Ing. Zdenka Cardová - strana 2

  • Článek
„Pohledávky za upsaný základní kapitál“ jsou první rozvahovou položkou, kterou vykazují (u podnikatelských subjektů) všechny účetní jednotky. V čem je tak významná tato položka, že obsadila první místo v rozvaze, přestože ostatní pohledávky jsou zahrnuty v oběžných aktivech?
Vydáno: 01. 11. 2018
  • Článek
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. Hodně tuzemských firem kromě korunových bankovních účtů vede i devizové účty, tedy bankovní účty v cizích měnách. Jak se postupuje při účtování cizích měn na základě bankovních dokladů (výpisů) z korunových a devizových účtů?
Vydáno: 26. 09. 2018
  • Článek
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. Jsou situace, kdy firma přijímá, případně i poskytuje určité finanční výpomoci v cizích měnách. Jak firma postupuje při účtování přijatých úvěrů a jiných finančních výpomocí v cizích měnách a také jak firma postupuje při účtování poskytnutých zápůjček a úvěrů v cizí měně?
Vydáno: 07. 08. 2018
  • Článek
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. Je zřejmé, že snad v každé firmě jsou v pokladně i peněžní jednotky cizích měn. Kdy se provádí přepočet cizích měn na měnu českou, jaký kurs se pro přepočet použije a jak se postupuje při účtování pokladních dokladů v cizích měnách?
Vydáno: 03. 07. 2018
  • Článek
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny; velmi často však prodávají (i nakupují) v cizích měnách, nejen zahraničním, ale i tuzemským obchodním partnerům. V případě prodeje v cizí měně je tedy nutné pro zaúčtování obchodního případu provést přepočet cizí měny na měnu českou. Jak je tomu s přepočtem vystavené faktury v cizí měně na měnu českou; přesněji – ke kterému dni se přepočet provede a jaký kurs se použije?
Vydáno: 22. 06. 2018
  • Článek
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. Většina účetních jednotek však nakupuje majetek nebo služby také v cizích měnách. Pokud jsou majetek nebo dluhy vyjádřeny v cizí měně je třeba pro zaúčtování případu provést přepočet cizí měny na měnu českou. Při přepočtech je třeba respektovat pravidla, která stanoví zejména zákon č. 563/1991 Sb. , o účetnictví ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví “), navazující účetní předpisy a dále i jiné právní předpisy. V některých případech nabízí účetní předpisy variantní možnosti a účetní jednotka má možnost výběru; v některých případech jsou pravidla jednoznačná a účetní jednotka žádný výběr nemá.
Vydáno: 19. 04. 2018
  • Článek
Zmetky se z pohledu účetních i daňových předpisů považují za technologické a technické úbytky zásob. Zpravidla každá firma při kalkulacích se zmetky počítá, protože jsou součástí výrobního procesu a náklady s nimi spojené se promítnou v konečné ceně výrobku resp. výkonu. Náklady na zmetky se nepovažují za škody a jsou daňově uznatelné. Náklady na vnitřní zmetky jsou součástí nákladů na výrobu.
Vydáno: 12. 02. 2018
  • Článek
Reklamní a propagační předměty jsou zpravidla zařazeny mezi materiálové položky, mohou to však být i jiné položky zásob, například vlastní výrobky nebo zboží. Jde zejména o tiskoviny (propagační materiály, reklamní letáčky apod.) a drobné propagační předměty (trička, tužky, diáře, peněženky, deštníky, zapalovače apod.).
Vydáno: 13. 12. 2017
  • Článek
Náhradní díly jsou předměty určené k uvedení hmotného majetku do původního stavu. Náhradní díly jsou v současné účetní metodice řazeny mezi zásoby, konkrétně materiálové zásoby. Některé náhradní díly však mohou mít i značně vysokou cenu, a právě tato vysoká cena někdy v praxi působí pochybnosti, zda jde skutečně o materiál. Pokud však účelem pořízení předmětu je uvedení hmotného majetku do původního stavu, potom výše jeho pořizovací ceny není rozhodující.
Vydáno: 01. 12. 2017
  • Článek
V praxi se často stává, že firma své vlastní zásoby posílá ke zpracování (opracování) jiné firmě, čili jedna firma předává zásoby ke zpracování a druhá je přijímá ke zpracování. V účetnictví tak vzniká otázka, která z firem o zásobách účtuje jako o svém majetku a která z firem tyto zásoby pouze eviduje (účtuje je na podrozvahových účtech), tedy v majetku (na rozvahových účtech) je nevykazuje. Další otázkou je, jakým způsobem se účtuje o nákladech za zpracování zásob. Jde o provozní náklady, nebo tyto náklady navyšují skladovou cenu zásob? Dále se zaměříme na postup u firmy, která zásoby předává ke zpracování, a postup u firmy, která přijímá zásoby ke zpracování.
Vydáno: 15. 11. 2017
  • Článek
K úbytkům zboží dochází například jejich prodejem, vkladem do jiné obchodní společnosti či družstva, darováním, v důsledku manka, škody anebo také likvidací. K likvidaci zboží dochází například z důvodu jeho nepoužitelnosti, v důsledku prošlé lhůty použití, případně v důsledku poškození, kdy zboží nelze již opravit. Likvidací zboží v účetnictví rozumíme fyzické znehodnocení a současně vyřazení zboží z evidence. Při likvidaci zboží je kladen důraz zejména na prokázání likvidace.
