Expertní odpovědi - strana 435

Mala rodinná společnost provozuje prodej nábytkového kování. Oba společníci jsou v důchodu, prodejnu mají ve svém domě. Mají oficiální pracovní dobu, ale než živobytí je to láska k celoživotní práci. Nyní řešíme, že stále dobíhá systém pracovní doba, minimální mzda, odvody OSSZ , VZP, daň, Podíl na zisku nula, protože to není supermarket. Lze pro společnost vykonávat práci " v pracovním poměru = prodejní doba = skutečný výkon práce v prodejně" nebo lze jako společník pracovat bez pracovní smlouvy, bez mzdy, bez povinných odvodů zaměstnance?
Vydáno: 13. 08. 2020
OSVČ obdrží dotaci z SZIF - půda od hektaru, tráva a pastviny od hektaru, zhoršené podmínky. Dotaz je, zda OSVČ danou dotaci daní jako klasický příjem nebo je osvobozená nebo není předmětem daně? Respektive, zda se uvádí do daňového přiznání. A zda se daní dotace (Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond) na úroky z leasingu - pořízení majetku.
Vydáno: 13. 08. 2020
Společnost Vita s.r.o. má živnostenské opravnění - volná živnost - výroba, obchod a služby neuvedené v příloh. 1až 3 živ. z. Společnost Vita s.r.o. nově "shání lidi", kteří budou investovat své peníze do konkrétní investice. Za sehnané lidi společnost Vita s.r.o. dostane provizi. V budoucnu to bude i na jiné konkrétní investice. Spadá tato provize pod živnost volnou - 47. Zprostředkování obchodu a služeb? Pokdu ne, tak jaké živnostenské oprávnění je třeba? Společnost je plátcem DPH - bude tato faktura za provize s DPH? 
Vydáno: 13. 08. 2020
V účetnictví evidujeme přijaté a zaplacené zálohy za vratné obaly, které víme, že nám nikdy nikdo nevrátí a my je také nevrátíme, protože je už na skladě nemáme (zákazník nám je nevrátil). Můžeme tyto zálohy rozpustit do účetnictví MD 324/D 648 a MD 548/D 314 daňově?
Vydáno: 13. 08. 2020
Jak posuzovat při nákupu přístupové licence, která vám umožní na webových stránkách dodavatelů využívat určitou aplikaci? Nakoupili jsme od dodavatele roční licenci pro Teamio Smart. Pokud jsem to pochopila správně jedná se o "náborovou aplikaci", kterou použijí personalisté po přihlášení na www.jobs.cz. Nic nikam neinstalujeme, po zaplacení personalista obdrží kód pod kterým se bude na jobs.cz přihlašovat a po přihlášení bude mít možnost s touto aplikací pracovat. Jedná se o drobný nehmotný majetek nebo o službu? Vím, že se v obou případech bude jednat o účet 518, ale potřebuji se rozhodnout pro to, jakou použít analytiku a samozřejmě o propojení případného drobného nehmotného majetku s operativní evidencí. 
Vydáno: 13. 08. 2020
Zakoupili jsme automobil v roce 2017 a zaplatili si prodlouženou záruku na roky 2019-2021, kterou postupně rozpouštíme do nákladů. V roce 2020 jsme automobil prodali vč. prodloužené záruky, můžeme zůstatek prodloužené záruky z účtu 381 rozpustit do nákladů na účet 568, tzn. příští rok bychom už do nákladů nic nerozpouštěli?
Vydáno: 13. 08. 2020
Pokud jednatel/společník zasílal pracovní dokumenty na svou s. r. o. a uvedl odesílatele sebe a adresáta svou s. r. o., může být v s. r. o. toto poštovné daňově uznatelné? 
Vydáno: 13. 08. 2020
OSVČ má dle výpisu z Registru ekonomických subjektů sídlo v Praze 8, avšak trvalé bydliště má v Praze 6. Dle ustanovení daňového řádu se místní příslušnost určuje podle § 13 odst.1 písm. a) - pro účely správy daní se místem pobytu fyzické osoby rozumí adresa místa trvalého pobytu. Je tedy správně, že místní příslušnost finančního úřadu je Praha 6 ?
Vydáno: 13. 08. 2020
Společnost chce přispět invalidovi na část invalidního vozíku. Aby šlo o bezúplatné plnění, lze ve smlouvě s invalidou sjednat, že společnost zašle příspěvek na vozík přímo prodejci vozíků a uvést do smlouvy identifikační náležitosti tohoto prodejce? Potřebuje společnost od prodejce vozíků k této transakci nějaký doklad? Jako podklad pro prokázání poskytnutí daru pro daňové účely bude sloužit pouze smlouva s invalidou?
Vydáno: 12. 08. 2020
Jsme plátci DPH a máme nájemce bytu, který nám neplatil nájemné. Dostal proto výpověď z nájmu bez výpovědní doby. Byt však nadále užíval, než mohl být vystěhován na základě soudního rozhodnutí. Na jaký účet máme účtovat a máme při tom použít DPH za: - bezdůvodné obohacení - tedy užívání bytu, aniž by byl placený nájem, o který jsme přišli - škody na bytu, který je třeba opravit pro dalšího nájemce - sankce za neoprávněné užívání bytu.
