Ing. Jiří Vychopeň - strana 3

Firma 19.3.2021 koupila diskový podmítač za 1 210 000 Kč a zařadila špatně do odpisové skupiny 1, položka 1-28. Nyní zjistila chybu, a chce diskový podmítač správně zařadit do odpisové skupiny 2 kód , položka 2-55. Podáme dodatečné daňové přiznání za rok 2021 a rok 2022. Jak postupovat v účetnictví? Co vše je potřeba zaúčtovat a na jaké účty?
Vydáno: 25. 12. 2023
Společnost s r. o., plátce DPH, provozovatel ubytovacího zařízení zakoupil (od s. r. o., plátce DPH) elektrokolo ve výši 150 000 Kč bez DPH. Kolo budou využívat ubytovaní hosté. Předpokládám, že se tím pádem bude jednat o daňový náklad a že budeme mít nárok na odpočet DPH. Jelikož je vstupní cena vyšší než 80 000 Kč, budeme muset kolo odepisovat. Do jaké skupiny toto kolo zařadit? Jelikož je faktura vystavena dne 4. 12. 2023 můžu kolo zařadit a odpisovat ještě letos? Ještě z hlediska účtování - budu účtovat klasicky pořízení dlouhodobého majetku? Plyne z tohoto nákupu ještě nějaká další povinnost? 
Vydáno: 14. 12. 2023
Nájemce chce v pronajaté budově postavit ze sádrokartónů buňku. Cena za materiál a práce bude stát kolem 100 000 CZK. Po skončení nájmu bude tato buňka nájemcem odstraněna. Budou tyto náklady pro nájemce daňové účinné?
Vydáno: 14. 12. 2023
Naše společnost vlastnící kancelářskou budovu pořídila do společných prostor několik telefonních (akustických) budek. Budky jsou umístěny volně v prostoru, uvnitř je pouze židlička, zásuvka, polička, zhotoveny jsou ze skla, platu, kovu, mají integrovaná kolečka. K budově jsou připojeny pouze klasickou zástrčkou do zásuvky. Jsou tyto budky technickým zhodnocením budovy nebo je můžeme evidovat jako samostatný majetek? Pokud jako samostatný majetek, v jaké odpisové skupině se bude budka odpisovat?
Vydáno: 12. 12. 2023
Firma A je v nájmu areálu FO. FO a firma jsou spojené osoby. Firma A udělala technické zhodnocení haly (nová střecha). Již dva roky toto TZH firma A odepisuje (má potřebné souhlasy). Ve smlouvě je sjednáno finanční vyrovnání technického zhodnocení v podobě zůstatkové ceny (neodepsané hodnoty) u nájemce bez zbytečného odkladu. Firma A a FO se nyní chtějí vypořádat (dohodu o finančním vyrovnání dle smlouvy - FO následně zaplatí ZC firmě A). Je třeba ukončit nájemní smlouvu, nebo může nájem dále pokračovat? (obě strany preferují pokračující vztah a v případě nutnosti ukončení by si od dalšího měsíce udělaly novou nájemní smlouvu). FO pro účely zdanění podle § 9 (dlouhodobý pronájem) eviduje kartu staré nezhodnocené budovy a vůči příjmům z pronájmu uplatňuje daňové odpisy do výdajů podle plánu - nyní cca 15. rok. Pokud přistoupí na dohodu o finančním vyrovnání za cca 970 000 (TZ 1 mil. a odpisy 30 000 Kč), tak jak bude prosím FO evidovat toto vyrovnání? A jakém momentu - k datu dohody, nebo až samotné výplaty vyrovnání. (FO není OSVČ a nevede podvojné účetnictví) Fyzickou osobu napadá hned několik variant a neví jaké je správné - a) může přičíst vyrovnání 970 tis. k dosavadní kartě jako technické zhodnocení; b) vznikne ji nová samostatná karta ve výši 970 tis. Kč a zahájí odpis v 1 roce po uzavření dohody bez ohledu na to, kdy skutečně zaplatí; c) bude evidovat kartu podle původního odpisovatele a bude pokračovat v jeho plánu - uplatní si odpis za 3. rok z vstupní ceny 1 mil. Kč, aby došlo přesně k pokračování 4) finanční vyrovnání bude jednorázovým nákladem k datu skutečného vyplacení?
