Platil zákaz nároku na odpočet DPH u osobních automobilů?

Vydáno: 15 minut čtení

V nedávné době se objevily dva rozsudky Nejvyššího správního soudu, týkající se nároku na uplatnění DPH u osobních automobilů. Vzhledem k tomu, že nárok na odpočet DPH u osobního automobilu byl novelou zákona o DPH účinném od 1. dubna 2009 povolen, jedná se spíše o akademický problém, protože v drtivé většině případů brání dodatečnému uplatnění nároku na odpočet DPH prekluze. Máme tedy značnou svobodu, nejsme-li pod fiskálním tlakem. O to větší pozornost bychom měli tomuto problému věnovat, protože se v něm jedná o zásadní principy vztahu tuzemského a evropského práva. Proto bych v následujícím článku chtěl poukázat i na fakta, kterými se soud ve svých rozsudcích nezabýval.

Platil zákaz nároku na odpočet DPH u osobních automobilů?
Ing.
Jan
Rambousek
, LL. M.
 
1 Jak to tedy bylo
S přistoupením České republiky k Evropské unii vyvstala otázka, zda je zákaz odpočtu DPH u osobních automobilů v souladu s evropským právem, či nikoli. § 75 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v tehdy platném znění, dále jen „NZDPH“ („nový“ ZDPH) zněl poměrně jasně:
„Plátce nemá dále nárok na odpočet daně při pořízení osobního automobilu, a to i při pořizování formou finančního pronájmu a při technickém zhodnocení osobního automobilu podle zvláštního právního předpisu“
. Z tohoto zákazu byla výluka pouze při nákupu osobního automobilu pro další prodej, finanční pronájem a osobního automobilu určeného na vývoz.
Ve SZDPH („starý“ ZDPH) byl v § 19 rovněž zákaz nároku na odpočet DPH u pořízení osobního automobilu, ale odlišností bylo, že SZDPH v § 19 odst. 6 výslovně obsahoval ustanovení, že:
„Plátce má nárok na odpočet daně z přirážky nad úroveň vstupní ceny bez daně u finančního pronájmu osobního automobilu.“
 
2 Rozdíl v pojetí finančního pronájmu
Definice finančního pronájmu v SZDPH vycházela z toho, že dochází k dodání zboží a současně k poskytnutí finanční služby. Proto se na splátkovém kalendáři u osobních automobilů zvlášť vyčísloval základ daně pro nájem v základní sazbě a zvlášť finanční přirážka ve snížené sazbě. V NZDPH je však finanční pronájem jako celek považován za dodání zboží, a proto bylo vše sloučeno do jednoho základu daně. Podle NZDPH tedy není možné uplatnit nárok na odpočet DPH hned ze dvou důvodů, jednak není tento základ vyčíslen, a jednak to zákon neumožňuje. NZDPH tedy podstatně zúžil podmínky plátce při pořízení osobního automobilu formou finančního pronájmu. Ostatně kdyby byly podmínky shodné, nebylo by třeba přechodné ustanovení k NZDPH:
„12. Pro smlouvy o finančním pronájmu, které byly uzavřeny, a předmět smlouvy byl předán do užívání do dne předcházejícího dni nabytí účinnosti tohoto zákona, se použijí příslušná ustanovení zákona č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění platném do dne předcházejícího datu nabytí účinnosti tohoto zákona.“
Navíc je základ daně definován v § 36 NZDPH, kdy základ daně zahrnuje vše, co s plněním souvisí, a není možné toto plnění fakturovat rozděleně, na rozdíl od SZDPH, který toto výslovně předpokládal, kdy obě části jednoho plnění měly odlišnou sazbu daně a odlišně upravený základ daně.
Z toho je zřejmé, že nárok na odpočet podle staré a nové úpravy není shodný a došlo k rozšíření plnění, u kterých není možno uplatnit nárok na odpočet.
 
3 Definice v šesté směrnici
Nárok na odpočet DPH byl ve směrnici upraven v článku 17, který nárok na odpočet u osobních automobilů nezakazoval. Nás však zajímá článek 17 odst. 6, ve kterém je uvedeno:
„Nejpozději do čtyř let ode dne, kdy tato směrnice vstoupí v platnost, rozhodne Rada jednomyslně na návrh Komise o tom, jaké výdaje nelze odpočíst od daně z přidané hodnoty. Daň z přidané hodnoty nebude za žádných okolností odpočitatelná z výdajů, které nejsou přísně provozními výdaji, jako například výdaje na luxusní zboží, na zábavu a reprezentaci.
Dokud výše uvedená pravidla nevstoupí v platnost, mohou členské státy zachovat veškerá vynětí obsažená ve svých vnitrostátních předpisech v době vstupu této směrnice v platnost.“
Nenechme se zde zmást pojmem „platnost“ směrnice. Při překladu přístupové smlouvy došlo k nepřesnosti a slovo „účinnost“ v přístupových smlouvách bylo zaměněno za slovo „platnost“. Vzhledem k závazné jednotné terminologii, kterou musí všichni překladatelé dodržovat, je od té doby pojem „účinnost“ překládán jako „platnost“. Pokud tedy budeme číst evropské normy v českém jazyce, musíme u každého použitého pojmu „platnost“ zkoumat, zda se nejedná o „účinnost“. Z těchto důvodů se kloním k názoru, že směrnice vstoupila pro Českou republiku v platnost, jazykem evropského práva, dnem 1. dubna 2004.
 