Vydáno: 01. 11. 2017
  • Článek
Nesrovnalosti mezi obchodními partnery, kdy například odběratel neobdrží majetek v ujednaném množství, kvalitě, ceně nebo majetek chybí, případně byl zničen, se řeší zpravidla formou reklamací. Nesrovnalosti ve vztazích mezi odběrateli (kupujícími) a dodavateli (prodávajícími) jsou řešeny v různých právních předpisech.
Vydáno: 18. 10. 2017
  • Článek
Účtování o zboží je na první pohled celkem jednoduché. Firma, která se zabývá nákupem zboží za účelem jeho prodeje, však musí učinit několik rozhodnutí, než bude o zboží účtovat. Některé firmy totiž zboží skladují (například velkoobchod nebo maloobchodní prodejny), některé firmy zboží neskladují, ale zprostředkují jeho nákup pro konkrétního zákazníka, zpravidla se jedná o tzv. traťové dodávky.
Vydáno: 04. 10. 2017
  • Článek
S hotovostí se setkáváme v každé firmě, i když současný trend směřuje k omezování plateb v hotovosti. Jak je tedy v našich podmínkách stanoveno omezení plateb v hotovosti, kdo zpravidla ověřuje výši plateb v hotovosti a jaké jsou další povinnosti zaměstnance, kterému bylo nakládání s hotovostí svěřeno?
Vydáno: 13. 09. 2017
  • Článek
V našich podmínkách mají všechny firmy povinnost vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. Časté jsou však i nákupy nebo prodeje v cizích měnách a při účtování těchto transakcí je třeba provést přepočet cizí měny na českou. Jaká jsou pravidla přepočtu cizí měny na českou a proč se navíc v určitých případech povinně souběžně eviduje k české měně i měna cizí?
Vydáno: 01. 09. 2017
  • Článek
Základem tvorby rezerv a opravných položek je zásada opatrnosti. Obecně můžeme říci, že zásada opatrnosti je splněna, pokud jsme v účetní závěrce vykázali nejen skutečně dosažené zisky, ale i všechna předvídatelná rizika a možné ztráty, které jsou do okamžiku sestavení účetní závěrky známé i v případě, že neznáme jejich přesnou výši, a to bez ohledu na to, zda je výsledkem hospodaření zisk, nebo ztráta. Instrumenty zásady opatrnosti jsou kromě rezerv a opravných položek také odpisy majetku.
Vydáno: 08. 08. 2017
  • Článek
Časové rozlišování nákladů a výnosů do účetního období, se kterým souvisí, patří k základním zásadám při vedení podvojného účetnictví. Zákon o účetnictví stanoví: Účetní jednotky účtují podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí; není-li možno tuto zásadu dodržet, mohou účtovat i v účetním období, v němž zjistily uvedené skutečnosti. V účetním období účetní jednotky účtují o uvedených skutečnostech v souladu s účetními metodami; přitom o veškerých nákladech a výnosech účtují bez ohledu na okamžik jejich zaplacení nebo přijetí. Pokud účetní jednotky nezaúčtovaly konkrétní skutečnost do období, s nímž časově a věcně souvisí a zaúčtují tuto skutečnost až v následujícím období, kdy skutečnost zjistily, jde zpravidla o opravu chyby minulých let.
Vydáno: 04. 07. 2017
  • Článek
V současné době mají účetní jednotky (podnikatelské subjekty) možnost účtovat o provozních nákladech a výnosech podle druhů, nebo podle účelu. Toto rozhodnutí patří k základním předpokladům vedení účetnictví podnikatelských subjektů. Z hlediska historického se však u nás účtují náklady podle druhů, takže řada firem (zvláště menších) si ani neuvědomuje, že se může rozhodnout účtovat i podle účelu.
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Smyslem účetních odpisů je rozložit výdaj za pořízení majetku do nákladů podle souvisejících výnosů (výkonů). Vymezit ale co nejpřesnější částku odpisů, která věcně souvisí s výnosy v účetním období, není vůbec jednoduché.
Vydáno: 01. 06. 2017
  • Článek
V účetnictví je třeba při zařazení majetku rozhodnout, zda jde o majetek dlouhodobý či krátkodobý. Při vedení účetnictví je základem zákon o účetnictví (č. 563/1991 Sb. , v platném znění), který stanoví: „Pro účely tohoto zákona se majetek a závazky člení na dlouhodobé a krátkodobé. Dlouhodobým majetkem se rozumí takový majetek a závazky, kde doba použitelnosti, případně sjednaná doba splatnosti při vzniku účetního případu, je delší než jeden rok, ostatní majetek a závazky jsou považovány za krátkodobé. Pro účely vykazování v účetní závěrce se aktiva mohou členit na stálá a oběžná. Pokud s ohledem na charakter majetku a závazků objektivně nelze použít uvedená hlediska členění, je rozhodující záměr účetní jednotky, projevený při jejich pořízení.“
Vydáno: 17. 05. 2017