Aktuality
Častou otázku, kterou si podnikatelé a obchodní společnosti kladou, je, proč využívat služby daňového poradce, pokud již mají účetní, popřípadě i auditora. V tomto článku rozebereme nejdůležitější aspekty práce daňového poradce a přiblížíme si, v čem je jeho přidaná hodnota.
V nejnovějších minutových judikátech komentovaných expertem na daňové právo správní i trestní, JUDr. Ing. Ondřejem Lichnovským, například upozorňujeme na to, že rozhode-li se daňový subjekt využít podporu výzkumu a vývoje, musí být připraven výsledky předat správci daně za účelem posouzení daňové uznatelnosti. Daňová podpora výzkumu a vývoje má navíc jedno velké omezení – až na výjimky bohužel nelze takto uplatnit náklady na práci externích výzkumných pracovníků.
V návaznosti na prohlášení vlády k Ozdravnému balíčku byla do připomínkového řízení zveřejněna i související novelizace daňových předpisů. Níže pro vás shrnujeme výběr nejzásadnějších novinek a změn v této oblasti.
V květnu vyšla novela vyhlášky o formulářových podáních pro DPH a daně z příjmů a dále sdělení ke Smlouvě mezi Českou republikou a Kolumbijskou republikou o zamezení dvojímu zdanění. Finanční správa také informovala o tom, že mimořádně neuplatní pokutu za nedodržení elektronického podání, a upozornila na to, že obchodování platných a neplatných mincí z drahých kovů podléhá DPH a nelze u něj aplikovat zvláštní režim pro použité zboží.
Finanční správa v současné době analyzuje některé podněty směřující do problematiky obchodování s platnými a neplatnými mincemi vyrobenými z drahých kovů (pozn. jinými než mincemi ze zlata), přičemž byly detekovány možné daňové úniky spočívající v použití nesprávného daňového režimu a tím i nesprávného stanovení základu daně včetně neuplatnění správné sazby DPH u těchto obchodů.
Součástí připravovaného návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů (tzv. konsolidační balíček) bude rovněž zrušení kolkových známek jako platebního prostředku při správě daní.
Poslanci a poslankyně ve třetím čtení podpořili návrh zákona o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů (tzv. „Daňové milostivé léto“). Návrh navazuje na předchozí akce Milostivé léto I a II a umožní dlužníkům zbavit se dluhů na penále, úrocích a dalším příslušenství daně a také zbytečné zátěže v podobě bagatelních nedoplatků. Pro odpuštění dluhů bude klíčové rozhodné období, které je navrhováno od 1. července do 30. listopadu 2023. Návrh nyní míří do Senátu.
Na stránkách MF byl uveřejněn Finanční zpravodaj č. 7/2023 ze dne 17. května 2023, který obsahuje sdělení ke smlouvě mezi Českou republikou a Kolumbijskou republikou o zamezení dvojímu zdanění.
Vláda představila svůj konsolidační balíček. Dojde ke zrušení 22 daňových výjimek, DPH bude mít dvě sazby, dojde k vyššímu zdanění alkoholu a tabáku a zdvojnásobí se daň z nemovitosti. Na druhou stranu zlevní důležité položky, jako jsou potraviny, bydlení, léky. Dopad daňových změn by měl být podle předsedy vlády Petra Fialy co nejmenší.
Vládní ozdravný balíček čítající 58 opatření by měl mít souhrnný pozitivní dopad na saldo státního rozpočtu v letech 2024–2025 ve výši 147,5 mld. Kč. Během června vláda schválí legislativní znění konsolidačního balíčku, první čtení v Poslanecké sněmovně poté proběhne před sněmovními prázdninami tak, aby opatření snižující deficit o 94,1 mld. Kč platila již od 1. ledna 2024.
U poplatníků, kterým byla od 1. 1. 2023 ze zákona zřizována datová schránka, uplatňuje finanční správa dočasnou toleranci vad podání. Finanční úřady neuloží pokutu ve výši 1 000 Kč v případech, kdy daňový subjekt v době od 1. 1. 2023 do 2. 5. 2023 nedodržel povinný elektronický způsob podání nebo podal daňové přiznání v nesprávném formátu či struktuře. Pokuta nebude uložena ani v případě, kdy daňový subjekt podá daňové přiznání elektronicky do 2. 6. 2023, ale nedodrží správný formát nebo strukturu. Tolerance se naopak nevztahuje na pokuty za opožděné podání.
V důsledku významného rozšíření okruhu osob, kterým byla od 1. 1. 2023 ze zákona zřízena datová schránka, zaznamenaly v praxi finanční úřady nárůst počtu vad podání zejména v souvislosti s daňovým přiznáním k dani z příjmů fyzických osob, popř. i právnických osob. Důvodem je, že se zpřístupněním takto zřízené datové schránky je spojena také obecná povinnost příslušné osoby podat formulářové podání, tedy typicky daňové přiznání, výhradně elektronicky, a to ve stanoveném formátu a struktuře. Vady spočívaly především ve skutečnosti, že daňové přiznání nebylo podáno elektronicky, nebo bylo elektronické podání učiněno v nesprávném formátu.
V nejnovějších minutových judikátech komentovaných expertem na daňové právo správní i trestní, JUDr. Ing. Ondřejem Lichnovským, se například dozvíte, jak NSS shrnul přístup k důkaznímu břemenu ve vztahu k předložení účetnictví a zda lze i při nezákonně vedeném účetnictví obhájit účetní případy v něm obsažené. V jednom z rozsudků se také NSS vyjádřil k výkladu zavinění správcem daně nebo k tomu, zda a případně kdy je možné místo výslechu svědka využít institutu vysvětlení.