Ing. Ladislav Pitner - strana 4

Potřebovali bychom se ujistit, zda postupujeme správně při vykazování vývozu zboží pokud je zákazníkem firma se sídlem např. v Portugalsku s portugalským DIČ, máme dva případy: 1/ zboží je námi procleno a doprava do třetí země je zajišťována námi, zákazník se stává majitelem zboží v okamžiku dodání do třetí země - v tomto případě to vykazujeme pro DPH jako vývoz / máme dokumenty o vývozu/ 2/ zboží je vyzvednuto přepravcem zákazníka a jím i procleno /dodací podmínka FCA/, zákazník se stává majitelem zboží v okamžiku dodání přepravcem do přístavu v EU - pro DPH to vykazujeme jako dodání do jiného členského státu v EU /máme dokumenty o dodání do Portugalska a zajišťujeme si i dokumenty o vývozu, které předpokládáme, bychom nemuseli mít/ Je náš postup správný? Děkuji
Vydáno: 19. 12. 2023
Tuzemská společnost, plátce DPH, chtěla nakoupit automobil z Velké Británie a následně jej prodat švédské společnosti, taky plátci. Platby proběhly, tuzemská společnost zaplatila anglickému dodavateli, a švédský zákazník zaplatil české společnosti. Vozidlo ale nebylo dovezeno do ČR, bylo rovnou procleno z VB do Švédska. Na celních dokumentech je uvedená anglická společnost (od které vozidlo nakoupila tuzemská firma) a švédská společnost. Prosím o pomoc o jaký režim DPH se za těchto okolností jedná pro tuzemskou společnost u nákupu zboží z Anglie a prodeje zboží do Švédska, případně jak napravit vzniklou komplikovanou situaci. 
Vydáno: 13. 12. 2023
Neplátce DPH v průběhu roku 2023 obdržel několik faktur na vývoj software pro svoji budoucí ekonomickou činnost. Dodavatel byl neplátce DPH, avšak v průběhu roku 2023 se stal plátcem DPH a další faktury již byly vč. DPH. Fakturované částky jsou účtovány na účtu 041, neboť software není dokončen. V 11/2023 byl překročen obrat 2 mil., a tak se od 1. 1. 2024 společnost stane plátcem DPH. Má v prvním přiznání k DPH za leden 2024 nárok na odpočet DPH z tohoto nedokončeného nehmotného majetku (z faktur, které byly s DPH)?
Vydáno: 11. 12. 2023
Po všech zmatcích se zdaněním kávy v restauracích, bych se prosím rád ujistil, že prodej kávy v obchodě (nikoliv jako nápoje, ale jako potraviny) bude od 1. 1. 2024 zdaněn sníženou sazbou DPH 12%. 
Vydáno: 11. 12. 2023
Neplátce nakupuje zboží z EU (Německa) od plátce. Plátce vystavuje neplátci faktury včetně DPH. Český neplátce se v roce 2023 stane překročením limitu 326 000 kč identifikovanou osobou. Rozhodne se, že se stane dobrovolným plátcem DPH. Pokud se stane plátcem DPH ještě v roce 2023, může si požádat německou stranu - finanční úřad o vrácení DPH, které v Německu zaplatil ještě před tím než se stal plátcem DPH, tzn. zpětně? 
Vydáno: 07. 12. 2023
Společnost s r. o., plátce DPH, nakoupí materiál - konkrétně kovový odpad, šrot - ve třetí zemi (Bosna a Hercegovina) a je přepraveno odtud přímo do JČS (Itálie plátce DPH), přeprava zajištěna společností z Bosny a Hercegoviny. V jakých řádcích přiznání k DPH se vykáže nákup/pořízení (společnost z Bosny a Hercegoviny vystavuje pro českou společnost) a následně prodej/dodání (česká společnost vystavuje pro italskou). Pokud by přepravu zajišťovala česká firma, byl by postup stejný?
Vydáno: 07. 12. 2023
Prosím jaká sazba DPH se bude účtovat v novém roce 2024 při remitendě časopisů z loňského roku?
Vydáno: 06. 12. 2023
Jak správně postupovat v případě: Jsem český plátce a obdržím fakturu za ubytování zaměstnance naší dceřiné slovenské společnost. Ubytování je v Německu. Místo plnění je v Německu a faktura je tedy vystavena s německou daní. Potřebuji toto ubytování přefakturovat dceřiné společnosti = slovenskému plátci. Musím fakturovat s německou daní a registrovat se v Německu kvůli odvodu DPH? Byl by stejný postup i v případě ubytování ve 3. zemi? 
