JUDr. Vlasta Víghová - strana 3

  • Článek
Společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytové družstvo (BD) sídlí v jednom domě a BD je pověřeno správou pro SVJ. Musí SVJ zasílat pozvánky na shromáždění, koná-li se schůze BD i shromáždění SVJ ve stejný termín? Pokud je nám známo, BD od 1. 7. 2021 nemusí zasílat pozvánky na schůze a stačí tuto pozvánku vyvěsit na domovní nástěnce. Platí stejný postup v tomto případě i pro dané SVJ?
Vydáno: 26. 07. 2021
Pokud SVJ i BD sídlí v jednom domě a BD je pověřeno správou pro SVJ, zda musí SVJ zasílat pozvánky na shromáždění, konáli se schůze BD i shromáždění SVJ ve stejný termín. Pokud je mi známo, BD od 1. 7. 2021 nemusí zasílat pozvánky na schůze a stačí tuto pozvánku vyvěsit na domovní nástěnce. Platí stejný postup v tomto případě i pro dané SVJ?
Vydáno: 06. 07. 2021
Česká společnost chce nakupovat a následně prodávat PHM, obojí mimo území ČR (nákup mimo státy EU, prodej v EU). Jakou by si měla vyřídit přesně živnost? Bude se tato společnost řídit zákonem o pohonných hmotách, případně jakým dalším zákonem? A pokud ano, stane se „distributorem“ pohonných hmot? V tomto zákoně je distributor ten, kdo má právo prodávat pohonné hmoty v Česku, ale tato společnost by prodávala v jiných státech Evropské unie.
Vydáno: 30. 06. 2021
  • Článek
Jak právně a daňově řešit klasický převod podílu u dceřiné společnosti, 100 % majetkový podíl, držba více než 12 měsíců. Valná hromada je každý rok v září nebo v říjnu. V lednu 2020 byly převedeny prostředky z dceřiné na mateřskou společnost, týkalo se zisku roku 2018.
Vydáno: 29. 06. 2021
E-shop podle zákona o DPH není povinen vystavovat daňový doklad při prodeji osobám nepovinným dani (českým občanům) nebo nově od 1. 7. 2021 v režimu OSS (slovenským občanům nepovinným k dani). Je nutné z pohledu jiných zákonů (ochraně spotřebitele, občanský zákoník...), vystavit doklad o prodeji (či dodací list apod.) nebo stačí zaslat potvrzení objednávky, kde byl souhlas s všeobecnými obchodními podmínkami? Zjišťujeme, zda je nutné tedy posílat z účetního SW fakturu vystavenou těmto zákazníkům (osobám nepovinným k dani) kvůli jiným zákonům než je zákon o DPH.
Vydáno: 28. 06. 2021
Účtuji nově dvě s. r. o., ve kterých mají jednatelé pouze smlouvu o výkonu funkce cca ve výši 20 000 Kč, takže odvádějí sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů. Co všechno může mít jednatel k dispozici? Zatím jsem se setkala jen s jednatelem, který měl pracovní poměr, a zároveň smlouvu o výkonu funkce, takže mohl vše využívat jako běžný zaměstnanec. Firemní automobil, různé bonusy atd. Musí mít jednatel ve smlouvě, že může používat např. automobil pro firemní účely a jiné? 
Vydáno: 24. 06. 2021
Zaměstnanec byl v období 12. 5. - 17. 5. 2021 v karanténě. Samozřejmě má nárok na izolačku, ale můžeme si i my jako firma zažádat ještě o příspěvek z programu Antivirus A - nařízená karanténa? Provoz jsme neměli nijak omezený.
Vydáno: 07. 06. 2021
Společnost s r. o., která vede účetnictví a je plátcem DPH, poskytuje služby zákazníkům v oblasti telekomunikačních služeb a zároveň také provádí stavební práce s tím související. Nyní nastala situace, kdy investorovi docházely finanční prostředky a navrhl, aby veškeré telekomunikační rozvody, které jsme vybudovali vně i uvnitř budovy zůstaly našim majetkem, abychom mohli dodávat služby Internet a TV do jednotlivých místností v budově. 1. Je tento způsob legislativně možný, abychom vlastnili rozvody pevně zabudované v cizí budově? 2. Pokud ano, jaké dokumenty jsou k tomu potřebné (smlouva, plány rozvodů...)? 3. Bude tato investice posuzována jako naše telekomunikační vedení v odpisové skupině 4 nebo jako stavba v odpisové skupině 5? 4. Existuje i jiné řešení?
