Ing. Tomáš Brokl - strana 2

Společnost má v pronájmu několik bytů pro zaměstnance na přechodné ubytování. Byty jsou částeně vybavené. Vzhledem k tomu, že se společnost smluvně zavázala k zajištění ubytování včetně vybavení pro tyto zaměstnance, bylo nutné tyto byty dovybavit. Je nákup takovéhoto vybavení (např. pračky) daňově uznatelným nákladem? A jak naložit s DPH? Vybavení nakoupené společností zůstane v majetku firmy i v případě ukončení pronájmu.
Vydáno: 27. 05. 2019
Firma dělá pro svého klienta výzkum veřejného mínění. Respondentům vyplatí odměnu s tím, že na výplatní listině je uvedeno jejich jméno, bydliště, rodné číslo, vyplacená částka a podpis respondenta. Vyplacené částky se pohybují v řádech stovek korun, firma z nich nesráží daň. Je možno respondentům takto bez sražené daně uhradit? Pokud ano, je třeba v souvislosti s tím něco jiného na výplatních listinách uvádět?
Vydáno: 13. 05. 2019
Zaměstnavatel zaplatil za své zaměstnance registrační poplatek za účast v soutěži Do práce na kole. Je možné tento náklad dát do daňově uznatelných nákladů? Je možné si nárokovat odpočet DPH? Firma se zabývá poradenstvím a její zaměstnanci vykonávají kancelářskou práci.
Vydáno: 20. 04. 2019
Pokud podnikatel začne vozit ojetá auta z EU, která následně opraví a opravená pak prodá v hotovosti v tuzemsku, vztahuje se na něho již v současnosti platná vlna EET?
Vydáno: 18. 04. 2019
Společnost K s. r. o. si od společnosti T s. r. o. dlouhodobě pronajímá automobil ke své podnikatelské činnosti - na základě faktury a smlouvy. Předpokládám, že opravy a náklady spojené s provozem vozidla hradí a účtuje si společnost, která si automobil pronajala. Mám na mysli - opravy a servisní práce, náhradní díly atd. Lze uplatnit i paušál na dopravu ve výši 60 000 Kč? A co lze ještě uplatnit a nebo co nelze?
Vydáno: 11. 04. 2019
Společnost s r. o. má dva společníky, kteří nejsou zaměstnanci. Může s. r. o. poskytnout společníkovi bezúročnou půjčku ve výši 300 000 Kč?
Vydáno: 09. 04. 2019
OSVČ uplatňovala skutečné náklady na pohonné hmoty a parkovné a podala přiznání. Lze podat dodatečné přiznání za minulé roky, kdyby se rozhodla, že je pro ni výhodnější dopravní paušál?
Vydáno: 29. 03. 2019
Náš zaměstnanec používá služební vůz z 90% pro soukromé účely. DPH na vstupu např. z operativního leasingu ponižuji o 90 % a převádím do nákladů. Mám informaci od daňového poradce, bohužel již z roku 2009, že je celý základ daně (100 %) daňový náklad a krácená daň je poté také daňovým nákladem. Ve vašem časopise Otázky & odpovědi z praxe 03/2019 str. 20 jsem se dočetla, že se má určitá část vylučovat z daňových do nedaňových nákladů. Prosím o radu, jak účtovat operativní leasing, popř. náklady na PHM. Bude nějaká část nedaňový náklad?
Vydáno: 27. 03. 2019
Jaké jsou podmínky pro uplatnění paušálu u osobního automobilu u plátce DPH? 
Vydáno: 19. 03. 2019
Poplatník si v r. 2016 v daňovém přiznání uplatnil daňové zvýhodnění na 3 děti. Jedno z dětí se narodilo až v průběhu roku 2016 - v prosinci. Toto dítě si uplatnil jako 3. v pořadí, ale tím se zbytečně připravil o vyšší daňové zvýhodnění - pokud by si o uplatnil jako 1. v pořadí a zbylé děti jako 2. a 3. v pořadí, tak mohl získat o 6 600 Kč vyšší daňové zvýhodnění. Je možné tuto chybu napravit? Podat opravné daňové přiznání a požádat FÚ o doplacení daňového zvýhodnění? 
Vydáno: 05. 03. 2019
Student VŠ (25 let) měl do 19. 4. 2018 přerušené studium. Studia na VŠ však zanechal dne 20. 8. 2018 dle § 56 odst. 1 písm. a) zákona o vysokých školách. Na kolik měsíců má nárok na slevu jako student? 