Vydáno: 08. 12. 2023
  • Článek
Od roku 2014 je obchodní majetek vymezen jen pro daňové účely – pro účely daní z příjmů v zákoně č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „ZDP “), pro účely DPH v zákoně č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH “). Dále se již zaměříme jen na obchodní majetek pro účely daní z příjmů.
Vydáno: 08. 12. 2023
Společnost (developer) v současné době staví nebytový komplex k pronájmu. Jakmile se zkolauduje bude zařazen do majetku a odpisován v 6.odpisové skupině. Je součástí pořizovací ceny také světelný pylon s označením tohoto komplexu, který se ukotvil před samotný nebytový komplex (celkem se pořídili 2 ks - cena 1 ks 141.550,- Kč) nebo můžu samotné pylony zařadit zvlášť do majetku jako stavbu a zatřídit ji do jiné odpisové skupiny - 4. či 5.?
Vydáno: 07. 12. 2023
Do které odpisové skupiny zařadit posuvnou elektrickou bránu? Jedná se o bránu, která není součástí oplocení, je nainstalována mezi dvěma budovami. Na faktuře od dodavatele je uvedeno výroba + montáž posuvné elektrické brány včetně materiálu, cena pořízení je 98000,- Kč.
Vydáno: 07. 12. 2023
Firma zahájila pořízení nového strojního vybavení. Pořízení nového stroje vyvolalo nové uspořádání některých původních strojů na hale. Jsou vzniklé náklady plně daňově uznatelným nákladem v roce uskutečnění přesunu. Největší položkou je přesun pálící linky (od dodavatelské firmy stroje) cca 500 tis. Kč. Dodavatelská firma stroj servisuje a zajišťovala i veškeré odborné práce spojené s přesunem. Rozmontování a následné smontování, zaměření, seřízení stroje atd. Potřebujeme protokol, že stroj vyrábí v toleranci. Předpokládáme, že náklady na přesun původního stroje jsou daňově uznatelným nákladem a nezvyšují cenu stroje, k žádnému zhodnocení nedošlo, nevstupují ani do pořizovací ceny nového stroje a není nutné je ani časově rozlišovat. Je to tento názor správný? Investice vyvolala i náklady na nové rozvody elektřiny, plynu a vzduchu. Předpokládáme, že tyto budou technickým zhodnocením budovy vždy. Co původní technické zhodnocení např. v podobě betonové patky k jeřábu? Patka již není využita, jeřáb přesunutý na jiné místo a vybudována nová betonová patka. V případě likvidace patky, mělo by dojít k vyřazení technického zhodnocení? Děkuji za odpověď.
Vydáno: 30. 11. 2023
Jako stavební firma jsme realizovali pro našeho zákazníka výstavbu bytů. V rámci jednoho bytu došlo k reklamaci sádrokartonářských prací, které byly prováděny našim subdodavatelem. Opravu jsme provedli na naše náklady (nakoupili jsme materiál a práce prováděli naši zaměstnanci), včetně čištění poškozeného vybavení bytu. Vynaložené náklady nám budou uhrazeny subdodavatelem. Měli bychom tyto náklady subdodavateli fakturovat jako náhradu škody, tzn. bez DPH? Jsou tyto náklady v souvislosti s opravou pro nás daňově uznatelné jak z hlediska daně z příjmu, tak z hlediska DPH?
Vydáno: 29. 11. 2023
Do které odpisové skupiny zatřídit tento majetek - volně stojící kovový kontejner Avia 18 cbm, používaný například na odpad?
