Václav Těžký

  • Článek
Válečné konflikty nedopadají pouze do života lidí, kteří pobývají na území zasaženém válkou. O některých dalších dopadech války jsme se na vlastní kůži začali přesvědčovat v únoru letošního roku, a to v souvislosti s válkou na Ukrajině. Kromě jiných evropských zemí začala i Česká republika čelit od 24. 2. tohoto roku poměrně masivnímu přílivu uprchlíků z válkou zasažené země. V souvislosti s jejich příchodem bylo nutné začít řešit situace, na které jsme do té doby nebyli zvyklí.
Vydáno: 11. 08. 2022
  • Článek
Správné určení nadřízeného orgánu je vždy zásadní pro řádné vyřízení opravného prostředku. Určení nadřízeného orgánu by proto mělo představovat jednoduchou operaci, myšlenkový pochod, který bude sloužit nejen povinným subjektům, ale i žadatelům o informace k tomu, aby byl opravný prostředek vyřízen řádně a nedošlo k tomu, že následně prohlásí „domnělý“ nadřízený orgán rozhodnutí za nicotné.
Vydáno: 26. 11. 2015
  • Článek
1)V současné době stále ne zcela vyjasněnou se jeví otázka určení nadřízeného orgánu PO obce či kraje podle zákona č. 106/1999 Sb. , o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o svobodném přístupu k informacím "), resp. zákona č. 500/2004 Sb. , správní řád , ve znění pozdějších předpisů (dále jen "správní řád "). V praxi se vyskytují v zásadě dva právní názory na způsob určení nadřízeného orgánu PO obce či kraje, přičemž se nabízí otázka, zda jsou oba tyto právní názory v praxi udržitelné a v intencích dotčených zákonů aplikovatelné na každý případ. Vyřešení této otázky přitom do současné doby nenabídla komplexním způsobem ani judikatura.
Vydáno: 26. 10. 2015
  • Článek
Již delší dobu slýcháváme o případech, ve kterých exekutor požadoval za svou práci odměnu, která nebyla přiměřená. To zejména z důvodu, že náklady exekutora zjevně převýšily hodnotu pohledávky. Přesto, že mediálně známé jsou v převážné míře případy exekuce prováděné soudními exekutory, je problematika přiměřenosti exekučních nákladů každodenním chlebem také správců místních poplatků, kteří musí posuzovat přiměřenost exekučních nákladů již dříve, než zvolí samotný způsob provedení exekuce. Pokud by zvolili špatně, vystavili by se riziku postihu za nesprávný úřední postup. Vodítky k tomu, jak postupovat při volbě způsobu provedení exekuce, však v zásadě nedisponují. Kritéria, na základě kterých lze dospět ke správnému určení způsobu provedení exekuce, resp. řádnému posouzení přiměřenosti následně vzniklých exekučních nákladů, se pokusí nastínit právě tento článek.
Vydáno: 03. 09. 2015