Vydáno: 06. 12. 2023
Firma nakupuje zlato, na faktuře je uvedeno zboží + dopravné, z této faktury z důvodu hlavního osvobozeného plnění DPH nevyměřuje. Jak je to ale s fakturou za dopravné, která přijde pak samostatně? A není z ní patrné, jakého zboží se doprava přesně týkala (nakupují i stříbro, kde se DPH vyměřuje). Musí se u této dopravy vyměřit DPH?
Vydáno: 30. 11. 2023
Jsme plátci DPH, vyvezli jsme zboží do Švýcarska, část dodávky vykazuje vady a odběratel nám ji vrátil. Vrácené zboží prošlo celním řízením a bylo propuštěno do režimu 4000 volný oběh. Současně bylo vyměřeno clo. K dispozici máme pouze fakturu pro celní účely. Víc dokladů ani informací zatím nemám. Existuje možnost, že zboží bude námi opraveno a bezplatně zasláno zpět. Jak máme postupovat z hlediska DPH? Máme z uskutečněného dovozu přiznat DPH, i když nemáme klasickou fakturu, ale pouze fakturu pro celní účely? A jak máme postupovat případě bezplatné opravy a opětovného vyvezení do Švýcarska?
Vydáno: 29. 11. 2023
Zájmový spolek plátce DPH v rámci své hlavní činnosti svým členům, studentům vysoké školy, jako protihodnotu členského příspěvku poskytuje bezúplatně kartu Multisport. Podle § 61 ZDPH je toto plnění osvobozeno od DPH bez nároku na odpočet. Jediným nákladem na toto plnění je náklad na pořízení karet Multisport, které jako víceúčelový poukaz nepodléhá DPH a jiné náklady, kde by se měl krátit odpočet na vstupu vzhledem k plnění na výstupu podle § 61 na tuto činnost nejsou, takže podle mého názoru není nutné ostatní vstupy nesouvisející s tímto osvobozeným plněním krátit, souhlasíte se mnou? A jak vlastně prakticky toto osvobozené uskutečněné plnění zaznamenávat v daňovém přiznání - mělo by se uvést v daňovém přiznání v rámci uskutečněných osvobozených plnění na řádek 50, a to ve výši vstupu? Např. za Multisport kartu spolek za říjen zaplatil 61 000 Kč, tzn. na řádku 50 by mělo být za říjen 60 000 Kč? 
Vydáno: 29. 11. 2023
Anglická firma nakupuje zboží v EU (Litva, Bulharsko, Rumunsko) i mimo EU (Turecko, Ukrajina). Anglická firma je plátce DPH v Anglii, ale není registrována nikde v EU. Zboží je dovezeno do skladů v EU (mimo jiné i v ČR) poté, co anglická firma zboží zakoupí a uhradí, je tudíž majitelem tohoto zboží. Příjem - uskladnění - vyskladnění - výdej zboží si objednává anglická firma u logistických firem jako komplet službu. Nemá v EU vlastní zaměstnance a ani nemá na vlastní jméno pronajatý sklad v EU. Zboží si od anglické firmy objednávají odběratelé a na základě objednávek je anglickou firmou vystavena faktura, která je hrazena přímo této anglické firmě na její účet. Po uhrazení přepravní firma dodává zboží odběrateli. Pokud toto zboží kupuje česká firma (plátce DPH) od anglické firmy, odvede DPH jako při nákupu zboží ze třetí země a může si následně uplatnit DPH a nemusí ji zajímat, kde a za jakých podmínek anglická firma zboží nakoupila, zda v EU či v jiné třetí zemi? Anglická firma tvrdí, že nemá povinnost se dle EU a anglických předpisů v EU registrovat k DPH.
Vydáno: 29. 11. 2023
V případě, že hotel bude prodávat hostům snídaně formou švédského stolu (hosté se sami obsluhují) zvlášť od 1. 1. 2024 (v případě, že nebude součástí balíčku za ubytování), bude nutné rozdělit poměrem cenu za jídlo (12 %) a nápoje (21 %), nebo je pití neoddělitelnou součástí snídaně a bude možné to celé účtovat s 12% sazbou DPH?
Vydáno: 29. 11. 2023
Fyzická osoba/občan uzavřel v roce 2023 s developerem smlouvu o budoucí smlouvě kupní o koupi bytové jednotky a zaplatil zálohu se sazbou 15% DPH. Stavba bytového domu byla zahájena v roce 2022. Začátkem roku 2024 má dojít k předání bytu a uhrazení doplatku kupní ceny. Bude doplatek již se sazbou 12 % DPH?
