Paušální výdaje u služeb pro zemědělství a lesnictví

Vydáno: 4 minuty čtení

OSVČ, neplátce DPH, má vystaven živnostenský list na volnou živnost poskytování služeb pro zemědělství, lesnictví a myslivost. Zabývá se těžbou a přibližováním dřeva a pracemi v pěstební činnosti - zalesňování, pálení klestí apod. Jakou výši paušálu si může uplatnit, pokud nevede daňovou evidenci?

Paušální výdaje u služeb pro zemědělství a lesnictví
Ing.
Zdeněk
Morávek
odpověď:
Výše paušálních výdajů je upravena v § 7 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“) - výše paušálních výdajů 80% z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného a 60% z příjmů z živnostenského podnikání, s výjimkou příjmů ze živnostenského podnikání řemeslného.
Jak vyplývá z ustanovení § 2e zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zemědělství“), a dále s odvoláním na Pokyn GFŘ č. D-22, zemědělskou výrobou, včetně lesního a vodního hospodářství se rozumí:
a)
Rostlinná výroba včetně chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví a pěstování zeleniny, hub, okrasných rostlin, léčivých a aromatických rostlin, rostlin pro technické a energetické užití na pozemcích vlastních, propachtovaných nebo užívaných na základě jiného právního důvodu, popřípadě provozované bez pozemku.
b)
Živočišná výroba zahrnující chov hospodářských a jiných zvířat či živočichů za účelem získávání, zpracování a výroby živočišných produktů, chov hospodářských zvířat k tahu a chov sportovních a dostihových koní.
c)
Produkce chovných a plemenných zvířat, využití jejich genetického materiálu a získávání zárodečných produktů, pokud jde o zvířata uvedená v písmenu b).
d)
Výroba osiv a sadby, školkařských výpěstků a genetického materiálu rostlin.
e)
Úprava, zpracování a prodej vlastní produkce zemědělské výroby, pokud je konečným produktem zemědělský produkt uvedený v Příloze I Smlouvy o fungování Evropské unie.
f)
Chov ryb, vodních živočichů a pěstování rostlin ve vodním útvaru povrchových vod na pozemcích vlastních, pronajatých nebo užívaných na základě jiného právního důvodu.
g)
Hospodaření v lese podle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „lesní zákon“), a to na pozemcích vlastních, pronajatých nebo užívaných na základě jiného právního důvodu.
h)
Hospodaření s vodou pro zemědělské a lesnické účely.
Dále se za zemědělskou výrobu považuje zemědělská činnost stanovená podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího pravidla pro přímé platby zemědělcům v režimech podpory v rámci společné zemědělské politiky.
Fyzická nebo právnická osoba, která hodlá podnikat v zemědělství, je povinna se zaevidovat v souladu s § 2f zákona o zemědělství. Zemědělského podnikatele zaeviduje obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud tedy poplatník uskutečňuje výše uvedené činnosti, které představují v souladu s § 2e zákona o zemědělství zemědělskou výrobu včetně lesního a vodního hospodářství, potom poplatník může uplatnit paušální výdaje ve výši 80% z příjmů.
Příjmy poplatníka - zemědělského podnikatele ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, jsou příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) ZDP. Příjmy poplatníka ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, které nejsou provozovány podnikatelem (viz § 2e odst. 2 zákona o zemědělství), se posuzují jako příjmy podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP, tedy jako ostatní příjmy. V obou dvou případech je ale možné uplatnit paušální výdaje ve výši 80% z příjmů.
Současně ale platí, že mezi živnosti volné patří také poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost. Pokud má poplatník vystaven živnostenský list na tyto činnosti a vykonává pouze činnosti, které spadají pod tuto volnou živnost, potom může uplatnit paušální výdaje pouze ve výši 60% z těchto příjmů.
Závěrem bych pouze konstatoval, že podle mého názoru těžba a přibližování dřeva a zalesňování, tedy obnova a výchova lesních porostů, patří do hospodaření v lesích v souladu s lesním zákonem, a proto by se mělo jednat o zemědělskou výrobu včetně lesního a vodního hospodářství, nikoliv o živnost volnou.