Ing. Marta Ženíšková - strana 4

DManžel byl v roce 2022 nemocný po dobu 8 měsíců. Firmu jsem vedla já, jako spolupracující osoba. Při rozdělení příjmů a výdajů (manžel 60 % a já 40 %) má manžel pro OSSZ daňový základ 213 678 Kč. Měsíční pojistné na NP mu v přehledu vyšlo 561 Kč. Jelikož bývá nyní dost často nemocný, tak by bylo dobré tuto částku platit a vědět, že bude mít alespoň nějaké peníze v případě nemoci. Jen se bojím, jestli v důsledku toho, že si bude platit vyšší pojistné na NP, se mu nebude nějak navyšovat za rok 2023 vyměřovací základ, z kterého se bude vypočítávat sociální a zdravotní pojištění. Před několika lety jsem mu navýšila pojištění na NP a on nebyl nemocen, a v důsledku toho pak platil zbytečně vysoké sociální a zdravotní pojištění, i když měl malé příjmy. Zvýšil se mu základ, ze kterého se pojištění počítalo právě v důsledku navýšení NP. Nevím, zda toto ještě platí.  
Vydáno: 13. 02. 2023
Měla bych dotaz k nové 5% slevě na pojistném od 1.2.2023. Ovlivní tato sleva nějakým způsobem výpočet důchodu zaměstnance na kterého slevu zaměstnavatel uplatňuje? Jestliže zaměstnavatel tuto slevu uplatní, může si poté uplatnit slevu na dani dle § 35 ZDP ve svém daňovém přiznání?
Vydáno: 09. 02. 2023
Chtěla bych se zeptat na novou slevu na pojistném ve výši 5%. Konkrétně by mě zajímala kategorie, kde zaměstnanec pečuje o dítě do 10 let. Znamená to, že se jedná o děti, které ještě nedovršili věku 10 let, takže devítileté a méně? Co je míněno pod pojmem pečuje o dítě? Např., že žije s rodiči ve společné domácnosti? Může tuto slevu mít manžel i manželka, když oba mají zkrácený úvazek - lze tedy uplatnit u obou zaměstnavatelů?
Vydáno: 09. 02. 2023
Studentka vysoké školy formou kombinovaného studia podniká jako OSVČ. Z hlediska plateb na sociální pojištění je toto studium považované za hlavní činnost, nebo u kombinovaného studia je na toto pohlíženo jinak než na studenta denního studia?
Vydáno: 04. 02. 2023
Musí se za osoby pracující pro s. r. o. na dohodu o provedení práce a odměně max. 10 tis. Kč za měsíc zasílat na ČSSZ evidenční listy důchodového pojištění?
Vydáno: 04. 02. 2023
Zaměstnankyně by měla nastoupit v září po rodičovské dovolené o kterou zažádala v délce 3 let do práce. Nyní zjistila, že je znovu těhotná. Rodičovský příspěvek ji končí v červnu, termín porodu má v červenci. Z pohledu zaměstnavatele předpokládám, že se bude jednat o navazující druhou mateřskou dovolenou. Bude se potvrzovat příloha za posledních 12 měsíců pro výpočet výši peněžité podpory v mateřství – za jaké období? Na mateřskou nastupovala 5. 8. 2020 konec mateřské 16. 2. 2021, od 17. 2. 2021 čerpala dovolenou do 17. 3. 2021 včetně. Co to bude znamenat pro zaměstnankyni? Kde musí změnu nahlásit? Má nárok 6–8 týdnů před porodem na peněžitou pomoc v mateřství?
Vydáno: 01. 02. 2023
OSVČ dlouhodobě onemocněla. Předpokládám, že nemusí dojít k přerušení živnosti (podnikatel nechce přerušit). Jak se tato situace bude řešit v následujících případech? 1) OSVČ je dobrovolně nemocensky pojištěn. Musí dál hradit měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění? Při vyúčtování v Přehledu může za celý kalendářní měsíc nemoci odečíst minimální vyměřovací základ? Jakým způsobem žádá OSSZ o výplatu nemocenských dávek? Jakým formulářem musí nemoc oznámit a doložit zdravotní pojišťovně? 2) Jak postupuje OSVČ, který není dobrovolně nemocensky pojištěn? 3) OSVČ je dobrovolně nemocensky pojištěn a vykonává vedlejší činnost (invalida 2. stupně). Nahlíží se v době nemoci na tuto osobu jako při hlavní činnosti?
Vydáno: 31. 01. 2023
Je možné, aby OSVČ byla uznána dočasně pracovně neschopnou, i když si neplatí nemocenské pojištění?
