Ing. Zdenka Cardová - strana 3

  • Článek
Zaměstnavatel má možnost poskytnout svým zaměstnancům bezúročné zápůjčky (půjčky). V této souvislosti se zpravidla zaměstnavatel řídil a řídí možnostmi, které poskytuje zákon o daních z příjmů , v platném znění. Tyto možnosti, které umožňují určité daňové zvýhodnění, zaznamenaly v průběhu let několik změn.
Vydáno: 02. 03. 2016
  • Článek
Princip opatrnosti v účetnictví, který je základem i tvorby rezerv, definuje zákon o účetnictví v § 25 odst. 3 : „Účetní jednotky při oceňování ke konci rozvahového dne zahrnují jen zisky, které byly k rozvahovému dni dosaženy, a berou v úvahu všechna předvídatelná rizika a možné ztráty, které se týkají majetku a závazků a jsou jim známy do okamžiku sestavení účetní závěrky, jakož i všechna snížení hodnoty bez ohledu na to, zda je výsledkem hospodaření účetního období zisk nebo ztráta.“ Princip zásady opatrnosti vyjadřují rezervy, opravné položky (přechodné snížení hodnoty majetku) a odpisy majetku (trvalé snížení hodnoty majetku).
Vydáno: 20. 01. 2016
  • Článek
Účetní jednotky, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, jsou povinny vyhotovit výroční zprávu, jejímž účelem je uceleně, vyváženě a komplexně informovat o vývoji jejich výkonnosti, činnosti a stávajícím hospodářském postavení.
Vydáno: 06. 01. 2016
  • Článek
V posledním díle věnovaném metodickému řízení účetnictví u podnikatelských subjektů se zaměříme na harmonogram účetní závěrky.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
V sérii článků o metodickém řízení účetnictví u podnikatelských subjektů se dnes zaměříme na zaměstnance. U některých zaměstnaneckých výhod uvedeme, jaké jsou závazné postupy stanovené právními předpisy platnými v ČR a jaké jsou možné postupy stanovené vnitřním předpisem.
Vydáno: 22. 06. 2011
  • Článek
V sérii článků o metodickém řízení účetnictví u podnikatelských subjektů se dnes zaměříme na rezervy a opravné položky. Uvedeme si, jaké jsou závazné postupy stanovené právními předpisy platnými v ČR a jaké jsou možné postupy stanovené vnitřním předpisem.
Vydáno: 20. 04. 2011
  • Článek
V sérii článků o metodickém řízení účetnictví u podnikatelských subjektů se dnes zaměříme na cizí měnu. Uvedeme, jaké jsou závazné postupy stanovené právními předpisy platnými v ČR a jaké jsou možné postupy stanovené vnitřním předpisem.
Vydáno: 23. 03. 2011
  • Článek
V sérii článků o metodickém řízení účetnictví u podnikatelských subjektů se dnes zaměříme na časové rozlišování aktiv a pasiv. Uvedeme si, jaké jsou závazné postupy stanovené právními předpisy platnými v ČR, a jaké jsou možné postupy stanovené vnitřním předpisem.
Vydáno: 26. 01. 2011
V časopise Účetnictví v praxi č. 2/2010 (článek Organizace účetnictví), jste na straně 19 (levý sloupec, poslední odstavec) uvedli, že ve vnitřním předpisu systému zpracování účetnictví mají být tyto informace o používaném účetním programu: Jeho název, navazující agendy a jejich vzájemné propojení, název a adresa autorské firmy, způsob zabezpečení aktualizace a servisu. Naše otázka zní: O co je uvedené doporučení opřené (zákon, vyhláška, zkušenost apod.) a může právnická osoba, která není softwarovou firmou, své podvojné účetnictví vést pomocí vlastního vytvořeného programu? Pokud ne, z jakého předpisu to vyplývá?
Vydáno: 08. 03. 2010