Expertní odpovědi - strana 429

Manžel manželce před 2 lety daroval dům. V tomto domě s. r. o. (manžela) provozovalo penzion. Pronájem manželka danila v § 9. Manžel zemřel a s. r. o. přestalo v domě v roce 2019 provozovat penzion. Od května 2020 začala penzion jako OSVČ provozovat dcera manželů. Matce v roce 2020 neplatí žádné nájemné - může takto postupovat? Dcera v roce 2020 bude uplatňovat výdaje % (nevede DE, nemá majetek), v roce 2021 by chtěla výdaje ve skutečné výši, bude na domě dělat TZ. Matka dceři chce darovat tento dům. Bude se tento dar posuzovat jako dar mezi matkou a dcerou - osvobozeno. Nebo je to dar do § 7 a dcera bude muset zdanit tento dar v § 7? Pokud by musela zdanit, tak cebou obvyklou? 
Vydáno: 16. 09. 2020
Lékař fakturuje své úkony zdravotním pojišťovnám. Většinou nedostává celou fakturu zaplacenou (např. proto, že uvede nesprávné rodné číslo, pacient je u jiné ZP atd.). Jak se zbavit nedoplatků na FV? Bude jejich likvidace daňově uznatelná? Jsou dvě varianty lékařů: 1) lékař je OSVČ a vede daňovou evidenci, 2) lékař má své s. r. o. a vede podvojné účetnictví.
Vydáno: 16. 09. 2020
Zaměstnanec zruší pracovní poměr dle § 56 odst. 1b. V době zrušení je zaměstnán u zaměstnavatele 11 měsíců. Náleží mu při zrušení náhrada ve výši průměrného výdělku, který odpovídá délce výpovědní doby (zpravidla 2 měsíce). Náleží mu i odstupné ve výši 1 měsíce z důvodu toho, že u zaměstnavatele pracoval do 1 roku?
Vydáno: 16. 09. 2020
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, používá ke své podnikatelské činnosti automobil.Jelikož výdaje uplatňuje procentem z příjmů, tak u pohonných hmot si uplatňuje pouze odpočet DPH (nikoliv výdaje za PHM, neboť ve výdajích procentem z příjmů jsou zahrnuty všechny výdaje). Výdaje si uplatňuje 60% sazbou. Podnikatel měl s automobilem havárii, byl pojištěn, proto mu pojišťovna výdaje za opravu proplatila. Předpokládám, že příjmy za pojistné plnění od pojišťovny bude muset zdanit. Jak ovšem uplatnit oproti tomu výdaje? 60% sazbou, kterou uplatňuje při svém živnostenském podnikání? Nebo zahrnout pojistné plnění do ostatních příjmů podle § 10 zákona daně z příjmů?
Vydáno: 16. 09. 2020
Akciová společnost prodává své akcie za zvýhodněnou cenu svým zaměstnancům. Rozdíl mezi nominální hodnotou a zvýhodněnou cenou hradí ze zisku po zdanění. Jaký je správný způsob zaúčtování v případě, že nominální hodnota akcie je 50 Kč, cena pro zaměstnance je 30 Kč a rozdíl 20 Kč je hrazen ze zisku firmy? Doplňující otázka: Valná hromada a. s. rozhodla, že část nerozděleného zisku minulého období půjde na úhradu rozdílu mezi nom. hodnotou akcie a zvýhodněnou cenou pro zaměstnance. Tento rozdíl činí 20 Kč na 1 akcii, celkem 20 000 Kč za všechny prodané akcie. Jak tento rozdíl zaúčtovat s využitím účtu 428? Jaký účet dát na druhou stranu?   
