JUDr. Marie Salačová - strana 20

Zaměstnanec, který byl jmenován do funkce zástupce statutárního zástupce na ZUŠ (bez snížení svého pedagogického úvazku) si zvyšuje kvalifikaci studiem Školský MANAGEMENT na UK v Praze. Organizace s ním sepsala dohodu o zvýšení kvalifikace a setrvání v pracovním poměru po dobu 5ti let po té, co úspěšně ukončí zvýšení kvalifikace. Organizace na základě této smlouvy hradí studium v plné výši. Má zaměstnanec nárok i na proplacení cestovného?
Vydáno: 20. 12. 2006
1. FO, ve firmě mám autojeřáb (na úvěr) a někdy ho nechávám na stavbě, pak pro mne někdo dojede osobním automobilem, který též používám ve firmě, pak uplatňuji cestovné na (u osobního) obě cesty i když řídím jen jednu cestu. Vše je doloženo záznamem o provozu nákladního vozidla a knihou jízd. Můžu takto postupovat? 2. Je možné tento jeřáb vlastnit soukromě (po splacení úvěru nebo v jiném případě, když nebude na úvěr) a používat ho na podnikání za náklady jako osobní auto, kolik je sazba? 3. Jaké mám možnosti dát do nákladů pracovní oděvy, boty, čistící a prací prostředky?
Vydáno: 08. 09. 2006
Jsem fyzická osoba, vlastním autojeřáb a zajímám se o možnost stravného. Adresa podnikání je v místě bydliště a vím, že FO má nárok až po více než 12ti hodinách (88-106). Potřebuji upřesnit, zda též rozhoduje vzdálenost. Jsem z Českých Budějovic a pokud budu pracovat ve svém městě déle než 12 hodin mám nárok na stravné?
Vydáno: 23. 08. 2006
Naše firma poskytuje zaměstnancům stravenky. Na kolik stravenek má zaměstnanec nárok, když odjede na pracovní cestu na několik dní?
Vydáno: 04. 08. 2006
Je možné zaměstnanci, který má přiděleno služební vozidlo i pro soukromé účely, povolit zároveň využití jeho vlastního vozidla pro služební účely? Je potom cestovné vyplácené za použití soukromého vozidla pro služební účely daňově uznatelným nákladem v souladu s ustanovením § 24 odst. 2 písm. k) bodu 3.?
Vydáno: 20. 07. 2006
Na školní výlet (či školu v přírodě) jede skupina žáků v doprovodu 2 vyučujících na jednu skupinovou jízdenku (pro skupinu ČD poskytují slevu). Pro výdej z pokladny mám vystaveny 2 výdajové doklady a každé vyučující v jiný den proplácím cestovní příkaz (stravné a jízdné). Protože mám pouze jednu jízdenku u jednoho cestovního příkazu nechávám originál a u druhého cestovního příkazu jsem přiložila fotokopii této jízdenky s odkazem, že originál je u tohoto čísla pokladního dokladu. Kontrola zřizovatele mi vytkla porušení zákona č. 563/1991 Sb. § 33a), že účtuji na základě kopie. Jak mám postupovat? Při proplácení cestovního příkazu musí být podpis příjemce a pokladní na cestovním příkazu, musí se duplicitně vypisovat pokladní doklad a opět podepisovat příjemce a pokladní a schválení. Číselná řada je zachována a číslo pokladního dokladu je na cestovním příkazu. Je nutná tato duplicita? Pro výpočet stravného se počátek služební cesty považuje doba odjezdu vlaku nebo doba odchodu z bydliště? Pracoviště a nádraží je každé v jiné obci.
Vydáno: 23. 05. 2006
Lze zaměstnancům organizace přiznat kapesné dodatečně až po ukončení zahraniční pracovní cesty, nebo musí být dohodnuté před jejím uskutečněním?
Vydáno: 22. 05. 2006
Zaměstnanec ZŠ odpracuje 4 hod. z pracovního dne na svém pracovišti ZŠ a je mu poskytnut oběd ve vlastním stravovacím zařízení - ŠJ a např. od 14 hod. absolvuje čtyřhodinový seminář (s dobou na cestě celkem 6 hodin), je tedy vyslán na pracovní cestu mimo pracoviště. V měsíčním pracovním výkazu ale uvede pouze 8 pracovních hodin v uvedeném dni. Ve školství se v tomto případě nevykazují přesčasové hodiny. Na tuto pracovní cestu má zaměstnanec povinnost si vystavit pracovní příkaz - náhrada cestovních výdajů. Má v tomto případě zaměstnanec rovněž nárok na stravné na pracovní cestě, když vezmeme v úvahu všechny uvedené skutečnosti?
Vydáno: 04. 05. 2006