Ing. et Ing. Milan Blatný - strana 3

Naše společnost si staví oplocení kolem svého sídla. Patří všechny dále vyjmenované činnosti do vstupní ceny oplocení? Likvidace starého oplocení, odvoz zbytků starého oplocení a dovoz materiálu pro nové oplocení, zaměření telefonních sítí, zaměření vlastnické hranice, srovnání terénu celého pozemku nejen pro stavbu plotu ale i pro další úpravy – výsadbu nového trávníku a keřů?
Vydáno: 17. 09. 2014
S. r. o. vedoucí účetnictví, která má jako zdaňovací období hospodářský rok 7/2013 - 6/2014 zakoupila nemovitost včetně zastavěné plochy a nádvoří mimo dražbu na základě kupní smlouvy od insolvenčního správce dlužníka. Ve smlouvě je stanovena celková cena pro nemovitost, zastavěnou plochu i nádvoří. Musím mít pro rozdělení pořizovací ceny na nemovitost, zastavěnou plochu a nádvoří znalecký posudek nebo lze postupovat podle poměru odpisování u původního vlastníka? Bude nemovitost zařazena v 6. odpisové skupině pokud bude převážně využívána k potřebám firmy, tj. kanceláře, sklad a jako zázemí pro zaměstnance? Odepisuje se a případně do jaké odpisové skupiny by byla zařazena zastavěná plocha (střechou zakryté jinak otevřené parkoviště pro firemní auta)? Považuje se nádvoří za pozemek, který se neodepisuje nebo se jedná o jiný majetek odpisovaný (PC víc jak 40 000 Kč)? Je okamžikem zařazení do užívání (počátek účtování a účetních a daňových odpisů) zápis do katastru nemovitostí, okamžik převzetí dané nemovitosti nebo den podání návrhu na vklad nemovitosti do Katastru nemovitostí? Má na okamžik zařazení majetku do užívání vliv vlastnictví dané nemovitosti? V kupní smlouvě stanoveno že, "kupující nabyde vlastnictví k převáděným nemovitostem na základě rozhodnutí Katastrálního úřadu o vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Zápis do Katastru nemovitostí byl proveden dne 6. 6. 2014. Převzetí nemovitosti (předávací protokol) 2. 5. 2014. Podpis kupní smlouvy 25. 4. 2014.
Vydáno: 03. 09. 2014
Sportovní klub, občanské sdružení, neplátce DPH, daňová evidence: Obdržel do vlastnictví na základě darovacích smluv přívěsný vozík (datum nákupu r. 2002, tehdejší cena 25 000 Kč) a dřevěnou budovu, loděnici, cca 30-40 let starou. V jaké hodnotě máme zařadit majetek do evidence? Stačí pouze v hodnotě vedlejších výdajů - např. přihlášení vozíku (500 Kč)? Domnívám se, že výše hodnoty majetku by mohla mít vliv na přehled o jmění klubu, nevím, zda je povinné zjištění reprodukční ceny a jakým způsobem?
Vydáno: 29. 08. 2014
Lze pronajmout nemovitost - výrobní halu, která je před dokončením, tedy na ni ještě nebyl vystaven kolaudační souhlas?
Vydáno: 22. 08. 2014
Jak správně posoudit cenu webových stránek společnosti pro účely ocenění a zařazení do majetku. Tvorba webových stránek společnosti se skládá z těchto položek: 1)      tvorba obsahu - vytváří jednatel společnosti bez nároku na odměnu. Společnosti v souvislosti s tvorbou obsahu nevznikly žádné náklady 2)      grafický návrh - dodavatelsky v hodnotě 20 000 Kč. Na faktuře je jako další položka návrh loga společnosti za 10 000 Kč. Logo bude použito na webu, ale i pro další účely - razítko, reklamní předměty atd. 3)      kodérské práce při aplikaci grafiky webu 40 000 Kč Jaká bude hodnota webu pro zařazení do majetku a odpisování - jaké všechny položky vstoupí do ocenění? Pokud má účetní jednotka stanoven limit pro nehmotný majetek 60 000 Kč a hodnota webu bude nižší je možné zaúčtovat na 518 a uplatnit rovnou vše jako daňový náklad? Je třeba nějak ocenit a zahrnout do vstupní ceny práci jednatele při tvorbě obsahu, když jí vykonával bez nároku na odměnu? Pokud si firma sjedná copywritera na úpravy textů (gramaticky a stylisticky) vstupují i tyto služby do ocenění webu? Co když budou objednány až několik měsíců po zařazení webových stránek do užívání popř. v dalším období? Půjde o technické zhodnocení webu?
