé v provoz na veřejných komunikacích.
Základ daně
V případě silničních vozidel - výkon motoru vyjádřený v kilowatech či fiscal HP.
Sazby daně
Například v případě motorových vozidel, minibusů a motocyklů sazba činí:
0 až 8 (fiscal HP) ........ 0 až 70kW ................. 61,50 EUR
9 a 10 ........................ 71 až 85 kW ................... 123 EUR
11 ............................. 86 až 100 kW .................. 495 EUR
12 až 14 .................. 101 až 110 kW ................. 867 EUR
15 ............................ 111 až 120 kW .............. 1,239 EUR
16 a 17 ....................121 až 155 kW ................ 2,478 EUR
více než 17 ............ více než 155 kW ............. 4,957 EUR
Samostatné sazby jsou dále stanoveny pro letadla a lodě.
   
c) Název daně
Eurovignette / Eurovignet
Předmět daně
Dani podléhají motorová vozidla a kombinovaná vozidla s maximální povolenou hmotností 12 tun a více, která jsou výlučně užívaná pro přepravu zboží.
Poplatník
Především vlastník vozidla. V případě, že vlastník vozidla nezaplatil, je za daň zodpovědný za zaplacení daně společně a nerozdílně uživatel, držitel či řidič vozidla, který se následně může proti vlastníkovi vozidla odvolat.
Základ daně
Počet náprav. Sazby daně Sazby jsou stanoveny buď ročně, čtvrtletně, měsíčně, týdně či denně, a to v závislosti na počtu náprav a naplnění úrovně emisních standardů EURO.
 
Dánsko
     
Název daně
Vejbenyttelsesagift
Předmět daně
Užití motorového vozidla pro dopravu s povolenou hmotností 12 a více tun. V případě zahraničních vozidel je zdaňováno užití dálnic.
Poplatník
Vlastník vozidla.
Základ daně
Počet náprav, úroveň emisních limitů EURO.
Sazby daně
Sazby jsou stanoveny ročně, měsíčně, týdně či denně dle počtu náprav a úrovně emisních limitů EURO, přičemž např. roční sazba daně činí 7,156 DKK až 9,318 DKK.
 
Finsko
    
a) Název daně
Autovero/ Bilskatt
Předmět daně
Osobní vozidla, nákladní vozidla, ostatní vozidla vážící méně než 1 875 kg a motocykly.
Poplatník
Osoba registrovaná jako vlastník vozidel.
Základ daně
Hodnota zdaňovaného vozidla a úroveň emisí CO
2
.
V případě motocyklů - objem motoru.
Sazby daně
Sazba daně závisí na úrovni emisí CO
2
potvrzené výrobcem vozidla. Toto platí jak pro nová vozidla, tak i vozidla ojetá. Pokud údaje o úrovni emisí nejsou dostupné, pak je základem daně hmotnost a zdroj energie vozidla.
Sazby se pohybují v rozmezí 12,2 - 48,8 % ze zdaňované hodnoty vozidla.
V případě motocyklů se sazby pohybují v rozmezí 9,8 - 24,4 % ze zdaňované hodnoty motocyklu.
Zdaňovanou hodnotou se rozumí běžná maloobchodní hodnota vozidla na finském trhu v době zdanění.
Není-li zdaňovaná hodnota vozidla na základě běžné prodejní ceny k dispozici, je běžná maloobchodní cena vozidla stanovena dle ceny, za kterou jsou obdobná vozidla zpravidla nabízena k prodeji (snížená o částku odpovídající obvyklé slevě).
     
