Daň silniční za zdaňovací období roku 2013

Vydáno: 13 minut čtení

Konec ledna 2014 je nejzazší termín pro podání daňového přiznání k dani silniční. Silniční daň upravuje zákon č. 16/1993 Sb. , o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDS “), který pro zdaňovací rok 2013 nezaznamenal žádné novely. Proto si jenom stručně připomeneme, kdo a za jakých podmínek je povinen daňové přiznání k dani silniční podat a daň uhradit.

Daň silniční za zdaňovací období roku 2013
Ing.
Miloš
Kořínek
Předmět silniční daně upravuje § 2 odst. 1 ZDS. Jsou jím silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v České republice, která jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu (§ 18 odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů).
Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, jsou předmětem daně vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice. Avšak podle § 6 odst. 9 ZDS bez ohledu na datum první registrace, se sazba daně snižuje o 100% u nákladních vozidel včetně tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun, pokud tato vozidla nejsou používána k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů anebo nejsou provozována pro cizí potřeby a jsou-li používána:
a)
subjekty, které nejsou založeny nebo zřízeny za účelem podnikání;
b)
jako výcviková vozidla podle zvláštního právního předpisu upravujícího získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel; nebo
c)
fyzickými osobami.
Předmětem silniční daně nejsou speciální pásové automobily a ostatní vozidla podle zvláštního právního předpisu [§ 3 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o podmínkách provozu.“)], jakož i zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla a další zvláštní vozidla (§ 3 odst. 3 zákona o podmínkách provozu).
Podle § 4 ZDS je poplatníkem silniční daně fyzická nebo právnická osoba, která je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel a je zapsána v technickém průkazu, nebo užívá vozidlo, v jehož technickém průkazu je zapsána jako provozovatel osoba, která zemřela, zanikla nebo byla zrušena, anebo vozidlo, jehož provozovatel je odhlášen z registru vozidel.
příklad
Paní Ivana je podnikatelka. Po celý rok 2013 si pro potřeby svého podnikání půjčovala osobní automobil svého manžela, který je v technickém průkazu zapsán jako držitel vozidla. Manžel nepodniká. Kdo je poplatníkem silniční daně? Může si manželka uhrazenou silniční daň uplatnit do svých daňových výdajů?
Postup:
Z výše uvedeného znění ZDS lze dovodit, že poplatníkem silniční daně není paní Ivana. Jej jím její manžel, který by se měl k silniční dani zaregistrovat u svého místně příslušného správce daně. Dále by měl včas, to je do 31.1.2014, podat daňové přiznání. Je třeba si také uvědomit, že se na něj vztahuje povinnost platit zálohy na daň, které jsou splatné ve lhůtách podle § 10 ZDS. Přesto, že silniční daň přiznává a hradí manžel, tak jako daňově uznatelný výdaj si ji může uplatnit podnikající manželka.
Poplatníkem daně je rovněž zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. Je-li u téhož vozidla poplatníků více, platí daň společně a nerozdílně.
Základ daně silniční upravuje § 5 písm. a) ZDS. U osobních automobilů je základem daně zdvihový objem motoru v cm3. Pro ostatní vozidla je to podle § 5 písm. b) a c) ZDS buď součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav návěsů, nebo největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav u ostatních vozidel. Sazby silniční daně nalezneme v § 6 odst. 1 a 2 ZDS.
Je-li plátcem daně zaměstnavatel a vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, a pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla, činí sazba daně 25 Kč za každý den použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, je-li to pro poplatníka (zaměstnavatele) výhodnější.
Daňovou povinnost k silniční dani velmi ovlivňuje její snížení nebo zvýšení. U vozidel uvedených v § 2 odst. 1 ZDS, která jsou určena pro činnost výrobní povahy v rostlinné výrobě (podle standardní klasifikace ČSÚ, kód 01.41.11.), se sazba daně podle § 6 odst. 2 ZDS snižuje o 25%. Podmínkou je, aby poplatníkem daně byla osoba provozující zemědělskou činnost.
Dále podle § 6 odst. 6 ZDS se sazba daně podle § 6 odst. 1 a 2 ZDS (sazba pro osobní i nákladní automobily) u vozidel snižuje o 48% po dobu následujících 36 kalendářních měsíců od data jejich první registrace a o 40% po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a o 25% po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců.
Nárok na příslušné snížení sazby daně vzniká počínaje kalendářním měsícem prvé registrace vozidla a končí u téhož vozidla po 108 kalendářních měsících. Při změně provozovatele vozidla s nárokem na snížení sazby daně lze u nového provozovatele uplatnit příslušné snížení sazby daně nejdříve v kalendářním měsíci zápisu změny provozovatele v technickém průkazu.
