Ing. Kateřina Kurková - strana 4

Stavební firma, plátce DPH vyfakturovala v měsíci červnu stavební práce v režimu přenesení daňové povinnosti, odběratel uhradil za tyto práce nižší částku, dle vzájemné ústní dohody, ale do evidence faktur (dodavatele) tato změna nebyla zahrnuta (že byla sjednána nižší částka). Je možno vystavit opravný daňový doklad v režimu přenesené daňové povinnosti na rozdíl částky v řádném zdaňovacím termínu pro plátce DPH, nebo musí stavební firma podat dodatečné přiznání k DPH za měsíc červen?  
Vydáno: 30. 11. 2015
Jsme plátci DPH a v září 2015 jsme dostali od plátce DPH fakturu na 70 000 Kč za montáž garážových vrat u nemovité věci v majetku podniku, faktura v režimu přenesení daňové povinnosti. Z částky jsme odvedli daň na vstupu/výstupu. Nyní v listopadu se nám fakturantka z této firmy ozvala, že faktura byla vystavena ve špatné (nižší) částce. Fakturovala nám sice podle původní smlouvy, ale protože při montáži byla použita dražší součást, celková částka měla být také vyšší. Jaký je správný postup? Má nám nyní v listopadu vystavit opravný daňový doklad pouze na rozdílnou částku (jako vrubopis) a uvést v přiznání k DPH za listopad nebo je třeba jiný postup – opravný daňový doklad na celou původní částku a nový daňový doklad na správnou částku a vše v dodatečném přiznání za září?  
Vydáno: 30. 11. 2015
OSVČ, fyzická osoba, plátce DPH, podniká ve stavebnictví (pronájem a montáž lešení, dodávka střechy, rekonstrukce střechy). Odmítá na svých fakturách s přenesenou daňovou povinností uvádět, že se jedná o přenesení daňové povinnosti a odmítá uvádět sazbu DPH. Své tvrzení opírá o obdrženou informaci, že toto již není povinné. Stavební práce fakturuje pro právnické osoby např. za dodávku a montáž lešení na montážní hale společnosti, sazba 21 %. Pro právnické nebo fyzické osoby, které dále tyto práce přefakturují soukromým osobám např. za rekonstrukci střechy na rodinném domku v 15 %. Soukromým osobám na rodinném domku, např. za rekonstrukci střechy, pronájem a montáž lešení, kdy odvede 15% DPH (není přenesená povinnost). Je tento postup správný?  
Vydáno: 02. 11. 2015
Jestliže se OSVČ stane identifikovanou osobou k DPH, jaké ji vznikají povinnosti?
Vydáno: 27. 10. 2015
Podnikatel má dvě firemní vozidla, u kterých při nákupu uplatnil DPH na vstupu. Jedno vozidlo pořídil v roce 2008 a druhé v roce 2013. V minulém roce se rozhodl uplatňovat na vozidla výdaje paušálem 2 x 5 000 Kč / měsíc. Nevedl knihu jízd a u veškerých nákladů souvisejících s vozidlem neuplatňoval DPH na vstupu. Nemělo ale toto rozhodnutí náhodou vliv na případné doodvádění DPH uplatněného při nákupu vozidla?
Vydáno: 19. 10. 2015
Může členská schůze společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“) omezit pravomoci členům výboru SVJ? Shromážděním bylo většinově odsouhlaseno, že výbor musí po dřívějších nesrovnalostech předkládat nyní před podpisem a platbami všem členům na vědomí a k odsouhlasení veškeré doklady. Je toto po právní stránce v pořádku? Může toto členská schůze odhlasovat?
Vydáno: 28. 08. 2015
Jsem členem SVJ. Účetnictví nám zpracovává firma zabývající se správou bytů. Účetnictví nám vede rozvahově, úroky z účtu výsledkově. Ty se potom převádějí do FO (odsouhlaseno shromážděním vlastníků). Od roku 2014, kdy došlo k platnosti NOZ a nařízení vlády č. 366/2013 sb., nám na schůzi společenství v roce 2014 oznámila, že podle NOZ a nařízení vlády č. 366/2013 sb. bude účtovat od roku 2015. Zálohy na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu se vyúčtovávají a účtuje se o nich jako přijatých zálohách. Příspěvek do FO se účtuje do FO, proti tomu se účtují faktury za účetnictví, poplatky banky, drobný nákup, poštovné, mobil, pojištění domu, oprava a údržba domu. Zůstatek se ponechává ve FO do dalších let. Od ledna 2015 jsme obdrželi nový měsíční předpis, kde je příspěvek do FO a rozšířily se úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu. Je tam režie, pojištění domu, výtah, účetnictví, které budou předmětem vyúčtování. Účetnictví se vede zase rozvahově a jenom úroky z účtu výsledkově. Na dotaz proč se neúčtuje na příslušné nákladové a výnosové účty, jsem dostala odpověď, že si budou účtovat, jak chtějí. Prosím o sdělení, zda se má účtovat výsledkově, nebo se může zase účtovat jenom rozvahově. § 16 odst. 1 nař. vlády č. 366/2013 sb. - příspěvek vlastníka na správu domu a pozemku, co tento příspěvek obsahuje? Budeme-li vycházet z toho, že se bude účtovat o nákladech a výnosech, jak se zaúčtuje případný zisk nebo ztráta?
Vydáno: 08. 06. 2015
S ohledem na to, že se v SVJ nyní příspěvky na náklady spojené se správou domu a pozemku účtují do výnosů, chtěla jsem se zeptat, zda se jedná o obrat vstupující do obratu podle zákona o DPH a pokud je tato částka (příspěvky vlastníků) vyšší než 1 mil. Kč za 12 měsíců, musí se SVJ registrovat k DPH. Setkala jsem se s různými výklady zejména toho, zda SVJ uskutečňuje nebo neuskutečňuje ekonomickou činnost, na čemž asi záleží?
Vydáno: 11. 05. 2015
Společenství vlastníků jednotek mělo do konce roku 2013 příjmy z úroků za opožděné platby, které byly použity v souladu s § 20 odst. 7. SVJ byl brán jako poplatník, který nebyl založen za účelem podnikání. Od 1. 1. 2014 SVJ nepatří mezi veřejně prospěšné poplatníky, proto by mě zajímalo, zda se příjmy z úroků a poplatků z prodlení za opožděné platby členů SVJ počítají za příjmy SVJ, které podléhají dani z příjmů?
Vydáno: 28. 04. 2015
Firma zajišťující revize hasicích přístrojů, BOZP apod. fakturovala bytovému družstvu následující položky: - Proběhla kontrola hasících přístrojů 14 ks - Revize a naplnění hasícího přístroje 1ks - Dodávka a montáž hydrantových hadic do hydrantu 3ks - Dodávka a montáž proudnice do hydrantu 3ks - Revize hydrantu 7ks - Dodávka šroubení a montáž šroubení na hadici do hydrantu 2ks Automaticky vše fakturovali s 21% sazbou DPH. Bytové družstvo se však ozvalo, že vše chtějí s 15% sazbou, že jim ostatní dodavatelé takto fakturují. Prozkoumala jsem § 48 zákona o DPH a nejsem si jistá, jestli i na tyto služby lze použít definici, že se jedná o montážní práce provedené na bytovém domě. Prosím o vysvětlení, kterou sazbu tedy použít.
Vydáno: 15. 04. 2015
Obdržela jsem pozvánku ke shromáždění vlastníků 15 dní předem. K této pozvánce nebyly přiloženy žádné podklady, které se mají projednávat. V pozvánce je odkaz, že nám budou předány k nahlédnutí 1 hodinu před konáním shromáždění. Ve stanovách máme: K POZVÁNCE SE PŘIPOJÍ PODKLADY K NEJDŮLEŽITĚJŠÍM BODŮM JEDNÁNÍ SHROMÁŽDĚNÍ NEBO INFORMACE, KDE SE MŮŽE ČLEN SPOLEČNSTVÍ S TĚMITO BODY SEZNÁMIT. Většina bytů v tomto domě je pronajmutá. I ten můj. Shromáždění se koná v místní zasedací místnosti. Musím přijet (jsem mimopražská) o 1 hodinu dříve a tam s dalšími 45 vlastníky do něčeho nahlížet. Jak je postupováno v tomto případě podle NOZ a jak si vysvětlit naše stanovy. Musí nám výbor umožnit seznámit se 15 dní předem s podklady buď písemně nebo někde v zasedačce nebo může výbor uplatnit pouze tu 1 hodinu? Projednávané body budou důležité.
Vydáno: 04. 03. 2015
Děláme účetní správu společenství vlastníků jednotek. Společenství v roce 2014 obdrželo od pojišťovny úhradu za pojistné plnění škodné události. Výše úhrady byla vypočítána na základě cenového předpokladu. Společenství však opravu provede až v následujícím roce 2015. Znamená to, že příjem od pojišťovny by měl být zdaněn a společenství musí podat vyúčtování daně z příjmu PO? To znamená, že za rok 2014 společenství uhradí z tohoto příjmu daň? V následujícím roce poté přijde faktura na opravu, která se již hradí přímo FO. Nelze se vyhnout podání přiznání na tuto úhradu z pojišťovny a zúčtovat ji až v příštím roce, aby společenství nemuselo hradit daň z příjmu? Předpokládaná úhrada od pojišťovny bude určitě nižší než náklad na opravu.
Vydáno: 02. 03. 2015
Je možné při bezúplatném převodu jednotky do vlastnictví člena družstva použít v bytovém družstvu účtování 021/413 AU - další členský vklad, případně 021/081 a 081/413.
Vydáno: 06. 01. 2015
  • Článek
Jsme bytové družstvo a nyní zakládáme společenství vlastníků, družstvo se nebude rušit, protože někteří členové dosud splácí úvěr. Vím, že vzniknou dva samostatné subjekty - každý povede svoje účetnictví, bude mít svůj účet atd. Na účtu družstva máme větší finanční hotovost, kterou jsme našetřili společně. Je možné nějakým způsobem rozdělit tyto peníze a převést je na účet společenství vlastníků? Náš účetní tvrdí, že nelze a peníze zbydou družstevníkům, vlastníci začnou s nulou, a pokud bude třeba investovat, budeme muset složit mimořádnou zálohu, přestože jsme šetřili na účet družstva (peníze 50 lidí by dle účetního měly zůstat 14 družstevníkům, 36 vlastníků začne od nuly).
Vydáno: 05. 01. 2015
Jsme SV a všichni máme ještě spoluvlastnický podíl na 4 bytech a třech nebyt. prostorách (obchody). Při vzniku SV si družstevníci nechtěli tyto jednotky vzít do vlastnictví a zůstali nájemci. V katastru se to převedlo do vlastnictví stávajících vlastníků. Dále spoluvlast. podílem vlastníme pozemek ve dvoře, na kterém jsou pronajmuta parkovací stání. Celková roční částka z nájmů se spoluvlast. podílem je přes 650 000 Kč. Celé roky nám předseda, který dělal vyúčtování i potvrzení o příjmu podle § 9 nezasílal částku příjmu a vše převáděl do FO. Pletl si to se společnými prostorami. Příspěvek na správu domu platíme z společně s částkou na náklady domu (bývalý FO) a účetní firma částku zúčtovává jako zálohu proti FO. Částka nám není zúčtovávána a zůstává ve FO. Nahromadilo se v něm 1, 8 mil. Kč a výbor už nevěděl, za co peníze utrácet Z FO si dává výbor vysoké odměny. Na vše jsem je upozornila. Výbor se brání tím, že někdy v r. 2006 to odsouhlasilo shromáždění, aby tam peníze zůstaly. Já vysvětli ji, že příjem z pronájmu ve vlastnictví není příjmem SV a převod do FO je možný jen pokud budeme souhlasit všichni a bude to např. na nějakou velkou opravu. Dům je ale kompletně zrevitalizován. Chci to dát k soudu, protože výbor řekl, že nám vyplatí r. 2013 a dál bude postupovat stejně, jako celé roky. Částku z potvrzení o příjmu jsem danila v Daňovém přiznání, i když jsem peníze nedostávala. Jak postupovat?
Vydáno: 12. 12. 2014
Soukromé BD vzniklo proto, aby se stalo vlastníkem nemovitosti. BD bylo nuceno vzít si na pořízení domu úvěr. Všichni členové BD při založení zaplatili a) základní zapisovaný členský vklad, b) další vklad a někteří zaplatili ještě c) další vklad. Postupně si začali členové BD doplácet částku úvěru připadající na jejich byt (ve kterém jsou v nájmu) a došlo k převodu do osobního vlastnictví a vzniku SVJ. Pokud člen BD, nájemce bytové jednotky, který zaplatil vklad a), b) a nyní doplatí částku úvěru, která připadá na danou jednotku a poté dojde k převodu na základě smlouvy o bezúplatném převodu: 1)      naplnily se podmínky pro osvobození od daně z nabytí ve smyslu ust. § 8 odst. 2 zákonného opatření senátu č. 340/2013? 2)      naplnily se podmínky pro osvobození od daně z příjmu ve smyslu ustanovení § 4a bod h), dle zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu? 3)      je nutno neuvádět ve smlouvě o bezúplatném nabytí částku úvěru, připadající na danou jednotku?
Vydáno: 10. 11. 2014
Chci se zeptat, kdo bude zdaňovat příjem ze společných prostor v SVJ - parkovací místa. Podle mne to bude provádět jednotlivý vlastník dle § 9. Jelikož se jedná o vlastníky - důchodce a zaměstnance a rozdělovaný příjem nebude vyšší jak 6 000 Kč na vlastníka, tak si myslím, že ani nebudou muset podávat DP (viz § 38g). Jsou mé úvahy správné?
Vydáno: 20. 10. 2014
Jaké budou změny ve vedení účetnictví od 1. ledna 2015 pro Společenství vlastníků jednotek?
Vydáno: 06. 10. 2014
Na schůzi společenství vlastníků byt. jednotek se předseda tohoto společenství vzdal své funkce a schůze zvolila nového předsedu. Po třech měsících zatím neproběhla změna v obchodním rejstříku. SVJ potřebuje uzavřít nějaké smlouvy a teď neví, který z předsedů vlastně může tyto smlouvy podepsat, když v obchodním rejstříku k žádné změně zatím nedošlo. Kdo tedy zastupuje SVJ?
Vydáno: 15. 09. 2014
Výbor SV vyúčtovává spotřebu vody vlastníkům podle nahlášeného odečtu podružných vodoměrů v bytech. Rozdíl z faktury (faktura je vždy na vyšší částku podle hlavního vodoměru) proúčtovává z nákladů na dům (fond oprav), vlastníci tento rozdíl neplatí. Myslím, že je to podle vyhlášky nepřípustné. Je někde přesná formulace, že z fondu oprav to není možné platit, výboru to není možné jinak vysvětlit.
Vydáno: 02. 09. 2014