b) Název daně
Ajoneuvovero/Fordonsskatt
Předmět daně
Vozidla zařazená do kategorie N a M (osobní automobily, nákladní automobily, speciální vozidla), která jsou nebo mají být registrována ve Finsku.
Daně se vybírá u všech osobních automobilů, nákladních a speciálních automobilů, které mají maximální povolenou celkovou hmotnost nad 3,5t. Kromě základní daně se vybírá jednou ročně daň dodatečná, a to v případě vozidel, která používají zcela nebo částečně jiné palivo než benzin, tj. motorovou naftu, petrolej, zkapalněný ropný plyn nebo elektřinu.
Poplatník
Vlastník nebo držitel vozidla.
Základ daně
Úroveň emisí CO
2
.
Sazby daně
Od 1. 3. 2011 denní sazba základní daně se pohybuje v rozmezí 5,3 až 166 centů za den.
V případě osobních a nákladních automobilů je daň vybírána v závislosti na emisích CO
2
. Denní sazba daně činí 5,3 centů na den (19 Euro za 365 dní), pokud
emise
CO
2
činí 66 gramů na kilometr a méně. Denní sazba činí 166 centů za den (606 Euro za 365 dní), pokud
emise
CO
2
činí 400 gramů na kilometr a více.
 
Francie
     
Název daně
Taxe spéciale sur certains véhicules routiers
Předmět daně
Vozidla se 2, 3 nebo 4 nápravami, dále soupravy (tahače s návěsy), přípojná vozidla. Tato daň slouží k vyrovnání nákladů na údržbu silnic zachování způsobené provozem vysokotonážních vozidel (nad 12 t celkové dovolené hmotnost nákladu).
Poplatník
Vlastník vozidla.
Základ daně
Celková povolená hmotnost nákladu nebo celková hmotnost na silnici.
Sazby daně
Sazba daně závisí na kategorii vozidla, počtu náprav, celkové dovolené hmotnost nákladu nebo celkové hmotnosti na silnici, a zda má nebo nemá vozidlo vzduchové pérování. Sazba daně se pak pohybuje v rozmezí od 68,60 EUR do 251,54 EUR čtvrtletně. Denní sazba daně se rovná 1/25 odpovídajícímu čtvrtletnímu tarifu.
 
Německo
     
Název daně
Kraftfahrzeugsteuer
Předmět daně
Držení motorových vozidel a jejich přípojných vozidel užívaných na veřejných komunikacích.
Poplatník
Držitel vozidla, který je registrován.
Základ daně
V případě motocyklů - objem motoru.
V případě osobních automobilů - se rozlišují vozidla registrovaná před 1. červencem 2009 a po tomto datu, přičemž:
*
v případě vozidel registrovaných do 30. 6. 2009 je základem daně objem motoru a je zohledňován údaj o emisních limitech EURO,
*
v případě vozidel registrovaných od 1. 7. 2009 je základem daně objem motoru a
emise
CO
2
; u všech ostatních vozidel, zejména nákladních vozidel a přípojných vozidel - maximální povolená hmotnost.
U nákladních vozidel nad 3,5 t se navíc obdobně jako u osobních vozidel se zohledňují
emise
. Údaje o emisích stanoví příslušný dopravní úřad a jsou uváděny v registračních dokumentech vozidla.
Sazby daně
Osobní automobily registrované od 1. 7. 2009:
 +--------------------------+------------+------------+ |         motor:           |  Diesel:   |  Benzín:   | +--------------------------+------------+------------+ | za každých 100 cm3:      | 2 EUR      | 9,50 EUR   | +--------------------------+------------+------------+
Osobní automobily registrované do 30. 6. 2009:
 +--------------------------+------------+------------+ |         motor:           |  Diesel:   |  Benzín:   | +--------------------------+------------+------------+ | za každých 100 cm3:      |            |            | | Euro 3 a vyšší:          | 6,75 EUR   | 15,44 EUR  | | Euro 2:                  | 7,36 EUR   | 16,05 EUR  | | Euro 1 a obdobné normy:  | 15,13 EUR  | 27,35 EUR  | +--------------------------+------------+------------+ 
Mobilní obytná vozidla - za každých 200 kg hmotnosti 10-40 EUR dle maximální povolené hmotnosti.
Ostatní vozidla s hmotností do 3,5 t jsou zdaňována dle maximální povolené hmotnosti, přičemž sazby za každých 200 kg jsou následující:
do 2 t ............................................................... 11,25 EUR,
od 2 t do 3 t .................................................... 12,02 EUR,
od 3 t do 3,5 t ................................................. 12,78 EUR.
V případě vozidel nad 3,5 t (nákladní vozidla a autobusy) jsou pak stanoveny 4 různé tabulky s progresivními sazbami za každých 200 kg hmotnosti.
 
