Samojízdné pracovní stroje

Vydáno: 4 minuty čtení

Samojízdný pracovní stroj - univerzální nakladač čelní, nemá technický průkaz, pouze výpis z technické dokumentace, nemá registrační značku. Neplatíme silniční daň, nevedeme knihu jízd. Při zaplacení povinného ručení, je tento výdaj daňově uznatelný, i když není stroj určený k pohybu na pozemních komunikacích? Jak dořešit přejezdy stroje mezi jednotlivými stavbami z hlediska zákona o pozemních komunikacích ?

Samojízdné pracovní stroje
Ing.
Martin
Děrgel
Související předpisy:
-
§ 1 a 2 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění pozdějších předpisů,
-
§ 24 odst. 2 písm. e) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů,
-
zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů,
-
vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
Daňově účinným výdajem (nákladem) je mimo jiné také pojistné hrazené poplatníkem, pokud souvisí s příjmem, který je předmětem daně a není od daně osvobozen. Z dále uváděných citací zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá povinnost provozu mimo jiné i dotazovaného „zvláštního vozidla“ na pozemní komunikaci pouze za podmínky sjednání jeho povinného ručení (pojištění). Pokud je tedy toto vozidlo nutno přemisťovat po pozemní komunikaci za účelem jeho využití pro zdanitelné příjmy poplatníka, pak je pojistné za toto podmiňující pojištění (ručení) jeho daňovým výdajem (nákladem). Podle § 1 odst. 2 zákona č. 168/1999 Sb. platí, že nestanoví-li tento zákon jinak, může na dálnici, silnici, místní komunikaci a účelové komunikaci, s výjimkou účelové komunikace, která není veřejně přístupná (dále jen „pozemní komunikace“), provozovat vozidlo pouze ten, jehož odpovědnost za škodu způsobenou provozem tohoto vozidla je pojištěna podle tohoto zákona. Povinnost pojištění odpovědnosti musí být splněna i v případě ponechání vozidla na pozemní komunikaci. Přitom se v souladu s § 2 zmíněného zákona č. 168/1999 Sb. pro účely tohoto zákona vozidlem rozumí nejen silniční vozidlo, ale rovněž (mimo jiné) také zvláštní vozidlo.
Podle § 3 odst. 3 zákona č. 56/2001 Sb. patří dotazovaný pracovní stroj samojízdný mezi tzv. zvláštní vozidla. Podle § 2 odst. 2 zákona č. 56/2001 Sb. je zvláštním vozidlem vozidlo vyrobené k jiným účelům než k provozu na pozemních komunikacích, které může být při splnění podmínek stanovených tímto zákonem k provozu na pozemních komunikacích schváleno. Na což navazuje § 78 odst. 1: Zvláštní vozidlo lze provozovat, pokud svou konstrukcí a technickým stavem odpovídá technickým požadavkům stanoveným prováděcím právním předpisem a má schválenou technickou způsobilost k provozu podle tohoto zákona.
Podmínky provozu zvláštních vozidel na pozemních komunikacích stanoví § 22 vyhlášky č. 341/2002 Sb.:
„(1) Při provozu na pozemních komunikacích musí být pracovní nástroje zvláštního vozidla přepravovány jen ve schválené přepravní poloze. Zvláštní vozidlo nesmí být zdrojem znečištění nebo poškození komunikace. Jeho zásobníky, pracovní nástroje (např. nakládací lopata, paletizační vidle) musí být prázdné, tj. bez náplně, nákladu, břemene apod.
(2) Pracovní stroje samojízdné nebo traktory v agregaci s pracovním strojem přípojným nebo neseným nebo výměnnou nástavbou, jejichž celková šířka je větší než 2,55 m nebo neplní požadavky z hlediska vnějších výčnělků musí mít vždy v činnosti vnější osvětlení s potkávacími světly i za nesnížené viditelnosti.
(3) Podmínky provozu vozidel, jejichž rozměry, hmotnosti a zatížení náprav překračují hodnoty stanovené touto vyhláškou, jsou stanoveny zvláštním právním předpisem.3)“ (Poznámka: odkaz na zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů).
Pro řešení sporné nebo nejasné problematiky spojené s užíváním pozemních komunikací pracovním strojem lze doporučit obrátit se na Ministerstvo dopravy, v jehož kompetenci je podle § 80 zákona č. 56/2001 Sb. mimo jiné také schvalování technické způsobilosti typu zvláštních vozidel k provozu na pozemních komunikacích.