Ing. Martin Bureš - strana 2

  • Článek
Jak právně a daňově řešit klasický převod podílu u dceřiné společnosti, 100 % majetkový podíl, držba více než 12 měsíců. Valná hromada je každý rok v září nebo v říjnu. V lednu 2020 byly převedeny prostředky z dceřiné na mateřskou společnost, týkalo se zisku roku 2018.
Vydáno: 29. 06. 2021
Fyzická osoba nabyla v podíl v s. r. o. Následně tento podíl vložila jako nepeněžitý vklad do jiné společnosti (holandské BV). Nyní prodává část svého podílu v této holandské společnosti. Od jakého okamžiku se bude počítat časový test na osvobození od daně z prodeje podílu?
Vydáno: 24. 06. 2021
Firma A s. r. o. se stala společníkem firmy B s. r. o. U obou společností je stejný jednatel. Firma A ze svého bankovního účtu uhradila na účet firmy B 100% podíl do obchodního podílu. Firma B eviduje tento vklad jako základní kapitál. Na jaké účty zaúčtovat tyto operace u firmy A a u firmy B?
Vydáno: 24. 06. 2021
Byla provedena transformace společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Společník se rozhodl své akcie prodat. Podíl ve společnosti s ručením omezeným vlastnil více než 5 let. V případě transformace na a. s. se počítá nový časový test pro osvobození 5 let nebo se časový test nepřerušuje? Ustanovení § 4 odst. 1 písm. s) hovoří o osvobození a zachování časového testu pouze u obchodních podílů, při transformaci na a. s. se obchodní podíl přeměňuje na akcie.
Vydáno: 14. 05. 2021
Dva společníci v. o. s., kteří dle současné smlouvy podnikají každý na 50 % podílu ve v. o .s uvažují o změně podílu každého. Lze to udělat změnou společenské smlouvy a lze to udělat i v průběhu roku nebo popřípadě zpětně od 1. 1. 2021? Jestli se podíl změní třeba v průběhu roku, jaké bude rozdělení zisku na konci účetního období pro zdanění?
Vydáno: 13. 05. 2021
Společnost A s. r. o. vlastní 100% podíl u společnosti B s. r. o. (matka, dcera), Společnost B s. r. o. vykazuje zisk minulých let a chce převézt část nerozděleného zisku na společnost A s. r. o. Samozřejmě o tom rozhodne valná hromada. Bude společnost B s. r. o. příjem zdaňovat srážkovou daní a bude se jednat o srážkovou daň právnických osob? Pro společnost A s. r. o. bude tento příjem osvobozený od daně? Jak tyto účetní operace zaúčtovat u obou společností?  
Vydáno: 26. 04. 2021
Prosím o právní a daňové vysvětlení ke klasickému převodu podílu u dceřiné společnosti, 100% majetkový podíl, držba více než 12 měsíců. Valná hromada je každý rok září, říjen. V lednu 2020 byly převedeny prostředky z dceřiné na mateřskou společnost, týkalo se zisku roku 2018. Po právní stránce je potřeba splnit?, daňově osvobozeno, splněny podmínky (nenacházím v ZDP nic co by tomu odporovalo). Přesto mám pořád pocit že jsme něco přehlédli.
Vydáno: 14. 04. 2021
Dle projektu rozdělení odštěpením byl stanoven rozhodný den rozdělení k 1. 1. 2020. Odštěpená s. r. o. byla zapsána do obchodního rejstříku 31. 12. 2020. Bude odštěpená společnost podávat přiznání k DPPO za období od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020 v návaznosti na střediskové účetnictví původní s. r. o.?
Vydáno: 30. 03. 2021
  • Článek
Nedávno jsem se ve praxi setkal se zajímavou situací, kdy do svěřenského fondu chtěl zakladatel, právnická osoba, vyčlenit zvláštní typ majetku. Je to takový typ majetku, na který si nemůžeme „hmotně sáhnout“. Nicméně i takový majetek může mít v praxi významné ocenění a také bohaté reálné využití. Mohou to být např. ochranné známky, software, licence nebo know-how. Takové položky představují nehmotný majetek. V oblasti svěřenských fondů nejdříve panovala obrovská panika, která se v průběhu času trochu zklidnila, nicméně stále nemáme jasnou daňovou legislativu, která by neumožňovala více různých výkladů. Další nevyjasněnou otázkou bylo, jakým způsobem může svěřenský fond daňově odepisovat nehmotný majetek, pokud do něj vyčlenil majetek zakladatel, právnická osoba.
