RNDr. Ivan Brychta

  • Článek
V následujícím textu se budeme zabývat problematikou závislé činnosti a zpracování mezd v podmínkách roku 2024, a to z pohledu zdanění (se zdůrazněním novinek pro rok 2024) a souvisejícího účtování.
Vydáno: 13. 03. 2024
  • Článek
Vyslání zaměstnance na pracovní cestu není jen o tom, aby měl zaměstnanec vytvořeny vhodné podmínky pro splnění pracovního úkolu v rámci pracovní cesty. Jde také o to, aby pracovní cesta byla správně vyúčtována, aby zaměstnavatel mohl správně dostát své zákonné povinnosti vyplatit zaměstnanci náhrady výdajů souvisejících s pracovní cestou, na které má zaměstnanec nárok, a aby bylo vše také řádně zaúčtováno. Navíc je vhodné nastavit pravidla tak, aby příjem z vyplacených cestovních náhrad nebyl předmětem daně u zaměstnance a aby se nemuselo odvádět sociální ani zdravotní pojištění.
Vydáno: 13. 03. 2024
  • Článek
Shrnutí se většinou dělá na závěr článků, my však učiníme opak. Shrneme-li charakter daňových úlev v souvislosti s epidemií koronaviru, vychází nám jako hlavní smyl těchto úprav pomoc osobám zasaženým touto epidemií (a to ať se jedná o fyzické osoby podnikající nebo nepodnikající nebo o právnické osoby) s cílem co nejvíce zabránit útlumu podnikání nebo i úpadku firem. Jak a zda se to podaří, hodnotit pochopitelně nebudeme, to ukáže jistě čas; v následujícím textu pouze na tyto úlevy upozorníme.
Vydáno: 10. 06. 2020
  • Článek
Zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (dále jen „ZDP “), je jedním z nejvíce novelizovaných tuzemských předpisů. Časem jsme si tak nějak zvykli na to, že většina změn byla z dílny tuzemských zákonodárců, a tak se převážně jednalo o úpravy poplatné tomu, kdo měl ve Sněmovně většinu, nebo blížícím se volbám. Poslední novela (daná zákonem č. 80/2019 Sb. ) je v tomto směru výjimkou, neboť těch „tradičních“ změn je minimum. Převažují novinky mající původ na mezinárodním poli – jde o implementaci pravidel proti vyhýbání se daňovým povinnostem. A právě těmto změnám se věnuje následující text.
Vydáno: 06. 05. 2019
  • Článek
Otázky, zda a kdy vznikne u nájemních vztahů nepeněžní příjem a jak se má řešit, patří v problematice daňového pohledu na nájmy k těm častým a někdy i složitě řešitelným. Připomeňme si proto základní zákonná pravidla a některé postupy v této oblasti.
Vydáno: 17. 09. 2018
  • Článek
Daňový balíček 2017/2018 - změny v daních z příjmů RNDr. Ivan Brychta Dne 16. června se konečně ve Sbírce zákonů objevil dlouho očekávaný daňový balíček změn daňových zákonů pro...
Vydáno: 19. 07. 2017
  • Článek
Ačkoliv se pravidla pro aplikaci cestovních náhrad příliš často nemění (nepočítáme-li úpravu postupu při limitaci kapesného účinnou od 1.10.2015, tak poslední větší změny platí již od roku 2012), příkladů není nikdy dost, neboť zákonná úprava není mnohdy až tak jednoznačná, jak by bylo potřeba. Tentokrát se ala zaměříme především na účetní stránku a příklady doplníme i souvisejícím účtováním. A i když se možná bude zdát, že účtování cestovních náhrad je jednoduché, v praxi to – zejména ve vazbě na kursové přepočty – nemusí být vždy pravdou.
Vydáno: 27. 09. 2016
  • Článek
V předchozích částech (Účetnictví v praxi č. 10 a 11/2012) jsme rozebírali zejména daňové možnosti při pořizování nemovitosti a otázku zdaňování příjmů (výnosů) z nájemného. V tomto posledním pokračování se budeme věnovat výdajové stránce (nákladům na opravy, údržbu, technické zhodnocení a z toho plynoucím možným nepeněžním příjmům vlastníka nemovitosti) a stručně připomeneme některé další daňové povinnosti pronajímatele (vlastníka).
Vydáno: 21. 11. 2012
  • Článek
V minulé části (Účetnictví v praxi č. 10/2012 na str. 8) jsme si připomněli vymezení nemovitostí jak z pohledu účetních předpisů, tak z pohledu daňového práva, a zabývali jsme se problematikou související s pořízením nemovitosti (včetně odpisů či pořízení na leasing). Nyní se posuňme ve výkladu dále a věnujme se již vlastnímu pronájmu. Zabývat se budeme příjmy (výnosy) a souvisejícími výdaji (náklady) u pronajímatele.
Vydáno: 24. 10. 2012
  • Článek
Zdánlivě jednoduchá výdělečná činnost, jakou pronajímání nemovitostí je, má i svá úskalí a komplikace. A to nejen pro pronajímatele, ale rovněž i pro nájemce. Proto jsme se pokusili v seriálu, který zahajujeme touto první částí, připomenout některá důležitá pravidla a zásady z pohledu účetnictví a daní.
Vydáno: 19. 09. 2012
Na str. 12 časopisu Účetnictví v praxi č. 6/2012 uvádíte, že se musí vystavit potvrzení o zaměstnání i u dohody o provedení práce. Je to doufám jen v případě kdy je založena účast na nemoc. poj. - to je nad 10 000 Kč. Máme totiž desítky dohod studentů např. na dvě hodiny, 10 hodin a pod. měsíčně (zaskakují za nepřítomné zaměstnance). Prohlášení nepodepisují, srážíme daň zvl. sazbou 15 % a tu odvedeme. Pokud bychom museli každému vystavovat na těch pár hodin zápočtový list, nebudeme asi dělat nic jiného.