Vydáno: 28. 11. 2023
Firma, kterou nyní nově účtuji, je bar. Firma vznikla za účelem podnikání provozování baru v horské oblasti v pronajatých prostorách. Pronajímatel má ve své smlouvě, že nájemce musí na své náklady prostory přebudovat na bar a ve smlouvě je explicitně dáno, co vše bude zařizovat nájemce a co pronajímatel, částečně je řešen i rozpočet. Doba nájmu 5 let, tedy na dobu určitou. V době vzniku firmy 2020 a další roky účetnictví vedla jiná firma. Faktury, které by dokladovaly výši stavebních úprav či majetek baru v účetnictví nejsou. Zachovalo se jich jen několik. V účetnictví nefigurovalo technické zhodnocení v majetku. Žádný majetek. Bar se otevřel měsíc před covidovou pandemií. Jeho nečinnost kvůli vládním opatřením atd, vzdálenost, na kterou se bar provozoval, neloajální zaměstnanci atd, vedly k tomu, že bar si na sebe nevydělal a nájemce baru, majitelka firmy, o které se tu bavíme, chtěla smlouvu o nájmu vypovědět. To jí ale pronajímatel nejříve nebral, nyní se domluvili na skončení nájmu o rok dříve, ke konci roku. Při převzetí účetnictví jsem majitelku přemluvila na narovnání některých věcí v účetnictví včetně technického zhodnocení a na stavební práce se nechal udělat posudek znalcem. Bohužel na vybavení majetku barem už to bylo odmítnuto. TZ ve výši 1 mio Kč jsme dali v roce 2022 do účetnictví, do majetku, ale jak nyní s ním nakládat účetně a daňově? Účetně po dobu nájmu měl být odpis 5 let, daňově 30 let a TZ si pak bude odepisovat pronajímatel, je to tak správně? Bohužel smlouva o odepisování technického zhodnocení, i přes ujištění nebyla dodnes pronajímatelem podepsána. Firma neměla v roce 2022 a 2023 žádné zisky z nečinnosti. Pokud bude ale pronájem ukončen nyní? Jak celou věc zobrazit účetně i daňově? 
Vydáno: 28. 11. 2023
Účtuji jednočlennou s. r. o. Společník, který je zároveň jednatelem má smlouvu o výkonu funkce cca 25 000 Kč. Nikdo jiný u společnosti není zaměstnán. Jeho externí mzdová účetní mu stále vypočítává Kooperativu – zákonné pojištění za zaměstnance. Několikrát jsem ji upozorňovala na to, že jednatel není zaměstnancem, že by se měl jednatel pojistit jiným typem pojištění, protože mu Kooperativa v případě úrazu nic nevyplatí. Dávám toto pojištění jako nedaňové. Není to ale bonus, který by měl jednatel zdanit? 
Vydáno: 24. 11. 2023
Nájemce se souhlasem pronajímatele 5 let odpisuje stavební úpravy (technické zhodnocení), které zaplatil v rámci svého nájemního prostoru. V rámci ukončení nájmu k 30.9.2023 nedojde k uvedení tohoto prostoru do původního stavu, ale strany (pronajímatel x nájemce) se vzájemně dodatkem k nájemní smlouvě dohodly, že nájemce namísto odstranění tohoto technického zhodnocení zaplatí jednorázovou částku 1,2 mil. Kč + 21% DPH pronajímateli (pronajímatel po čase toto technické zhodnocení odstraní na vlastní náklady). K okamžiku ukončení nájemního vztahu tedy vzniká nepeněžní příjem podléhající sazbě DPH 21 % pro pronajímatele ve výši ceny oceněné znalcem? Navíc musí pronajímatel zdanit peněžní vyrovnání v podobě 1,2 mil. + 21 % DPH? Musí pronajímatel zařadit toto technické zhodnocení do svého majetku, v případě, že ho nebude používat (zhodnocené prostory totiž nebudou využívány do té doby, dokud nedojde nový nájemník, který je stejně bude chtít odstranit a odstranění provede pronajímatel)? Při odstranění tedy půjde do nákladů pronajímatele celý nepeněžní příjem z oceněného nabytého technického zhodnocení a také náhrady za odstranění ve výši 1,2 mil. Kč od původního nájemce plus náklady na samotnou likvidaci? Jak zaúčtujeme celou tuto transakci - faktura za peněžní příjem 1,2 mil. Kč - účet 648? Náklady na likvidaci technického zhodnocení 518?
Vydáno: 23. 11. 2023
Jak správně zařadit mobilní zimního kluziště o rozměrech 24 × 7 m v pořizovací ceně cca 1.400.000 Kč do odpisové skupiny? Kontaktovali jsem prodávajícího, ale bez úspěchu. Sdělil nám, že kluziště se skládá z více částí od různých výrobců a on není schopen toto zařazení provést. 