Vydáno: 16. 09. 2020
Ráda bych se ujistila ohledně využívání automobilu pro pracovní cesty. Jsem FO (poskytování služeb), uplatňuji výdaje paušální částkou 60% z příjmu. Sídlo firmy je v místě mého bydliště a mám nově také přihlášenou provozovnu s kanceláří mimo bydliště. V rámci své činnosti jezdím denně ke klientům z domu a také do kanceláře. Vzhledem k tomu, že nevedu DE, nemám majetek, ale jsem plátce DPH a uplatnila jsem DPH z nákupu auta ve výši 90%, kdy sleduji pracovní cesty a soukromé, popřípadě odvod DPH upravím, pokud se odchýlím od předpokladu využívání pro soukromé účely. Můj dotaz ale je, zda cesta do kanceláře: a) od klienta b) z domu je pracovní cestou. Dokud jsem neměla kancelář, byly všechny cesty z domu ke klientům a zpět pracovní, ale nejsem si jistá, jak je to tedy z cestami ze sídla firmy do provozovny. 
Vydáno: 16. 09. 2020
Zdravotní středisko je společností s ručením omezeným. Je plátce DPH, ale s koeficientem 0% z důvodu osvobozených příjmů. Konkrétně ambulantní péče a pronájem nemovitých věcí. Firma vlastní autokláv - sterilizátor, který do současné doby byl k dispozici nájemcům dle jejich potřeb zdarma. Nyní se firma rozhodla sterilizátor zpoplatnit. Prosím o radu, jak naložit s DPH? Bude to jako běžné uskutečnitelné plnění s 21% DPH s tím, že opravy a údržba sterilizátoru bude také s plným odpočtem DPH? Nebo se jedná o službu spojeným s pronájmem a bude osvobozeno?
Vydáno: 16. 09. 2020
Jsme česká firma působící jen na území ČR s. r. o., plátci DPH. Poskytujeme službu pro firmu v Pl, také plátci DPH v Polsku. Charakter služby je takový, že provádíme dohled nad polskými SIM kartami na území Polska na SW zařízení, které je naším majetkem na území ČR a za tuto službu si fakturujeme cenu. Vede naše vystavena faktura pro plátce v Pl osvobozena od DPH? Hraje nějakou roli to, že má tato polská firma Na území ČR provozovnu, i přesto, že fakturujeme do Pl?
Vydáno: 16. 09. 2020
Zaměstnanci české společnosti (tj. českého daňového rezidenta) se mohou při splnění určitých kritérií přihlásit do programu, který jim umožňuje nabýt akcie mateřské společnosti za určitou zvýhodněnou cenu, tj. za cenu nižší, než je jejich aktuální hodnota. Jedná se o nové akcie, které jsou mateřskou společností teprve emitovány a jsou určené ryze pro tento program. Náklady na tento zaměstnanecký program jsou ze strany emitenta akcií, tj. mateřské společnosti, přeúčtovány vůči její dceřiné společnosti. Náklady, které jsou přeúčtovány, tak zahrnují jednak nominální hodnotu cenného papíru, který byl emitován, ale rovněž i např. související poplatky, které byly s touto emisí spojeny (právní služby, poplatky apod.). Zaměstnanec tedy hradí za tyto akcie napřímo vůči svému právnímu zaměstnavateli. Je možné považovat výše uvedené náklady, tj. náklady na zaměstnanecký akciový program u společnosti za daňově uznatelný náklad ve smyslu § 24 zákona o daních z příjmů? Pokud ne, existuje zde nějaké zákonné omezení pro daňovou uznatelnost?
Vydáno: 16. 09. 2020
Zaměstnanec byl vyslán na jednodenní zahraniční pracovní cestu. Při této zahraniční pracovní cestě mu nevznikly žádné výdaje. Stravné bylo vyplaceno z valutové pokladny v EUR. Jaký kurz se použije, při zaúčtování účetního případu ve valutové pokladně? Pro přepočet stravného na účet 512 se použije kurz ČNB toho dne, kdy byl zaměstnanec vyslán na zahraniční pracovní cestu nebo pevný měsíční kurz, který účetní jednotka používá? Při účtování na účet 211 se použije pevný měsíční kurz, který účetní jednotka používá? 