Vydáno: 25. 06. 2012
  • Článek
Navazujeme na předchozí část, kterou naleznete v minulém čísle časopisu Účetnictví v praxi č. 6/2012 na str. 12 a v níž jsme započali přibližovat vztah zaměstnavatel versus zaměstnanec z pohledu daní v podmínkách roku 2012, tedy v návaznosti na důležité změny, které nám zákonodárci v této oblasti pro letošní rok připravili.
Vydáno: 20. 06. 2012
  • Článek
Možná trochu komplikovaný název příspěvku v sobě skrývá poměrně aktuální téma. Vždyť k 1. 1. 2012 byl zásadně novelizován zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů – dále jen „ZP“ (zákonem č. 365/2011 Sb. ), proběhly rovněž změny zákona č. 187/2006 Sb. , o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dané novelou č. 470/2011 Sb. ) a s danou problematikou souvisejí i novely dalších zákonů. Podívejme se proto na téma „zaměstnavatel versus zaměstnanec” podrobněji. A začněme tím, že si vymezíme pojmy zaměstnanec a zaměstnavatel.
Vydáno: 23. 05. 2012
  • Článek
V dnešní době asi nemusíme důležitost vzdělání zdůrazňovat. Nejde však jen o to nějaké úrovně vzdělání či kvalifikace dosáhnout, ale též je důležité další průběžné vzdělávání, kterým si tuto úroveň udržíme, rozšíříme nebo i zvýšíme. V pracovním procesu to platí dvojnásob. Zaměstnanec, který si průběžně doplňuje či rozšiřuje své vědomosti, má jistě více příležitostí na trhu práce, a pro zaměstnavatele bude jistě nespornou výhodou mít právě takové kvalifikované zaměstnance. Proto je nasnadě, že situace, kdy pro své zaměstnance zabezpečí vzdělávání zaměstnavatel, je přínosem pro obě strany. V následujícím textu upozorníme, na co je třeba v takových případech myslet z daňového pohledu, abychom dokázali také vhodně optimalizovat povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele vůči správci daně a vyhnuli se nepříjemným odvodům zdravotního a sociálního pojištění.
Vydáno: 22. 11. 2011
  • Článek
S příchodem nového roku dochází každoročně k úpravám cestovních náhrad, a to ať již poskytovaných v rámci tuzemských pracovních cest, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí vydává vyhlášku s průměrnými cenami pohonných hmot pro nadcházející rok a rovněž (v závislosti na údajích Českého statistického úřadu) může změnit i sazby stravného při tuzemských pracovních cestách nebo sazbu základní náhrady za používání silničních motorových vozidel; anebo zahraničních pracovních cest, kdy vyhlášku se základními sazbami stravného pro nadcházející rok vydává naopak Ministerstvo financí na základě podkladů z Ministerstva zahraničí.
Vydáno: 16. 11. 2011
  • Článek
Konec roku, to jsou i Vánoce a s tím spojené obdarovávání nejen blízkých (rodinných příslušníků), ale také těch, kteří jsou v nouzi či potřebují nějak jinak pomoci. V podnikatelském prostředí se tato příležitost využívá také, neboť poskytnutí dárku nejen obchodním partnerům může být i dobrou formou reklamy a propagace firmy. Obzvláště pak v situaci, kdy to účetní výsledek hospodaření končícího roku dovoluje. Z pohledu daní však musíme dát pozor na základní protiklad: zatímco náklady na reklamu a propagaci bývají bez problémů daňově účinnými, dary patří do kategorie reprezentace, a to je oblast, ve které jsou náklady vesměs nedaňové. V následujícím textu si tuto problematiku rozebereme podrobněji.
Vydáno: 19. 10. 2011
  • Článek
Daň z příjmů fyzických a právnických osob patří mezi daně, které se za určitých podmínek vybírají zálohově již v průběhu zdaňovacího období. V následujícím si rozebereme pravidla pro správné určení výše a periodicity záloh.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
Konkurenční boj není v dnešní době nic neobvyklého, a proto dělají podnikatelské subjekty vše proto, aby si své zákazníky udržely. V následujícím textu však nebudeme rozebírat marketinkovou strategii, ale zaměříme se na dopady některých forem podpory prodeje do daní a účetnictví.
Vydáno: 27. 09. 2011
  • Článek
V minulém čísle časopisu Účetnictví v praxi č. 8/2011 na s. 5 jsme si připomněli základní principy poskytování zaměstnaneckých výhod ( jak z pozice zaměstnance, tak z pozice zaměstnavatele) a probrali některé z nich spolu s účtováním souvisejících nákladů na straně zaměstnavatele. V následujícím textu navazujeme rozborem příkladů zaměstnaneckých výhod, kdy zaměstnavatel neposkytuje benefit zcela „zdarma“, ale nechá zaměstnance, aby se na nákladu částečně spolupodílel. A také se zmíníme o případných povinnostech zaměstnavatele z pohledu DPH.
Vydáno: 18. 08. 2011
  • Článek
Přes viditelnou snahu politiků omezit zaměstnanecké výhody (benefity) stále tato možnost v tuzemské legislativě roku 2011 zůstává a je využívána. Věnujme se proto některým souvisejícím daňovým a účetním řešením.
Vydáno: 27. 07. 2011