Vydáno: 29. 11. 2023
Společnost postavila bytový dům se záměrem prodat vzniklé bytové jednotky. Jeden byt se jí nepodařilo prodat, a tak se rozhodla převést byt ze zásob na dlouhodobý majetek a ten pronajímat. Od svého původního záměru však neodstoupila a hodlá byt prodat, jakmile se zlepší situace na realitním trhu. Podle našeho názoru je společnost povinna provést vyrovnání daně podle § 77 ZDPH. V případě následného prodeje bytu s uplatněním daně podle § 56 odst. 6 ZDPH si však část nároku na odpočet může uplatnit podle § 78 ZDPH.
Vydáno: 28. 11. 2023
Dodáváme zboží do EU. Náš odběratel si nechá zboží přeposílat jím zmocněnou třetí osobou. V případě, že přepravu uskutečňuje kupující, musíme mj. prokázat přepravu zboží a požadujeme o dodání písemného potvrzení od kupujícího, že zmocnil třetí osobu k přepravě. Jsou k dispozici vzory potvrzení s uvedením, jaké náležitosti musí potvrzení obsahovat?
Vydáno: 28. 11. 2023
Dobrý den, jako plátci DPH jsme nakoupili zboží na e-shopu určeném pro neplátce DPH, neboť nemají kolonku na uvedení našeho DIČ. Dodavatel zaslal zboží a doručil fakturu se zahraničním DPH a) DPH země EU b) DPH z třetí země. V některých případech odmítají opravit fakturu. Při zaúčtování provádíme reverse charge. Někteří vykladači zákona uvádí, že základem daně pro odvod a případný odpočet DPH je celková výše faktury včetně zahraniční DPH, jiní autoři uvádí, že základem daně je celková výše faktury ponížená o zahraniční daň. Jak máme stanovit základ daně?
Vydáno: 16. 11. 2023
Přijali jsme službu od společnosti s DUZP 31. 12. 2017. Dlouhou dobu nám nebyl vystaven doklad, účtovali jsme tedy přes dohadnou položku. V dodávající společnosti bylo nějaké trestní na jednatele vzhledem k odcizenému účetnictví. Následně tam probíhala rekonstrukce účetnictví. Daňový doklad vč. částky DPH jsme obdrželi až 31. 12. 2020. Dle zjištění dodávající společnost podávala dodatečné přiznání s doplatkem DPH v lednu 2021. Možnost uplatnit DPH u nás tak nastala nejdříve 31. 12. 2020. Jsme měsíční plátce daně, a tedy tuto částku DPH jsme uplatnili v 1/2021 v daňovém přiznání za 12/2020. Nyní nám z finančního úřadu přišla výzva k podání dodatečného daňového přiznání s tím, že vzhledem k 3leté lhůtě nelze tento nárok uplatnit. Měli jsme za to, že nárok byl uplatněn v prosinci 2020, přestože daňové přiznání bylo podáváno za toto období až v lednu 2021. Nyní nevíme, jak postupovat.
Vydáno: 13. 11. 2023
S. r. o., neplátce DPH, má živnostenský list na „Silniční motorovou dopravu - osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče“. Provádí svoz cizích zaměstnanců pro jednotlivé firmy (továrny) podle předem určeného jízdního řádu, který není pro veřejnost. Příští rok se stane plátcem DPH. Jaká bude sazba, jestliže bude schválen konsolidační balíček? Další náplní činnnosti této s. r. o. je doprava osob (manažerů) jednotlivých firem na určená místa v rámci Evropské unie. Musí jako tuzemský neplátce řešit DPH, když příslušný úsek, kdy realizuje tuto dopravu, je mimo tuzemsko? Jak to bude, když se stane plátcem DPH? Doklad vystaví bez DPH (ř. 26 DAP) – přeprava uskutečněná na území jiných členských států? Je povinen mimo tuzemsko se registrovat k DPH v některých členských státech?
Vydáno: 13. 11. 2023
Ukrajinská firma - právnická osoba podniká v ČR již 18 let. Je plátcem DPH. Z důvodu vysokého obratu musela ke svým 25 zaměstnancům uzavřít smlouvy i s OSVČ (plátci DPH nejsou). V roce 2020 získala zajímavou zakázku, na kterou vyslala část zaměstnanců a část živnostníků, s kterými má smlouvu. Doposud neměla žádné problémy, ale nyní řeší situaci, že odběratel, kterému fakturovala s přenesenou daňovou povinností, DPH na výstupu neodvedl. Zda si ji přiznal na vstupu, nám není známo. Jedná se o 3 zdaňovací období roku 2020 a 2 zdaňovací období roku 2021. Tento odběratel už s námi nekomunikuje, pohledávky nám ale zaplatil. Nekomunikuje ani se správcem daně. Máme očekávat, že DPH bude vymáhat správce daně na naší firmě? Jaká by v takovém případě byla DPH na vstupu? Stalo by se DPH nákladem?
Vydáno: 13. 11. 2023