Ing. Tomáš Brokl - strana 3

Pokud majitel společnosti sepíše knihu (učebnici), která se dále prodává, lze fakturovat s 10% DPH? A jak je to s dopravným - je to v 21% nebo také v 10% sazbě?
Vydáno: 25. 01. 2019
Společnost s r. o. měla v nájmu osobní automobil na 2 roky. Po ukončení a řádném předání předmětu nájmu nám leasingová společnost vyfakturovala částku za nadlimitní km a smluvní pokutu (dle smlouvy). Auto bylo používáno i pro soukromé účely (krácení probíhalo). Je tato částka daňovým nákladem a můžeme si nárokovat celé DPH?
Vydáno: 23. 01. 2019
Fyzická osoba, soukromá farmářka, plátce DPH, vede daňovou evidenci: Koupila v r. 2018 zemědělský stroj a ještě tentýž rok ho prodala za nižší cenu. Lze uplatnit rozdíl v ceně do daňových výdajů? Mohu v tomto případě zaevidovat nákup jako daňově uznatelný výdaj a prodej naopak jako daňově uznatelný příjem, samozřejmě s nárokem na odpočet DPH a v případě prodeje zase s odvodem DPH?
Vydáno: 16. 01. 2019
Fyzická osoba, plátce DPH, od 1. 1. 2019 pronajímá nemovitou věc s. r. o., jejímž je vlastníkem. Jakým způsobem nejlépe fakturovat pronájem - s DPH, nebo bez DPH tak, aby nemuselo docházet ke krácení DPH? V případě, že bude nájem fakturován s DPH, může si DPH s. r. o. uplatnit v plné výši?
Vydáno: 14. 01. 2019
Zaměstnanec podává daňové přiznání, kde má základ daně ze zaměstnání 600 000 Kč, k tomu má SVČ a uplatňuje paušální výdaje ve výši 60 % - základ daně 190 000 Kč. Vše do přiznání uvede. Musí tato osoba platit nějaké zálohy na daň z příjmů, nebo nikoliv? 
Vydáno: 14. 01. 2019
Otec - důchodce - vlastní automobil, který chce bezplatně půjčit svému synovi, který je OSVČ a bude ho používat k podnikání. Je možné auto půjčit bezplatně? Co si v takovém případě může syn dát do nákladů? Co za povinnost z toho plyne pro otce, který mu auto půjčí (kromě povinnosti platit silniční daň)? 
Vydáno: 13. 01. 2019
Může identifikovaná osoba požádat stejně jako plátce (a za stejných podmínek) o změnu období z měsíčního na čtvrtletní?
Vydáno: 07. 01. 2019
Jsme příspěvková organizace. Jaké náležitosti má mít došlá faktura do 10 000 Kč? Postačuje na faktuře v poli odběratele drobný prodej nebo prázdné pole? Můžeme takto nechat a nebo doplnit např. naše razítko organizace nebo si vyžádat doplnění? 
Vydáno: 07. 01. 2019
Tuzemská společnost s ručením omezeným se připravuje na výrobu nabíjecích stanic pro elektromobily, náklady tvoří materiál, mzdy, ale i externí programátorské a softwarové služby. Poté až bude úspěšně dokončena výroba jedné této stanice, bude tato stanice využívána jako funkční vzorek pro nabíjení elektromobilů. Majitelé elektromobilů si budou moci v areálu firmy elektromobily nabíjet a současně potenciální zájemci o nákup těchto nabíjecích stanic si mohou tento vzorek prohlédnout a vyzkoušet. Jsou náklady na výrobu a vývoj této první nabíjecí stanice daňově uznatelným nákladem?
Vydáno: 16. 12. 2018
Firma s. r. o. se zabývá stavební činností, uspořádala večírek pro obchodní partnery (pouze odběratele). Je možné tento náklad uznat jako daňový? Pokud bude na dokladu rozepsáno, kolik je za občerstvení a kolik za ubytování a pronájem prostor?
Vydáno: 14. 12. 2018
Právnická osoba s. r. o. koupila osobní vozidlo, které zařadila do užívání v 10/2018. Ve 12/2018 bylo rozhodnuto, že se nechá domontovat tažné zařízení za 12 000 Kč. Navyšuje tato částka pořizovací cenu, anebo jde přímo do nákladů? 
Vydáno: 14. 12. 2018
Jaký režim se uplatňuje při prodeji výrobků vzduchotechnického zařízení (roury, trubky a různé komponenty) ze surovin, které podléhají přenesené daňové povinnosti? Tedy konkrétně koupím materiál na výrobu vzduchotechnické spiro roury. Tento materiál podléhá režimu přenesené daňové povinnosti (hliníkové plechy) a z toho vyrobím roury. Pak tedy prodávám jednotlivé spiro roury, které už nejsou surovinou, ale výrobkem, a tedy to již nepodléhá režimu přenesené daňové povinnosti, ale normálně při prodeji v ČR zatížím 21% DPH? 