Pozor! U téhož vozidla se nepoužije současně výše uvedené snížení sazby daně a snížení sazby daně podle § 6 odst. 5 ZDS, tj. snížení o 25% u vozidel uvedených v § 2 odst. 1 ZDS, které jsou podle údajů zapsaných v technickém průkazu určena pro činnosti výrobní povahy v rostlinné výrobě, je-li poplatníkem daně osoba provozující zemědělskou výrobu.
U vozidel dovezených ze zahraničí prokáže poplatník nárok na snížení sazby daně podle § 6 odst. 6 ZDS potvrzením nebo jiným dokladem o první registraci vozidla, vydaným příslušným registračním orgánem v zahraničí, popř. registračním orgánem na území České republiky, který má k dispozici údaje k vozidlu, v nichž je první registrace zaznamenána.
příklad
Podnikatel používá v roce 2013 ke svému podnikání 2 nákladní automobily. Oba se dvěma nápravami a hmotností 14 tun. Jeden je 10 let starý a druhý si pořídil v červnu 2013 (v témže měsíci byl i poprvé zaregistrován). V červnu 2013 si pořídil také traktor na zemědělské práce.
Postup:
Poplatník by měl postupovat v souladu s § 6 odst. 6 ZDS. Sazba daně je u obou automobilů ve výši 14 700 Kč za rok (§ 6 odst. 2 ZDS). U prvého automobilu, který byl zaregistrován před deseti lety, není možné snížit sazbu daně. U druhého nákladního automobilu pořízeného v červnu 2013, se sazba přepočte na dobu od června 2013 do prosince 2013, tj. na 7 měsíců, tedy 8 575 Kč. Výslednou daň si dále může poplatník snížit o 48%, to je o 4 116 Kč na výslednou daňovou povinnost 4 459 Kč. Zemědělský traktor není předmětem silniční daně. Ještě jednou upozorňujeme, že výše uvedené snížení daně nelze kombinovat se snížením podle § 6 odst. 5 ZDS (25% snížením u vozidel uvedených v § 2 odst. 1 ZDS, které jsou podle údajů zapsaných v technickém průkazu určena pro činnosti výrobní povahy v rostlinné výrobě).
Připomínáme, že u vozidel registrovaných poprvé v České republice nebo v zahraničí do 31. prosince 1989, se sazba daně podle § 6 odst. 1 a 2 ZDS zvyšuje o 25%.
Podle § 10 ZDS platí poplatník zálohy na daň svému místně příslušnému správci daně, které jsou splatné do 15. dubna, 15. července, 15 října a 15. prosince. Zálohy na daň se vypočtou ve výši 1/12 příslušné roční sazby daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém u vozidla trvala, vznikla nebo zanikla daňová povinnost v rozhodném období. Rozhodným obdobím je kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu měsíci, na který připadl termín splatnosti zálohy. U zálohy splatné 15. prosince je rozhodným obdobím měsíc říjen a listopad.
příklad
Poplatník, fyzická osoba, nakoupil a zaregistroval v lednu roku 2012 nákladní automobil o hmotnosti 14 tun a traktor pro své zemědělské podnikání. Automobil i traktor používal pro zemědělskou činnost od března do listopadu 2013.
Postup:
Nákladní automobil je v souladu s § 2 ZDS u poplatníka po celý rok 2013 předmětem daně, a to i bez ohledu na to, zda je vozidlo používané pro podnikání (má povolenou hmotnost nad 3,5 tuny a je určen k přepravě nákladů a registrován v České republice). Výše zálohy na daň se bude dále odvíjet od stáří vozidla, tj. od doby kdy byla provedena jeho první registrace, v našem případě od ledna 2012. Traktor není předmětem silniční daně.
Ze zadání vyplývá, že poplatník zaplatí zálohu na daň ve výši 1/12 roční daňové povinnosti za měsíc leden až březen 2013 k 15. dubnu 2013; za měsíce duben až červen k 15.7.2013, za červenec, srpen a září k 15. říjnu 2013 a za měsíce říjen a listopad k 15. prosinci 2013. Daň za měsíc prosinec uhradí poplatník v rámci podaného daňového přiznání k silniční dani za rok 2013, to je do 31.1.2014.
Pouze jednu zálohu na daň nejméně ve výši 70% roční daňové povinnosti nejpozději do 15 prosince zdaňovacího období platí poplatník daně, je-li provozovatelem vozidla se sníženou sazbou podle § 6 odst. 10 ZDS (vozidlo nad 12 tun nepoužívané k podnikání se sníženou sazbou daně o 48%).
