Legislativní novinky k 19. 1. 2015

Vydáno: 7 minut čtení
Legislativní novinky k 19. 1. 2015
Ing.
Lenka
Froschová
Pro mnohé účetní a daňové poradce je v současné době studium legislativy nedílnou součástí výkonu jejich profese. Aby mohli vykonávat svou činnost na vysoké profesionální úrovni, musí být neustále v obraze a pohotově reagovat na měnící se zákony. A právě začátek roku bývá v souvislosti s nabýváním účinnosti novel nejrůznějších zákonů nejhektičtější. V roce 2015 tomu není jinak, zákonodárci zasáhli do všech sledovaných oblastí.
Tímto článkem bychom chtěli navázat na předchozí číslo časopisu a pokračovat ve stručném exkurzu do dalších oblastí, se kterými se v účetní a daňové praxi budeme setkávat.
POJISTNÉ NA SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých stránkách tiskovou zprávu, kde informuje o změnách, které přinesl rok 2015. Z úplného výčtu bychom vybrali například následující:
-
Sazby pojištění zůstávají nezměněny. Mění se výše minimálních záloh na pojistné za kalendářní měsíc, ve kterém byl (měl být) podán Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 a za následující kalendářní měsíce, a to v reakci na změnu průměrné mzdy, která dle vyhlášky MPSV č. 208/2014 Sb. činí pro rok 2015 částku 26 611 Kč. Současně dochází k navýšení maximálního vyměřovacího základu pro placení pojistného na 1 277 328 Kč.
I------------------I-----------------I---------------------------------------I
I       
OSVČ
I
Minimální roční
I
Minimální záloha na pojistné
I I
vykonávající
I
vyměřovací
I-------------------I-------------------I I I
základ
I
Účastník
I
OSVČ bez
I I I I
důchodového
I
důchodového
I I I I
spoření
I
spoření
I I------------------I-----------------I-------------------I-------------------I I hlavní činnost I 79 836 Kč I 1 744 Kč I 1 943 Kč I I------------------I-----------------I-------------------I-------------------I I vedlejší činnost I 63 865 Kč I 698 Kč I 778 Kč I I------------------I-----------------I-------------------I-------------------I
-
Novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), zrušila povinnost zaměstnavatelů, OSVČ a lékařů komunikovat s ČSSZ pouze formou elektronického zasílání tiskopisů. Tento typ komunikace zůstává jen možnou variantou. Ti, kteří zatím nedokáží elektronické podávání tiskopisů zajistit, budou od 1.1.2015 dál moci zasílat papírové tiskopisy.
POJISTNÉ NA ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
V oblasti zdravotního pojištění dochází od 1.1.2015 k těmto změnám:
-
Mění se minimální měsíční vyměřovací základ pro OSVČ, který pro tento rok bude představovat částku 13 305,50 Kč (roční minimální vyměřovací základ 159 666 Kč).
-
Maximální vyměřovací základ platí nadále pouze pro pojistné na sociální zabezpečení (1 277 328 Kč pro rok 2015), pojistné na zdravotní pojištění není omezeno.
-
Zvyšuje se minimální měsíční záloha na pojistné OSVČ z původních 1 752 Kč na nových 1 797 Kč. Tuto zálohu je OSVČ povinna uhradit již za měsíc leden 2015, kromě osob, kterým nebyl stanoven minimální vyměřovací základ.
-
Zvyšují se minimální částky pojistného u zaměstnanců o 94 Kč na částku 1 242 Kč (v předchozím roce 1 148 Kč), a to z důvodu zvýšení minimální mzdy, která determinuje minimální vyměřovací základ zaměstnanců, resp. zaměstnavatelů.
-
Pojistné osob bez zdanitelných příjmů činí 1 242 Kč měsíčně. Vyměřovacím základem je zde minimální mzda, která je od ledna 2015 stanovena ve výši 9 200 Kč.
