Expertní odpovědi - strana 432

Máme uzavřeny všechny roky, včetně roku 2019. A nyní pan majitel přinesl do účetnictví přijatou fakturu se zdanitelným plněním v roce 2017 s přáním, aby byla dána do účetnictví. Nechce se mi zrovna dělat dodatečná přiznání za roky minulé, mohu proto tuto fakturu (výše 150 000 Kč) tedy zaúčtovat v letošním roce jako nedaňový náklad s tím, že namísto nákladového účtu dám na 426 - Jiný výsledek hospodaření a odvedu DPH? 
Vydáno: 16. 07. 2020
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená krajem. Můžeme svému zaměstnanci uhradit fakturu za rekreaci i v hotovosti? Dovolená a rekreace (§ 8) Z fondu lze přispívat zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům na dovolenou, včetně rehabilitace a lázeňské léčby, rekreační pobyty ve vlastních zařízeních nebo pořízených od jiných organizačních složek státu nebo od právnických nebo fyzických osob a na zájezdy, a to v tuzemsku i v zahraničí. Příspěvek z fondu může získat zaměstnanec, který je v pracovním poměru déle než jeden rok a jeho rodinní příslušníci. Příspěvek lze čerpat pouze bezhotovostně, a to ve výši Kč 3 600 na 1 zaměstnance a 1 rok. Podmínkou je faktura, vystavená na adresu zaměstnavatele. Zaměstnanec nejdříve uhradí zaměstnavateli rozdíl mezi částkou na faktuře a nárokovým příspěvkem z FKSP. Následně uhradí zaměstnavatel celou fakturu. Přispíváno může být pouze na akce, které organizuje, spoluorganizuje nebo pořídí od jiné organizace zaměstnavatel. Zaměstnanci, kteří budou čerpat tento příspěvek, nemohou využívat příspěvku na penzijní připojištění a obráceně. Příspěvek je možno uplatnit nejpozději do 10. prosince daného roku. Nyní v období koronaviru mají zaměstnanci strach si dovolenou zamlouvat dopředu. Bylo by možné nechat vystavit fakturu na zaměstnavatele a uhradit ji v hotovosti? Velmi Vám děkuji za odpověď.
Vydáno: 15. 07. 2020
Jsou dva společníci s. r. o. Společník A má podíl 100 000 Kč a společník B má podíl 600 000 Kč. Společník A a B se dohodli, že společnost bude vlastnit pouze společník A, který ale nemá peníze na koupi podílu společníka B. Banka nabídla poskytnutí úvěru do s. r. o. ve výši 600 000 Kč, na převod obchodního podílu. Je převod obchodního podílu s tím, že vlastně peníze společníku B vyplatí společnost právně možný? V obchodním rejstříku bude jako společník společnosti poté zapsaný pouze společník A a základní vklad bude mít 700 000 Kč. Může si úroky z úvěru dávat s. r. o. do daňových nákladů? Není to potom výše úvěru nebo úroků z úvěru nepeněžní příjem společníka A a nemusí se zdaňovat ve mzdách včetně odvodů SP a ZP?
Vydáno: 15. 07. 2020
Může OSVČ, která využívá výdajový paušál, zařadit automobil, který koupila jako nepodnikatel, do obchodního majetku? A když je OSVČ plátcem DPH, může uplatňovat odpočty třeba z pohonných hmot či oprav apod.? A jak je to potom při prodeji automobilu v souvislosti s DPH či daní z příjmu? Může dojít zase k vyřazení z obchodního majetku a pak k prodeji dle § 10 zákona o daních z příjmů?
Vydáno: 15. 07. 2020
Máme zaměstnance, který chce u svého zaměstnavatele podepsat růžové prohlášení k dani, ale nechce si uplatnit slevu na děti. Na konci roku, kdy zaměstnavatel dělá roční zúčtování, si představuje, že ty děti dodatečně uplatní a my mu vrátíme daňový bonus na děti. Má na to takto nárok, nebo si musí podat daňové přiznání sám? Uvažuji, že kdyby po nás tento postup chtělo 20 zaměstnanců s dvěma dětmi, museli bychom jim po novém roce vyplatit cca 680 000 Kč, což není pro nás výhodné. 
Vydáno: 15. 07. 2020
Přijímáme učitele odborných předmětů pro truhláře. Doložil nám zápočet o odpracované době z funkce truhláře, OSVČ - lektorská činnost měkkých dovedností, dále doložil potvrzení od Sboru Křesťanského společenství, kde pracoval 14 let jako lektor, přednášková činnost, pastorační poradenství a jako pedagogogickou činnost má uvedeno pouze tři roky. Dále pracoval v Americe na Harvest Bible College, odkud doložil potvrzení za dobu od roku 2006 do 2012, zde učil základy hebrejštiny, řečtiny a náboženství. Toto potvrzení není doloženo s razítkem výstupní organizace. Prosím o zodpovězení dotazu, zda a v jaké výši mohu započítat odpracovanou dobu pro zařazení do 12. platové třídy pedagoga. Dále mám dotaz ohledně zápočtu praxe zástupce ředitele střední školy, kde jmenovaný pracoval jako nepedagog-správa majetku, vedoucí pracovník. Od srpna bude pracovat na stejné škole jako pedagog-zástupce ředitele pro odborný výcvik, vzdělání má splněno. Prosím o sdělení, zda pro funkci zástupce ředitele mohu uznat práci nepedagoga plně, nebo 2/3. Jedná se o to, že jako zástupce bude mít úvazek složen i z nepedagogických-managerských činností. 