4 Slepice nebo vejce
Ačkoli to soud výslovně neřešil, musíme se zabývat i problémem, zda nejprve vstoupil v účinnost NZDPH, který měl účinnost od 1. dubna 2004, a následně přistoupila Česká republika k Evropské unii, nebo jsme nejprve přistoupili k Evropské unii a následně začal platit zákon. Ve skutečnosti se jednalo o jeden shodný okamžik, a tak nevíme, zda jsme měli zákaz nároku na odpočet DPH u finanční přirážky ve vnitrostátním předpisu ve smyslu článku 17 odst. 6 šesté směrnice, či nikoli. Je ovšem otázkou, zda se tímto problémem musíme zabývat a zda si nevystačíme s blokačním účinkem dosud neimplementované směrnice. Každá směrnice má svoji transpoziční lhůtu, někdy je stanovena např. na dva roky, někdy je, v rámci jednoty, stanoveno datum, ke kterému ji musí členské státy transponovat do svých národních předpisů. Jako příklad porušení implementační lhůty bylo v oblasti DPH u určení místa zdanitelného plnění. Tato změna směrnice musela být implementována k 1. lednu 2010 a Česká republika tuto změnu v zákoně promítla až ke dni 1. dubna 2010.
Do 1. ledna 2010 se tedy musel plátce řídit českým zákonem a teprve poté, co marně uplynula lhůta pro transpozici směrnice, mohl se dovolávat jejího přímého účinku. Soudní dvůr Evropské unie však ve svém rozsudku1 popsal blokační účinek směrnice. Podle článku 5 a třetího odstavce článku Smlouvy o EHS je vyžadováno, aby se členské státy zdržely úprav vnitrostátních předpisů, které mohou ohrozit výslednou implementaci směrnice. V bodě 45 rozsudku je výslovně uvedeno, že členské státy nesmí taková ustanovení přijímat.
Pokud tedy řešíme otázku, zda jsme v době vstupu měli výjimku v národním předpise, a tento výklad je přinejmenším sporný, musíme vzít v úvahu výše uvedený rozsudek a zvážit, zda Česká republika byla oprávněna vydávat národní předpis odchylující se od směrnice, která sice nebyla pro Českou republiku účinná, ale rozhodně již obecně platila.
Tento názor podporuje i
judikatura
SDEU2, např.:
„... pokud po datu vstupu šesté směrnice v platnost změní členský stát svou právní úpravu tak, že zmenší rozsah existujících vynětí, a tím se přiblíží cíli této směrnice, na tuto úpravu je třeba pohlížet tak, že se na ni vztahuje odchylka a že neporušuje čl. 17 odst. 2 šesté směrnice (...) pokud má vnitrostátní úprava po vstupu této směrnice v platnost za následek zvětšení rozsahu existujících vynětí, čímž se odchyluje od cíle uvedené směrnice, nepředstavuje tato právní úprava odchylku povolenou.“
Na toto téma existuje řada rozsudků SDEU.3 Nejpodobnější našemu případu je rozsudek SDEU4, protože v tomto případě také sporné články nabyly účinnosti shodný den jako směrnice, tedy dnem přistoupení Polska k Evropské Unii. Zde je jasně uvedeno: „
35. Článek 17 odst. 6 druhý pododstavec šesté směrnice totiž obsahuje ustanovení o,statu quo‘, které stanoví, že zůstanou zachována vnitrostátní vynětí z nároku na odpočet DPH, která se uplatňovala před vstupem šesté směrnice v platnost (výše uvedený rozsudek Ampafrance a Sanofi, bod 5). Cílem tohoto ustanovení tak je umožnit členským státům do doby, než Rada stanoví režim Společenství, pokud jde o vynětí z nároku na odpočet DPH, zachovat veškerá pravidla vnitrostátního práva týkající se vynětí z tohoto nároku, které jejich veřejné orgány skutečně uplatňovaly v době vstupu šesté směrnice v platnost (viz výše uvedené rozsudky Metropol a Stadler, bod 48, jakož i Danfoss a AstraZeneca, body 30 a 31).
39. Krom toho je třeba připomenout, jak tvrdila Komise, že cílem ustanovení o „statu quo“ stanoveného v čl. 17 odst. 6 druhém pododstavci šesté směrnice není umožnit novému členskému státu změnit své vnitrostátní právní předpisy při příležitosti vstupu do Evropské unie ve smyslu, který by odchýlil tyto právní předpisy od cílů této směrnice. Změna v tomto směru by byla v rozporu se samotným smyslem tohoto ustanovení.“
Je tedy zřejmé, že zde není prostor pro diskuzi, zda český NZDP začal platit dříve než směrnice, či zda tomu bylo naopak.
5 Změna provedená směrnicí 2006/112/ES, dále jen „Recast“
Tato směrnice nabyla účinnosti 1. ledna 2007, a ačkoli se v důvodové zprávě uvádí, že se jedná o pouhé přečíslování směrnice, tak článek 17 odst. 6 byl nahrazen článkem 176 značně odlišně:
„Rada na návrh Komise jednomyslně rozhodne o tom, z jakých výdajů nelze daň odpočíst. V žádném případě nelze daň odpočíst z výdajů, které nejsou přísně provozními výdaji, jako například výdaje na luxusní zboží, na zábavu a reprezentaci.
Do vstupu ustanovení uvedených v prvním pododstavci v platnost mohou členské státy zachovat veškerá vyloučení obsažená ve svých vnitrostátních předpisech k 1. lednu 1979, nebo jde-li o členské státy, které přistoupily ke Společenství po tomto dni, ke dni svého přistoupení.“
Již bylo všem jasné, že pokud Rada nerozhodla nejen do čtyř let, ale ani do roku 2006, tak je podmínka o čtyřleté lhůtě směšná. Dále bylo ujasněno, jak mají postupovat členské státy, které do Evropské unie přistoupily.
 