Vydáno: 16. 07. 2014
Firma účtuje technické zhodnocení hmotného majetku do nákladů (účet 518 limit 40 000 Kč) Na pořízený hmotný majetek má odpisový plán - majetek do 9 999 Kč účtuje do nákladů, od 10 000 do 39 999 Kč je odepisován dva roky (účet 029) a od 40 000 Kč jsou účetní odpisy dle zákona o dani z příjmů. Letos firma nechala vyrobit včetně montáže dva regály, které jsou součástí stavby v celkové hodnotě 10 000 Kč a jedná se o techn. zhodnocení, které bych účtovala do nákladů na účet 518. V roce 2014 jsou změny v účtování technického zhodnocení a nejsem si jistá, zda mohu dát regály do nákladů nebo musím účtovat na 029 a odepisovat dva roky?
Vydáno: 11. 07. 2014
Má úhrada podílu na oprávněných nákladech k distribuční soustavě nízkého napětí charakter technického zhodnocení příslušné budovy? Jedná se o navýšení rezervovaného příkonu z 64 kW na 150 kW na svorkách hlavního rozvaděče výrobního objektu. Toto navýšení bylo vyvoláno instalací nové technologie (technologické ohřevy, osvětlení, ostatní spotřebiče), která má vyšší požadavky na dodávku el. energie.)
Vydáno: 09. 07. 2014
Společnost pořídila do volných prostor budovy krytého bazénu dvě sauny. Jedná se v podstatě o dřevěné budky, které jsou vybaveny kamínky, které jsou připojeny do normální zásuvky. Musí se tyto sauny zaúčtovat jako technické zhodnocení stavby nebo můžeme zaúčtovat jako samostatný majetek. Pokud ano, ve které skupině se bude takováto sauna odepisovat.
Vydáno: 22. 05. 2014
Fyzická osoba nabyla nemovitost, ve které jednak podniká a jednak i část pronajímá, před 10 lety, ale zatím ji nikdy nevložila do obchodního majetku. Nájem zdaňuje dle § 9 a uplatňuje 30% paušál. Nyní uvažuje, že budovu vloží do obchodního majetku, jelikož plánuje větší opravy a jednak si chce snížit daňový základ příjmů dle § 7 i odpisy. Jaká bude vstupní cena domu? Reprodukční, tedy odhad, ale jde mi o to, že ji částečně pronajímá, zda ten odhad bude dle předpisů pro oceňování majetku platných v roce zahájení nájmu, což je již řada let, nebo aktuální?
Vydáno: 06. 05. 2014
Můžete mi prosím napsat, do které odpisové skupiny patří dvounápravový přepravník? Je to větší vozík za automobil. Musím ho odepisovat, protože celková částka včetně příslušenství je 120 000 Kč bez DPH.
Vydáno: 24. 04. 2014
Fyzická osoba, vede daňovou evidenci, pořídila prodejní kovový stánek (prodejna tiskovin). Stánek je postaven na pronajatém pozemku, bez zápisu do katastru nemovitostí. Do jaké odpisové skupiny zařadit stánek? Má vlastní vodovodní a elektrickou přípojku. Jakým způsobem postupovat v případě, že v kupní smlouvě není samostatně vyčíslená hodnota přípojek a stánku?
Vydáno: 23. 04. 2014
  • Článek
OSVČ má nainstalovánu solární elektrárnu na svém rodinném domě, na faktuře od dodavatele jsou rozepsány: solární moduly + inventor 220 000 Kč = 3 odpisová skupina - odpis 10 let, zvlášť je naúčtovaná konstrukce a montáž v celkové ceně 44 528 Kč, kterou bychom měli zaúčtovat jako technické zhodnocení rodinného domu, rodinný dům není zařazen do majetku, není odepisován. Jakým způsobem máme zaúčtovat odpisy této konstrukce, jak montáž? Znamená to, že zařadíme konstrukci včetně montáže do odpisové skupiny 4? Jak bychom měli správně postupovat se zaúčtováním a odepisováním?
Vydáno: 23. 04. 2014
1)      Pokud nám někdo provede upgrade programu za 42 000 Kč (rozšíření, vylepšení sw, dokoupení dalších či nových modulů), tak se bude jednat o TZ? 2)      Pokud nám někdo provede update programu za 42 000 Kč (aktualizace programu v důsledku změn legislativních - daňové a účetní předpisy), tak se bude jednat o opravu? 3)      Pokud nám nebude něco v programu fungovat a IT technik nám uvede sw do stavu původního za 42 000 Kč (aby nám to opět chodilo), tak se bude jednat o opravu?
Vydáno: 22. 04. 2014
Jak zařadit a daňově odpisovat "právo stavby", které podle vyhl. 500/2002 Sb. § 7 odst. 2b může být dlouhodobým hmotným majetkem?
