Expertní odpovědi - strana 500

Firma prováděla pro své zaměstnance mimo firmu celodenní školení, po kterém následovalo společenské posezení s noclehem. Součástí školení byly tyto výdaje: a) nájem místnost, b) odměna pro lektory, c) občerstvení v době školení (káva, čaj, nealko, oběd), d) občerstvení při společenské akci (raut a nealko), e) nocleh. Jakým způsobem rozdělit výdaje na daňově uznatelné a neuznatelné? Všechny faktury byly vystaveny s DPH. 
Vydáno: 15. 12. 2019
Zaměstnankyně u nás pracuje na dohodu o provedení práce. Mimo to má u jiného zaměstnavatele HPP. Od exekutora přišlo usnesení, že zákl. nezabav. částku bude v plné výši uplatňovat u zaměstnavatele na HPP. Jak tedy postupovat nyní při výpočtu srážky z dohody o provedení práce? Vzít celou čistou odměnu, tj. 1500 Kč, a odvést na exekuci 1/3, tj. 500 Kč? Setkala jsem se s tím, že kolegyně odvádí celou odměnu, tj. celých 1500 Kč, tak si nejsem jistá, jaký je správný postup při výpočtu.
Vydáno: 15. 12. 2019
V roce 2018 jsme pořídili vozidlo a v roce 2019 si zaplatili prodlouženou záruku na 60 měsíců ve výši 30 000 Kč. O prodloužené záruce účtujeme tak, že ji časově rozlišujeme na 60 měsíců, v nákladech roku 2019 je pouze poměrná část na účtu 548. Je toto zaúčtování z vašeho pohledu správně? 
Vydáno: 14. 12. 2019
V právnické osobě (s. r. o.), ve které je jediný společník zároveň jediným jednatelem. Tento jediný společník (a jednatel) vykonává obchodní vedení společnosti a zároveň vykonává pro tuto společnost pracovní činnost jakožto zubní lékař. Jaká z níže uvedených je nejvhodnější forma příjmu této fyzické osoby ze své společnosti (kromě výplaty podílu na zisku): a) jen odměna jednatele na základě smlouvy o výkonu funkce (na obou stranách smlouvy jedna a tatáž osoba), b) jen mzda na základě pracovní smlouvy s popisem práce "zubní lékař" (na obou stranách smlouvy opět jedna a tatáž osoba), c) odměna dle § 6 odst. 1 písm. b) ZDP (musela by v tomto případě být povinnost práce společníka a výše odměny zakotvena v zakladatelské listině společnosti?), d) kombinace výše uvedených možností?
Vydáno: 13. 12. 2019
Můj dotaz se týká nových pravidel pro prokázání osvobození od daně při dodání zboží do JČS po 1. 1. 2020. Prostudoval jsem prováděcí nařízení EU č. 282/2011. V tomto předpise se mimojiné uvádí, že „a) prodávající uvede, že zboží bylo odesláno nebo přepraveno jím nebo na jeho účet třetí osobou, a má buď alespoň dva důkazy uvedené v odst. 3 písm. a), které si neprotiřečí a které jsou vydány dvěma různými stranami nezávislými navzájem, na prodávajícím a na pořizovateli...“. Napadají Vás dva v praxi skutečně reálně obstaratelné důkazy z odst. 3 písm. a) daného nařízení, které by mohl mít prodávající k dispozici, a které by zároveň byly "vydány dvěma různými stranami nezávislými navzájem, na prodávajícím a na pořizovateli"? Pro tento příklad počítejme, že zboží přepravuje nezávislý přepravce, například společnost DHL.
Vydáno: 13. 12. 2019
Společnost, plátce DPH, vlastní 100 let starý bytový dům (nerozdělený na jednotky). V roce 2017 provede v jednom bytě stavební úpravy spočívající v jeho modernizaci a rozdělení tohoto jednoho bytu na dva. Hodnota stavebních úprav nepřesáhla 50 % zjištěné ceny nebo 50 % směrné hodnoty daného bytu před jeho rozdělením. Dané stavební úpravy pravděpodobně podléhaly stavebnímu povolení nebo ohlášení, což společnost neprovedla. V roce 2018 byl celý bytový dům rozdělen na jednotky. V roce 2019 společnost prodává jednotky, které vznikly v roce 2017 rozdělením. Může společnost při prodeji těchto jednotek v roce 2019 uplatnit osvobození od DPH? Jsou splněny podmínky dle § 56 ZDPH účinného v roce 2017? 
Vydáno: 13. 12. 2019
Právnická osoba, plátce DPH, pracovní agentura zaměstnává montážní dělníky ze zahraničí. Svým zaměstnancům hradí jako nepeněžní plnění přechodné ubytování v ubytovně pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště. Poskytovatel ubytování vystavuje zaměstnavateli daňový doklad s 15% DPH. Má tento zaměstnavatel nárok na odpočet DPH z úhrady za přechodné ubytování svých zaměstnanců? Pronájem pracovní síly společnost fakturuje s DPH, jedná se o zdanitelné plnění. 
Vydáno: 13. 12. 2019
Společnost s r. o. se zabývá nákupem nemovitostí a následným pronájmem. Nemá jinou činnost. V jedné nájemní smlouvě je rozdělená částka na nájemné a služby (energie) s ním spojené. Služby jsou v paušální částce a nepodléhají vyúčtování. Jsou tyto služby též osvobozené od DPH bez nároku na odpočet?