Polsko
     
Název daně
Podatek od środków transportowych
Předmět daně
Vozidla podléhající zdanění jsou rozdělena do 7 skupin:
-
nákladní automobily s povolenou celkovou hmotností vyšší než 3,5 t a méně než 12 t;
*
nákladní automobily s povolenou celkovou hmotností 12 t a více;
*
sedlové a balastové tahače přizpůsobené k užívání spolu s návěsem nebo přívěsem s povolenou celkovou hmotností jízdní soupravy od 3,5 t a méně než 12 tun;
*
sedlové a balastové tahače přizpůsobené k užívání spolu s návěsem nebo přívěsem s povolenou celkovou hmotností jízdní soupravy 12 t a více;
*
přívěsy a návěsy, které mají spolu s motorovým vozidlem povolenou celkovou hmotnost od 7 t a méně než 12 t s výjimkou těch, které jsou vázány výlučně na zemědělskou činnost provozovanou plátcem zemědělské daně;
*
přívěsy a návěsy, které mají spolu s motorovým vozidlem povolenou celkovou hmotnost 12 t a více, s výjimkou těch, které jsou vázány výlučně na zemědělskou činnost provozovanou poplatníkem zemědělské daně;
*
autobusy.
Poplatník
Vlastník vozidla, popř. držitel vozidla.
Za vlastníky jsou považovány rovněž organizační složky bez právní subjektivity, na něž je vozidlo registrováno. Dále držitelé vozidel registrovaných na území Polska svěřená zahraniční fyzickou nebo právnickou osobou polskému subjektu.
Základ daně
Povolená hmotnost, počet náprav; počet sedadel (autobusy).
Sazby daně
Jsou stanoveny usnesením zastupitelstva obce.
Avšak roční sazba daně z jednoho dopravního prostředku nesmí překročit maximální sazby stanovené zákonem, a to:
1)
za nákladní automobil podle povolené celkové hmotnosti vozidla:
a)
nad 3,5 t do 5,5 t .............................. 729,28 zlotých,
b)
nad 5,5 t do 9 t ................................. 216,64 zlotých,
c)
nad 9 t ........................................... 1 459,96 zlotých;
2)
za nákladní automobil ........................ 2 786,03 zlotých,s tím že dle počtu náprav, povolené celkové hmotnosti vozidla a druhu zavěšení nemohou být sazby daně nižší než minimální částky dle zákona;
3)
za sedlový nebo balastový tahač ...... 1 703,27 zlotých;
4)
za sedlový nebo balastový tahač podle povolené celkové hmotnosti jízdní soupravy:
a)
do 36 t ........................................... 2 153,41 zlotých,
b)
nad 36 t ......................................... 2 786,03 zlotých.
S tím že podle počtu náprav, povolené celkové hmotnosti vozidla a druhu zavěšení nemohou být sazby daně nižší než minimální částky stanovené zákonem;
5)
za přívěs nebo návěs ........................ 1 459,96 zlotých;
6)
za přívěs nebo návěs podle povolené celkové hmotnosti jízdní soupravy:
a)
do 36 tun ....................................... 1 703,27 zlotých,
b)
nad 36 t .......................................... 2 153,41 zlotých
S tím že podle počtu náprav, povolené celkové hmotnosti vozidla a druhu zavěšení nemohou být sazby daně nižší než minimální částky stanovené zákonem;
7)
za autobus podle počtu míst k sezení:
a)
nižšího než 30 míst ....................... 1 703,27 zlotých,
b)
rovného nebo vyššího než 30 míst ... 2 153,41 zlotých.
V určitých případech může zastupitelstvo obce diferencovat výši sazeb pro jednotlivé druhy předmětů daně s přihlédnutím zejména k vlivu dopravního prostředku na životní prostředí, rok výroby nebo počet míst k sezení.
Poznámka - vztah k euru: Sazby stanovené v přílohách zákona se počínaje rokem 2004 přepočítávají na následující zdaňovací období podle procentuálního ukazatele kurzu eura platného k prvnímu pracovnímu dni října daného roku vůči kurzu eura v roce předcházejícím dané zdaňovací období.
 