Vydáno: 04. 03. 2019
Zaměstnanec pracuje souběžně u dvou zaměstnavatelů. Oba mu poskytují benefit v podobě nepeněžního plnění na rekreaci ve výši 20 000 Kč. V případě, že zaměstnanec tento benefit využije u obou zaměstnavatelů, posuzuje se limit 20 000 Kč u každého zaměstnavatele samostatně, a zaměstnanec tak má osvobozenou částku ve výši 2 x 20 000 Kč za zdaňovací období?
Vydáno: 03. 03. 2019
Jaká je přesná doba archivace u těchto dokladů: 1) Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, 2) Žádost o vyúčtování daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti (nový samostatný doklad), 3) Vyúčtování daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků, 4) Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických osob?
Vydáno: 01. 03. 2019
Prodal jsem několik nemovitých věcí, ze kterých jsem měl v předchozích letech příjmy z pronájmu v rámci § 9 zákona o dani z příjmu. Ve výdajích jsem měl zahrnuty i odpisy těchto nemovitých věcí. Mohu uplatnit osvobození podle § 4 odst. 1 písm. b), když k prodeji došlo po více než 5 letech od nabytí vlastnictví k těmto nemovitým věcem? 
Vydáno: 27. 02. 2019
Jaká bude sazba DPH u provize za zprostředkování prodeje investičního zlata?
Vydáno: 20. 02. 2019
Fyzická osoba, OSVČ s příjmy dle § 7 zákona o daních z příjmů (hlavní jeho činností je autodoprava, která tvoří 95 % veškerých jeho příjmů), má v majetku nemovité věci (garáže a dílny). Tyto dílny a garáže dlouhodobě pronajímá jiným OSVČ. A tyto osoby pravidelně měsíčně pouze v hotovosti hradí nájem, který je pro pronajímatele příjmem dle § 7 zákona o daních z příjmů. Podléhá tento příjem EET již nyní, anebo bude tento příjem podléhat EET až ve 3. vlně EET?
Vydáno: 17. 02. 2019
Používáme CCS karty na nákup pohonných hmot do služebních vozidel. V loňském roce nám společnost CCS začala účtovat podle množství natankovaných litrů PHM poplatek za "EKO program" s tím, že všichni klienti byli automaticky zařazeni do mezinárodního ekologického programu Clean Advantage. Podle informací na jejich stránkách má každá zapojená firma obdržet certifikát s vyčíslením roční redukce CO2, samolepku na auto a EKO logo na web (zatím jsme nic takového nedostali). Účast v programu je prý dobrovolná a lze ji kdykoliv zrušit. Je možné tento poplatek účtovat jako daňově uznatelný (z hlediska DPH i daně z příjmů)?
Vydáno: 14. 02. 2019
OSVČ podnikající v oboru topenářství a svařování kovů, využíval vždy příslušný výdajový paušál a zdaňoval příjmy dle § 7 zákona o daních z příjmů. V roce 2018 již příjmy z této činnosti neměl a jeho příjmy za rok 2018 plynuly pouze z pronájmu a prodeje majetku, který využíval dříve při své podnikatelské činnosti. Jakým způsobem bude zdaňovat příjmy ( živnosti nepřerušil) v roce 2018 v rámci daňového přiznání?
Vydáno: 09. 02. 2019
Plátce DPH provozuje hostinskou činnost a fakturuje společně s poskytnutým občerstvením i pronájem sálu. Je potom sazba DPH u hodnoty občerstvení i za pronájem sálu se sníženou sazbou DPH 15 %, nebo je nutné posoudit, co je hlavním plněním, např. dle částky fakturace za jednotlivé služby?
Vydáno: 04. 02. 2019
Jsem fyzická osoba OSVČ uplatňující výdaje paušálem. Chystám rozšířit své podnikání o komisní prodej zboží a o zprostředkování prodeje zboží (zboží bude odesláno přímo od prodávajícího ke kupujícímu). Inkaso finančních prostředků bude vždy procházet přes můj bankovní účet - což znamená, že přijmu finanční prostředky od kupujícího a po snížení o provizi je poukážu na účet prodávajícího. Protože uplatňuji výdaje paušálem, otázka je, co bude v tomto případě mým příjmem - pouze provize? Nebo celá částka přijatá od kupujícího? Pokud pouze provize, podle jakého ustanovení zákona o daních z příjmů nemusím zahrnovat do příjmů celou částku přijatou od kupujícího?  
Vydáno: 04. 02. 2019