Expertní odpovědi - strana 1
Jaké informace má zapsaný spolek povinnost zveřejňovat? Lze to chápat tak, že dle § 21a zákona o účetnictví: „Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 jsou povinny účetní závěrku nebo přehled o majetku a závazcích a výroční zprávu, vyžaduje-li jejich vyhotovení tento zákon nebo zvláštní právní předpis, zveřejnit ty, které se zapisují do veřejného rejstříku, nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis.", mají spolky povinnost zveřejnit účetní závěrku (v případě podvojného účetnictví) či přehled o majetku a závazcích (v případě jednoduchého účetnictví)? Jaké další údaje je spolek povinen zveřejnit?
Právnická osoba s. r. o., neplátce DPH: Je možné/reálné do firmy pořídit ojeté vozidlo cca do 600 000 Kč, které by pro firemní účely bylo používáno maximálně do 50 % a reálně patrně ještě méně? Zbytek by bylo jaké benefit pro soukromé použití jednatelem, jednatel je odlišná osoba od společníka. Vozidlo by používal pouze jednatel, který není zaměstnancem, má pouze smlouvu o výkonu funkce. Jak by se takové vozidlo ve firmě účtovalo? Předpokládám by bylo zařazeno jako dlouhodobý majetek s odpisováním? Jakým způsobem by se ale v účetnictví účtovalo ono firemní / soukromé použití? Je reálné soukromé použití vozidla v majetku firmy účtovat třeba na účet 549, či obdodbný? Jakým způsobem by se započtetlo 1 % hodnoty vozidla do příjmů jednatele, když za výkon funce nepobírá odměnu, pouze jsou mu propláceny paušální náhrady za použití jeho majetku pro potřeby firmy? Nebo by bylo potřeba nějak upravit smlouvu o výkonu funkce?
Společnost s r. o. v roce 2024 ke svému výročí uspořádala pro registrované zákazníky reklamní soutěž, kde při splnění určitého obratu za nákup byli zařazeni do slosování o dva poukazy na zájezd. Jeden poukaz byl v hodnotě 50 000 Kč a druhý poukaz byl v hodnotě 30 000 Kč. Registrovanými zákazníky jsou fyzické osoby nepodnikající, ale vyskytují se i osoby podnikající. Výhru získaly pouze nepodnikající osoby.
Je výhra zájezdu v hodnotě 50 000 Kč osvobozena od daně z příjmů podle § 10 odst. 3 písm. a) nebo měla podléhat odvodu srážkové daně? Nejsme si jistí, jak posuzovat limit pro osvobození u tohoto typu výher. V tiskové zprávě Finanční správy ČR ze 7. dubna 2025 se Finanční správa zabývá posuzováním hodnoty výher z loterii a tombol, nikoliv však z reklamních soutěží.
Budou vynaložené náklady na pořízení poukazů daňově uznatelnými pro společnost? Co by se stalo, kdyby výhry získaly podnikající osoby?
Chápeme správně, že by společnosti odpadla starost s posuzováním hodnoty výher a povinnost srazit daň, protože by si podnikatelé zdanili tyto nepeněžní příjmy v § 7 ZDP?
Jsme základní škola a koncem školního roku u nás probíhají vícedenní výlety učitelů se svými kmenovými třídami. Učitelům proplácíme stravné a cestovné. Je možné jim ještě proplatit další výdaje spojené s výletem, např. jízdenku na lanovou dráhu, vstup do aquaparku, nebo jízdenku na koloběžkovou dráhu?
Je možné, aby OSVČ, která nám fakturuje za svou činnost, byl zároveň i zaměstnán na jinou činnost v naší s. r. o.? Nevím, zda je to technicky možné a jak se tyto činnosti transparentně prokazují.
Společnost s r. o. vstoupí 1. 7. 2025 do likvidace a je velmi pravděpodobné, že do konce roku 2025 bude společnost zlikvidována. Pronájem nebytových prostor bude ukončen k 30. 9. 2025. Společnost platí zálohy na služby k nájmu (osvětlení, voda, úklid atd.) a tyto služby jsou vždy v následujícím roce vyúčtovány pronajímatelem. Má společnost za období 1–6/2025 vytvořit dohadnou položku (daňově účinnou) ke službám k nájmu, i když vyúčtování služeb za rok 2025 v letošním roce nedostane? Má společnost vytvářet dohadnou položku na služby k nájmu i po vstupu do likvidace (opět vyúčtování do konce likvidace nedostane)? Nebo má zaplacené zálohy na rok 2025 odepsat do daňově neuznaných nákladů?
