Ing. Martina Matějková - strana 6

Klient se stal plátcem DPH k 1. 1. 2017 a současně za první přiznání 1/2017 budeme uplatňovat DPH ze zboží pořízeného v minulém roce jako neplátce, tj. za rok zpětně. Jde mi o zboží, které bylo pořízeno od členských státu v době, kdy klient nebyl plátce DPH. Lze u těchto faktur uplatnit DPH? Jak se v tomto případě postupuje? Další dotaz zní, jak se postupuje v případě, že zboží bylo pořízeno ze třetí země a klient na základě proclení dostal doklad o zaplaceném DPH? Lze u těchto faktur uplatnit DPH? 
Vydáno: 17. 02. 2017
Je možné (za nějakých určitých podmínek) účtovat při fakturaci za výstavbu rekreačního objektu určeného pro trvalé bydlení sazbu 15 % - sazba pro bydlení za podmínek daných zákonem?
Vydáno: 16. 02. 2017
Prosíme o ověření správného postupu: 1. varianta: Odešleme zboží do Brazílie (dle smlouvy bez montáže). Zboží je propuštěno "na vývoz" na celnici v Praze např. 3. 10. 16. Dle novely od 29. 7. 16 jsme povinni vystavit řádný daň. doklad s DUZP = 3. 10. 16 (jakmile máme potvrzení z celnice). Místo plnění je ČR, osvobozeno od DPH dle § 66. Transakce se zachytí v DP na ř. 22, do SH a KH to nepatří. 2. varianta: Dle smlouvy dodáme do Brazílie zboží vč. montáže. Zde si nejsme jisti postupem. Domníváme se, že se nejedná o vývoz, ale o dodání zboží s montáží, místo plnění = Brazílie, DUZP = předání zboží po montáži (§ 7, 3 a 24a). V praxi to znamená, že zboží proclíme na vývoz v Praze např. 8. 11. 2016, naši montéři dokončí instalaci a montáž 4. 1. 2017 a my vystavíme daňový doklad až v 1/17 s DUZP 4. 1. 2017. V tomto případě se transakce zachytí v DP na ř. 26, do KH ani do SH to nepatří. 
Vydáno: 15. 02. 2017
Cestovní kancelář provádí tzv. inspekční cesty, aby si ověřila provozní, profesionální přístup zaměstnanců. Je tento náklad uznatelný pro výpočet přirážky ve zvláštním režimu DPH podle § 89?
Vydáno: 08. 02. 2017
Naše firma vyrábí výrobky pro plátce do EU. Na tyto výrobky si odběratel dodal část materiálu, který mu naše firma na základě cenové nabídky nechala dopravit do naší firmy. Dopravu zajišťovala třetí osoba. Tuzemský dopravce nám dopravu vyfakturoval s DPH. Je správné pokud mi tuto dopravu na základě cenové nabídky přefakturujeme odběrateli do EU bez DPH, i když nabídka se liší od fakturované ceny dopravcem. Jedná se o poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě řádek 21 přiznání k DPH?
Vydáno: 08. 02. 2017
Dovoz nad 22 EUR daním DPH, ale nárok na odpočet nemám, jelikož dle zákona o DPH nemám daňový doklad, tím je u dovozu JSD, a to do 150 EUR není potřeba. Je má úvaha správná? Jaké je DUZP u cestovní agentury, když fakturuji provizi, která mi nebude uhrazena, jelikož o tuto částku zaplatím méně za zájezd? Je to den jako by přijetí platby (den kdy platím cenu zájezdu minus cena provize) nebo poslední den konání zájezdu? 
Vydáno: 07. 02. 2017
CK nakoupí skipasy a prodává je jiné CK v tuzemsku. Může použít zvláštní režim?
Vydáno: 26. 01. 2017
Naše společnost, tuzemský plátce DPH, obdržela od čínského obchodního partnera vánoční dárky (3 ks prostírání + 3ks termosek). Společně s těmito dárky jsme održeli fakturu na 36 USD, ale jen pro celní účely, je zde věta, že se jedná o vánoční dárky bez obchodní hodnoty. Dále jsme održeli JSD s uvedením, že hodnota výše zmíněných dárků činí 36 USD a přeprava 50 USD. Clo vyměřeno nebylo. Naše společnost žádné z výše uvedených částek neplatila. Je nyní možné výše zmíněný dovoz dárků osvobodit podle § 71 odst. 2 písm. a) zákona o DPH a uvést v příslušné kolonce přiznání k DPH bez odvodu DPH na výstupu, nebo je možné postupovat podle § 13 odst. 8 písm. c)?