Vydáno: 04. 12. 2018
Koupili jsme server v hodnotě do 40 000 Kč a budeme k němu dokupovat disky v hodnotě také do 40 000 Kč. Jedná se o technické zhodnocení tohoto disku? Co v případě, že je dokoupíme až příští rok a překročíme hranici 40 000 Kč? 
Vydáno: 14. 11. 2018
Se souhlasem pronajímatele odpisoval technické zhodnocení nájemce. K datu ukončení nájemního vztahu je u technického zhodnocení účetní zůstatková cena vyšší než zůstatková cena daňová. Aby nemuselo dojít k navýšení daňového základu o zůstatkovou cenu, stačí, když vyfakturujeme pronajímateli protiplnění v hodnotě rozdílu mezi daňovou a účetní zůstatkovou cenou technického zhodnocení? Bude protiplnění předmětem DPH? Jsme s. r. o., plátci DPH.
Vydáno: 10. 11. 2018
Společnost s r. o. zakoupila nemovité věci, kde by chtěla, aby účetní odpisy se rovnaly daňovým odpisům. U ostatního majetku účtuje o účetních odpisech rozdílně od daňových. Lze u účetních jednotech kombinovat tento rozdílný způsob účtování odpisů?
Vydáno: 10. 11. 2018
Český podnikatel, plátce DPH v ČR, provádí na území Německa stavební práce pro německé plátce. Jak se vykazuje toto plnění v přiznání k DPH, v souhrnném hlášení, popř. musí se registrovat k DPH v Německu?
Vydáno: 25. 10. 2018
Pokud výzkumná organizace uzavírá smlouvy na zpracování určité problematiky a vyplnění dotazníku s různými fyzickými osobami (plátci i neplátci DPH) z EU i třetích zemí, budou tato poskytnutí služby podléhat DPH? Pokud ano, výstupy nebudou použity v rámci ekonomické činnosti, tzn. odpočet si nelze nárokovat?
Vydáno: 22. 10. 2018
Společnost s ručením omezeným, plátce DPH, účetnictví. Společnost zakoupila v říjnu loňského roku interaktivní monitor k prezentacím. Po nějaké době se ukázalo, že jeho využití neodpovídá zamýšleným potřebám společnosti. Monitor jsme se rozhodli prodat, ale vzhledem k jeho ceně (PC 84 185 Kč bez DPH) a specifičnosti se to nepodařilo. Rozhodli jsme se proto, že ho věnujeme jako dar škole. Po prvním roce odpisů (zrychleně) je zůstatková cena 56 123 Kč. Jaký bude letošní odpis - chceme darovat k datu 1. 11. 2018, budu počítat odpis za 10 měsíců? Jaká cena se uvede do darovací smlouvy - pořizovací nebo zůstatková, včetně DPH nebo bez DPH? Při nákupu jsme DPH nárokovali jako odpočet, nyní bychom tedy měli vrátit. V jaké výši?
Vydáno: 10. 10. 2018
Vedeme daňovou evidenci, jsme plátci DPH. Nakoupili jsme nábytek u společnosti ABAB Nábytek s. r. o. Obdrželi jsme daňové doklady k přijatým platbám (uhradili jsme zálohy), byly nám vystaveny dva doklady k přijatým platbám z období 21. 7. 2018 a 6. 8. 2018, oba doklady byly v celkové částce nad 10 000 Kč. Dne 7. 8. 2018 nám byl vystaven daňový doklad-faktura (konečná), kde byla odečtena 2x záloha a doklad je celkově nulový. Ve spodní části konečné faktury je uvedeno, že plnění je osvobozeno od DPH dle § 92e zákona o DPH, daň je povinen doplnit a odvést plátce, pro kterého je plnění uskutečněno. Nábytek nám společnost KIKA Nábytek s. r. o. dovezla, ale nesmontovala. Jak uplatnit DPH - máme nárok na odpočet, anebo je naší povinností DPH vypořádat a jaké doklady (faktury) přijdou do kontrolního hlášení - obě zálohy byly nad 10 000 Kč?  
Vydáno: 02. 10. 2018
Je možné při zrušení registrace k DPH z titulu snížení obratu pod 1 mil. Kč u dlouhodobého majetku aplikovat § 78a odst. 3, a sice, že pokud rozdíl mezi ukazatelem nároku na odpočet v roce pořízení dlouhodobého majetku a ukazatelem 0 při zrušení registrace je menší než 10 %, úpravu odpočtu na ř. 45 nemusím u tohoto majetku provádět? Jinými slovy řečeno, zda se § 78a odst. 3 vztahuje i na § 79a, tj. zrušení registrace plátce? 
Vydáno: 06. 09. 2018