Expertní odpovědi - strana 433

Manžel je fyzická osoba podnikající - vedení daňové evidence. Je řemeslník a měl být přihlášený k EET od 1. května. Z důvodu koronového období byly nějaké změny a pochopili jsme, že od 1. května být přihlášeny nemusíme. Nyní k tomuto nemohu najít žádné informace. Jak to nyní prosím je?
Vydáno: 13. 07. 2020
Fyzická osoba, vedoucí daňovou evidenci, má z hlediska pojistného plnění vyčíslenu pohledávku, 10 000 Kč zaplatila pojištovna a 100 000 Kč má zaplatit obchodní partner který škodu způsobil. FO v rámci udržování dobrých obchodních vztahů ovšem navrhuje a chtěla by zcela tuto pohledávku v hodnotě 100 000 Kč obchodnímu partnerovi odpustit. Jak prosím postupovat dle zákona aby bylo vše v pořádku? Na doplnění jen uvádím, že se jednalo o hmotný majetek FO a škodu na něm celkově vyčíslenou pojištovnou si zcela opravil na vlastní náklady. 
Vydáno: 13. 07. 2020
Vyměřovací oddělení Finančního úřadu v Praze, zaslalo firmě (s. r. o.) dne 8. 7. výzvu k podání daňového přiznání za r. 2019 s tím, že zákonná lhůta již uplynula. V poučení je napsané, že se nelze proti rozhodnutí odvolat. Dle mého úřednice na FÚ nepostřehly, že je možno bez sankcí podat DPFO i DPPO do 18. 8. 2020 (nikoliv do 1. 7.). Nejsme si tedy jistí, zda nám nebudou vyměřeny sankce za pozdní podání a platbu od 1. 4. 2020 do dne podání. Jak se nyní máme zachovat - když není možno se odvolat?
Vydáno: 13. 07. 2020
Jak prosím zaúčtovat příjem kompenzačního bonusu pro s. r. o. v podvojném účetnictví - nedaňový příjem - účet 648? 
Vydáno: 13. 07. 2020
OSVČ (plátce DPH) provedl na budově - penzionu - opravu fasády a zateplení, odstanění nalepení a začištění včetně dodávky materiálů. Předpokládám, že se jedná o technické zhodnocení - částka 138 400 Kč. Problém je, že jsem daňovou evidenci převzala před rokem a budova v majetku vložena není - FO patří a není pronajata. Mohu zadat technické zhodnocení na samostatnou kartu majetku a odepisovat v odpisové skupině 5 - tedy 30 let? Je zde třeba nějaký souhlas vlastníka, když jde o stejnou osobu? 
Vydáno: 12. 07. 2020
Od roku 2018 náklady exekuce jsou daňově uznatelným nákladem, a to jak náklady hrazené věřitelem, tak i náklady hrazené dlužníkem. V případě exekučních nákladů u daňové exekuce, popř. exekuce ČSSZ či zdravotní pojišťovny se nadále jedná o nedaňový náklad?
Vydáno: 11. 07. 2020
V případě, že statutární orgán má uzavřenou pracovní smlouvu, kterou podepsala na obou stranách jedna a tatáž osoba nebylo možné program Antivirus A a B využít, je tomu tak i v případě programu Antivirus C? Pokud by měl jednatel uzavřenou smlouvu o výkonu funkce, tak snížení pojistného na něho také neplatí?
Vydáno: 11. 07. 2020
Síť rozvodu tepla (která je ve vlastnictví výrobce tepla, který je současně i distributorem) se nachází jak pod povrchem pozemku (např. v kolektoru), tak i nad pozemkem na nosné konstrukci. Jak se vypočítá část příslušného pozemku pro osvobození podle § 4 odst. 1 písm. h) bod 12 v případě, že se jedná o podzemní vedení a v případě nadzemního vedení?
Vydáno: 11. 07. 2020
Členům statutárních orgánů (rezidenti ČR) je stanovena odměna ve výši 1 000 Kč za měsíc. Vzhledem k tomu, že rozhodující příjem pobírají u jiného zaměstnavatele, předpokládám, že příjem nebude podléhat sociálnímu pojištění, ale pouze zdravotnímu pojištění. Podléhá takto nízký příjem srážkové dani nebo odměny členů statutárního orgánů vždy podléhají dani zálohové (jak tomu bylo v minulosti) nebo je možné si způsob zdanění vybrat? 
Vydáno: 10. 07. 2020
Odběratel podepsal uznání dluhu. Uznaná částka se liší od té, co je v našem účetnictví - je vyšší. Je možné jednotlivé pohledávky v účetnictví, které tvoří uvedený dluh, přeúčtovat na jeden interní doklad a odpisovat částky, které dlužník postupně splácí, z tohoto dokladu?
Vydáno: 10. 07. 2020
Prodlužuje se doba promlčení pohledávky, pokud ve lhůtě do 36 měsíců od vzniku pohledávky dojde k vydání elektronického platebního rozkazu nebo návrhu na exekuci?
Vydáno: 10. 07. 2020
Pokud s. r. o. koupí vozidlo v průběhu roku 2020 a ještě v témže roce vozidlo prodá, musí zahájit účetní odpisy? Daňové odpisy budou 0, zůstatková cena půjde do nákladů a příjem z prodeje do výnosů. Uvažuji správně? 
Vydáno: 10. 07. 2020
Fyzická osoba zdaňuje pronájmy dle § 9 zákona o daních z příjmů, je plátce DPH a vede účetnictví. Pokud prodá dům, který pronajímala, musí odvádět z prodeje DPH? 