Vlastník nemovitosti - bytu, který platil daň z nemovitých věcí zemřel v 2/2025. V 5/2025 skončilo dědické řízení a byt zdědili 2 synové. Na rok 2025 nebyla zaplacena daň z nemovitých věcí. Mají ji zaplatit dědicové? Platí se poměrem na měsíce?
Zaměstnankyni každý měsíc dopočítává program automaticky částku do minimální mzdy. Její platové zařazení dle tabulek je 12/2, tj. na 100 % úvazek mzda ve výši 20 180 Kč. Její úvazek je pouze 25 %. Průměr na dovolenou je 161.80 Kč. V měsíci květnu odpracovala 36 hod. + dva svátky + čerpala 2 dny dovolenou, tj. čerpala 4 hod dovolené. Na pásce program vypočítá: základní plat 4 586 Kč, doplatek do minimálního mzdy - 141 Kč, 647 Kč dovolená, a to je tedy celkově 5 374 Kč. Jaký je správný postup výpočtu v tomto konrétím případě? Počítá program mzdu správně?
Zaměstnanec je již 4 měsíce v nemocenské a patrně ještě bude dále. Společnost přeorganizovala pracovní úvazky stávajících zaměstnanců a tento zaměstnanec se pro ni stal nadbytečným. Společnost chce s tímto zaměstnancem ukončit pracovní poměr dohodou, ale pro pro výpovědní důvody dle § 52 písm. c) –nadbytečnost. Bude tedy mít nárok na zákonné odstupné. Lze ukončit pracovní poměr dohodou v době nemocenské pro tyto důvody? Samozřejmě za předpokladu, že s tím bude zaměstnanec souhlasit. Pokud půjde na úřad práce, bude mít nižší podporu, protože se jednalo o ukončení dohodou?
Manželé vlastní každý ½ polovinu nemovitosti (není v SJM) a pronajímají ji. Danit může i tak jen manžel veškerý příjem, pokud se tak dohodnou. Ale pak již nemůže uplatnit paušálně výdaje ve výši 30 % z příjmů? Dle § 12 Společné příjmy a výdaje (2) tuto možnost nemá. A to asi ani při písemné dohodě? Tedy bude „lepší“ příjmy rozdělit, pokud nebudou uplatňovat výdaje v prokázané výši?
Na základě smluvního ujednání mezi tuzemským věřitelem A a tuzemskými dlužníky B-dlužník a C-nový dlužník došlo k převzetí dluhu, a to úročené zápůjčky kyperské společnosti. Musí se při převzetí dluhu nadále pokračovat v úročení zápůjčky nebo lze sjednat , že se upustí od dalšího úročení? Nový dlužník C je mateřskou společností věřitele A.
Podnikatel, OSVČ, zemřel 29. 5. 25. Budeme podávat přiznání k dani z příjmů ke dni 28. 5. 2025. Lze v tomto přiznání uplatnit odpisy ve výši 1/2 ročního odpisu? V dalším přiznání ke dni skončení dědického řízení už žádné odpisy uplatnit nelze?
Náš zaměstnanec má pracovní smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení. Vzhledem k současné situaci zaměstnavatele smlouva nebude prodloužena. Jak včas zaměstnanci oznámit, že smlouva nebude prodloužena a jak je to s poskytnutím volna na hledání nového zaměstnání při smlouvě na dobu určitou?
Jsem OSVČ, která odvádí zdravotní a sociální pojištění ze své samostatné podnikatelské činnosti ve vyšší míře, než jsou minimální odvody, a dále mám uzavřené 2 smlouvy o výkonu funkce, z nichž je jedna na 4.000 Kč a druhá na 4.400 Kč. Kolik musí být odvedeno na zdravotním a sociálním pojištění na straně jednatele ("zaměstnance") a kolik na straně zaměstnavatele na smlouvě o výkonu funkce na 4.000 Kč a na smlouvě o výkonu funkce na 4.400 Kč? Je povinnost nahlásit vznik smlouvy o výkonu funkce jednatele u České správy sociálního zabezpečení a také u zdravotní pojišťovny, nebo nikoliv? Vykazuje se tento příjem každý měsíc ve výkazu příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem činným na základě dohody o provedení práce nebo případně v jiném výkazu/přehledu u České správy sociálního zabezpečení a v přehledu u zdravotní pojišťovny?