Vydáno: 30. 03. 2021
Zanikající společnost č. 2 vlastní 100 % manžel. Zanikající společnost č. 2 je jediným společníkem zanikající společnosti č. 1. Jediným společníkem nástupnické společnosti je manželka. Zmíněné společnosti pojaly záměr uskutečnit fúzi sloučením. Dojde k přechodu jmění zanikajících společností na nástupnickou společnost, kdy zanikající společnosti budou zrušeny bez likvidace a dojde k jejich zániku. V rámci fúze nedojde ke zvýšení základního kapitálu nástupnické společnosti ze jmění zanikajících společností. Podíly v zanikajících společnostech se nevyměňují za podíly na nástupnické společnosti a společníci zanikajících společností nenabývají podíly v nástupnické společnosti. Vznikne v důsledku výše uvedeného nějaký zdanitelný nebo osvobozený příjem pro manželku (100 % vlastníka nástupnické společnosti)? Pokud ano, jak tento příjem ocenit? 
Vydáno: 29. 03. 2021
Společnost s r. o. patří do kategorie mikro účetní jednotka. Realizuje projekt změny právní formy ze s. r. o. na a. s. Projekt změny právní formy je vyhotoven k datu 31. 12. 2020, což je zároveň i rozvahovým dnem. Pro účely ocenění jmění společnosti znalcem, byla sestavena účetní závěrka s výkazy v plném rozsahu. 1) V jakém rozsahu má společnost zaslat výkazy na FÚ v rámci přiznání k dani z příjmu právnických osob, a zveřejnit v OR? Dosud zasílala a zveřejňovala rozvahu ve zkráceném rozsahu pro mikro účetní jednotky. Má pokračovat v rozsahu výkazů pro mikro účetní jednotky a nebo s ohledem na změnu právní formy zveřejnit rozvahu v plném rozsahu? 2) Jaké oznamovací povinnosti a k jakému datu společnosti plynou ve vztahu k finančnímu úřad ?
Vydáno: 23. 03. 2021
Som daňový rezident ČR a vlastním českú s.r.o. plátca DPH. Som jediným majiteľom, nemám zamestnancov, obrat do 1 mil CZK. Minulý rok som sa vrátil na Slovensko a mám s tým spojené problémy. K výkonu činnosti potrebujem internet, tarif na mobil, nákup počítača a pod., ale slovenské firmy (O2, T-mobile, ...) neumožňujú uzatvárať zmluvy na české IČO. Taktiež účetní ma varovala, že nákup počítača podlieha 2x DPH v ČR aj SR, pretože reverse charge v mojom prípade neplatí. Z tohto dôvodu som sa rozhodol založiť slovenskú s.r.o. kde by jediným majiteľom bola česká s.r.o. 1) Prosím o info, či musí moja účetní robiť konsolidovanú účetní uzávierku (ak som dobre pochopil, tak mikro účetní jednotky ako je moja s.r.o. túto povinnosť nemajú). 2) Aký by bol daňový a účetní dopad transakcie, kedy by moja česká materská spoločnosť poslala na účet slovenskej dcérskej spoločnosti povedzme 150 000 CZK? Tieto prostriedky by boli použité na úhradu nákladov (internet, tarif, nákup majetku a pod.). Moja predstava je taká, že 150 000 CZK by bolo pre českú firmu nákladom, pre slovenskú príjmom. Českej by sa znížil základ dane o 150 000 CZK a slovenskej naopak zvýšil. Ak by slovenská s.r.o. mala náklady vo výške 100 000 CZK, tak z 50 000 CZK by zaplatila daň z príjmu a tým by to bolo vyriešené. 