Vydáno: 16. 09. 2020
Naše společnost uskutečnila vývoz zboží do Švýcarska určeného k opravě, nejednalo se o prodej. Přepravce uskutečnil proclení do režimu volného oběhu jelikož tento přepravce není schopen zajistit proclení do jiného celního režimu. Tento vývoz (jelikož nenastal prodej) se nevykazuje v přiznání DPH. Ale v průběhu cesty ve Švýcarsku vznikl přepravci nějaký interní problém (rozbité auto) a zásilku nedoručil příjemci a byla vrácena zpět. Vrácená zásilka byla opět přepravcem proclena do volného oběhu. Standartně se všechny dovozy (na rozdíl od vývozů) vykazují v přiznání DPH, platí tato povinnost i u tohoto dovozu? Jelikož chyba nastala prokazatelně chybou přepravce, bude zboží odesláno k opravě znovu.
Vydáno: 16. 09. 2020
Zaměstnavatel má sídlo v Ostravě a zaměstnanci mají pro účely cestovních náhrad ve smlouvě místo výkonu Ostravu (mají konkrétní adresu). Může zaměstnanec, který bydlí ve Frýdku a jede vlakem na služební cestu do Prahy, mít lístek na vlak Frýdek - Praha a nechat si ho v cestovním příkazu proplatit a uvést zahájení služební cesty Frýdek? 
Vydáno: 16. 09. 2020
Plátce DPH nakoupil tiché víno a olivový olej od plátce z Itálie. Italský plátce dodal toto zboží s dopravou a DPH (22 % pro víno a dopravu, 4 % pro olej). Jakým způsobem zjistím jednotkovou cenu pro účely daňové uznatelnosti, která je v tomto případě přesně kolem limitu 500 Kč? Patří do jednotkové ceny poměrná část fakturované DPH v tomto případě? Cena je v EUR, jaký kurs je povinnost použít? Lze kurs ČNB dle data vystavení faktury nebo kurs ČNB dle data zaúčtování faktury? Pokud je povinnost připočítat DPH a dostaneme se u olivového oleje na hodnotu 520 Kč/kus - nevzniká povinnost kromě zaúčtování do nedaňových nákladů doplatit samovyměřením DPH? Poslední nejasnost, pokud je italský dodavatel plátce DPH, ale fakturoval toto zboží vč. italské DPH - nemáme povinnost tuto fakturu uvést do přiznání DPH a zároveň do kontrolního hlášení?
Vydáno: 16. 09. 2020
Žadatel má v pronájmu prostor k podnikání (Živnost - MO prodej), kde majitelem nemovitosti je z 1/3 matka a ze 2/3 cizí soukromá osoba. S každým má žadatel uzavřenou smlouvu o nájmu samostatně a každému samostatně platí dohodnutý měsíční nájem. Má nárok žadatel na dotaci - COVID - nájem? Chce dotaci uplatnit na nájem pro soukromou osobu (2/3 vlastník) Nebo je zde problém spřízněných osob, i když neuplatňuje dotaci na nájem poskytovaný matce? 
Vydáno: 16. 09. 2020
Advokát se stal plátcem DPH 1. 2. 2020. V 11/20219 podal návrh na přiznání odměny a náhrady hotových výdajů za zastupování poškozeného v trestním řízení. Rozhodnutí o přiznané odměně došlo 7. 4. 2020, usnesení nabylo právní moci dne 15. 4. 2020 - tedy v době kdy již byl plátcem DPH. Má povinnost z přiznané odměny odvést DPH?
