Ing. Marta Ženíšková

Češka žijící dlouhodobě ve Velké Británii, založena živnost v ČR 05/2024, jedna vystavená FAV, hradí si VZP a podáme přehled. Na OSSZ ji paní neeviduje a tvrdí jí, že nemusí podávat a platit nic. Prosím o zdroj této informace případně vyvrácení. 
Vydáno: 20. 06. 2025
Uzavřeli jsme smlouvu se školou o praxi žáka v naší firmě, bude se jednat o produktivní činnost (aktivně ji bude vykonávat) 6 dnů v týdnů po 7 hodinách. Odměna bude osvobozena od odvodů sociálního a zdravotního pojištění? děkuji
Vydáno: 19. 06. 2025
Jsem OSVČ, která odvádí zdravotní a sociální pojištění ze své samostatné podnikatelské činnosti ve vyšší míře, než jsou minimální odvody, a dále mám uzavřené 2 smlouvy o výkonu funkce, z nichž je jedna na 4.000 Kč a druhá na 4.400 Kč. Kolik musí být odvedeno na zdravotním a sociálním pojištění na straně jednatele ("zaměstnance") a kolik na straně zaměstnavatele na smlouvě o výkonu funkce na 4.000 Kč a na smlouvě o výkonu funkce na 4.400 Kč? Je povinnost nahlásit vznik smlouvy o výkonu funkce jednatele u České správy sociálního zabezpečení a také u zdravotní pojišťovny, nebo nikoliv? Vykazuje se tento příjem každý měsíc ve výkazu příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem činným na základě dohody o provedení práce nebo případně v jiném výkazu/přehledu u České správy sociálního zabezpečení a v přehledu u zdravotní pojišťovny? 
Vydáno: 13. 06. 2025
Zaměstnankyně od 1. 6. 2025 nastoupila do zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Do té doby byla studentka vysoké školy v denní studiu a pracovala jen na dohody o provedení práce bez účasti na pojištění. V posledních 2 letech neměla účast na důchodové pojištění z žádného zaměstnání. Pracovat bude jen do listopadu 2025, protože už nyní ví, že je těhotná a půjde na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou.  1. Bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? 2. Pokud by jí nárok nevznikl, jaké jsou možnosti? Bude jí vyplácen rovnou rodičovský příspěvek? 3. Může se peněžitá pomoc v mateřství vypočítat z příjmu manžela, ale fyzicky doma zůstane s dítěte manželka? Komu by pak dávka byla vyplácena? 4. Pokud by se jednalo i situaci v bodu 3, je peněžitá pomoc v mateřství příjmem manželky nebo manžela? Ptám se pro účely posouzení příjmu z titulu vyživované osoby, aby manžel mohl uplatňovat slevu na manželku, protože neměla příjem vyšší než 68 000 a mateřská se do příjmu manželky zahrnuje. 5. Zaměstnavatel ji vede ve mzdové agendě na peněžité pomoci v mateřství bez ohledu na to, zda dávku PPM dostane, či nikoliv?
Vydáno: 12. 06. 2025
Společnost ukončila pracovní poměr se zaměstnancem k 31. 12. 2024 při jeho odchodu do starobního důchodu. Na základě pracovní smlouvy a mzdových pravidel společnosti mu náleží bonus za splněné cíle, které se týkaly roku 2024. Schválení a výplata bonusu proběhne v červnu 2025. Zaměstnanec tvrdí, že jelikož se bonus týká předchozího roku, kdy ještě před jeho koncem dosáhl na strop pro odvody sociálního pojištění, očekává, že z této výplaty žádný odvod platit nebude. Nalezneme pro toto jeho tvrzení oporu v zákoně?
Vydáno: 12. 06. 2025
Zaměstnanec, osoba zdravotně znevýhodněná, je v pracovním poměru k zaměstnavateli, který je zaměstnavatelem uznaným za zaměstnavatele na chráněném trhu práce podle § 78 zákona o zaměstnanosti. Zaměstnavatel pobírá dotaci na tohoto zaměstnance podle § 78 zákona o zaměstnanosti, max. 5 000 Kč. Vylučuje tato dotace současně uplatnění slevy na pojistném zaměstnavatele na SP ve výši 5 %?
