Mgr. Václav Pikal
Jak si lze vysvětlit ustanovení v uvedeném paragrafu zákona o daních z příjmů: "Paušální výdaj na dopravu je možno uplatnit nejvýše za 3 vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo v nájmu za zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání." ?
Společnost uplatňuje paušální výdaje dle uvedeného paragrafu u tří automobilů. Jeden z těchto automobilů ale společnost v průběhu roku prodá a v zápětí zakoupí nový automobil. Lze v takovém případě uplatnit "paušál" v poměrné výši za obě auta? De facto bude paušál uplatněn za čtyři automobily.
Níže zasílám informace z velkého technického průkazu: - Druh vozidla (1) = speciální automobil cisternový - cesternová automobilová stříkačka; - Kategorie vozidla (J) = N3; - Druh (typ) (7) = speciální požární; - Počet náprav (L) = 2; - Největší povolená hmotnost (F.2) = 16 000 kg a dále informace z malého technického průkazu: jiné záznamy = 2x maják modré barvy, vozidlo s výjim. z pojišt. odpověd. Tento speciální automobil cisternový je evidován v registru silničních vozidel, dále je zahrnut do Integrovaného Záchranného Systému, má 2x maják modré barvy včetně zvukového výstražného zařízení s tím, že se v případě potřeby použije prioritně na výjezd po areálu fabriky. Výše uvedený speciální automobil cisternový jsme vždy vykazovali v přiznání k dani silniční (tj. za rok 2021 a předchozí roky) s tím, že jsme uplatňovali osvobození dle § 3 písm. d) původního zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční. Po novele zákona o dani silniční v roce 2022 již tento speciální automobil cisternový nevykazujeme v přiznání k dani silniční (tj. za rok 2022 a dále), neboť jsem vyhodnotila, že se jedná o speciální vozidlo dle § 2 odst. 3 písm. b) 1. vozidlo zvláštního určení, které tudíž není předmětem daně. Je, prosím, moje vyhodnocení správné? Nebo se jedná o zdanitelné vozidlo, které je osvobozeno dle § 3 odst. 1 písm. a) nynějšího zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční a tudíž by mělo být vykazováno v přiznání k dani silniční jako osvobozené?
Jak postupovat u silniční daně u nákladního vozidla, které má 3 nápravy a hmotnost 26t, když jsme na období od 6.5. do 29.5.2024 vyzvedli SPZ z depozita? Bude se platit silniční daň za celý červen? Kdy a jak se má potom zaplatit záloha?
Chtěl bych se zeptat na údaj pro silniční daň - Největší povolená hmotnost v tunách. Ve velkém TP je uvedeno: - F1 - Největší technicky přípustná/povolená hmotnost (kg) 33 000/ 26 000. Která hodnota je ta správná? Je to ta 26 000 kg? Případně pod jakým písmenem nebo číslem s nachází správný údaj ve velkém TP?
Jak to bude se silniční daní za rok 2023, pokud vlastník a provozovatel vozidla kategorie N3 BC je občan (osoba nepodnikající), který vozidlo pronajímá s. r. o.? Má daň odvést občan na FÚ dle trvalého bydliště?
Vozidlo podléhající dani bylo prodáno (nebo vyřazeno z provozu) uprostřed měsíce (např. 7. 6. 2023). Původní vlastník daní do 31. 5. 2023 nebo do 30. 6. 2023? Dříve to řešil § 8 odst. 2, který je zrušený. Kde najdu řešení?
- Článek
V tomto článku se věnuji problematice daně silniční za zdaňovací období roku 2023. Řádné daňové přiznání k dani silniční za rok 2023 je poplatník povinen podat nejpozději do 31. 1. 2024. Na úvod bych si dovolil připomenout skutečnost, že od roku 2022 byly zrušeny zálohy na daň silniční. V praxi nastala celá řada případů, kdy někteří poplatníci platili zálohy za rok 2022 a poté nepodávali daňové přiznání, neboť nevlastnili vozidla, která by podléhala dani silniční (od roku 2022 byl počet vozidel podléhajících dani silniční značně redukován, obdobně jako výše daně za vozidla). Mohla nastat také situace, že byly placeny zálohy na rok 2023 a daňová povinnost také nenastala, popř. bude v nižší výši, než činí zaplacené zálohy. U takovýchto poplatníků tedy může Finanční správa ČR evidovat přeplatky na dani silniční. V této souvislosti Finanční správa ČR opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají vratitelný přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení.