Vydáno: 10. 07. 2020
V rámci dědictví byl nabyt byt po bratrovi. Po ukončení dědictví byla nemovitost ihned následně prodána. Prodej tedy bude podléhat zdanění dle § 10 odst. 1 písm. b) Vzhledem k tomu, že byt byl nabyt bezúplatně, je možné jako výdaj použít cenu dle zákona o oceňování. Ve všech odpovědích na toto téma jsem dohledal, že se v tomto případě jedná o cenu uvedenou v dědickém usnesení. Není mi však jasné, zda tato cena opravdu splňuje postupy uvedené v zákoně o oceňování. Je nutné nechat zpracovat znalecký posudek ke dni nabytí dědictví nebo je opravdu možné bez rizika použít cenu dle dědického usnesení?
Vydáno: 10. 07. 2020
Vlastník a současně jednatel s. r. o. chce požádat o dotační program Antivirus C. V s. r. o. má na fyzickou osobu na sebe uzavřenu pracovní smlouvu na pozici obchodní zástupce. Z tohoto pracovního poměru se odvádí sociální pojištění. Jiní zaměstnanci za které by se odvádělo sociální pojištění ve společnosti nejsou. Může společnost o dotační program zažádat?
Vydáno: 09. 07. 2020
Zaměstnanec je zaměstnán na dohodu o provedení práce od 02/2020, každý měsíc překročen vyměřovací základ 10 000 Kč, nemoc bude od 13. 7. 2020. Když v 07/2020 pokud z důvodu nemoci nepřekročí limit 10 000 Kč, má nárok na nemocenské dávky a z jakého vyměřovacího základu se mu bude počítat nemoc?
Vydáno: 09. 07. 2020
Od 1. 5. 2020 došlo k rozšíření přílohy 2a, kam byly zařazeny i stravovací služby a podávání nealkoholických nápojů + pivo v daných případech. Provozujeme restauraci v hotelu, kam chodí převážně hoteloví hosté, ale je přístupná i veřejnosti. Restaurace se po kompletním uzavření znovu otevřela v červnu. Domnívai jsme se, že 10% sazba DPH se vztahuje pouze na pivo a pokladnu jsme od června nenastavili správně pro stravování. Tudíž stravování hostů včetně nealko nápojů nám vyjíždí s 15% sazbou DPH. Pouze pivo podávané v restauraci máme s 10% DPH. V tomto měsíci nebylo žádné jídlo vydané do krabičky s sebou, všechno stravování bylo poskytnuto i se související doplňkovou restaurační službou. Domníváme se správně, že můžeme odvést v daňovém přiznání za měsíc červen ze stravování 10 %, to znamená, celou částku, která nám z kasy vyjela v 15% DPH, přesunout a odvést z ní pouze 10% DPH? Nebo musíme tento měsíc odvést 15% DPH a až po úpravě nastavení pokladny odvádět 10% DPH? Celý tento měsíc jsme i odesílali tržby přes EET i přesto, že povinnost byla pozastavena.
Vydáno: 09. 07. 2020
Společnost zabývající se obchodem s dřevařským materiálem nakoupí dřevo v podobě pilin. V okamžiku nákupu pilin není tato společnost schopna předvídat, na jaké účely bude tento materiál použit. Následně podle poptávky bývá část pilin prodána odběratelům, kteří je použijí jako palivo a část odběratelům, kteří je použijí na jiné účely (papírenský průmysl apod.). Jakou sazbu DPH by měl dodavatel pilin použít v případě, že jeho odběratel (naše společnost) mu není schopen v momentě nákup říct, k jakým účelům mu budou určeny? Pokud by dodavatel uplatnil základní sazbu DPH a následně se ukázalo, že většina pilin byla použita k dalšímu prodeji jako palivové dřevo, zůstal by odběrateli (naší společnosti) nárok na odpočet DPH v této základní sazby DPH? 
Vydáno: 09. 07. 2020
Společnost (právnická osoba) vlastní automobily, které částečně používají pro soukromé účely její zaměstnanci a jednatelé. Společnost řeší toto soukromé používání firemních automobilů tím, že na konci roku spočítá veškeré náklady na daný automobil na ujetý kilometr (amortizace, pojištění, údržba, PHM apod.), tyto náklady na kilometr vynásobí počtem ujetých kilometrů k soukromým účelům v daném roce a výslednou sumu vyfakturuje svému zaměstnanci, případně společníkovi. Společnost uplatňuje veškeré náklady jako daňové, plný odpočet DPH a zaměstnancům nezvyšuje mzdu o 1 % pořizovací ceny automobilu. Je tento postup možný a správný z pohledu DPH a daně z příjmu? 
Vydáno: 09. 07. 2020
Společnost se zabývá obchodní a zpracovatelskou činností v oblasti dřevařství. Společnost nakupuje kromě jiného dřevo v podobě pilin. Od některých dodavatelů nakupuje toto zboží ve váhových jednotkách (tunách), od jiných dodavatelů v objemových jednotkách (prostorový metr čtvereční apod.) a také v tepelných jednotkách (gigajoul apod.). Dále toto zboží prodává podle dohody z odběrateli v různých měrných jednotkách. Zboží v průběhu jeho skladování mění svůj objem, váhu i tepelnou výtěžnost. V některých případech je nakoupeno dřevo v jiné podobě a pomocí vlastních prostředků nebo s využitím externích dodavatelů přeměněno na piliny. Jakým způsobem je v tomto případě možné vést skladovou evidenci a účtovat o přírůstkách a úbytcích těchto zásob? 
Vydáno: 09. 07. 2020