Společnost pronajímající prostory (pronajímatel) uzavřela nájemní smlouvu s nájemcem s tím, že si do této smlouvy uvedl, že nájemce je oprávněn odložit zaplacení kauce o půl roku s tím, že převádí na pronajímatele vlastnické právo k movitým věcem nájemce tvořící vybavení náj. prostoru k zajištění pohledávek pronajímatele dle § 553 občanského zákoníku s rozvazovací podmínkou, že vlastnické právo Pronajímatele zaniká v případě, že nájemce uhradí kauci či jinou pohledávku vůči pronajímateli. Jak tento soubor vybavení evidovat v účetnictví: v rozvaze/podrozvaze? Jde o zajišťovací institut dle § 2040 občanského zákoníku – movité věci zůstávají v majetku nájemce.
Společnost má pouze zaměstnance na DPP, kterým je strhávána srážková daň. Společnost je registrována k dani z příjmů vybírané srážkou. Má společnost povinnost se registrovat i k dani z příjmů ze závislé činnosti?
Firma ABC s.r.o. je developer, který koupil nemovitost – bytovým dům v roce 2023. Tento bytový dům v letech 2023, 2024 zrekonstruoval. Začátkem roku 2025 bytový dům zkolaudoval, prohlášením vlastníka vymezil bytové jednotky. Bytové jednotky prodal k jednomu dni kupujícímu - všechny smlouvy k prodeji bytových jednotek byly k jednomu dni vloženy do katastru nemovitostí a to 10.3. 2025. Katastr nemovitostí zapsal vklad práva 18. 3. 2025 u všech kupních smluv, s právními účinky ke dni vkladu tj. 10. 3. 2025. Firma ABC s.r.o. byla do tohoto momentu neplátce DPH. Ke dni vkladu 10. 3. 2025 firma ABC překročila zákonný obrat pro povinnou registraci k DPH, tj. 2.536.000 Kč (z titulu prodeje bytových jednotek) a stala se od následujícího dne tj. 11. 3. 2025 plátcem DPH (podle novely zákona od 1.1.2025). V období, kdy je firma ABC s.r.o. již plátcem DPH, obdržela v květnu 2025 doúčtování stavebních prací na developerském projektu, kdy přijatá faktura daňový doklad se váže k již prodaným bytovým jednotkám ( prodáno jako neplátce DPH). Firma ABC v měsíci dubnu již nevlastní žádný majetek – bytové jednotky. Dodavatel vystavil firmě ABC s.r.o. daňový doklad s přenesenou daňovou povinností. Má firma ABC s.r.o. nárok na odpočet DPH při samovyměření? Taktéž firma ABC s.r.o. v měsíci dubnu obdržela fakturu za právní služby( od plátce DPH) , tyto právní služby související s prodejem bytových jednotek. Má nárok na odpočet u toho daňového dokladu za právní služby? Domnívám se, že firma ABC nemá nárok na odpočet u výše uvedených přijatých zdanitelných plnění, protože přijatá plnění souvisejí s ekonomickou činností a výnosy, které byly realizovány ještě před registrací k DPH a prodej bytových jednotek nebyl předmětem DPH.
Společnost provedla před 9 lety TZ na pronajatém majetku. Nyní byla ukončena nájemní smlouva a TZ tedy přechází na vlastníka nemovitosti, a to byz jakéhokoliv finančního vypořádání. Z tohoto TZ byl uplatněn nárok na odpočet daně. Musí společnost odvádět DPH z tohoto bezúplatného vypořádání?
Je povinnost mít se zaměstnancem od platnosti flexinovely 4měsíční zkušební dobu, nebo může být i nadále 3 měsíce a je to na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele?
Nově od 1. ledna 2024 zahrnuje čistý obrat pouze výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb. Pro účely určení čistého obratu se výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb rozumí výnosy, na kterých je založen obchodní model účetní jednotky.
Jak bude určen čistý obrat u společnosti, která má hlavní činnost Činnost holdingových společností. Obrat společnosti tvoří pouze výnosy z dlouhodobého finančního majetku-podíly na zisku. Podíly na zisku nejsou výnosy z prodeje výrobků, zboží, ani poskytování služeb. Obrat společnosti bude tedy 0?