Ing. Christian Žmolík - strana 4

Jednočlenná s .r. o. bude vyplácet svému společníkovi podíl na zisku ve výši 850.000 Kč (srážková daň bude odvedena ve výši 150.000 Kč). Všechny podmínky pro výplatu podílu na zisku jsou splněny. Společník nemá českou občanku, má státní příslušnost Slovensko. Žije ale v Čechách už dlouho, má zde rodinu, má zde trvalý pobyt (Je to tedy český rezident). Je to nějaký problém, že je Slovák? Musíme toto někde hlásit? Máme nějakou oznamovací povinnost?
Vydáno: 12. 10. 2023
Společnost koupila 4 vstupenky na zahraniční koncert. Cena jedné vstupenky cca 8 000 Kč. Jednu vstupenku využije jednatel, další čtyři rozdá obchodním partnerům, které chce na koncert pozvat. Je možné nákup všech čtyř vstupenek zaúčtovat jako náklad na reprezentaci na účet 513?
Vydáno: 12. 10. 2023
Společnost s r. o. počátkem roku 2023 vystavila fakturu za úrok z prodlení ve výši 100. Posléze na základě smlouvy o postoupení pohledávky tuto pohledávku postoupila za 30. Jaké bude daňové řešení výnosů z vystavené faktury a výnosů a nákladů z následného postoupení?
Vydáno: 05. 10. 2023
Firma si pronajala byt v Praze. Bude ho používat pro příležitostné přenocování svých vlastních zaměstnanců, kteří mají trvalé bydliště mimo Prahu a do sídla firmy (Praha) pojedou na pracovní jednání. Zároveň bude tento byt sloužit pro mimořádné krátkodobé ubytování zahraničního obchodního partnera – nikoliv v souvislosti s propagační akcí nebo večírkem. Vždy by se jednalo o mimořádnou situaci – nepředpokládaný prodloužený pobyt v Praze. Částka placená za pronájem bytu je výhodnější, než platba za krátkodobé ubytování v hotelu. Může být platba za pronájem bytu považována za daňově účinný náklad?
Vydáno: 05. 10. 2023
Dvě firemní vozidla využívají v Praze k parkování systém EasyPark. Parkování je placeno na zónách kartou. K placení dochází soukromou kartou zaměstnanců, jelikož systém neumožňuje evidenci na firmu (respektive je to možné, ale za měsíční poplatek, který se firmě nevyplatí, jelikož parkování neprobíhá každý měsíc). Firma obdrží od zaměstnanců vždycky výpis o parkování (daňový doklad) s rozepsaným DPH, ale doklad je evidován na jméno zaměstnance, na dokladu je uvedeno SPZ firemního vozidla. Vždy se jedná o platby firemní, tj. parkování z důvodu schůzek s klienty. Lze tyto doklady (znějící na stokorunové částky) vložit do účetnictví firmy, konkrétně do pokladny, s tím, že hotovost bude předána zaměstnanci, který platil soukromou kartou?
Vydáno: 26. 09. 2023
Dopravce nám vyfakturoval marný nájezd z důvodů problémů při vyzvednutí naší zásilky, nestihl přepravce vyzvednout jinou zásilku. Vystavil tedy fakturu za marný nájezd. Faktura má 0% sazbu DPH. Předpokládám, že je tomu tak z důvodu náhrady škody, kterou jsme mu naší zásilkou způsobili. Jedná se pro firmu o daňově účinný náklad?
Vydáno: 25. 09. 2023
Český právník pracující jako OSVČ zakoupil sobě a svému koncipientovi studium LL.M. Je možné dát náklady na toto studium do daňově uznatelných nákladů? Studium probíhá online formou v angličtině. Faktura je na zahraničního subjektu sídlící v USA. Na webových stránkách společnost vystupuje jak pod hlavičkou USA, tak pod hlavičkou ČR (jako z.s.) s platným IČ pro plátcovství DPH. Máme fakturu uvádět na ř. 12,43 do daňového přiznání k DPH či nikam?
Vydáno: 22. 09. 2023
Společnost (výhradní dovozce zboží do ČR) v rámci podpory prodeje zboží připravila v spolupráci s leasingovou společností akci v rámci, které společnost uhradí za finálního zákazníka první splátku za úvěr, kterým je financován nákup zboží. Společnost se v rámci této akce v podstatě zaváže k převzetí závazku uhradit první splátku za finálního zákazníka. Lze dle vašeho názoru tyto úhrady považovat za daňově uznatelný náklad?
Vydáno: 19. 09. 2023
Koncem roku 2022 bylo založeno s. r. o. Zakladatelé manželé, oba dva jsou jednatelé, společníkem jen manžel. S. r. o. bylo založeno se záměrem provozování stomatologické praxe. Bylo založeno zatím s činností výroba, obchod, služby a začalo jednání směřující k udělení povolení vykonávat zubní lékařství. Předpokládalo se, že činnost bude povolena do tří měsíců od vzniku s.r.o. Manželka/ jednatelka firmy/ je zubní lékařka a a v s. r. o. měla začít vykonávat na pracovní smlouvu činnost zubní lékařky. Stomatologickou praxi mělo s. r. o. začít provozovat začátkem roku 2023. Pak se termín posunul na 1. 4. 2023 posléze na 1. 6. 2023. Je září a stále se čeká na další a další povolení, aby se mohla udělit registrace nestátního zdravotnického zařízení a s.r.o. by konečně mohlo začít vykonávat tuto činnost. Z účtu s. r. o. se v průběhu roku zaplatilo několik školení pro lékařku. Předpokládalo se, že s. r. o. už bude mít dávno povolení k provozování zubní praxe a jednatelka už bude v s. r. o. zaměstnaná jako zubní lékařka na HPP. Některá školení již proběhla, lékařka se jich zúčastnila. Bude v tomto případě již proběhlé školení daňovým nákladem s. r. o.? Toto školení zaúčtujeme do nákladů, ale nedaňově. V obou případech by to bylo pro jednatelku – lékařku osvobozeno od daně z příjmu podle § 6 odst. 9 ZDP, zároveň by nepodléhalo odvodům sociálního a zdravotního pojištění? Nebo musíme zaúčtovat jako pohledávku za jednatelkou (lékařkou) a jednatelka by měla uhradit s. r. o. peníze za školení jako soukromý výdaj jednatele?