Vydáno: 15. 07. 2020
Dva spoluvlastníci, fyzické osoby, uvažují o vyřazení nemovitosti (RD), která byla evidovaná jako obchodní majetek (ŽL přerušen od 1. 8. 2015) a od té doby až do současnosti jsou z ní zdaňované příjmy dle § 9 zákona o daních z příjmů. Nemovitost je podle odpisového plánu odpisována ze vstupní ceny majetku z roku 1998. Po uplynutí časového testu chtějí nemovitost prodat (5 let bez bydliště / 2 roky s bydlištěm). Má nějaký vliv na vyřazení z obchodního majetku to, že bylo živnostenské oprávnění pouze přerušeno a nikoliv ukončeno? Při zdaňování příjmů dle § 9 se nehovoří o obchodním majetku. Od jakého okamžiku je tedy počítán časový test (2 nebo 5 let)? Je to okamžik, kdy z takové nemovitosti naposledy plynul příjem dle § 9, nebo je to už od doby, kdy bylo ukončeno / přerušeno podnikání a z majetku začaly být zdaňovány příjmy dle § 9? Pokud bude mít při následném prodeji (za 2 roky) bydliště v rozhodné nemovitosti pouze jeden spoluvlastník (nejedná se o manžele, ale jde o sourozence), bude celý příjem od daně z příjmů osvobozen nebo musí mít bydliště v rozhodné nemovitosti po celé rozhodné období oba spoluvlastníci? Pokud bude RD prodán a nebude splněna podmínka pro osvobození. Lze majetek nějakým způsobem přecenit, aby byla zobrazena skutečná zůstatková cena majetku, která by pak šla použít jako výdaj proti příjmu z prodeje? Současná zůstatková cena je značně zkreslená, protože se vychází ze vstupní ceny z roku 1998. 
Vydáno: 15. 07. 2020
OSVČ - plátce DPH - zakoupila automobil a uplatnila si DPH na vstupu. Ve VTP je jako majitel auta zapsaná OSVČ, jako provozovatel auta je ve VTP zapsaná jiná OSVČ (syn). Důvodem je fakt, že auto bude využívat ke svému podnikání nejen majitel vozidla (matka), ale bude ho využívat ke svému podnikání i syn. 1) SD má povinnost platit majitel vozidla. Pokud je ve VTP zapsán jiný provozovatel, mohou se dohodnout, kdo se k SD zaregistruje a zároveň ji bude platit s tím, že pro tohoto bude náklad daňově uznatelný? 2) Syn bude matce platit měsíčně nájemné v ceně obvyklé (určené dle cen komerčních půjčoven a počtu odježděných dnů). Pokud by se dohodli, že bude syn částečně zajišťovat opravy a údržbu, jak nejlépe vymezit jejich rozsah, aby pro něj byly výdaje daňové? Limitem za jednotlivou opravu, či max. měsíční částkou? 3) Pokud se budou o auto střídat, jakým způsobem určit do jaké míry budou pro každého doklady za nákup PHM daňově uznatelnými? Stačí ve smlouvě ustanovit, že předání auta bude probíhat vždy s plnou nádrží? Pak by byly dle našeho názoru doklady na nákup PHM u každého přesně ve výši spotřebovaných PHM.
Vydáno: 15. 07. 2020
K zápisu s. r. o. do obchodního rejstříku je třeba předložit nájemní smlouvu na sídlo. Firma tedy uzavřela nájemní smlouvu 3. 6. 2020, zapsaná v obchodním rejstříku je ke dni 8. 7. 2020. Nájemné za měsíc červen je tedy fakturované před založením firmy. Je toto nájemné daňově uznatelné a bude se účtovat s datem 8. 7. 2020 na MD 518?
Vydáno: 15. 07. 2020
Jak zaúčtovat stravenkový paušál, který bude účinný od roku 2021?
Vydáno: 14. 07. 2020
S. r. o. má v předmětu činnosti masáže - thajské masáže. Může dát do nákladů letenky z Thajska do ČR pro svého budoucího zaměstnance? Zároveň může nárokovat DPH? Zaměstnanec bude v ČR 12 měsíců a pak zase odletí zpět do Thajska.
Vydáno: 14. 07. 2020
Zmocnila jsem daňového poradce plnou mocí následujícího znění: "... ke zpracování a podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2019 v termínu do 1. 7. 2020. Zastupování je omezeno na zpracování a podání řádného daňového přiznání a zaniká ke dni podání tohoto daňového přiznání." Přiznání nebylo do dnešního dne podáno, nejpozději bude odevzdáno 18. 8. 2020. Otázkou je, zda plná moc je ještě platná a zda bude podávat přiznání mnou zmocněný zástupce?
