Ing. Anna Teklá

  • Článek
Daň z nemovitých věcí je upravena zákonem č. 338/1992 Sb. , o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů. Poslední změny v zákoně byly provedeny zákonem č. 23/2015 Sb. , kterým se mění zákon o dani z nemovitých věcí , ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 84/2015 Sb. , kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb. , o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách ), ve znění pozdějších předpisů. Změny provedené novelami se vztahují k předmětu daně z pozemků, k předmětu daně ze staveb a jednotek, v podávání daňového přiznání, k placení pokuty za jeho opožděné podání, k zúžení poplatnictví v dani z pozemků a k některým nárokům na osvobození od daně.
Vydáno: 18. 01. 2017
  • Článek
Daň z nemovitých věcí se obvykle mění s novým zdaňovacím obdobím. V roce 2016 však zákon č. 338/1992 Sb. , o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, nebyl novelizován. Pro zdaňovací období roku 2017 je proto zákon o dani z nemovitých věcí platný ve stejném znění jako ve zdaňovacím období roku 2016. Je dobré si však připomenout alespoň některé změny, které byly provedeny posledními novelami, protože je lze uplatnit, pokud je daňový subjekt nezaregistroval v minulém roce, v dodatečném daňovém přiznání podaném v roce 2017.
Vydáno: 04. 01. 2017
  • Článek
V lednu 2015 bylo stavebníky podáno daňové přiznání za spoluvlastnický podíl na stavebním pozemku, spoluvlastnický podíl na zbylé části pozemku, která přesahovala výměru stavebního pozemku, a spoluvlastnický podíl na jiném pozemku, který bude užíván s jednotkami v domě. V prosinci 2015 bylo předáno šest dokončených samostatných jednotek, přesněji šest bytů v jednom ze dvou vchodů bytového domu. Při předávání bytů novým vlastníkům bylo řečeno, že do doby, než bude dokončeno všech 12 bytů, není třeba podávat nové daňové přiznání za předaný byt, ani za spoluvlastnické podíly na pozemcích. V květnu 2016 všech 12 spoluvlastníků zaplatilo daň z nemovitých věcí pouze za spoluvlastnické podíly na pozemcích, tedy jako v roce 2015. V následujících měsících vlastníci šesti dokončených bytů obdrželi z finančního úřadu výzvu k podání daňového přiznání k dani z nemovitých na zdaňovací období roku 2016. Kde došlo k pochybení?
Vydáno: 14. 09. 2016
  • Článek
V roce 2014 jsem při rekonstrukci rodinného domu zrušil kotel na uhlí a nahradil ho kotlem na biomasu. Topíme pouze dřevěnými peletkami. V daňovém přiznání na rok 2015 jsem uplatnil osvobození od daně z nemovitostí. V roce 2015 jsem tutéž změnu topení (výměna kotle na uhlí za kotel na biomasu) provedl v domě rodičů. Osvobození od daně ze staveb rodiče uplatnili v daňovém přiznání na rok 2016, avšak finanční úřad nárok na osvobození neakceptoval. Na složence je daň z nemovitých věcí na rok 2016 ve stejné výši jako v roce 2015, tedy jakoby ke změně topení nedošlo. Znamená to, že tento druh osvobození byl zrušen?
Vydáno: 15. 06. 2016
  • Článek
Byt a dvě nebytové jednotky nacházející se v obytném domě jsou zapsány v obchodním majetku podnikatele, jehož podnikáním je obchodní činnost. V roce 2015 podnikatel přiznával všechny tři jednotky se základní sazbou daně 2 Kč za 1 m2 upravené podlahové plochy. V dubnu 2016 obdržel z finančního úřadu výzvu k podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2016. Využití jednotek se oproti minulému roku nezměnilo, tj. v bytě se nadále bydlí a nebytové prostory pořízené pro podnikání jsou stále prázdné. Nebytové jednotky byly dokončené již v roce 2014, podnikatel pro ně nemá využití, ani je nepronajímá k podnikání, avšak má je zařazeny v obchodním majetku. Jak postupovat?