ZMĚNY V CESTOVNÍCH NÁHRADÁCH
Dne 16.12.2014 byla vydána vyhláška Ministerstva financí č. 328/2014 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad. Zahraniční stravné se pro rok 2015 řídí vyhláškou č. 242/2014 Sb. S účinností od 1.1.2015 platí následující sazby:
I----------------------------------------------------------------------------I
I           
Zaměstnanec zaměstnavatele v "podnikatelské sféře"
I I------------------------------------------I---------------------------------I I
Minimální výše stravného
I
Délka pracovní cesty
I I------------------------------------------I---------------------------------I I 69 Kč I 5 až 12 hodin I I------------------------------------------I---------------------------------I I 104 Kč I 12 až 18 hodin I I------------------------------------------I---------------------------------I I 163 Kč I déle než 18 hodin I I------------------------------------------I---------------------------------I
Zaměstnanci ve státní a příspěvkové sféře jsou na tom ještě o něco lépe. Za den pracovní cesty jim náleží stravné ve výši: 69 Kč až 82 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin, 104 Kč až 125 Kč, trvá-li pracovní cesta 12 až 18 hodin, 163 Kč až 195 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“), dále nově určuje základní náhrady za 1 km jízdy v následující výši:
I------------------------------------------I---------------------------------I
I             
Druh vozidla
I
Minimální sazba základní
I I I
náhrady za 1 km
I I------------------------------------------I---------------------------------I I Jednostopá vozidla a tříkolky I 1,00 Kč I I------------------------------------------I---------------------------------I I Osobní silniční motorová vozidla I 3,70 Kč I I------------------------------------------I---------------------------------I I Při použití přívěsu I 3,70 Kč + 15% I I------------------------------------------I---------------------------------I I Nákladní automobily, autobusy a traktory I 7,40 Kč I I------------------------------------------I---------------------------------I
Zákoník práce také nově stanovil průměrnou cenu za jeden litr pohonné hmoty, a to na: 35,90 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů, 38,30 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů, 36,10 Kč u motorové nafty.
POVINNÁ ELEKTRONICKÁ KOMUNIKACE S FINANČNÍ SPRÁVOU
Počínaje 1.1.2015 musí být veškerá podání, která mají předepsanou formu tiskopisem Ministerstva financí (tzv. formulářová podání), činěna daňovými subjekty nebo jejich zástupci, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku nebo ze zákona povinnost mít auditorem ověřenou účetní závěrku, pouze autentizovanou elektronickou formou (datovou schránkou, datovou zprávou obsahující zaručený elektronický podpis či prostřednictvím daňové informační schránky). Z hlediska typů podání, které musí být učiněny výhradně elektronicky, se jedná o přihlášky k registraci, oznámení registračních údajů nebo daňová tvrzení. V případě, že bude podání učiněno jinak než stanoveným elektronickým způsobem (např. v papírové formě), bude považováno za bezvadné; na druhou stranu bude ale takovéto podání sankcionováno speciálním druhem pokuty za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy.
NOVÁ PRÁVNÍ ÚPRAVA TÝKAJÍCÍ SE SANKCÍ
Novela zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „DŘ“), počínaje 1.1.2015 upravuje některé skutečnosti týkajících se udělování sankcí ve formě pokut. Jedná se zejména o následující skutečnosti:
-
Zvyšuje se pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy z 50 000 Kč až na 500 000 Kč v případech, kdy závažným způsobem dochází k narušování či maření procesu spravování daně; nejde jen o narušování již probíhajícího jednání, ale zejména neplnění jiných povinností nepeněžité povahy, jimiž může být nedostavení se k jednání bez náležité omluvy, nedodání správcem daně vyžádaných listin, které má tato osoba v držení apod.
-
Zavádí se možnost uložit pokutu ve výši až 500 000 Kč za nesplnění registrační, ohlašovací nebo jiné oznamovací povinnosti, nebo za nesplnění záznamní nebo jiné evidenční povinnosti stanovené daňovým zákonem nebo správcem daně.
-
Zavádí se nový druh pokuty ve výši 2 000 Kč za podání, které je možné pouze elektronickým způsobem, jinou formou; tato pokuta bude předepsána vždy v případě chybného postupu.