Vydáno: 12. 09. 2023
Společnost A splácí úvěr na vozidlo dle splátkového kalendáře, tento úvěr po dohodě s úvěrovou společností k nějakému datu převedla na společnost B, všichni plátci DPH. Převod proběhl na základě Smlouvy o postoupení a převzetí práv a povinností ze Smlouvy o úvěru. Společnost A převede kupní smlouvou předmět úvěru společnosti B. Může společnost A stanovit a vyfakturovat kupní cenu ve výši zůstatku nesplaceného úvěru, nebo musí být kupní cena stanovena jako obvyklá v místě a čase? Nejedná se o osoby blízké.
Vydáno: 11. 09. 2023
Společnost s.r.o., plátce DPH pořídila v roce 2020 auto na leasing z Rakouska. V překladu smlouvy je napsáno 6 × 500 EUR akontace od 16. 3 .2020 a 48 leasingových splátek od 1. 4. 2020. Jak v tomto případě postupovat s účtováním leasingu, když je doba splácení kratší než 54 měsíců? Nebo lze to považovat za splnění podmínek?
Vydáno: 11. 09. 2023
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, chce předčasně splatit finanční leasing (chybí posledních 10 splátek z 54) na tahač a následně jej prodat. Pokud bude dodržena podmínka, že kupní cena bude vyšší než daňová zůstatková cena při rovnoměrném odepisování, mohu tedy veškeré náklady v předchozích letech nechat v nákladech? Jak postupovat v případě nákladů v letošním roce? Po odkupu je nutné tahač zařadit do majetku, ale lze ihned prodat? Popřípadě za jakých podmínek?
Vydáno: 07. 09. 2023
Vstupuje úrok z termínovaného vkladu zdaněný 15% srážkovou daní do základu daně z příjmu u právnické osoby? Předpokládám, že ne. Kam se tedy uvede v daňovém přiznání? Pokud se jedná o finanční produkt, jehož výsledkem je brutto úrok, účtuji příjem na 662 a zdaním daní z příjmu? 
Vydáno: 07. 09. 2023
Je možné využít § 30a odst. 2 zákona o daních z příjmů, když s. r. o. je v technickém průkazu uvedená jako 2. vlastník 30. 8. 2023, 1. vlastníkem je 12. 7. 2023 uvedený prodejce aut. V kupní smlouvě je uvedeno, že kupující kupuje od prodávajícího automobil (zboží). V ostatních ujednání je uvedeno: Jedná se o individuálně dovezené vozidlo s počátkem záruky 07/2023 s nájezdem do 50 km. Kupující výslovně prohlašuje, že automobil nekupuje za účelem jeho dalšího prodej jako nové a nepoužité. 
Vydáno: 07. 09. 2023
Je současný limit pro odpočet darů, pro dárce právnickou osobu, za zdaňovací období 2023 ve výši 10 % nebo již bylo opět schváleno 30 %? Pokud již bylo schváleno, na základě jakého ustanovení jakého zákona? 
Vydáno: 01. 09. 2023
Musí česká s. r. o. podat oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí v případě, že jednorázově vyplacený podíl na zisku daňovému nerezidentovi po zdanění je menší než 300 000 Kč?
Vydáno: 01. 09. 2023
Může si dát s. r. o. do daňových výdajů platbu soukromého studia vysoké školy, když školné zaměstnanci hradí? Jaké jsou podmínky? Musí být zaměstnanec zaměstnán na HPP, nebo stačí na dohodu? 
Vydáno: 29. 08. 2023
Česká s. r. o. pronajmá byty na krátkodobý pronájem. A na internetu od obyčejných lidi si občas koupi použitý nábytek nebo koberec nebo povlečení atd. Ale tito prodávající (nepodnikající občané) nemůžou dát účtenku, která by šla do nákladu společnosti. Je možné i přesto si dat takový nákup do nákladu? Například na základě čestného prohlášení od prodávajícího? Nebo nějaký jiným způsobem? 
Vydáno: 28. 08. 2023
Společnost pořídila mycí linku ke které bylo nutno zhotovit i studniční vrt. Jak správně zařadit tento vrt? Samostatně (předpokládám do odpisové skupiny 5) nebo jako součást mycí linky. 
Vydáno: 28. 08. 2023
Naší zaměstnankyni zanikla ke dni 15. 6. 2023 invalidita 3. stupně (TZP). Podle § 67 odst. 6 zákona č. 435/2004 Sb. je na ni ještě 12 měsíců poté pohlíženo jako na osobu invalidní v 1. nebo 2. stupni. Platí toto ustanovení a tato lhůta i pro účely slevy na dani podle § 35 odst. 1 ZDP? Můžeme tedy od 1. 1. 2023 do 14. 6. 2023 uplatnit alikvotní slevu podle písm. b) a od 15. 6. 2023 do konce roku slevu podle písm. a)?
Vydáno: 03. 08. 2023