Portugalsko
    
a) Název daně
Předmět daně
Vozidla jsou rozdělena do kategorie A až G dle data jejich registrace a hmotnosti, zejména se jedná o lehká užitná vozidla, těžká nákladní vozidla, motocykly, letadla a další.
Poplatník
Vlastník vozidla.
Základ daně
Objem motoru, povolená hmotnost, výkon motoru, naplnění standardů emisních limitů EURO.
Sazby daně
Sazby jsou stanoveny sazebníkem v závislosti na jednotlivých prvcích, a sice objemu motoru, datu registrace vozidla, kategorii vozidla, emisí CO
2
a další.
     
b) Název daně
Imposto sobre veículos - ISV
Předmět daně
Vozidla vyrobená nebo dovezená do Portugalska, zejména lehká užitná vozidla, těžká nákladní vozidla, motocykly a další.
Poplatník
Registrovaný obchodník, v určitých případech i obchodník neregistrovaný.
Základ daně
Objem motoru,
emise
CO
2
, hmotnost.
Sazby daně
Výše sazby závisí na druhu vozidla, objemu motoru, úrovni emisí CO
2
.
 
Rakousko
    
a) Název daně
Kraftfahrzeugsteuer
Předmět daně
Motorová vozidla s celkovou hmotností nad 3,5 t, která jsou v Rakousku registrována a motorová vozidla s celkovou hmotností méně než 3,5 t, jestliže tato vozidla nejsou zdaněna dle jejich motoru tzv. pojistnou daní, např. v případě kdy není povinná třetí strana povinného pojištění.
Dále vozidla, která nejsou registrována ve smyslu rakouské registrace vozidel a jsou používaná na pozemních komunikacích v Rakousku.
Poplatník
V případě vnitrostátních vozidel - registrovaný oprávněný držitel, u zahraničních vozidel: řidič.
Základ daně
U vozidel s celkovou hmotností nad 3,5 t - výkon motoru (v kW); u vozidel s celkovou hmotností méně než 3,5 t -celková hmotnost.
Sazby daně
U vozidel s celkovou hmotností nad 3,5 t:
*
s celkovou hmotností do 12 t - 2,54 EUR/tunu, minimálně 41,8 EUR;
*
s celkovou hmotností do 18 t - 2,72 EUR/tunu;
*
s celkovou hmotností nad 18 t - 3,08 EUR/tunu; maximálně 123,4 EUR.
U vozidel s celkovou hmotností méně než 3,5 t: měsíčně 0,6 EUR/kW nosnosti motoru snížená o 24 kW.
     
b) Název daně
Normverbrauchsabgabe
Předmět daně
Prodej a leasing nových vozidel (automobilů, zemědělská vozidla, motocykly, karavany) a další okolnosti První registrace vozidel v Rakousku určená k obchodu v zahraničí.
Poplatník
Dealeři motorových vozidel a leasingové společnosti.
Základ daně
Kupní cena bez DPH nebo tržní hodnota.
Sazby daně
Závisí na spotřebě pohonných hmot.
   
c) Název daně
Motorbezogene Versicherungssteuer
Předmět daně
Platba pojištění v případě vozidel s celkovou hmotností do 3,5t a motocyklů.
Poplatník
Pojištěný. Pojišťovna je plátcem.
Základ daně
U vozidel s celkovou hmotností do 3,5 tuny - výkon motoru. U motocyklů - obsah motoru.
Sazby daně
Pro osobní vozidla: 0,55 EUR/kW motoru snížená o 24 kW. Pro motocykly: 0,022 EUR/cm3.
 