Vydáno: 17. 02. 2021
  • Článek
V této nelehké době připadá ještě více do úvahy uplatňování daňové ztráty. Kdy ji vykážeme, za jakých podmínek ji uplatníme – to a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku.
Vydáno: 16. 02. 2021
Česká s. r. o. půjčuje v průběhu roku peníze na provoz své 100% dceřiné společnosti na Slovensku. Půjčka je realizována v eurech a v průběhu roku ji slovenská společnost dle svých možností splácí. Při jednotlivých úhradách v eurech se kurzový zisk neřeší, řeší se ke konci roku přepočtením akruálním kurzem k 31. 12. Mateřské Společnosti vznikl rozdíl v důsledku přepočítání kurzem ve výši 200 tis. ve prospěch mateřské společnosti, t.j. kurzový zisk. Půjčka je účtována na účet 378. Společnost zaúčtuje interním dokladem 200 000 Kč na 378 MD a 663 D - je tento postup v pořádku?
Vydáno: 08. 02. 2021
Česká s. r. o. je 100% vlastníkem slovenské s. r. o., ze které se rozhodla si vyplatit podíl na zisku za rok 2020. Podíl na zisku není na Slovensku předmětem daně, jelikož se jedná o nerezidenta smluvních států. Předpokládám tedy, že podíl na zisku ze slovenské firmy bude předmětem daně v Česku. Bude daněn 15% srážkovou daní stejně jako u českých firem? A kdy se musí daň odvést, v okamžiku, kdy bude podíl připsán na účet v ČR? daňové přiznání se potom bude podávat také za stejný měsíc nebo stačí až ve vyúčtování za rok 2021?
Vydáno: 03. 02. 2021
Společnost s r. o. chce prodat část svého podniku. Jaké to bude pro ní mít dopady daňové vzhledem k dani z příjmů, popřípadě k DPH?
Vydáno: 02. 02. 2021
OSVČ vložila část obchodního závodu do s. r. o. s výjimkou nemovitostí a investičního úvěru. Následně s. r. o. načerpala bankovní úvěr na poskytnutí zápůjčky svému společníku (OSVČ) na splacení jejího investičního úvěru. Úrok ze zápůjčky účtovaný společníku je stanoven ve výši úroku z bankovního úvěru čerpaného s. r. o., splátky zápůjčky jsou shodné se splátkami úvěru. Je možné tento úrok ze zápůjčky považovat za úrok v ceně obvyklé nebo je nutné, aby s. r. o. účtovala svému společníku vyšší úrok, než sama platí bance?
Vydáno: 29. 01. 2021
Dlouho očekávaná novela daňových zákonů vychází dne 31. 12. 2020 ve Sbírce pod č. 609/2020 Sb.
Vydáno: 04. 01. 2021
  • Článek
Svěřenský fond můžeme zřídit na dobu neurčitou. A přestože občanský zákoník tuto dobu částečně omezuje, svěřenský fond může existovat po velice dlouhou dobu. V průběhu této doby samozřejmě mohou vzniknout transakce s případným vznikem daňové povinnosti. Abychom mohli tyto transakce správně daňově ošetřit, potřebujeme mít zejména jasnou daňovou legislativu neumožňující různé výklady. V oblasti svěřenských fondů nejdříve panovala obrovská panika, která se v průběhu času trochu zklidnila, nicméně stále nemáme jasnou daňovou legislativu, která by neumožňovala více různých výkladů. Jednou z velmi palčivých otázek bylo, jakým způsobem může svěřenský fond daňově odepisovat hmotný majetek. Stejně jako lidstvo dříve bylo přesvědčeno, že planeta Země je placatá a až postupem času se zjistilo, že tento výklad byl nesprávný, oblast daňového odepisování hmotného majetku u svěřenských fondů se také vyvíjela.
Vydáno: 30. 10. 2020
K 31. 12. 2020 došlo k nabytí 100% majetkové účasti. Bude zahrnuta do konsolidačního celku k 31. 12. 2020, a tedy zahrnuta do konsolidované účetní závěrky již za rok 2020?
Vydáno: 23. 10. 2020