Vydáno: 03. 06. 2025
OSVČ hradí nemocenské pojištění (řemeslná činnost). Jeho zdravotní stav po lékařském zákroku nebude dočasně umožňovat, aby tuto řemeslnou činnost vykonával, bude čerpat dávku nemocenského pojištění. Domnívám, že je v souladu se zákonem o nemocenském pojištění kombinace této dávky a brigády na DPP jinou administrativní fyzicky nenáročnou činnost z domova.
Vydáno: 08. 05. 2025
Slovák, české DIČ, podává přiznání k dani z příjmů v rámci živnosti stavebních prací. VZP hradil a má povinnost podat přehled. Údajně nemá povinnost podat přehled na OSSZ, neplatí žádné zálohy. Z jakého důvodu nepodává přehled a neplatí zálohy?
Vydáno: 05. 05. 2025
Zaměstnanec žije a pracuje ve Velké Británii, ale zároveň bude pracovat i pro naši českou firmu. Budeme zaměstnávat slovenského občana, který žije a pracuje ve Velké Británii-má slovenské i britské občanství. Nově začne pracovat také pro naši českou společnost (s.r.o.) a dostávat mzdu. Můžeme ho přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění v ČR, aby měl stejné podmínky jako ostatní zaměstnanci? Mohu tohoto zaměstnance přihlásit k českému sociálnímu pojištění, i když už je pojištěný v UK? Mohu zaměstnance přihlásit ke zdravotnímu pojištění v ČR, i když má britské pojištění? Pokud je v UK zdravotně pojištěný, české pojišťovny ho mohou přijmout jako řádného pojištěnce, nebo musí využít jen komerční pojištění? Existuje možnost, aby měl zaměstnanec současně zdravotní pojištění v ČR i v UK? 
Vydáno: 24. 04. 2025
K jakému datu vyplnit přihlášku zaměstnavatele na OSSZ u jednatele, který bez odměny vykonává funkci od 17. 1. 2023? Od května 2025 mu bude vyplácena odměna za výkon funkce jednatele ve výši 20 800 Kč měsíčně. Jednatele přihlásím od 1. 5. 2025 jako u zaměstnání malého rozsahu a zaměstnavatel by však měl být přihlášen již od ledna 2023?
Vydáno: 22. 04. 2025
Pracujícímu důchodci zanedlouho skončí 70 denní podpůrná doba v neschopnosti. Chtěl by nadále zůstat zaměstnaný a zatím i v pracovní neschopnosti. Jak dále postupovat dohledně odvodů atd.? Ukončit pracovní poměr mohu až po ukončení pracovní neschopnosti? 
Vydáno: 11. 04. 2025
Fyzická osoba byla zaměstnaná a současně podnikala na vedlejší činnost jako OSVČ. Ve vedlejší činnosti neplatila zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V roce 2024 v zaměstnání onemocněla a pracovní poměr byl ukončen k 30.9.2024 ( pracovní poměr byl uzavřen na dobu určitou do 30.9.2024), nemoc dále pokračovala. Vedlejší činnost OSVČ nepřerušila a do současnosti je na nemocenské. Jak je tomu se zálohami na zdravotní a sociální pojištění, když je OSVČ stále na nemocenské musí je platit ?
Vydáno: 04. 04. 2025
OSVČ přerušila v 3/2024 samostatnou podnikatelskou činnost a do dnešního dne ji neobnovila. Nyní už je zaměstnancem. Podáváme Přehledy na OSSZ a ZP za tři měsíce podnikání v roce 2024. Jak má být správně vyplněn oddíl pro stanovení záloh na rok 2025, když už OSVČ nepodniká? Máme zálohu vyplnit jako hlavní, vedlejší, proškrtnout nebo to vůbec neřešit?