Vydáno: 14. 07. 2020
Občan má sepsanou se s. r. o. smlouvu, ze které vyplývá, že jí pronajme své soukromé vozidlo. Ve smlouvě je uvedena částka nájemného za den. Dále je ve smlouvě ustanovení o PHM které praví, že při vyzvedávání vozidla bude auto obsahovat plnou nádrž a při vracení vozidla nájemce nádrž doplní do plného stavu. SD bude hradit občan jako majitel vozidla uvedený ve VTP. 1) pokud bude vozidlo pronajímáno nepravidelně každý měsíc po celý rok (např. v jednom měsíci na 5 dnů, ve druhém na 14 dnů atd.), bude muset mít občan na pronájem živnostenský list a danit nájemné v § 7, nebo bude moci bez ŽL danit přijaté nájemné v § 9, a tudíž i bez odvodů SP x ZP? PHM by v tomto případě vstupovaly do nákladů dle částky na paragonu? 2) pokud by vozidlo bylo dle smlouvy pronajato na celý rok za pravidelné měsíční nájemné, byla by nutnost mít na pronájem ŽL? Nebo by se mohlo danit bez ŽL v § 9?
Vydáno: 14. 07. 2020
Jsem rezidentem České republiky a plánuji založit v USA LLC společnost s tím, že ji budu kompletně spravovat z České republiky, veškeré obchodní aktivity LLC budou však probíhat na americkém trhu. Společnost minimálně zpočátku nebude mít v USA žádné zaměstnance, všechny aktivity budu řešit sama. Ráda bych se zeptala, zda se v tomto případě dle bilaterální smlouvy bude veškerý zisk danit v České republice a jakým způsobem zdanění probíhá (jako OSVČ/s.r.o./jinak). Mám v tomto případě povinnost založit i českou entitu či mohu fungovat pouze pod LLC?
Vydáno: 14. 07. 2020
Veřejná obchodní společnost má tři společníky. Jeden ze společníků se rozhodl k 31. 8. 2020 vystoupit ze společnosti dle § 110 ZOK. Společníkovi připadá 25% podíl na základním kapitálu. Společnost eviduje závazek vůči společníkovi z titulu finanční půjčky na účtu 36xxxx. Zároveň společnost eviduje záporný zůstatek na účtu 491xxx vztahující se k tomuto společníkovi. Jakým způsobem vyřešit toto vystoupení společníka z pohledu účetnictví a daní z příjmů? 
Vydáno: 14. 07. 2020
Manžel je fyzická osoba podnikající - vedení daňové evidence. Je řemeslník a měl být přihlášený k EET od 1. května. Z důvodu koronového období byly nějaké změny a pochopili jsme, že od 1. května být přihlášeny nemusíme. Nyní k tomuto nemohu najít žádné informace. Jak to nyní prosím je?
Vydáno: 13. 07. 2020
Fyzická osoba, vedoucí daňovou evidenci, má z hlediska pojistného plnění vyčíslenu pohledávku, 10 000 Kč zaplatila pojištovna a 100 000 Kč má zaplatit obchodní partner který škodu způsobil. FO v rámci udržování dobrých obchodních vztahů ovšem navrhuje a chtěla by zcela tuto pohledávku v hodnotě 100 000 Kč obchodnímu partnerovi odpustit. Jak prosím postupovat dle zákona aby bylo vše v pořádku? Na doplnění jen uvádím, že se jednalo o hmotný majetek FO a škodu na něm celkově vyčíslenou pojištovnou si zcela opravil na vlastní náklady. 
Vydáno: 13. 07. 2020
Vyměřovací oddělení Finančního úřadu v Praze, zaslalo firmě (s. r. o.) dne 8. 7. výzvu k podání daňového přiznání za r. 2019 s tím, že zákonná lhůta již uplynula. V poučení je napsané, že se nelze proti rozhodnutí odvolat. Dle mého úřednice na FÚ nepostřehly, že je možno bez sankcí podat DPFO i DPPO do 18. 8. 2020 (nikoliv do 1. 7.). Nejsme si tedy jistí, zda nám nebudou vyměřeny sankce za pozdní podání a platbu od 1. 4. 2020 do dne podání. Jak se nyní máme zachovat - když není možno se odvolat?
Vydáno: 13. 07. 2020
Jak prosím zaúčtovat příjem kompenzačního bonusu pro s. r. o. v podvojném účetnictví - nedaňový příjem - účet 648? 
Vydáno: 13. 07. 2020
OSVČ (plátce DPH) provedl na budově - penzionu - opravu fasády a zateplení, odstanění nalepení a začištění včetně dodávky materiálů. Předpokládám, že se jedná o technické zhodnocení - částka 138 400 Kč. Problém je, že jsem daňovou evidenci převzala před rokem a budova v majetku vložena není - FO patří a není pronajata. Mohu zadat technické zhodnocení na samostatnou kartu majetku a odepisovat v odpisové skupině 5 - tedy 30 let? Je zde třeba nějaký souhlas vlastníka, když jde o stejnou osobu? 
Vydáno: 12. 07. 2020