Daňové přiznání podává poplatník, jemuž vzniká daňová povinnost, nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období, a to i v případech, jedná-li se o poplatníka, kterému daňové přiznání zpracovává daňový poradce. Za zdaňovací období roku 2013 je to tedy do 31.1.2014. Za zdaňovací období roku 2013 bude k dispozici formulář k dani silniční vzor č. 15.
Podle § 8 ZDS u vozidel vzniká daňová povinnost počínaje kalendářním měsícem, v němž byly splněny rozhodné skutečnosti uvedené v § 2 odst. 1 ZDS. Poplatníci daně z těchto vozidel podávají daňové přiznání podle § 15 ZDS u místně příslušného správce daně.
V případě prodeje automobilu vniká při placení silniční daně trochu jiná situace. Z § 8 odst. 2 ZDS vyplývá, že daňová povinnost zaniká u vozidel uvedených v § 8 odst. 1 ZDS v kalendářním měsíci, v němž pominuly rozhodné skutečnosti uvedené v § 2 odst. 1 ZDS. Dojde-li však v průběhu zdaňovacího období ke změně v osobě poplatníka, zaniká daňová povinnost původnímu poplatníkovi uplynutím kalendářního měsíce, který předchází před kalendářním měsícem vzniku daňové povinnosti novému poplatníkovi.
Výše uvedenou problematiku shrneme na častých dotazech poplatníků.
Dotaz:
Podléhají vozidla, která nejsou v účetnictví vedena jako hmotný majetek, ale jsou zbožím, silniční dani?
Odpověď:
Předpokládáme, že uvedená vozidla nejsou v registru silničních vozidel, nemají značku (SPZ). V tomto případě nejsou předmětem silniční daně a poplatník nebude povinen podat daňové přiznání.
Dotaz:
Stává se poplatníkem silniční daně zaměstnanec firmy, který je vyslán na služební cestu a použije svůj osobní automobil? Bude povinen hradit silniční daň i z cest do zahraničí?
Odpověď:
Pokud není poplatník sám poplatníkem silniční daně (např. podniká a k podnikání používá uvedený automobil), potom je tento automobil předmětem silniční daně pouze ve dnech, kdy jej zaměstnanec používá pro služební cesty v rámci ČR. Poplatníkem silniční daně je v tomto případě zaměstnavatel. Např. zaměstnanec odjel na služební cestu do SRN dne 18.11.2013, hranice do SRN překročil tentýž den. Zpět se vrátil dne 21.11.2013. Silniční daň bude zaměstnavatel hradit pouze za dny 18. 11. a 21.11.2013, ve kterých se automobil pohyboval na služební cestě po ČR.
Dotaz:
Dne 18. června 2013 prodala fyzická osoba (1) osobní automobil jiné fyzické osobě (2) k podnikání. Do této doby ho používala k podnikání (1). Nový vlastník ho ještě v červnu přihlásil k registraci. Za měsíc červen je poplatníkem silniční daně osoba (1) nebo (2)?
Odpověď:
Nový vlastník je poplatníkem silniční daně od měsíce, kdy automobil přihlásil k registraci a zároveň ho používal k podnikání. Původní vlastník tedy bude silniční daň platit pouze za měsíce leden až květen, pokud automobil v uvedených měsících používal ke svému podnikání.
Dotaz:
Podléhají silniční dani vozidla pronajatá ze zahraničí?
Odpověď:
Vozidla registrovaná v zahraničí silniční dani v ČR nepodléhají. Dani podléhají pouze silniční motorová vozidla registrovaná a provozovaná v ČR.
Dotaz:
Právnická osoba vlastní automobil do 3,5 tuny, který využívala v roce 2013 k podnikání pouze od března do října. Po zbývající měsíce uložila SPZ do depozitu.
Odpověď:
Pokud jsou uloženy SPZ v depozitu, tak nemohl být automobil prokazatelně provozován, a tedy není po tuto dobu předmětem silniční daně. Pokud by z uvedených měsíců byl automobil byť jen jediný den v měsíci provozován pro podnikatelské účely, tak je povinnost za celý měsíc silniční daň platit.
Dotaz:
Fyzická osoba si koupila menší nákladní automobil (8 tun) a využívala jej v roce 2013 pro stavbu svého rodinného domku. Podléhá toto vozidlo silniční dani?
Odpověď:
Podle § 6 odst. 9 ZDS se sazba daně pro nákladní vozidla od 3,5 tuny a méně než 12 tun snižují o 100%, pokud tato vozidla nejsou používána k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů anebo jsou využívána pro cizí potřeby, a jsou-li používána subjekty, které nejsou založeny nebo zřízeny za účelem podnikání. Z dotazu vyplývá, že znění ZDS je naplněno a poplatník má nárok na snížení sazby daně o 100%.