Vydáno: 14. 09. 2020
Zákazníkům v rámci marketingové akce podpory prodeje určitého zboží vydáváme při nákupu tohoto zboží zdarma Grand kartu od prodejce PHM v nominální hodnotě 500 Kč. Zákazník tuto kartu pak může použít na jednorázový nákup PHM u tohoto prodejce. Prodej poukázek je nám účtován jako osvobozené plnění dle § 54 zákona o DPH (tj. jak Grand karty samotné, tak poplatek za jejich vydání). Na naší faktuře vůči zákazníkům pak bude fakturováno jednak příslušné zboží v jeho prodejní ceně, tak zmíněná karta v hodnotě 0 Kč. Doplnění dotazu:  Grand karta od prodejce PHM lze použít jak na nákup PHM, tak na nákup dálniční známky či provozních kapalin. Po jednorázovém nákupu naším zákazníkem (dle jeho výběru) je mu karta prodejem PHM odebrána. Nákup Grand karet je nám účtován jako plnění, které není předmětem daně, pouze poplatek za jejich vydání jako plnění osvobozené dle § 54 zákona o DPH. 1) Chápeme správně, že naše předání karty zákazníkovi není předmětem DPH, neboť je bezúplatné? 2) Jak by tomu bylo, pokud bychom si za vydání karty vyúčtovali např. 30 Kč, podléhalo by DPH pouze oněch 30 Kč?
Vydáno: 14. 09. 2020
V rámci marketingové akce podpory prodeje určitého zboží předáváme zdarma zákazníkům grand kartu na pohonné hmoty prodejce PHM. Zákazník tuto kartu může použít na jednorázový nákup pohonné hmoty u prodejce PHM. Nákup karet účtujeme na účet 213-Ceniny v úrovni nominální ceny karty a poplatku za vydání karty. Lze pak následný výdej a předání karty našemu zákazníkovi účtovat na účet 548 a chápat jej jako daňově uznatelný náklad?
Vydáno: 14. 09. 2020
Mezi dvěma společnostmi byla sjednána nájemní smlouva na loď s následnou koupí v celkové hodnotě 1 450 000 Kč + DPH na 3 roky. Tato částka je na faktuře (daňový doklad) z 8/20 - textu "nájemné". První část nájemného bylo uhrazeno ve výši 929 500 Kč, dalších 36 splátek (20 138,90 x 36) se bude platit 3 roky, po skončení nájemní smlouvy, poslední splátka (dle nájemní smlouvy kupní cena s následným převodem do vlastnictví) je 100 000 Kč. Jak správně účtovat do nákladů, na 518 jako nájemné rozpočítat platby za období 8/20 - 8/23, a 100 000 Kč pak v roce 2023 odpisovat?
Vydáno: 14. 09. 2020
OSVČ, plátce DPH, pronajímá část nebytových prostor sloužících k podnikání jiné OSVČ plátci DPH. Z části je nemovitost využívána k podnikání také pronajímatelem. Pronajímatel na žádost nájemce sjednal navýšení příkonu u provozovatele distribuční soustavy a za navýšení příkonu pronajímatel uhradil distribuci podíl na oprávněných nákladech. Podíl na nákladech byl pronajímatelem uhrazen na základě smlouvy o připojení ve výši 12 000 Kč a distributor uvádí, že na tuto částku nebude vystavena faktura a podíl na nákladech nepodléhá DPH s tím, že smlouva slouží zároveň jako doklad k provedeným platbám. Pronajímatel a nájemce se v nájemní smlouvě dohodli, že pronajímatel zajistí nájemci potřebný příkon a nájemce se zavazuje pronajímateli zaplatit všechny vynaložené náklady spojené se zajištěním potřebného příkonu. Může tedy pronajímatel vystavit nájemci fakturu a přefakturovat podíl na nákladech ve výši 12 000 Kč s 0% DPH? Je třeba na faktuře uvést, že fakturovaná částka nepodléhá DPH? K navýšení příkonu musel také pronajímatel objednat a zaplatit potřebné revize. Revize poskytoval neplátce DPH. Lze tedy revize přefakturovat, také bez DPH nebo musí být zatíženy DPH? Jak tyto platby zachytí pronajímatel v daňové evidenci? Pronajímatel má nemovitost v obchodním majetku, podléhají tedy příjmy z pronájmu do příjmů dle § 7 zákona o dani z příjmů?
Vydáno: 14. 09. 2020
Lze po předchozím souhlasu (dohodě) mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem měnit v průběhu měsíce plánované (harmonogram) směny jen ústně? 
Vydáno: 14. 09. 2020