Vydáno: 09. 01. 2023
Manžel - fyzická podnikající osoba, platí nemocenské pojištění a byl celý minulý rok nemocný, a protože končila podpůrčí doba, zažádal o invalidní důchod a byl mu přiznán I. stupeň. Jelikož má i nadále zdravotní problémy a nemůže pracovat, tak další dočasné pracovní neschopnosti se zřejmě nevyhne. Jak je to prosím s proplácení neschopnosti, nemocenské? Bude mu CSSZ zasílat nemocenskou i přesto, že bude nemocný s tím (stejná diagnóza), na co mu byl vystavený I. stupeň invalidity? Bude mu popřípadě vyplácená nemocenská i přes to, že onemocní do půl roku od ukončení předchozí neschopnosti, s tím, že byla vyčerpaná podpůrčí doba? Po případě, když onemocní dřív, než bude mít nárok na novou nemocenskou a PN bude trvat déle, začne mu být vyplácena v době, když už by nárok vznikl? Nebo bude proplácena až ta PN, která bude vystavena až po půlroční lhůtě?
Vydáno: 09. 01. 2023
Innvalidní důchodce, který si přivydělává na živnostenský list, je povinen platit 1x ročně zdravotní pojištění. Sociální pojištění musí hradit (za rok 2022) až od 93 387 Kč zisku, nebo příjmu? 
Vydáno: 05. 01. 2023
Je možné, aby se OSVČ rozhodla neplatit sociální pojištění (důchodové) - tu povinnou část a tzv. „vystoupila ze systému“ vědoma si toho, že na stáří neobdrží žádný důchod? Je to klasická česká OSVČ, bez jakýchkoliv jiných příjmů, nikdo jiný za ní sociální pojištění neodvádí.
Vydáno: 04. 01. 2023
Plánovaný termín porodu je 15. 1. 2023. Otec by nastoupil na MD 1. 3. 2023, což by vycházelo počátkem 7. týdne. Pokud by se miminko narodilo 1. 1. 2023, pak by stejně nastupoval toho 1. 3. 2023, ale to už by bylo 9 týdnů po porodu. Celkový nárok je 22 týdnů a tato doba začíná běžet porodem např 15. 1. nebo nástupem otce na mateřskou tedy 1. 3. 2022? Jedná se mi o to, že pokud nastoupí později jak 7 týdnů po porodu např 10 týdnů po porodu, zda stále platí, že MD čerpá v délce 22 týdnů nebo se krátí. Také, pokud by se dítě narodilo dříve a otec by nastoupil na PPM až např. od toho 9. týdne, co se stane s tím mezidobím, kdy maminka již pracuje (od 7. týdne) s čerpáním PPM? Dá se PPM takto přerušit, nebo se i to mezidobí bude počítat do čerpání PPM?
Vydáno: 28. 12. 2022
Osoba vykonávala samostatnou výdělečnou činnost hlavní několik posledních let. Nyní ji bude zpětně přiznán řádný starobní důchod k datu 1.5.2020 a doplacen zpětně. Za roky 2020, 2021 již podala přehled o příjmech a výdajích na OSSZ i zdravotní pojišťovnu, platila vždy minimální pojistné v obou případech. Může nyní podat opravné přehledy na OSSZ i zdravotní pojišťovnu z důvodů, že zpětně od 1.5.2020 by byla její SVČ hodnocena jako vedlejší a požadovat vrácení přeplatků na pojistném? Ke změnám daňového základu by nedošlo, ale ke změně minimálního vyměřovacího základu ano.
Vydáno: 27. 12. 2022
Mezi českou akciovou společností a její sesterskou společností z Brazílie byla uzavřena dohoda o dočasném přidělení zaměstnance z Brazílie do ČR. Podle všech znaků se jedná o mezinárodní pronájem pracovní síly, nikoliv tedy o poskytnutí služby. Zaměstnanec je poskytnut do dobu 3 let, stane se rezidentem ČR (přestěhuje se i rodina). Brazilský zaměstnavatel nadále hradí zaměstnanci plat, jehož výše bude fakturována české společnosti a dále také v Brazílii sociální pojištění. Dotaz: je nutné, aby v České republice český ekonomický zaměstnavatel odváděl ze mzdy brazilského zaměstnance sociální a zdravotní pojištění? (nám to vychází, že ano, neboť jde o mezinárodní pronájem pracovní síly a s Brazílií není uzavřena bilaterální smlouva o sociálním pojištění).