Řecko
   
c) Název daně
Předmět daně
Motorová vozidla a motocykly užívané na veřejných komunikacích.
Poplatník
Vlastník vozidla.
Základ daně
V případě motocyklů a osobních automobilů registrovaných do 31. 10. 2011 objem motoru.
V případě osobních automobilů registrovaných od 1. 11. 2011
emise
CO
2
.
V případě nákladních vozidel - hrubá hmotnost v kilogramech. V případě autobusů počet sedadel
Sazby daně
1.
Soukromě užívaná vozidla:
a)
Osobní vozidla registrovaná v Řecku do 31. 10. 2010 a motocykly bez ohledu na datum jejich registrace Dle příslušné kategorie a objemu motoru činí roční sazba daně 20 EUR až 1 200 EUR. Osobní vozidla registrovaná v Řecku od 1. 11. 2010 dle emisí CO
2
činí za gram emisí CO
2
sazba 0 až 3,00 EUR.
b)
Osobní přípojná vozidla a přívěsy: 125 EUR.
c)
Nákladní vozidla: Dle příslušné kategorie a hrubé hmotnosti činí roční sazba daně 70 EUR až 1 350 EUR.
d)
Přípojná vozidla nákladních automobilů: 270 EUR.
e)
Autobusy: Dle kategorie a počtu sedadel činí roční sazba daně 190 EUR až 465 EUR.
2.
Vozidla užívaná pro podnikatelské účely:
a)
Taxíky registrované do 31. 10. 2010: 260 EUR. Taxíky registrované od 1. 11. 2010: dle počtu emisí 0 až 3,50 EUR za gram emisí.
b)
Nákladní vozidla: Dle příslušné kategorie a hrubé hmotnosti činí roční sazba daně 115 EUR až 1 320 EUR. Přípojná vozidla nákladních automobilů: 270 EUR.
c)
Autobusy: Dle příslušné kategorie a dle místa k sezení a stání činí roční sazba daně 190 EUR až 540 EUR.
Vozidla nezařazená ani do jedné z tabulek: 270 EUR.
Zahraniční nákladní vozidla - pro každou cestu: 25 EUR.
     
b) Název daně
Předmět daně
Osobní automobily, nákladní automobily, motocykly dle kategorizace vozidel.
Poplatník
Vlastník vozidla.
Základ daně
Hodnota vozidla stanovená v konkrétním případě.
Sazby daně
Dle sazebníku v závislosti na kategorii vozidla a naplnění emisních standardů EURO.
 
Slovensko
     
Název daně
Daň z motorových vozidiel
Předmět daně
Motorové vozidlo a přípojné vozidlo kategorie M, N, O, které je používáno na Slovensku k podnikání nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů.
Poplatník
Fyzická či právnická osoba nebo jejich organizační složka, která je:
1.
držitelem (zapsána jako držitel vozidla v technickém průkazu (TP);
2.
uživatelem:
*
používá vozidlo, jehož držitel zapsaný v TP zemřel, zanikla nebo byla zrušena,
*
používá vozidlo, jehož držitel zapsaný v TP vozidlo nepoužívá k podnikání,
*
používá vozidlo, jehož držitel zapsaný v TP je osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo v zahraničí.
Základ daně
Osobní automobily:
*
zdvihový objem motoru v cm3.
Ostatní vozidla:
*
celková hmotnost v tunách a počet náprav.
Sazby daně
Minimální sazby stanoví zákon v příloze, konkrétní výši sazeb je stanovena všeobecným nařízením vyššího územního celku.