Vydáno: 11. 08. 2020
Společnost (dříve sdružení) má dva společníky. Jeden fakturuje odběrateli celou částku a druhý si 50 % nároku fakturací vůči prvnímu společnikovi - vystaví mu fakturu. To samé výdaje, jeden nakoupí a druhému 50% fakturuje. Tzn, že jeden eviduje 100 % příjmů a jeden 50 %. Jak to bude v případě uplatnění paušálních výdajů při DPFO? Každý si dá do příjmů pouze "svých" 50 % a z toho uplatní paušál?
Vydáno: 11. 08. 2020
Obchodní společnost poskytuje svým zákazníkům slevy za splnění různých podmínek prodeje. O přiznaných slevách neúčtuje, ale eviduje je mimo účetnictví. Každý zákazník má o svých slevách přehled, využívá je při nákupu dalšího zboží od společnosti. Má se v účetnictví společnosti na konci roku nějak zohlednit výše přiznaných ale dosud nevyčerpaných slev? Pokud ano tak jak?
Vydáno: 11. 08. 2020
Jednatel pobírá jednatelskou odměnu 2 400 Kč a zároveň pracuje pro společnosti na dohodu o pracovní činnosti za 3 000 Kč měsíčně. Jak je to s odvody ZP a SP z obou těchto činností?
Vydáno: 11. 08. 2020
Jsme s. r. o., plátce DPH, a prodáváme ojetý automobil, u kterého jsme původně uplatnili DPH. Kupujícím je německý občan, který žije v Německu a bude si auto registrovat v Německu. Jsme povinni odvést z prodejní ceny DPH?
Vydáno: 11. 08. 2020
Společnost s ručením omezeným (nájemce) má od vlastníka nemovitosti pronajatu výrobní budovu, na které se souhlasem pronajímatele prováděl technické zhodnocení. Podle ustanovení § 28 odst. 3 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb., dále jen „ZDP“) toto technické zhodnocení na základě písemné smlouvy nájemce také odpisuje a postupuje způsobem stanoveným pro hmotný majetek, rovnoměrně v 5. odpisové skupině. V současné době vlastník nemovitosti (pronajímatel) zvažuje převod vlastnictví a rozhoduje se mezi následujícími variantami: a) Prodej nemovitosti stávajícímu nájemci b) Darování nemovitosti svému synovi c) Prodej nemovitosti třetí (nespřízněné) osobě Aktuálně je hodnota technického zhodnocení provedená nájemcem 25 mil. Kč, daňová zůstatková hodnota 20 mil. Kč. Jaký způsobem se musí postupovat z hlediska daně z příjmů a daně z přidané hodnoty a jaké daňové souvislosti budou na straně společnosti v případě a) a dále v případech b) a c), pokud bude pronájem pokračovat (bude získán souhlas nového vlastníka) a pokud bude pronájem ukončen?
Vydáno: 10. 08. 2020
Počítá se pro účely dovolené ošetřovné z důvodu uzavření školských zařízení kvůli covid-19 do odpracované doby?
Vydáno: 10. 08. 2020
Jednatel a zároveň jeden ze dvou společníků s. r. o. poskytne společnosti zápůjčku ze soukromých peněz ve výši 2 mil. Na tuto zápůjčku bude sjednán úrok ve výši cca 7 %, který bude společníkovi měsíčně vyplácen. S. r. o. bude úrok účtovat jako nákladovou, daňově odpočitatelnou položku. Můj dotaz směřuje na společníka, až bude podávat daňové přiznání za rok 2020, bude z úroků, které v roce 2020 obdržel platit daň? Pokud ano, v jaké sazbě 15 % nebo 19 %? Sociální a zdravotní pojištění se předpokládám na úroky nevztahuje?
Vydáno: 10. 08. 2020
Společnost s r. o., plátce DPH, prodá obchodní podíl dceřiné společnosti. Jaký vliv bude mít tento prodej na DPH v případě prodeje: 1) občanovi ČR, 2) občanovi EU, 3) občanovi ze 3. země? V jakých řádcích DPH se případně projeví?
Vydáno: 10. 08. 2020
Může účetní informovat společníka společnosti o hrozících daňových problémech společnosti nebo tím poruší mlčenlivost vyplývající ze zákonů?
Vydáno: 10. 08. 2020
Podnikatel, fyzická osoba, OSVČ provádí fyzicky velmi náročnou práci. Aby mohl tuto práci vykonávat, musí pravidelně docházet na rehabilitaci. Může si podnikatel tuto rehabilitaci uplatnit jako daňový výdaj? Je možné rehabilitaci zahrnout jako daňový výdaj u zaměstnanců, kteří také vykonávají fyzicky náročnou činnost?
Vydáno: 10. 08. 2020