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
V praxi dochází poměrně často k situacím, kdy jeden ze spoluvlastníků nepodá z různých důvodů daňové přiznání za svůj spoluvlastnický podíl na nemovité věci. Například dva sourozenci zdědili nemovitosti, zemědělské stavby a pozemky, za které jeden z nich po dohodě jako společný zástupce poprvé podal v roce 2006 daňové přiznání k dani z nemovitostí. V roce 2015 tento společný zástupce převedl svoje spoluvlastnické podíly na nemovitých věcech svému synovi. Ten, aniž by to sdělil druhému spoluvlastníkovi, podal daňové přiznání na zdaňovací období roku 2016 pouze za svoje spoluvlastnické podíly na předmětných nemovitých věcech.
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
Stavba vlečky, přestože je stavbou podle zákona č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon ), ve znění pozdějších předpisu, není předmětem daně ze staveb a jednotek. Podle § 2 odst. 3 stavebního zákona se stavbou rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií zpevňující povrch pozemku, bez zřetele na její stavebnětechnické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání. Stavba vlečky nemá charakteristiku stavby vymezené v ust. § 7 odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb. , o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, proto je zdaňována daní z pozemků.
Vydáno: 17. 02. 2016
  • Článek
Změny provedené aktuálními novelami zákona o dani z nemovitých věcí se vztahují k předmětu daně z pozemků, k předmětu daně ze staveb a jednotek v podávání daňového přiznání, k placení pokuty za opožděné podání daňového tvrzení, k zúžení poplatnictví v dani z pozemků a k některým nárokům na osvobození od daně.
Vydáno: 20. 01. 2016
  • Článek
Daň z nemovitých věcí se pravidelně mění s novým zdaňovacím obdobím. V průběhu roku 2015 byl zákon č. 338/1992 Sb. , o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, novelizován dvěma zákony. S ohledem na to, že daň z nemovitých věcí se stanovuje na zdaňovací období, novely tohoto zákona obvykle nabývají účinnosti 1. ledna kalendářního roku.
Vydáno: 06. 01. 2016
  • Článek
Dřevostavby Ing. Anna Teklá Společnost s ručením omezeným získává klienty pro velkého developera v oblasti dřevostaveb. Za zprostředkování klienta získává provizi dle hodnoty výstavby rodinného domu. Nyní hodlá na...
Vydáno: 24. 05. 2012
Společnost s ruč. omezením, získává klienty pro velkého developera v oblasti dřevostaveb. Za zprostředkování klienta získává provizi dle hodnoty výstavby RD. Nyní hodlá na své náklady postavit rodinný dům, který bude využíván jako vzorový dům pro ukázku případným zájemcům o výstavbu. V katastru bude zapsán jako stavba k bydlení. Jak bude Fú posuzovat daň z nemovitostí, když pro stavby určené k bydlení je podmínka, že nebytový prostor nepřesáhne, jak tento rozpor řešit?
Vydáno: 09. 09. 2011
Poplatník má příjem z § 9. Jiné příjmy nemá. Vlastní nemovitost s 20 byty, a protože není zaměstnán, opravuje si dům a byty nájemníků vlastními silami. Nakupuje jen materiál. Předpokládám, že materiál je výdajem pro dosažení příjmů a vlastní prací nemůže svůj majetek zhodnotit. U 2 bytů nájemníci zemřeli a byty byly svépomocí rekonstruovány. U jednoho z těchto dvou bytů měl právo v bytě zůstat syn nájemníka. Syn byt opustil dohodou s vlastníkem, že mu bude vyplaceno odstupné. Po rekonstrukci byly oba byty pronajaty na tržní nájemné (do té doby se jednalo o regulované nájmy). 1) Je odstupné z bytu v roce 2010 daňovým výdajem § 9, když byl byt po rekonstrukci pronajat až v únoru 2010? 2) Jakou musí vést vlastník evidenci o opravách,aby bezproblémově prokázal při kontrole, že skutečně materiál zakoupil pro vlastní dům nebo pro opravu bytů jednotlivých nájemníků? 3) Musí dodaňovat příjem z nájmu bytu synovi, který otci nájemné neplatí? Pokud ano, musí to být tržní nájemné?
Vydáno: 04. 04. 2011