Vydáno: 31. 03. 2025
Jakým způsobem lze přijmout studenty odborného učiliště na odbornou praxi? Předchází tomu smlouva s odborným učilištěm. Výplata mzdy je možná a studentovi vyplatíme odměnu. Jedná se o studenta 3. ročníku. Jaký je postup v případě povinné odborné praxe? Musí se s ním uzavřít DPP? Podléhají odvodu zdravotního a sociálního pojištění? Dosud nikoho na DPP ani jiný zaměstnanecký poměr nezaměstnáváme. Hlásí se případně i DPP u tohoto studenta na ČSSZ?
Vydáno: 27. 03. 2025
OSVČ (matka) byla na rodičovské do 04/2024, dítě se narodilo 4. 6. 2021. Může matka využít u Pražské správy sociálního zabezpečení (dále PSSZ) péče o dítě do 4 let věku dítěte a tím dále matku posuzovat jako výkon vedlejší činnosti OSVČ? Matka i otec mají společnou domácnost, jsou sezdáni. Matka učiní pro PSSZ „čestné prohlášení o době péče o dítě do 4 let věku“. Vedlejší činnost by tedy mohla být až do 05/2025 a od 06/2025 bude platit zálohy na „hlavní“ OSVČ, jestli tomu dobře rozumím. U zdravotní pojišťovny od 05/2024 dále může využít vedlejší činnost pod písmenem F v přehledu, péče o dítě do 7 let věku dítěte (pokud nenavštěvuje „školku“ více než 4 hodiny denně)? 
Vydáno: 20. 03. 2025
Zaměstnankyně s. r. o. jde na mateřskou dovolenou. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele s tím spojené? Musí se to nějak oznámit na ČSSZ?
Vydáno: 20. 03. 2025
OSVČ jde na mateřskou a pak rodičovskou dovolenu. Jaký je postup při oznámení vedlejší činnosti PSSZ a OZP? Jakým způsobem OSVČ bude žádat o rodičovsky příspěvek? OSVČ nebude žádat o peněžitou podporu v mateřství z důvodu pokračování ve svém podnikání. OSVČ pracuje z domova. Na rodičovské dovolené OSVČ bude spolu s miminkem a zároveň několik hodin pracovat. 
Vydáno: 19. 03. 2025
Společnost rozhodla o výplatě bonusu za uplynulý rok zaměstnanci, který již ve společnosti ukončil k 31. 12. pracovní poměr. Od ledna 2025 je zaměstnán v jiném členském státě EU, kde je i registrován k odvodům sociálního a zdravotního pojištění v jejich systému. Je bývalý český zaměstnavatel v takovém případě povinen odvést z vypláceného bonusu odvody do českého systému, pokud mu zaměstnanec doložil, že je evidován v systému sociálního zabezpečení jiného státu? Dle našeho názoru zaměstnavatel z bonusu odvede v ČR pouze daň z příjmů.
Vydáno: 11. 03. 2025
Fyzická osoba pobírající invalidní důchod II. stupně podniká. Z hlediska sociálního pojištění překročí částku 105 520 Kč, tzn. zaplatí stejnou částku na pojistném, ať uvede, že je podnikání hlavní či vedlejší činnost. Pokud uvede, že je podnikání vedlejší činnost a invalidita hlavní, budou se jí počítat roky vedlejší činnosti do důchodu, či nikoliv?
Vydáno: 11. 03. 2025
Jsem (od dubna 2024) starobní důchodce, dosud pracuji jako OSVČ a chtěla bych využít 6,5% slevu pro důchodce již pro placení záloh v tomto roce. Zatím od ledna platím zálohy bez této slevy. Ve formuláři Přehledu, ani v Poučení jsem nenašla možnost, jak uvést v rámci kolonky F rovnou zálohu sníženou o 6,5 %. Z toho, co jsem četla, jsem pochopila, že nejdříve musím využití této slevy oznámit na formuláři Oznámení o změně údajů. Mohu do Přehledu za 2024 do kolonky zálohy 2025 uvést rovnou tuto nižší zálohu, anebo uvést zálohu bez slevy a pak přesto platit zálohu sníženou (tedy po podání Oznámení)?
Vydáno: 10. 03. 2025