Zákon o veřejné prospěšnosti - základní fakta

Vydáno: 6 minut čtení

V posledních dnech se velmi aktuálně diskutuje o návrhu nového zákona o veřejné prospěšnosti, který byl zpracován v souvislosti s novým občanským zákoníkem1 a z něj vyplývající změnou týkající se právní úpravy nestátních neziskových organizací. Vzhledem k tomu, že zákon ještě nebyl schválen, jsou v tomto příspěvku představeny základní teze zákona předložené k diskusi široké odborné veřejnosti.

Zákon o veřejné prospěšnosti - základní fakta
doc. Ing.
Jan
Stejskal
Ph.D.
 
Cíl nové právní úpravy
Předkladatel zákon o veřejné prospěšnosti v důvodové zprávě správně uvádí, že v současné právní úpravě
chybí definice veřejné prospěšnosti
a prakticky se tento pojem ztotožňuje s pojmem nestátní nezisková organizace (jehož definice v právní úpravě paradoxně taky chybí). Někdy též dochází k tomu, že se pod pojem nestátní nezisková organizace zahrnují jen vybrané druhy těchto organizací nebo naopak jsou zahrnuty všechny bez zevrubného zkoumání cíle jejich činností (aby veřejná podpora směřovala jen do oblastí veřejného zájmu).
Cílem nové právní úpravy má být jistě potřebné
sjednocení pojmosloví, které povede k jasnému vymezení těch neziskových organizací, které budou poskytovat veřejně prospěšné služby nebo činnosti
(ty budou mít
status
veřejně prospěšné činnosti). Zavedení jednotného pojmu napomůže ujednocení pojmosloví i v dalších zákonech (například v zákoně o nadacích2 se hovoří o obecně prospěšných cílech, v zákoně o obecně prospěšných společnostech3 se hovoří o obecné prospěšnosti a obecně prospěšných službách, daňové zákony hovoří o veřejně prospěšných činnostech atd.).
Sami autoři zákona uvádějí, že
smyslem zákona je vymezit podmínky, za kterých se budou moci jednotlivé právnické osoby účastnit výhod
(= veřejné podpory) právě z titulu své veřejné prospěšnosti. Nemá jít o "revoluci" v oblasti veřejné podpory směřující do neziskového sektoru. Dosud platné výhody mají být zachovány pokud neziskové organizace vykonávají své činnosti v rámci nově definované veřejné prospěšnosti. Logickým důsledkem má být dosažení efektivnějšího a trans-parentnějšího čerpání a využívání veřejných prostředků.
Zákon tedy má ambici stanovit vlastnosti a znaky právních forem, které budou muset splňovat ty právnické osoby, jež chtějí požívat výhod vyplývajících ze statusu veřejné prospěšnosti.
Je logické, že
taxativní
výčet není možné očekávat, neboť neziskový sektor je velmi proměnlivý, dynamicky se vyvíjející a reagující na aktuální výzvy a potřeby. Z tohoto důvodu je možné očekávat zákonnou úpravu pojmu "veřejně prospěšná služba a činnost".
 
Veřejně prospěšná služba a činnost
Z důvodové zprávy vyplývá, že
veřejně prospěšná služba je služba poskytovaná ve veřejném zájmu předem neurčenému počtu adresátů za stejných podmínek pro všechny zájemce, a to v oblastech, které samy o sobě jsou plněním společenské objednávky poskytované nikoli za účelem dosahování zisku,
a to například v oblasti školství, kultury, vědy, výzkumu, zdravotnictví, sociálních služeb, duchovních služeb, sportu, v oblasti životního prostředí, zejména za účelem poskytnutí humanitární pomoci a pomoci při přírodních katastrofách, charitativní činnosti, práce s dětmi a mládeží, ochrany dětí a mládeže, ochrany kulturního dědictví a péče o ně, ochrany spotřebitele, ochrany zdraví a lékařské péče, péče o zdraví a fyzickou zdatnost, ochrany životního prostředí, vzdělávání, školení a osvěty, podpory nebo ochrany osob se zdravotním postižením a osob ohrožených sociálním vyloučením, pomoci uprchlíkům, provozování amatérského sportu a tělovýchovy, sociálních služeb, vyznávání náboženské víry a poskytování duchovní pomoci.
Již z uvedeného vyplývá, že definovat veřejnou prospěšnost nebylo jednoduché. Bylo třeba zahrnout všechny doposud realizované či potenciální oblasti, ve kterých mohou neziskové subjekty poskytovat své služby. To se zákonodárci podařilo velmi širokým výčtem oblastí aktivit. Bohužel se zcela vyhnul řešení otázek kvality a šíře poskytování těchto služeb. Místo toho zákon zevrubně popisuje znaky, které musí splňovat organizace, jež chce nabýt statusu veřejně prospěšné organizace. Ty jsou orientovány spíše na ujasnění znaků, které ve většině případů již nestátní neziskové organizace plní. Pozitivním znakem je snaha zákonodárce zvýšit transparentnost (bude platit, že organizace se statusem veřejné prospěšnosti bude transparentnější než organizace bez statusu).
Při určitém zjednodušení je možné vyjmenovat znaky organizace se statusem veřejné prospěšnosti takto:
*
veřejně prospěšná činnost je činnost hlavní (povoluje se možnost realizace zisku z této činnosti),
*
organizace může vykonávat podnikatelskou činnost jen jako vedlejší, a to výlučně pro podporu své hlavní činnosti,
*
organizace musí mít vnitřní kontrolní orgán,
*
není rozdělován zisk z hlavní ani vedlejší činnosti osobě zakladatele, členům orgánů či zaměstnancům,
*
ve Sbírce listin musí být uveřejněna výroční zpráva alespoň za dvě účetní období předcházející žádosti o
status
veřejné prospěšnosti (náplň je určena zákonem),
*
zakladatelé, členové statutárního orgánu a členové kontrolního orgánu musí být bezúhonní.
Právnické osobě se statusem náleží výhody podle různých právních předpisů, zejména nepřímé výhody podle zákona upravujícího daně z příjmů. Neznamená to však, že neziskové organizace se statusem mají nárok na poskytnutí dotací ze státního rozpočtu. Změnou zákona o rozpočtových pravidlech4 bude omezena možnost účasti v soutěžích o dotační prostředky těm, kteří
status
veřejné prospěšnosti nemají.
Závěrem je třeba připomenout, že o konečné podobě zákona se stále diskutuje, a tak postupně doznává různých změn. Výsledné podobě zákona bude věnována pozornost v některém z dalších čísel časopisu UNES.
zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
zákon č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích a nadačních fondech), ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů, (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů