Ing. Danuše Prokůpková

  • Článek
K jakým účelům může ÚSC využívat depozitní účet? Hlavně se mi jedná o to, zda se může z důvodu rozpočtové skladby na něj provést „jakoby vyplacení mzdy“, tj. převod finančních prostředků z běžného účtu na depozitní účet a v lednu udělat zpáteční převod na běžný účet a klasicky vyplatit prosincovou mzdu v lednu z běžného účtu. Existuje nějaký právní předpis, který upravuje používání depozitního účtu?
Vydáno: 03. 09. 2018
Prosím o radu ohledně účtování ročního finančního vypořádání u ÚSC, který se dělí na obvody. Podstata problému je v tom, že ÚSC přerozděluje dle schválených koeficientů v rámci roku "sdílené daně". Účtuje se o tomto 68x/231 a obvody opačně 231/68x. Tím jako celek stále vykazujeme správné hodnoty účtu 68x a každý obvod také má správné hodnoty. Na konci roku pak dochází z hlediska rozpočtu k ročnímu finančnímu vyrovnání, které se již nestihne vypořádat do 31. 12., ale až v následujícím roce. A zde bych chtěla poradit, přes jaký účet účtovat jak u ÚSC, tak u obvodů. Účet 395 nemůžeme používat, protože by zůstával nevyrovnán a nikdo by nesestavil závěrku. Pouze by se sestavila závěrka za celek, ale obvody musí svému zastipitelstvu závěrky předkládat a vykazovat hospodaření. Účtovat přes účet 432 se mi zdá velmi nevhodné, protože tím všichni hýbou HV. Myslím si, že na tomto účtu by mělo být účtováno pouze o schváleném HV. Účtovat stejně jako v průběhu roku přes 68x si nejsem jistá, protože se jedná o sdílené daně z předcházejícího roku, přestože jako celek by se vše vynulovalo. Proto prosím o radu, jaký účet vybrat, abychom dostáli zákonům. 
Vydáno: 27. 04. 2018
K jakým účelům může ÚSC využívat depozitní účet? Hlavně se mi jedná, zda se může z důvodu rozpočtové skladby na něj provést "jakoby vyplacení mzdy", tj. převod finančních prostředků z běžného účtu na účet depozitní a v lednu udělat zpáteční převod na účet běžný a klasicky vyplatit prosincovou mzdu v lednu z účtu běžného. Existuje nějaký právní předpis, který upravuje používání depozitního účtu? 
Vydáno: 21. 03. 2018
ÚSC přebírá od své PO investiční majetek, na který PO dostala finanční dar od akciové společnosti. PO majetek pořídila a ihned předala svému zřizovateli. Přebírá zřizovatel od PO i investiční transfer? Jestliže ano, jakým způsobem o tomto PO účtuje? Účtování u PO: příjem daru MD 241/D 416, pořízení majetku MD 042/D 321, úhrada fa   MD 321/D 241, převod majetku na ÚSC MD 416/D 042. ÚSC nabere majetek zápisem MD 021/D 401. 
Vydáno: 15. 01. 2018
ÚSC k datu 31. 12. ruší svoji příspěvkovou organizaci. S jakým datem zaúčtuje zůstatkové hodnoty obratové předvahy do svého účetnictví zřizovatel - ÚSC? Dle právníků 1. 1., dle auditorů 31. 1 2. Převádět se bude odpisovaný HM, bankovní účty, fondy, závazky a pohledávky. 
Vydáno: 06. 12. 2017
Ráda bych se zeptala k zaúčtování vodovodu do majetku. Město nechalo vybudovat nový vodovod, ke kterému nyní již máme kolaudační rozhodnutí, a který je provozu schopný. Nicméně komunikace, pod kterou nový vodovod vede, a která byla vlivem stavby vodovodu rozkopána, ještě není opravena. Ukončení opravy komunikace se předpokládá až za 3 měsíce. Vodovod i související oprava komunikace je součásti jedné projektové dokumentace, stavebního rozpočtu i smlouvy o dílo. Kdy zařadit vodovod do majetku a jak zaúčtovat související opravu komunikace?
Vydáno: 28. 03. 2017
V březnu 2016 jsme zaslali žádost o dotaci Ministerstva průmyslu a obchodu - podpora OP PIK "Aplikace". Cílem našeho projektu je umožnění vzdáleného ovládání a zaznamenání aktuálního stavu našeho výrobku - nafukovací haly. Výstupem projektu jsou jednak hardwarové jednotky, které zabezpečují komunikaci řídící jednotky v hale s řídícím centrem na internetu, a dále softwarové řídící centrum (webové rozhraní, datové sklady, komunikační rozhraní). O schválení dotace nebylo ještě rozhodnuto. Náklady na projekt ale už nabíhají - expertní posudek, externí práce IT, tvorba a úpravy sw, nákupy modemů, NTB, materiálu, mzdy zaměstnanců, náklady na služební cesty atd. Předpokládané náklady 6 mil. Kč během 5 let. Dotace 3 mil. Kč. Jak účtovat o jednotlivých nákladech? Jak o případné dotaci? 
Vydáno: 06. 12. 2016
  • Článek
Bude realizována účinná kontrola veřejných financí? Původně jsem chtěla toto provokující prohlášení dát do nadpisu článku, ale pak zvítězila povinnost být korektní. Dodržení zásady korektnosti je nutné také v zájmu stručnosti, neboť jenom za těchto okolností může být čtenáři, který danou problematiku sleduje, podána transparentní informace. Ostatně obecně je známo, že návrh nového zákona o integrovaném systému řízení a kontroly (jak byl návrh přesněji nazván) se již nepřijatelně dlouho a velmi obtížně rodí a nelze s určitostí říci, co v něm po všech těch peripetiích zůstane z původních myšlenek zachováno. V tomto časovém okamžiku bude tedy účelné přidržovat se oficiálních dokumentů a prohlášení, s přípustnou mírou projevené kritiky k některým jevům, které celý proces tvorby a zejména projednávání provázejí.
Vydáno: 07. 01. 2016
Dotaz: Je možné i u VÚJ (PO kraje) do vnitřní směrnice zakotvit nevýznamnost položky nákladů např. do 5.000,- Kč, aby se různé předplatné časopisů, webhosting, atd. nemusel rozlišovat? Třeba takto?: Nevýznamné a pravidelně se opakující výdaje a příjmy, které není nutno dle výše uvedených účetních předpisů časově rozlišovat, se časově nerozlišují ani z daňového hlediska, dle pokynu GFŘ D-6 (k § 23). To platí ale pouze u takových nevýznamných příjmů a výdajů, které by se časově rozlišovaly jen mezi dvěma obdobími, nejde u nich o záměrné upravování výsledku hospodaření a jde o pravidelně se opakující částky. Tento postup se pak dále neuplatní v případech řešených s pomocí dohadných položek, u leasingu, nákladů na technický rozvoj ap. Při respektování výše uvedených pravidel a v souladu s platnými účetními předpisy se pro časové rozlišování považují za nevýznamné takové náklady a výnosy, jejichž časové rozlišení nepřevýší meziročně 5.000,- Kč.
Vydáno: 10. 11. 2015
  • Článek
Zásady oceňování právem náleží mezi nejdůležitější metodické prvky účetnictví. Již v obecné definici je účetnictví definováno, jako proces měření a jako určitá konverze objektů, které jsou předmětem účetnictví, do soustavy účetních informací, prováděné pomocí souboru pravidel, které jsou obsahem určitého způsobu uplatňované regulace. Účetní systémy nejsou a nemohou být strnulé, neboť jsou živým průvodcem dennodenní aktivity, jejím obrazem a zároveň nezbytnou potřebou. Jinak řečeno, oceňování v účetnictví je předpokladem účtování a představuje specifický způsob měření, za který považujeme přiřazování čísel objektům, tj. účtům, a jevům, tj. účetním případům.
Vydáno: 26. 10. 2015
Jsme střední škola, zřízená krajem. Nechali jsme si zpracovat studii na přestavbu bývalé kotelny na učebny - je to určitý výhled, který musí nejprve schválit zřizovatel, což není ještě jasné. Bude se tato studie účtovat jako služba na účet 518 nebo na účet 042 a následně se přičte k případným nákladům na investici? Bude se platit z provozních nebo investičních prostředků?
Vydáno: 01. 10. 2015
  • Článek
Jsme příspěvková organizace a nevíme, jak zaevidovat drobný majetek, který nám byl doručen spolu s jiným nákupem (např. fotoaparát) a má parametry drobného majetku. Na faktuře je uveden s nulovou hodnotou.
Vydáno: 01. 10. 2015
Na základě rozhodnutí Zastupitelstva města byla do stávající příspěvkové organizace (A) přičleněna dosud činná příspěvková organizace B stejného zřizovatele a současně ke stejnému dni 1. července t. r. zanikne organizační složka C téhož města (organizační složka – bez právní subjektivity – dosud „v účetnictví města“). Všechny dosavadní činnosti A, B, C bude nadále vykonávat organizace A se stejným IČ jako doposud. Jednotlivé činnosti A, B, C budou sledovány střediskově. Jak tuto situaci řešit účetně? Dosud samostatné příspěvkové organizace A, B provedou mimořádnou závěrku ke dni fúze a převedou do „nového“ účetnictví své konečné stavy a hospodářské výsledky. Organizační složka nemůže být připojena fúzí – toto mohou jen právnické osoby. Jak bude řešeno účetní převzetí činnosti organizační složky C (= část účetnictví města). Je vhodnější ještě nějakou dobu ponechat prvky či překlopit?  