6 Případ u Nejvyššího správního soudu
Tato problematika se již dostala k Nejvyššímu správnímu soudu ČR, a to ve dvou podobách. První rozsudek5 je zajímavý už jenom tím, že se jedná o daňového poradce, který se rozhodl prošlápnout trnitou soudní cestu ne za peníze klienta, ale na vlastní náklady. Následoval tak Renatu Enkler, která svůj případ řešila až před SDEU6. Zde krajský soud v Ostravě konstatoval, že stará i nová úprava neobsahovaly možnost uplatnění nároku na odpočet. A protože žalobce uplatňoval nárok na odpočet u zakoupeného osobního automobilu, aniž by využil finančního leasingu, nemůže se nesprávné aplikace dovolávat, protože k tomu není aktivně legitimován.
Nejvyšší správní soud potom konstatoval, že krajský soud správně dovodil, že právní úprava nároku na odpočet DPH při nákupu osobních vozidel je po obsahové stránce shodná jak ve staré, tak v nové právní úpravě. Výslovně zmínil, že se to netýká nároku na odpočet DPH u přirážky nad úroveň vstupní ceny u finančního pronájmu. Z tohoto důvodu také kasační stížnost zamítl.
Je škoda, že se v tomto případě senát nezabýval platností tohoto ustanovení jako celku. Co je však závažnější, že ačkoli je zřejmé, že se řešená otázka týká výkladu evropského práva, nepoložil předběžnou otázku k SDEU. Podle čl. 234 odst. 3 Smlouvy o založení Evropského společenství měl Nejvyšší správní soud ČR povinnost obrátit se na SDEU, protože jeho rozhodnutí nelze napadnout opravnými prostředky. Zde asi lze citovat z literatury7 anglického soudce Kerra, který uvedl:
„naše soudy by měly dlouho váhat, nežli dojdou k závěru, že otázka komunitárního práva je natolik zjevná, že neponechává žádné pochybnosti“.
Podle mého názoru tím byl porušen článek 38 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, která zaručuje právo na zákonného soudce, které bylo v tomto případě stěžovateli odňato. V tomto smyslu je také podána stížnost k Ústavnímu soudu.
Ve druhém případu dal městský soud v Praze za pravdu plátci, stěžovatelem bylo v tomto případě Finanční ředitelství, které uvedlo, že text zákona se v tomto případě nezměnil. S tímto názorem nelze než souhlasit, protože jak je uvedeno výše ke změně nároku na odpočet došlo jinou konstrukcí daňového základu v NZDPH. V rozsudku8 je potom uvedena jako právní věta:
„Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, nerozšířil vynětí z nároku na odpočet daně z přidané hodnoty na vstupu obsažené v právní úpravě, která byla platná v době vstupu České republiky do Evropské unie, a § 75 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty proto neodporuje požadavkům stanoveným čl. 17 odst. 6 šesté směrnice Rady 77/388/EHS. II. Jak předcházející úprava (§ 19 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty), tak úprava účinná od 1. 5. 2004 ze zásady nároku na odpočet vyjímaly toliko daň při pořízení osobního automobilu (a to i formou finančního pronájmu) a při technickém zhodnocení osobního automobilu, a to pouze za podmínky, že takový osobní automobil nebyl pořízen za účelem jeho dalšího prodeje (a to i formou finančního pronájmu) či vývozu. Ve všech ostatních případech bylo možno nárok na odpočet daně na vstupu uplatnit.“