Vydáno: 07. 06. 2021
Restaurace pobírá za květen 2021 dotaci Antivirus A+. Od 31. 5. 2021 včetně mohou být otevřené i vnitřní prostory provozovny. Restaurace nestihla z časových důvodů otevřít 31. 5., ale až 1. 6. 2021. Má restaurace nárok na dotaci za celý květen nebo pouze do 30. 5. 2021? Zaměstnanci jsou dne 31. 5. 2021 doma a pobírají náhradu mzdy. Reálně začínají pracovat od 1. 6. 2021.
Vydáno: 01. 06. 2021
Může jedna fyzická osoba být: 1) členem výboru ve 2 různých SVJ, 2) v 1 SVJ členem a zároveň předsedou a ve druhém SVJ není členem, ale jen předsedou, 3) na jedné adrese je předsedou DB i SVJ a na jiné adrese je jen předsedou SVJ. Jaký je výklad § 710 zákona o obchodních společnostech a družstvech v této souvislosti? Tento paragraf zní: „(1) Člen představenstva nesmí podnikat v předmětu činnosti družstva, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody družstva pro jiného. (2) Člen představenstva nesmí být členem statutárního orgánu jiné právnické osoby se shodným předmětem činnosti nebo osobou v obdobném postavení, ledaže se jedná o koncern, společenství vlastníků jednotek nebo družstvo, jehož členy jsou pouze jiná družstva. (3) Člen představenstva se nesmí účastnit na podnikání jiné obchodní korporace jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo obdobným předmětem činnosti. (4) Stanovy mohou upravit zákaz konkurence odchylně od odstavců 1 až 3.“
Vydáno: 23. 05. 2021
Je nutné, aby měla finanční účetní, která pracuje na základní škole, hmotnou odpovědnost, když jí nejsou svěřeny žádné finanční prostředky, ale má přístup k bankovním účtům organizace? Zpracovává veškeré podklady pro účetní uzávěrky, hradí došlé faktury, zaúčtovává položky z bankovních výpisů, z mezd zaměstnanců apod. Pokud ano, za co by měla nést účetní hmotnou odpovědnost? 
Vydáno: 14. 05. 2021
OSVČ má hospodu (hostinská činnost) a v patře nad ní i několik pokojů na pronájem. Žádá si o kompenzační bonusy osvč a také o dotaci z programu COVID-ubytování. Dotace z programu COVID-ubytování II byla vyplacena v dubnu 2021, v žádosti o bonus za květen ve srovnávácím období za duben 2021 má být uvedena částka této dotace? Jinak za hostinskou činnost by příjem byl nulový, i ubytování by byla nula, bylo zavřeno. 
Vydáno: 13. 05. 2021
Babička vlastní dvougenerační domeček. Jsou zde dvě bytové jednotky s jedním hlavním vchodem. Je možné, aby nechala přepsat celý RD na svou jedinou dceru a zároveň si zde nechala zřídit věcné břemeno? Musí být přesně věcné břemeno vymezeno jako např. byt, který zahrnujeme 3 pokoje v přízemí + celou zahradu? Jde o to, aby bylo jasné jaké místnosti může maminka užívat, aby nedošlo k tomu, že např. jeden byt se zahradou dcera pronajme a babička se pak již na zahradu nikdy nedostane. Musí být přesně vymezeno ve smlouvě, resp. někde na katastru věcné břemeno nebo se vztahuje na celek jako RD a pak jde jen o to, koho k sobě a do jakých místností babička pustí?
Vydáno: 12. 05. 2021
Manžel zdědil po svém dědečkovi rodinný dům. Tento dům je tedy ve výhradním vlastnictví manžela. Nyní spolu manželé tento rodinný dům opravují - kupovali nová okna, zateplují ho, předělávají rozvody atd. Některé věci platí manžel ze svého účtu a fakturace je na jeho jméno. Jiné věci ať už nákup a montáž oken, movité věci do RD kupuje manželka na své jméno a platí ze svého účtu. Pokud by došlo k rozvodu - bude mít manželka nárok na polovinu toho, co do RD manžela spolu investovali? Ať už by se jednalo např. platby manžela z jeho účtu nebo platby manželky ze svého účtu. Každý má svůj účet na své jméno. Byly by opravy, resp. movité věci děleny na polovinu bez ohledu na to z čího účtu a na jaké jméno byla vystavena faktura? Děkuji za vysvětlení společného jmění manželů a využití případných peněz. 