Vydáno: 22. 09. 2015
Jsme příspěvková organizace a nevíme, jak zaevidovat drobný majetek, který nám byl doručen spolu s jiným nákupem (např. fotoaparát) a má parametry drobného majetku. Na faktuře je uveden s nulovou hodnotou.
Vydáno: 08. 09. 2015
  • Článek
Již opakovaně jsme se zabývali možností založení a vznikem školské právnické osoby (dále jen „ŠPO“). Na toto téma vyšly v našem časopise již tři články. Převážně byly zaměřeny na ekonomickou a účetní stránku procesu, neboť se domníváme, že podchycení procesu z tohoto hlediska je důležité, ne-li prioritní. Obvykle se jedná o naložení s majetkem vysoce likvidním i méně likvidním, jehož nesprávné zachycení v transformačním procesu by mohlo přinést těžko napravitelné, nebo nenapravitelné škody do budoucího hospodaření samotných škol a i starých, či nových zřizovatelů.
Vydáno: 30. 04. 2014
  • Článek
Články zveřejněné v čísle 12/2013 a 1/2014 našeho časopisu UNES vzbudily nečekaný zájem širší (odborné) veřejnosti. Do redakce došla řada dotazů na kontakty či prameny pro bližší seznámení se s danou problematikou. Uvidí se, jak na danou problematiku bude reagovat a s touto problematikou se vyrovná zejména Ministerstvo školství ve spojení s novým obsazením klíčových pozic.
Vydáno: 06. 02. 2014
V časopise Řízení školy č. 1/2014 se v článku "Některé finanční vztahy veřejné školy" píše: "Není žádnou raritou, že školy pořádají například vánoční bazary, na kterých se prodávají výrobky žáků. ..... Prodej výrobků a využití výnosů z tohoto prodeje vykazuje znaky činnosti, kterou popisuje zákon č. 455/1991 Sb., v platném znění, jako činnosti podléhající živnostenskému oprávnění." Když jsme tuto problematiku diskutovali na živnostenském úřadu a chtěli činnost ohlásit jako živnost volnou podle živnostenského zákona, tak nám sdělili, že se nejedná o živnost, protože se nenaplňuje znak soustavnosti, protože podnikání je definováno jako: Soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku. Prý na takovéto činnosti (sběr starého papíru či PET lahví, prodej výrobků žáků vzniklých při výchovně-vzdělávací činnosti, apod.) patří do výnosů vzniklých z činnosti školy. Který výklad je tedy ten správný? Mají se tyto výnosy zdanit daní z příjmů?
Vydáno: 20. 01. 2014
Jak zaúčtovat fakturu například za dopravu, za fotografie, případně za nějaké kulturní vystoupení, na kterou se následně (případně předem jako záloha) vybírají peníze od rodičů žáků? V časopise Řízení školy č. 1/2014 (s. 10) jsou uvedeny dvě informace: 1) Popis účetního případu - vybírání domluvené částky (např. v částce 6 000 Kč s účtováním 261;241/378) a vydání vybraných peněžních příspěvků za provedení dané služby (378/261;241). 2) V závěru článku (s. 11) je potom uvedeno, že při akcích pořádaných školou důsledně vyžadovat, aby byly veškeré doklady spojené s akcí vystavené "na školu" a veškeré finanční operace zachyceny na nákladových a výnosových účtech školy, a to v souladu se zákonem o účetnictví. V prvém případě ovšem není uveden nákladový (sk. 5) ani výnosový (sk. 6) účet. Současně předpokládám, že se bavíme pouze o akcích pořádaných školou, protože není možné, aby učitel v rámci pracovně právních vztahů při práci se žáky pořádal soukromou akci.
Vydáno: 20. 01. 2014
  • Článek
V minulém článku zveřejněném na téma školské právnické osoby jsme se společně zamýšleli nad vyhodnocením dosavadního stavu a možnostmi změny, které nám právní rámec nabízí. Bylo zdůrazněno, že jakoukoli formu transformace provází mimo jiné úplná analýza a zdokumentování po stránce právní a ekonomické, účetní a technické tak, aby byla zcela pokryta formální a věcná stránka celého procesu. Odpovídající pochopení (resp. uchopení) daných potřeb a jejich zdokumentování bude potřeba i pro omezení eventuálních možných rizik v budoucnosti.
Vydáno: 09. 01. 2014
  • Článek
Tento článek si rozhodně neklade za cíl být fundovanou analýzou týkající se tolik diskutované reformy regionálního školství. Pouze se snaží sdělit pohled na ekonomickou problematiku venkovských škol z pozice zaujatého pozorovatele, kterému se jako optimální jeví jedno z nabízených řešení - zřízení svazkové školy.
Vydáno: 28. 11. 2013