Vydáno: 25. 01. 2017
Akciová společnost, plátce DPH. Naši zaměstnanci a zaměstnanci naší dceřiné společnosti na Slovensku se zúčastnili školení v Itálii. Přijali jsme fakturu za přepravu osob do Itálie, kde je uvedeno, že je plnění osvobozeno od DPH podle § 24a, § 67, § 69 a § 70, § 89, § 90, § 92. Pokud tuto přepravu osob budu částečně přefakturovávat naší dceřiné společnosti, plátci DPH na Slovensku, uvedu tuto fakturu v řádku v přiznání č. 26 (ostatní uskutečněná plnění s nárokem) a reverse charge nepoužiji?
Vydáno: 25. 01. 2017
Daňový subjekt chybně vyhodnotí celní sazebník při dodání zboží, např. svařované trubky dle § 92f: 1. Vystaví fakturu v režimu přenesení daňové povinnosti tam, kde měla být vystavena faktura s DPH. 2. Vystaví fakturu s DPH tam, kde měla být vystavena v režimu přenesení daňové povinnosti. Co by následovalo po případné kontrole z FÚ např. po roce? V případě 1. je povinnost odběratele akceptovat novou fakturu s DPH? V případě 2. hrozí nějaký postih? DPH z faktury bylo v termínu odesláno na účet FÚ. Bude vráceno? 
Vydáno: 13. 01. 2017
Pronajímatel z důvodu nutnosti provést rekonstrukci nemovité věci donutil nájemce přerušit jeho ekonomickou činnost v pronajatých prostorech na dobu 3 měsíců. Strany se dohodly na těchto kompenzacích: 1. náhrada ušlého zisku za dobu uzavření předmětných prostor ve výši odpovídající zápornému rozdílu mezi částkami hrubého obratu dosaženého nájemcem v předmětných prostorách během období uzavření a stejného období předchozího roku; 2. jednorázová konečná paušální částka kompenzace veškerých škod a nároků vzniklých nájemci v souvislosti s prováděním rekonstrukce (zahrnující nároky a škody související s omezením užívání a uzavřením předmětných prostor) ve výši 400 000 Kč. Jsou tyto kompenzace předmětem DPH, či nikoliv? Prosím o odpověď i ve světle KOOV 349/14.12.2011.
Vydáno: 05. 01. 2017
Česká firma, s. r. o., zatím neplátce daně, provozuje přepravu turistů minivanem z Rakouska do Maďarska. Minivan vlastní tato společnost a řidič je zaměstnanec. Za tyto služby fakturuje anglické společnosti (registrované k DPH) . Musí se česká firma registrovat k DPH jako plátce či jako identifikovaná osoba nebo se musí registrovat v Rakousku či Maďarsku? Platí zde limit 1 mil. Kč pro regisraci? Česká firma má vedení zde v ČR.
Vydáno: 04. 01. 2017
Fyzická osoba - podnikatel, plátce DPH v ČR, prodává zboží zákazníkovi do Německa - jedná se o německého plátce DPH (má jen německé DIČ). Tento německý plátce DPH zboží následně obratem prodá švýcarskému zákazníkovi (koncový zakázník je občan). Zboží pojede tedy rovnou od českého plátce k švýcarskému občanovi - dopravu sjednává a platí Čech (do Německa zboží vůbec nevstoupí). 1) Bude se jednat o dodání zboží do EU nebo vývoz? Na které řádky daňového přiznání budeme uvádět a v jaké ceně, na základě jakých dokladů (Čech)? 2) Jak tuto transakci zaeviduje Němec? Bude se muset registrovat v ČR? 3) Co by se změnilo, pokud by si dopravu organizoval Švýcar sám? 
Vydáno: 03. 01. 2017
Když s. r. o. (plátce DPH) nakoupí nový automobil od neplátce DPH jako zboží, které chce dále prodat, jak bude vypadat vystavená faktura na toto prodané zboží? 1. Bude též bez DPH a DPH bude vyčísleno pouze z přirážky? 2. Má na vystavené faktuře být uvedena nějaká věta, kdy by prodej patřil do některého zvláštního režimu? 3. A jak správně zařadit fakturu do přiznání k DPH (na jaké řádky) a do kontrolního hlášení (sekce + režim)?
Vydáno: 02. 01. 2017
Musí se anglická společnost (cestovní agentura; je to odoba české s. r. o.) zde registrovat ke stálé provozovně, pokud její jednatel zde poskytuje služby průvodce a zajišťuje exkurze a přepravu pro turisty? Tento jednatel společnost řídí (je jediným managerem), žije zde celoročně, ale nemá zde žádnou kancelář - pracuje z domova nebo v terénu.  