Společnost A zapůjčí peníze společnosti B. Společnost B koupí u společnosti C auto. Je možné v technickém průkazu uvést provozovatelem společnost B a vlastníkem společnost A?
Fyzická osoba zahájila podnikání. Bude provozovat dopravu. Vlastní dodávku, která má v TP uvedené rodné číslo majitele. Na dodávce provádí úpravy a bude ji užívat k výdělečné činnosti. Od 1. 9. má přidělené IČO. Musí se změnit v TP rodné číslo na IČO?
Musí být osobní automobil v technickém průkazu nutně zapsán pod IČ podnikatele, pokud ho chce zařadit do majetku, nebo je dostačující jméno a rodné číslo podnikatele?
Zůstává po novele silniční daně od roku 2022 sazba 0 Kč za každý celý kalendářní měsíc, po který má vozidlo SPZ vyřazenou z registru silničních vozidel (tzv. depozit)?
Jak se bude vykazovat v DP k silniční dani za rok 2022 nákladní automobil kategorie BA v DP, jestliže SPZ byla celý rok 2022 v depozitu? Pokud má OSVČ jen toto vozidlo bude podávat za rok 2022 přiznání k silniční dani?
- Článek
Vedeme daňovou evidenci, máme dvě osobní auta kategorie M1G, M1, nákladní auto kategorie N1G a nákladní přívěs kategorie O2. V roce 2022 jsme neplatili žádnou silniční daň a nebudeme za rok 2022 podávat daňové přiznání. Je to tak správně?
1) Návěsy, které nejsou označeny v TP druh karoserie DA, jsou předmětem silniční daně?
2) Nákladní automobily N nad 12t, které mají v TP podkategorie G nebo slovy terénní, jsou předmětem silniční daně?
3) Jak máme postupovat, pokud není v TP uvedena kategorie vozidla ani druh karoserie? Jsou to většinou Tatry se se starším TP.
- Článek
V tomto článku se budu věnovat informacím k podání přiznání k dani silniční a také základním informacím týkajícím se stanovení výše daně za zdanitelná vozidla. V úvodu považuji za vhodné připomenout, že od zdaňovacího období roku 2022 byl zákon o dani silniční zásadním způsobem novelizován. Dne 1. 7. 2022 nabyl účinnosti zákon č. 142/2022 Sb. , kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 16/1993 Sb. , o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 201/2012 Sb. , o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů. Pro daňové povinnosti u daně silniční za zdaňovací období roku 2022, jakož i pro práva a povinnosti s nimi související se použije zákon č. 16/1993 Sb. , o dani silniční, ve znění účinném ke dni účinnosti novely, tj. zákon č. 142/2022 Sb. (dále jen „zákon o dani silniční “). Vymezení předmětu daně, výše daně i ostatní ustanovení zákona o dani silniční se tedy použijí zpětně za celé zdaňovací období roku 2022, tj. od 1. 1. 2022.
Vedeme daňovou evidenci, máme 2 osobní auta kategorie M1G, M1, nákladní auto kategorie N1G a nákladní přívěs kategorie O2. V roce 2022 jsme neplatili žádnou silniční daň a nebudeme za rok 2022 podávat daňové přiznání, je to tak správně?
Může FO, když podniká v obchodní činnosti, uplatnit v daňovém přiznání paušál na dopravu ve výši 4 000 Kč/měsíc tj. 48 000 Kč za rok, když se nemusí podávat přiznání k silniční dani?
Účetní jednotka má v majetku pouze osobní vozy a dále zaměstnanci, se souhlasem zaměstnavatele, při služebních cestách používají své soukromé osobní vozy. Bude za rok 2022 účetní jednotka podávat PŘIZNÁNÍ k silniční dani?
Akciová společnost vlastní nákladní automobil BB skříňový, kategorie N1 RENAULT. V technickém průkazu jsou uvedeny dva výrazy : 1. F1 Největší technicky přípustná / F.2 povolená hmotnost (kg) 3 500/3 500 a druhý výraz N Největší technicky přípustná / povolená hmotnost na nápravu (kg) N1, N2, N3, N4 1 850 / 1 850 , 2 100/ 2 100. Který z těchto dvou výrazů použít pro stanovení silniční daně, abychom si pro tento rok stanovili, zda budeme, či ne, platit daň.
Do 31. 1. 2023 budu muset zpracovat přiznání k silniční dani, nebo ho nemusím podat, zaplatit, a můžu si uplatnit paušál na osobní auto 48 000 Kč jako v minulých letech? Vedu daňovou evidenci.