Vydáno: 22. 12. 2022
  • Článek
S účinností od 1. 2. 2023 se zavádí sleva na pojistném na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele zákonem č. 216/2022 Sb. , kterým se mění zákon o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti , ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „zákona o pojistném“). Cílem této úpravy je podpořit zaměstnávání na zkrácený pracovní úvazek těch zaměstnanců, kteří obtížně hledají uplatnění na pracovním trhu. Sleva proto náleží zaměstnavateli jen na stanovený okruh zaměstnanců (jen na zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru) a při splnění stanovených podmínek. Nepodporují se proto všechny zkrácené pracovní úvazky, v zákoně se pamatuje i na souběhy zaměstnání u téhož zaměstnavatele nebo i u různých zaměstnavatelů.
Vydáno: 08. 12. 2022
  • Článek
Od 1. 1. 2023 se mění hranice příjmů platná v nemocenském a důchodovém pojištění a v pojistném na sociální pojištění, jejichž výše se odvozuje od průměrné mzdy. K valorizaci těchto hranic příjmů dochází každoročně vždy od 1. 1. Dnem 1. 2. 2023 nabývá účinnosti zákon, kterým se zavádí sleva na pojistném na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele na zaměstnance se zkráceným pracovním úvazkem. Jsou navrhovány další změny, jejich účinnost se předpokládá v průběhu roku 2023; informace o nich bude uveřejněna až po jejich schválení.
Vydáno: 08. 12. 2022
Zaměstnanec má uzavřen pracovní poměr na 4 hod týdně na částku 3 000 Kč. Je možné, že bude dostávat i více jak 3 500 Kč měsíčně (odměny, podíl na výsledku hospodaření atd.). Např. v lednu bude mít 3 000 Kč, v únoru 3 500 Kč a v březnu 10 000 Kč, duben opět 3 000 Kč. Z pohledu zdravotního pojištění není státní pojištěnec, ani si sám zdravotní pojištění nehradí. Kdy a jak se tento zaměstnanec bude přihlašovat a odhlašovat na OSSZ a ZP (každý měsíc..)? Pracovní poměr je sjednaný na dobu neurčitou. Byla by odlišná situace v případě uzavření dohody o pracovní činnosti?
Vydáno: 06. 12. 2022
Na základě zákona č. 216/2022 Sb. budou moci zaměstnavatelé od 1. 2. 2023 uplatňovat slevu na pojistném na sociální zabezpečení. Dle § 7a odst. 1 písm. g) zákona č. 589/1992 Sb. bude možné uplatnit slevu u zaměstnanců v pracovním poměru mladších 21 let. U těchto zaměstnanců na rozdíl od ostatních skupin zaměstnanců, u kterých bude možné uplatnit slevu, není stanovena podmínka, že s nimi musí být sjednána kratší pracovní doba. V § 7a odst. 3 zákona č. 589/1992 Sb. je však uvedeno, že sleva na pojistném nenáleží, pokud odpracovaná doba v pracovním poměru zaměstnance k témuž zaměstnavateli včetně dob, které se považují za výkon práce, překročí u téhož zaměstnavatele v kalendářním měsíci 138 hodin. Vztahuje se tato podmínka také na zaměstnance mladší 21 let? Ze zmiňovaného odstavce 4 nevyplývá, že by se na ně nevztahovala. 
Vydáno: 06. 12. 2022
U osob samostatně výdělečně činných se běžně stávalo, že v některých minulých letech neplatili sociální pojištění, pokud dosáhli nižšího zisku. Dejme tomu, že v konkrétním případu by to byl rok 1996 a 2000. Nyní by OSVČ chtěla tyto roky mít důchodově pojištěné za účelem vyššího důchodu. Může nyní OSVČ podat opravný přehled o příjmech a výdajích za rok 1996 a 2000, kde uvede vyšší daňový základ a doplatí sociální pojištění? Má ČSSZ pravomoc kontrolovat, zda se nový daňový základ zakládá na pravdě? Dodatečné daňové přiznání podávat již nebude, protože to jsou roky starší tří let. Je to tak?
Vydáno: 28. 11. 2022
Pracovnice v akciové společnosti, skladová účetní, nar. 29. 9. 1960 (má jedno dítě), uvažuj , že by šla do starobního důchodu, má odpracováno 41 let. Žádost si che podat letos v prosinci. Šla by o rok a půl dříve. Pokud by jí byl starobní důchod přidělen, je možné, aby i nadále pracovala v naší akciové společnosti za stejných pracovních podmínek, tzn. s měsíční mzdou, nebo je výhodnější zažádat až v roce 2024?
Vydáno: 28. 11. 2022