Vydáno: 12. 05. 2021
Zaměstnankyně požádala o ukončení pracovního poměru, zaměstnavatel jí vyhověl dohodou k 2. 4. 2021. Žádná výpovědní lhůta nebyla. Firma si na ni za březen požádal o dotaci v programu Antivirus, ale úřad práce ji odmítl uznat. Firma poslala odhlášku na OSSZ před termínem výplaty za březen, což je asi kámen úrazu. Má úřad práce pravdu v neuznání nároku na dotaci prosím? V podmínkách se všude mluví o výpovědi, ale zaměstnankyně chtěla odejít sama. Za březen jí byla normálně udělána výplata a zaplaceno pojištění.
Vydáno: 23. 04. 2021
OSVČ stanovila výši průměrného měsíčního příjmu z významně dotčené činnosti - stavební činnost za srovnávací období 12/2018-2/2019. V tomto období prodala bagr, který byl v obchodním majetku firmy. Tento příjem nebyl zahrnut do výše průměrného měsíčního příjmu z dotčené činnosti. Chtěli bychom spočítat v tomto období test majoritních příjmů, kam již zahrneme příjem z prodeje bagru. Tento příjem patří do § 7 ZDP (dohromady s příjmy ze stavební činnosti) a souhrn budeme porovnávat např. s příjmy z nájmu (§ 9 ZDP). Je naše úvaha správná? Nebo se jedná sice o příjem z § 7 ZDP, ale majorita příjmů se porovnává tak, že na jedné straně je dotčená stavební činnost a na druhé straně souhrn z nedotčené činnosti (prodej bagru) + příjmy z pronájmu § 9 ZDP?  
Vydáno: 16. 04. 2021
OSVČ žádá o kompenzační bonus z významně dotčené činnosti (hostinská činnost), kde je pokles příjmů o 50 %. OSVČ má v obchodním majetku nemovitost, ze které má příjmy z pronájmu, které daní v § 7 ZDP. Tato činnost nebyla dotčena, pronájmy byly od nájemců řádně placeny. Bude se na test majoritních příjmů porovnávat hostinská činnost (dotčená činnost) s příjmy z pronájmu daněné v § 7 ZDP (nedotčená činnost)? Musí tedy hostinská činnost převažovat nad příjmy z pronájmu ve srovnávacím nebo rozhodném období?
Vydáno: 16. 04. 2021
OSVČ, hostinská činnost, kavárna, čerpala tyto podpory, antivirus A+, kompenzační bonus - poslední za 6. období, tj. do 15. 2. 2021 (500 kč na den), COVID nájem a COVID Gastro. Může při těchto poskytnutých podporách podnikatel žádat o podporu COVID 2021 za období 11. 1. 2021 do 31. 3. 2021 (500 kč na den a zaměstnance)? 
Vydáno: 06. 04. 2021
Provozujeme výrobu jídla na živnostenské oprávnění kolegy, který má výuční list v oboru kuchař. Nyní by chtěl rozšířit své podnikání o cukrárnu. Pekl by dorty, zákusky. Může toto podnikání provozovat pod výučním listem v oboru kuchař? V kuchyni také občas peče dorty. 
Vydáno: 02. 04. 2021
Společnost s r. o. má 5 zaměstnanců: 2 jsou jednatelé v zaměstnaneckém poměru na základě smlouvy o jednatelství, 1 je ve standardním pracovním poměru, 1 je též ve standardním pracovním poměru, ale v dlouhodobé neschopnosti po operaci (od února do května cca), 1 pracuje na základě pracovní smlouvy se zkrácenou 4hodinovou pracovní dobou. Může s. r. o. požádat o podporu COVID 2021 na uvedené zaměstnance, když jednatelé (dva jediní společníci - rodinní příslušníci) již žádali o kompenzační bonus za únor a březen 2021, který jim byl vyplacen? S. r. o. by zažádala pouze za zbývající 3 zaměstnance, za jednatele by si ponechala kompenzační bonus. Je to takto možné uskutečnit? Pokud ano, v jaké výši mohou zažádat o náhradu vzhledem k charakteru pracovního poměru a nemoci? Všechny ostatní podmínky pro vyplacení náhrad s. r. o. splňuje.
Vydáno: 30. 03. 2021