Ing. Antonín Daněk - strana 31

V únoru u nás nastoupil občan SR, trvalý pobyt SR na hlavní pracovní poměr na dobu určitou do 30. 6. 2008. Po domluvě s ním jsem ho přihlásila u VZP (111). Na internetu jsem se dočetla, že by měla přijít „zelená kartička“ kde bude i jeho nové rodné číslo pro používání v ČR. (Na OSSZ jsem ho také přihlásila pod jeho slovenským r.č.). Prosím o sdělení, jak by to mělo být. Co s tou kartičkou až ukončí pracovní poměr? Měl by ji vrátit? Mě a já ji odeslat VZP nebo je to jeho starost?
Vydáno: 07. 04. 2008
Stát je plátcem zdravotního pojištění za osobu, která pobírá částečný invalidní důchod. Tato osoba je zároveň v pracovním poměru a pobírá příjem za závislé činnost. Zaměstnavatel by měl při výpočtu svého podílu na zdravotním pojištění zohlednit tuto skutečnost a ponížit základ pro výpočet zdravotního pojištění o částku, kterou hradí stát jako plátce zdravotního pojištění za osobu, která pobírá částečný invalidní důchod. Postupuje zaměstnavatel správně?
Vydáno: 20. 02. 2008
OSVČ, fyzická osoba, platí měsíční zálohy na zdravotní pojištění v maximální výši 5.468,--. Musí platit již od ledna 2008 zálohy podle nového maximálního vyměřovacího základu, tj. 11.643,-- nebo se výše záloh změní až po podání Přehledu za rok 2007?
Vydáno: 28. 01. 2008
Jak máme postupovat v následujícím případě? Zaměstnankyně čerpala rodičovskou dovolenou do 15. 7. 2007. V dubnu absolvovala počítačový kurz a vzhledem k této situaci, přerušila čerpání rodičovského příspěvku, protože měla dítě ve školce celých 8 hodin denně. Zaměstnavateli tuto skutečnost neoznámila, byla tedy stále evidována jako zaměstnanec na rodičovské dovolené. Po absolvování kurzu ukončila k 30. 4. 2007 s firmou pracovní poměr dohodou. Jedná se mi o zdravotní pojištění - v měsíci dubnu za ní toto pojištění neplatil stát vzhledem k tomu, že přerušila rodičovský příspěvek - má toto zdravotní zaplatit zaměstnavatel, i přesto, že nám tuto skutečnost neoznámila a do práce nenastoupila? V tomto případě mě napadá jenom to, že by se jí muselo dát neplacené volno a dodatečně nahlásit přerušení rodičovské dovolené.
Vydáno: 20. 06. 2007
Podle jakého vzorce se vypočte povinnost zaplatit zdravotní pojištění za rok 2006? Jedná se o fyzickou osobu zaměstnanou na hlavní pracovní poměr u firmy s hrubým měsíčním platem 18 000 Kč, kde firma sráží zdravotní i sociální pojištění. Současně má příjmy z podnikání. V minulých 2 letech tato účetní jednotka vykazovala ztrátu. Účtuje v podvojném účetnictví a za rok 2006 poprvé vznikl zisk ve výši 20 000 Kč. Fyzická osoba má oborovou zdravotní pojišťovnu, která nesídlí v místě bydliště, údajně nejblíže ve Zlíně a tato fyzická osoba nemá nahlášeno u této ZP podnikání (bylo sděleno ať se přihlásí, až bude v zisku). Nevyplňuje žádné tiskopisy (přehledy). Jaké přehledy tato fyzická osoba musí odevzdat ZP a do jakého termínu?
Vydáno: 20. 03. 2007
Zaměstnáváme částečného invalidního důchodce na 4 hodiny denně. Máme povinnost odvodu minima zdravotního pojištění?
Vydáno: 16. 02. 2007
Můj klient, česká firma, zaměstnává kromě českých občanů i cizince. Jedná se o klasický pracovní poměr dle § 6. Cizinci však pracují jen po část roku, ovšem na území ČR se zdržují déle než 180 dní v roce, mají povolen dlouhodobý pobyt. Odvody SP, ZP a daně odvádí zaměstnavatel řádně za všechny. Jaký je postup v době, kdy zaměstnanec odjede do svého bydliště v cizině na např. 4 měsíce v roce, ale zase se vrací a opět u stejné firmy pracuje? Chceme se vyhnout stálému přihlašování a odhlašování zaměstnanců. Není možné např. přihlášení jako sezónní práce? Nebo je možno po vyčerpání řádné dovolené dát zaměstnanci neplacené volno (např. 3 měsíce každý rok)?
Vydáno: 29. 01. 2007