Aktuality
Objevte chytré podcasty v aplikaci Update! Do 15 minut v nich shrneme to nejpodstatnější ze světa práva, daní, účetnictví a personalistiky – jasně, stručně a srozumitelně.
Finanční správa informuje daňové poplatníky, že zpracování a vyplácení přeplatků na daních z příjmů z daňových přiznání podaných do 1. dubna, ať už v listinné či elektronické podobě, bude zahájeno po skončení základní lhůty pro podání daňového přiznání, tedy po 1. dubnu 2025. Týká se to i poplatníků, kteří podali daňové přiznání v předstihu.
Na této stránce pro vás postupně uveřejňujeme to nejdůležitější, co potřebujete znát k sestavení daňového přiznání za rok 2024. Ať už jde o odborné články našich předních specialistů nebo nejzajímavější expertní odpovědi na dotazy v poradně.
Stránka vzniká průběžně, proto doporučujeme – sledujte ji a žádná klíčová informace pro bezchybné podání daňového přiznání vám neunikne.
Nové předpisy a informace za uplynulý měsíc se týkají následujících oblastí:
Novela zákona o daních z příjmů upravuje způsob prokazování studia na zahraničních školách.
Vyšly některé nové formuláře pro daně z příjmů.
MF rozhodlo o prominutí úroku z posečkané daně z důvodu postižení záplavami nebo povodněmi z podzimu 2024.
Finanční správa upozorňuje na časté chyby při vyplňování daňového přiznání a nabízí svou podporu v rámci jeho podávání.
Informace pro zaměstnavatele a zaměstnance v souvislosti s příjmem zaměstnance v podobě nabytí podílu v obchodní korporaci nebo opce na nabytí takového podílu v rámci zaměstnaneckých akciových a opčních plánů ve zdaňovacím období roku 2024 a 2025
Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které v roce 2024 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, mají povinnost podat přehled o příjmech a výdajích za tento rok. Od ledna 2025 jsou povinny podat přehled výhradně elektronicky, pokud mají zpřístupněnou datovou schránku zřízenou ze zákona.
"Má smysl chodit na ESG akce, když tu máme ten omnibus? Máme pokračovat v tom, co po nás chce aktuální zákon, nebo se spolehnout na to, že návrh projde? Nebo už je to 100pro, že se nás to týkat nebude?..." To jsou teď nejčastější otázky, které Veronika Soukupová dostává. Odpovědět si musí nakonec každý sám.
Pokud podáváte daňové přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě, je potřeba jej podat nejpozději do 1. dubna 2025. Elektronicky lze daňové přiznání podat o měsíc později až do 2. května 2025. Poplatníci, za které daňové přiznání podává daňový poradce nebo advokát nebo podléhají povinnému auditu účetní závěrky, podávají daňové přiznání k dani z příjmů do 1. července 2025. Ve stejných lhůtách je třeba stanovenou daň i uhradit. S cílem usnadnit občanům plnění jejich daňových povinností nabízí finanční správa rozšířenou podporu, i letos aktivuje konzultační telefonní linky a vyjede s mobilními pracovišti do mnoha obcí. Elektronické podání usnadní portál MOJE daně. Zároveň finanční správa přináší praktický přehled nejčastějších chyb při vyplňování daňového přiznání zjištěný z praxe finančních úřadů.
Blíží se konec lhůt pro podání daňového přiznání k daním z příjmů za rok 2024 a Finanční správa ČR nabízí poplatníkům rozšířenou podporu, která jim usnadní vyplnění a odevzdání daňového přiznání. Od ledna 2024 je účinná řada změn, které se dotýkají jak zaměstnanců, tak podnikatelů a dalších poplatníků. Mezi klíčové novinky patří úpravy slev na dani, změny v osvobození výher z hazardních her či snížení hranice pro vyšší daňovou sazbu.
Senát schválil důležitou novelu ZDP týkající se zdanění příjmů ze zaměstnaneckých akciových a opčních plánů, která přináší změny nejen pro příjmy obdržené od roku 2025, ale také pro příjmy z roku 2024. Tato komplikovaná legislativní úprava vyvolává řadu otázek a očekává se, že Generální finanční ředitelství vydá metodický pokyn, který přinese jasná pravidla pro zaměstnavatele i zaměstnance.
I přesto, že (externí) účetní jsou již dlouhou dobu povinnými osobami dle zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (“AMLZ”), aktuálně se toto téma opět dostalo do popředí v souvislosti s povinností oznámit kontaktní osobu na Finanční analytický úřad (“FAÚ”). Pojďme se tedy podívat, jaké povinnosti musí účetní jako povinná osoba v souvislosti s AMLZ plnit. Kromě upozornění na nejdůležitější povinnosti se zaměříme na to, jak uchopit tzv. rizikově orientovaný přístup.
Nenechte si ujít nový článek, který se věnuje aktuálním otázkám ESG reportingu v České republice a legislativním změnám v této oblasti!
Na stránkách MF byl uveřejněn Finanční zpravodaj č. 6/2025 ze dne 5. března 2025, který obsahuje rozhodnutí o prominutí příslušenství daně z důvodu mimořádné události.