Vydáno: 14. 04. 2014
Společnost provádí rozsáhlé rekonstrukce (cca 1 mil Kč) objektu - výrobní prostory. Vše má charakter technického zhodnocení a vyžaduje následnou kolaudaci. V souvislost s touto přestavbou jsme přemístili kompresor na jiné místo (zde pak už zůstane.) Museli jsme tedy provést demontáž porubí a ostatních rozvodů stávajících a následnou montáž nového připojení kompresoru na novém místě. Nejsme si jistí, zda tyto nové rozvody související s napojením kompresoru lze považovat za náklad nebo za TZ kompresoru. Částka nepřesáhla 40 000 Kč, mohly by tedy tyto práce být přímo nákladovou položkou? Nebo se bude jednat o součást nákladu na rekonstrukci nemovitosti a tím navyšovat hodnotu nemovitosti (přestěhování kompresoru si vyžádaly právě úpravy nemovitosti)?
Vydáno: 07. 04. 2014
Chtěla jsem se zeptat jak mam odepisovat FVE umístěnou na střeše domu? Můžu ji odepisovat celou, když do příjmů dávám i vlastni spotřebu tak jako kdybych veškerou energii prodávala?
Vydáno: 07. 04. 2014
Rozhodnutím vlastníka jsme v r. 2013 přešli na nový účetní SW. SW nevlastníme, je nám fakturována měsíční částka za používání, vlastníkem licence je mateřská společnost. Vedle toho nám byly jednorázově naúčtovány IT služby, které spočívaly jak ve vlastní implementaci jednotlivých aplikací SW a jejich úpravě na české podmínky vč. zkušebního provozu, tak i v zaškolení pracovníků. IT služby probíhaly v r. 2013. Faktura za všechny služby byla pouze jedna a obsahuje jednak cena za pronájem jednotlivých aplikací x 12 měsíců x počet uživatelů, dále za proškolení zaměstnanců a drobné úpravy, které se prováděly ve zkušebním provozu v r. 2013. Celková cena přesahuje částku 3,9 mil. Kč a významně tedy ovlivní základ daně z příjmů. Jedná se o jednorázovou službu nebo máme tuto fakturu nějakým způsobem časově rozlišit nebo odepsat jako nehmotné aktivum?
Vydáno: 20. 03. 2014
  • Článek
Dotaz ke správnému datu zařazení technického zhodnocení - zateplení budovy, projekt, na který bylo vydáno stavební povolení (i když v tomto případě to nebyla povinnost), byl ukončen fakticky 30. 11. Doklad na provedený stavební dozor byl vystaven až s DUZP 31.12.2013. Žádost o kolaudační souhlas nebyla dosud podána. Můžeme majetek uvést do užívání k datu 30. 11.? Postačí doložení protokolem o předání stavby od dodavatele, zápisem ve stavebním deníku? Nebo musí být splněno i datum dokladu na fakturaci stavebního dozoru? Má vliv (ne)vydání kolaudačního souhlasu?
Vydáno: 20. 03. 2014
  • Článek
Jsme s. r. o., vedeme účetnictví, od 1.1.2014 jsme ze zákona plátci DPH. V prosinci 2013 jsme nakoupili počítač, jehož cena včetně DPH (v době nákupu jsme nebyli plátci DPH) převyšuje 40 000 Kč. Protože je v lednu 2014 součástí našeho obchodního majetku, uplatníme dle § 79 zákona o DPH odpočet DPH - tím nám vstupní cena tohoto majetku klesne pod 40 000 Kč. Jak máme s tímto majetkem dále nakládat, co se týče odpisů? Pokračovat dál ze snížené vstupní ceny? Nebo uplatníme zbytek ceny do nákladů jednorázově, protože už nesplňuje limit vstupní ceny 40 000 Kč?
Vydáno: 19. 03. 2014
Prosím o odborný názor k níže popsanému dotazu: Společnost působící v oblasti IT si najímá externí konzultanty na vytvoření počítačového kódu, který automatizovaně zpracovává data (například obchodní data, data o počtu uživatelů atd.). Data jako taková nejsou součástí. Tento počítačový kód je určeny k dlouhodobému a opakovanému používání. Bude sloužit pouze pro interní potřeby firmy – na zpracování jejích obchodních dat. Konzultanti fakturují měsíčně odpracované hodiny, žádný jiný výstup ani např. předávací protokol či licenční smlouva nebude vystaven. Je nutné náklady na odpracovaný čas konzultantů účtovat jako dlouhodobý nehmotný majetek? Jaká kategorie nehmotného majetku by to případně byla? Jaký postup by byl v případě IFRS a US GAAP?
Vydáno: 17. 03. 2014