Vydáno: 21. 12. 2016
Osoba registrovaná v jiném členském státě dodáva zboží do konsignačního skladu v ČR. DPH přiznává odběratel, registrovaný český plátce DPH, v souladu s § 16 odst. 4 ZDPH. Tato osoba, dodavatel z jiného členského státu uvažuje současně o registraci k DPH v ČR, protože bude uskutečňovat v ČR jinou ekonomickou činnost, chce nakupovat a prodávat zboží s místem plnění v ČR. Může po registraci k DPH pokračovat tato osoba z jiného členského státu při dodávkách zboží do konsignačního skladu v režimu osvobozeného dodání zboží? Nebo v souvislosti s tou skutečností, že se stane plátcem DPH v ČR, musí tzv. začít přemisťovat zboží z JČS na svoje české DIČ a posléze fakturovat českému odběrateli odběry z konsignačního skladu s českou DPH? 
Vydáno: 21. 12. 2016
Živnostenský list s předmětem podnikání "lesnictví, těžba dřeva a poskytování služeb v myslivosti". Plátce DPH, daňová evidence dle skutečných nákladů. Není zemědělský podnikatel. Dále s kolegou (ten samý případ) nákup v průběhu let do podílového vlastnictví různé pozemky (převážně lesní) - vše jako soukromé osoby na rodné číslo nikoliv na IČO. Dřevo z těžeb a) úmyslné těžby a b) neúmyslné těžby (větry, povodně) prodáváme. Z nepravidelných příjmů z těchto lesů (nakoupených soukromě) se staly více či méně pravidelné každoroční příjmy. Z výše uvedeného vyplývá (viz neúmyslné těžby), že výši a čas těžeb (příjmů) nedokážeme až tak úplně ovlivnit. 1) Co je to soustavný příjem? 2) Musíme dřevo z našich (soukromých) lesů prodávat s DPH? 3) Jestliže ano, do jakého paragrafu ZDP máme tyto příjmy zařadit (§ 7 nebo 10 ZDP)? 4) Způsob zaevidování. Jestliže do § 7, jak zohledníme skutečné náklady vzniklé při nákupu těchto lesů, jestliže do § 10, jak konkrétně má vypadat daňový doklad (s DPH, bez DPH)? 5) Jako čtvrtletní plátce DPH odevzdávám pravidelně daňové přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Jestliže podle bodu 2) tyto příjmy podléhají DPH, bude se podávat jedno přiznávat k DPH, tj. příjmy ze soukromého lesa i ty ostatní?
Vydáno: 15. 12. 2016
Dostala jsem fakturu s vyčíslenou DPH za služby ze Slovenska, které byly provedeny naší spřízněné firmě se sídlem také na Slovensku, ale odběratelem na faktuře a zadavatelem těchto prací jsme my - česká firma se sídlem v ČR, a tudíž i českým DIČ (faktura je vystavena ze SR do ČR). My tuto přijatou fakturu za služby potom zahrneme do naší vydané faktury a společně s dalšími položkami vyfakturujeme uvedené spřízněné firmě na Slovensko, kde práce skutečně probíhaly. Moje otázka je, zda by faktura neměla být bez DPH s přenesenou daňovou povinností - i když práce byly de facto provedeny na Slovensku? 
Vydáno: 15. 12. 2016
Místo plnění dle zákona o DPH u služeb turistického průvodce (provádí turisty po Praze) je v ČR? Jde o fyzickou osobu, ale domnívám se, že pravidla jsou stejná pro FO i PO. Tento průvodce své služby fakturuje dánské společnosti registrované k DPH, která do ČR turisty posílá. Bude průvodce uplatňovt reverse charge nebo účtovat DPH 21 %?
Vydáno: 15. 12. 2016
1) Jsme plátci DPH a náš zaměstnanec, řidič nákladního automobilu, mi přinesl účtenku z německé čerpací stanice, na které je: - LKW Diesel za 175,87 EUR (včetně německé 19% DPH) - 3 plynové kartuše za 8,97 EUR (také včetně německé 19% DPH) Celkem bez DPH 155,32 EUR, DPH 19% 29,52 EUR. Mám z těch plynových kartuší, které řidič využívá na cestách, provést samozdanění z ceny bez německé DPH (tedy z ceny 7,53 EUR?) A pohonné hmoty mimo přiznání k DPH? Nebo mám dát celou účtenku mimo přiznání k DPH? 2) Na německé poště jsme poslali balík a za to jsme dostali účtenku, kde je také vyčíslena 19% DPH. Budeme provádět samozdanění?
Vydáno: 14. 12. 2016