Vydáno: 23. 11. 2023
Fyzická osoba - nepodnikatel vlastní 100% podíl v s. r. o. Nevlastní ho déle než 5 roků a prodává ho nyní za 3.000.000 Kč. Má 3 varianty prodeje: 1) Prodá jednorázově 100% podíl v jednom roce a v tomto roce dostane i celou částku - zdaní se vdaném roce celá částka? 2) Prodá jednorázově 100% podíl v jednom roce a platby ve výši 20 % z ceny bude dostávat ve splátkách v následujících 5 letech - kdy dojde ke zdanění? V jednotlivých letech dle platby? 3) Prodá podíl v 5 letech vždy po 20 %, takto to bude i uvedeno včetně připadajících částek pro jednotlivé roky (celková prodejní cena bude stanovena ve smlouvě v roce 2023) - kdy dojde ke zdanění? V jednotlivých letech dle smlouvy, nebo se zdaní vše v roce 2023? Jakou variantu byste prosím doporučili při daňové optimalizaci? Podíl se bude předpokládám zdaňovat v § 10 ZDP. 
Vydáno: 20. 11. 2023
Klient užívá v nájmu budovu, která má 2 podlaží. První podlaží využívá prokazatelně na dosažení, zajištění, udržení příjmů (k aktivní podnikatelské činnosti). Druhé podlaží je ovšem zcela nevyužito, neprobíhá v něm žádná činnost ani není dále podnajato, zkrátka „leží ladem“. Podlahová plocha obou podlaží je zhruba stejná. Teď by mě zajímalo, jestli si klient může celé nájemné uplatnit jako daňový náklad nebo bude moci dát do nákladů pouze poměrnou část nájemného, a to např. podle podlahové plochy užívané k podnikání. Na jednu stranu si říkám, že se jako logické jeví, pokud si klient dá do nákladů jen poměrnou část nájemného. Když vyjdu např. z analogie, kdy by měl klient uvedenou budovu ve vlastním majetku a část využíval k podnikání a část ne, tak by si mohl uplatnit jen poměrnou část odpisů dle § 28 odst. 6 ZDP. Na druhou stranu si říkám, že ZDP na rozdíl od odpisů neuvádí povinnost uplatnit si pouze poměrnou část nájemného, pokud pronajímaná věc není zcela využívána na dosažení, udržení a zajištění příjmů. Analogie by přitom neměla být v daňovém právu obecně použita v neprospěch poplatníka. Zároveň je pravda, že nájemné jako položka nákladů slouží jako náklad k dosažení, zajištění a udržení příjmů, protože nájem se platí za budovu jako za celek a ne za jednotlivé části, takto je ostatně formulována smlouva. Nehledě na to, že nájemné je také uvedeno v § 24 odst. 2 ZDP bez jakéhokoli omezení. Na závěr uvádím, že v daném případě se nejedná o zneužití práva, ale spíše o nešťastnou situaci, do které se klient dostal. Co si o tom prosím myslíte? Může celé nájemné vstoupit do daňových nákladů nebo je potřeba dát do nákladů jenom poměrnou část, a to např. podle podlahové plochy využívané k podnikání? 
Vydáno: 14. 11. 2023
Společnost s r. o. na mimořádné valné hromadě schválila převod dvou obchodních podílů na jediného společníka. Společnost s r.o. měla základní kapitál ve výši 100 000 Kč, jeden společník 33 000 Kč, druhý společník 33 000 Kč, třetí společník 34 000 Kč. Na základě smlouvy o převodu obchodních podílů převedli 2 společníci (2 × 33 000 Kč ZK) na nabyvatele (společník s vkladem 34 000 Kč) své obchodní podíly. Jak zaúčtovat převod dvou obchodních podílů na nabyvatele? Základní kapitál byl účtován analyticky na účtě 411 podle vkladů jednotlivých společníků. Je potřeba zaslat a založit do Sbírky listin zápis z jednání mimořádné valné hromady společnosti, kde byly projednány a odsouhlaseny prodeje obchodních podílů?
Vydáno: 14. 11. 2023
Sspolečnost vlastní administrativní budovu a v letošním roce bude prodávat její část. Jak zjistím daňovou zůstatkovou cenu nemovitosti. Lze rozdělit vstupní cenu na procentní část dle metrů čtverečních? A procentně také dopočítat část odpisů vztahující se k prodávané části? 
Vydáno: 14. 11. 2023
Společnost si koupila a nechala nainstalovat na parkovací místo, které má v majetku, mechanický zakladač- parkovací systém umožňující závislé parkování bez jámy ve dvou úrovních nad sebou. Do které odpisové skupiny tento majetek zařadit? 
Vydáno: 13. 11. 2023