Vydáno: 13. 12. 2019
Pokud zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek, a to jen jeden den v týdnu, tak má nárok na dovolenou za kalendářní rok na 1 den (zaokrouhleno ve prospěch zaměstnance). Odpracuje vlastně jen 52 dnů, nesplňuje tedy podmínku na celé 4 dny. Lze ve společnosti interním předpisem stanovit, že pokud zaměstnanec bude ve zkráceném úvazku pracovat po celý kalendářní rok, ale neodpracuje 60 dnů, tak zaměstnavatel poskytne tomuto zaměstnanci celé čtyři dny? 
Vydáno: 13. 12. 2019
Fyzická osoba pronajímá nebytové prostory, nájemci fakturuje energie zvlášť. Pokud pronajímatel bude platby za energie přijímat v hotovosti, budou tyto úhrady podléhat EET?
Vydáno: 13. 12. 2019
Lze účtovat prodej software jako zboží? Společnost nakupuje z Rakouska software a ten hned prodává zákazníkům. Nic na něm nemění a nedělá. Následně poskytuje na tento software telefonickou podporu a školení. Tyto služby máme účtováne jako službu a lze je časově rozlišit. Na daný software společnost každý roku nakupuje licenci a tu opět prodává zákazníkovi. Chtěla bych se poradit, zda nákup softwaru i nákup podpory lze účtovat do zboží. Jedná se mi i o to, že někdy je podpora na software koupena pro zákazníka na 2 roky. Pokud by to bylo jako zboží časově by se nerozlišovalo. Souhlasíte se mnou? 
Vydáno: 12. 12. 2019
Společnost pořádá pro zákazníky školení a zajišťuje jim občerstvení formou minerálek, oplatků a nebo obědů. Lze občerstvení dát daňově, anebo musí být účtováno na 513? Za jakých podmínek lze dát do nákladů daňově?
Vydáno: 12. 12. 2019
Dodali jsme piva (nejsme výrobci, necháváme si je plnit v pivovaru a nakupujeme je s vlastními etiketami jako zboží) holandskému odběrateli, plátci DPH, ale zboží šlo do Německa. Je správný postup, že vystavíme fakturu bez DPH? Holandský plátce má pouze holandské DIČ. Máme nějak řešit v DPH hledisko vratných obalů na pivo, které možná vrátí a možná ne?
Vydáno: 12. 12. 2019
Jak správně účtovat DPH u mezinárodní osobní silniční dopravy v rámci EU i třetích zemí? Klient si objedná osobní dopravu např. po celé Evropě.
Vydáno: 12. 12. 2019
Podnikatel vede daňovou evidenci, chtěl by si uplatnit paušál na auto. Z důvodu zdravotního hendikepu nevlastní řidičský průkaz. Auto je registrované na manželku, která mu zajišťuje služební cesty pro podnikání. Může si uplatnit paušální výdaje? V příštím roce by chtěl koupit nový automobil. Vlastníkem automobilu by byl on, ale jelikož nevlastní řidičský průkaz, byl by problém v uplatnění DPH při nákupu tohoto vozu? 
Vydáno: 12. 12. 2019
Od 1. 5. 2020 se sazba DPH 10 % bude uplatňovat, i když si zákazník odnese sám v menu boxu jídlo, pizzu točené pivo v kelímku atd.? 
Vydáno: 12. 12. 2019
Společnost s. r. o., plátce DPH provádí pro majitele pozemků zhotovení inženýrských sítí na hranici pozemku (kanalizace, vodovod, plynovod, elektřinu a veřejnou místní komunikaci). Pozemky jsou zatím bez zástavby, do budoucna určené územním plánem pro bydlení. Nicméně k datu vystavení faktury za zhotovení inženýrských sítí majitelé pozemků nemají k dispozici nic, co by dokládalo, jaké stavby na pozemcích nakonec zbudují. Bude v tomto případě faktura za zhotovení inženýrských sítí zatížena sazbou DPH ve výši 21%?
Vydáno: 12. 12. 2019
Společnost s r. o., má pouze 1 jednatele/společníka, který není zaměstnaný. Mohu si dát do nákladů fakturu za ubytování? 
Vydáno: 12. 12. 2019
Akciová společnost v srpnu 2019 koupila software za 18 000 Kč a zaúčtovala na účet 518 a v listopadu 2019 provedla technické zhodnocení software o modul za 70 000 Kč. Jak zaúčtovat toto technické zhodnocení a jak odepisovat daňově tento zhodnocený software?
Vydáno: 12. 12. 2019
Tuzemská akciová společnost provedla se souhlasem pronajímatele technické zhodnocení na pronajímané nemovitosti v letošním roce a také proběhla kolaudace tohoto technického zhodnocení. Nyní se spolu nájemce a pronajímatel dohodli, že v příštím roce 2020 by nájemce náklady na provedené technické zhodnocení přefakturoval na pronajímatele. Pronajímatel je plátce DPH, je možno při přefakturaci technického zhodnocení využít režim přenesené daňové povinnosti? Jaké budou daňové dopady, co se týče daně z příjmů?
Vydáno: 12. 12. 2019