Na druhou stranu však v bodě 42 uvádí:
„Městský soud tuto otázku musí prozkoumat i s ohledem na žalobní námitku, že žalobce měl mít v případě daňového dokladu č. 541462 - splátkového kalendáře k leasingové smlouvě, nárok na odpočet DPH na vstupu u přirážky nad úroveň vstupní ceny bez daně u finančního pronájmu osobního automobilu, jak tomu bylo do 30. 4. 2004.“
V tomto případě tedy bude zkoumat městský soud, zda měl žalobce nárok na odpočet z přirážky nad vstupní cenou automobilu před 30. dubnem 2004 (měl nárok) a zda měl tento nárok i podle nového zákona (nemá nárok na odpočet, protože jednak se již tato částka nesmí samostatně vyčíslovat, a jednak to již zákon výslovně nepovoluje a podle § 4 odst. 3 písm. g) ZDPH ve znění platném po přistoupení se finanční pronájem posuzuje obdobně jako dodání zboží.
Zde se nabízí dva možné výklady tohoto rozsudku. První z nich je, že městský soud se musí zabývat tím, zda měl plátce nárok na odpočet z přirážky nad vstupní cenou, a pokud ne, bude mu muset tento nárok městský soud přiznat. Znamenalo by to výklad tuzemského zákona eurokonformním výkladem. Druhý výklad je, že poté, co městský soud zjistí, že plátce neměl nárok na odpočet z této přirážky, odmítne zákaz nároku na odpočet u osobních automobilů jako celek a přizná nárok na odpočet z celých splátek.
Osobně se kloním ke druhé variantě, protože v případě prvním by to znamenalo, že na daňovém dokladu bude muset být vyčíslena samostatně přirážka a k ní se vztahující daň, ačkoli to § 36 NZDPH považuje za jeden základ daně. Lze tedy očekávat, že na definitivní odpověď si ještě chvíli počkáme. Vzhledem k tomu, že nárok na odpočet u osobních automobilů je od 1. dubna 2009 plátcům přiznán, půjde tedy především o to, jak se k otázce nepoložení předběžné otázky k SDEU postaví Ústavní soud. Na druhou stranu, i kdyby Ústavní soud rozhodl, že nebylo nutné položit předběžnou otázku, je možné, že tak učiní městský soud, ke kterému se ve druhém případě případ vrátil.
1 C-129/93 Inter-Environnement Wallonie ASBL ze dne 18. prosince 1997, (ECR 19971) I-7435.
2 C-345/99 komise vs. Francie ze dne 14. června 2001, (ECR 2001) I-4493.
3 C-409/99 Metropol Treuhand - Michael Stadler ze dne 8. ledna 2002, ECR (2002) I-81, C-414/07 Magoora sp. zoo ze dne 22. prosince 2008, Sbírka rozhodnutí (2008) I-10921, C-460/07 Sandra Puffer ze dne 23. dubna 2009, Sbírka rozhodnutí (2009) I-3251, C-74/08 Parat Automotive Cabrio 23. dubna 2009, Sbírka rozhodnutí (2009) I-3459, C-538/08 X
Holding
BV ze dne 15. dubna 2010, Sbírka rozhodnutí (2010) I-3459, C-33/09 Oracle Nederland BV BV ze dne 15. dubna 2010, Sbírka rozhodnutí (2010) I-3459.
4 C-414/07 Magoora vs. Izba Skarbowa ze dne 22. prosince 2008, Sbírka rozhodnutí (2008) I-10921.
5 Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 7. června 2012, čj. 7 Afs 52/2012-27.
6 C-230/94 Renata Enkler ze dne 26. září 1996, (ECR 1996) I-4517.
7 BOBEK, M.
Porušení povinnosti zahájit řízení o předběžné otázce podle článku 234 (3) SES.
Vydání 1., Praha : C. H. Beck, 2004, 211 s.
8 Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 14. června 2012, čj. 1 Afs 48/2012-39.