Ing. Zdeňka Hušáková - strana 3

Právnická osoba, neplátce DPH si občas zaplatí reklamu na Facebooku, na Googlu apod. Jaké povinnosti z takto přijatých služeb pro firmu vyplývají z hlediska DPH. Pokud vznikne povinnost podat daňové přiznání, kterých řádků se to bude týkat? Bude mít vliv na způsob vyplnění přijetí služby z EU a mimo EU?
Vydáno: 01. 06. 2016
Naše firma (plátce DPH v ČR) zaslala poštou obchodnímu partnerovi do Velké Británie (plátce DPH v GB) náhradní díly. Nedošlo zatím k prodeji, jen k zápůjčce, protože se jedná o díly, které byly do současnosti neprodejné (špatný lak). Tento partner je ve Velké Británii nafotí a bude se je snažit prodat. Pokud se mu to nepodaří, opět se nám vrátí zpět. Jak máme postupovat z pohledu DPH a údajů do daňového přiznání k DPH?
Vydáno: 01. 06. 2016
Cestovní agentura zprostředkovává prodeje zájezdů pro cestovní kanceláře za provize. Kdy účtuje provizi cestovní kanceláři s DPH a kdy je provize osvobozená? Zprostředkuje zájezdy v EU, v ČR, ve třetí zemi, prosím odkaz na příslušné paragrafy v zákoně. Má na dané zdanění vliv umístění příslušných cestovních kanceláří?
Vydáno: 12. 05. 2016
Jsem fyzická osoba, vedu daňovou evidenci a jsem plátce DPH. Máme malý penzion a obdrželi jsme fakturu od společnosti Booking.com, který se zabývá zprostředkováním ubytování v různých státech a účtují si (pokud ubytování zprostředkují) provizi a částka je účtována bez daně s poznámkou v režimu přenesení daňové povinnosti. Jejich adresa je Amstrerodam a DIČ Nizozemsko. Zadala jsem přenesení daňové evidence a DIČ Nizozemska, ale v kontrolním hlášení mám varování na chybný formát DIČ. Co dělám špatně, nebo jak se v takovém případě postupuje, aby to bylo správné?
Vydáno: 12. 05. 2016
Firma s.r.o. je plátcem DPH po překročení obratu. Jakým způsobem má přiznávat DPH, když veškeré zboží je zakoupené od neplátců tudíž bez DPH. Například zakoupí ojeté vozidlo bez DPH od soukromé osoby, něco na něm zrenovuje nebo vymění náhradní díl a poté prodá se ziskem. Zdaňuje se rozdíl mezi pořizovací cenou a prodejní cenou? Prozatím má společnost i veškeré náhradní díly skladem zakoupené na aukcích nebo přes inzerát, tzn. vše bez DPH.
Vydáno: 03. 05. 2016
Občan vlastní od roku 2006 dům s pozemkem (pozemek pod domem), který pronajímá pod § 9 ZDP. Vzhledem k tomu, že dům soustavně pronajímal, jednalo se dle mého názoru o jeho obchodní majetek ve smyslu § 4 ZDPH. Při pořízení si neuplatnil odpočet DPH. Občan je zároveň podnikatel a je plátcem DPH. V roce 2015 nemovitou věc včetně pozemku prodal. Jedná se při prodeji nemovité věci o plnění osvobozené od DPH bez nároku na odpočet (déle jak 3 roky od první kolaudace), nebo zda toto plnění není vůbec předmětem daně - jedná se o příležitostnou činnost? Pokud se jedná o plnění osvobozené, tak se jedná o plnění, které nevstupuje do výpočtu krátícího koeficientu [§ 76 odst. 4 písm. a) ZDPH]? Prodej pozemku jako vedlejší plnění přejímá osud plnění hlavního?
Vydáno: 03. 05. 2016
  • Článek
Jaká je výše DPH u tzv. domácí porážky hovězího dobytka, odvážíme býky na zabití na jatka a poté je doma prodáváme z vlastní bourárny. Jedna jatka účtovala 15 % DPH a druhá 21 % DPH. Jak je to správně?
Vydáno: 27. 04. 2016
Jsme plátci DPH a uzavřeli jsme smlouvu s běloruskou společností na dodání technologie včetně montáže přímo v Bělorusku. Součástí technologie bude i balící linka, kterou koupíme od italské společnosti. Tato společnosti vystaví fakturu na naši firmu a my ji poté budeme přefakturovávat v hodnotě celé zakázky. Celou zakázku vyfakturujeme běloruské společnosti dle § 7 odst. 3 zákona o DPH, kdy je místo plnění při dodání zboží s montáží v Bělorusku a uvedeme na ř. 26 daňového přiznání. Jaké povinnosti nám však vzniknou v souvislosti s pořízením balící linky z Itálie, která bude zaclena do celního režimu v Itálii a dovezena přímo do Běloruska? Fakturu vystaví italská společnosti na nás. Pro případ: a) Italové linku pouze dodají, b) Italové linku v Bělorusku namontují.
Vydáno: 14. 04. 2016
Podnikatel OSVČ plátce DPH, vede daňovou evidenci, dostal darem chatu, dle § 27 je vyloučeno z odepisování. Na chatě probíhá rekonstrukce a z dokladů bylo nárokováno DPH v plné výši - vše zatím vedeno jako technické zhodnocení, protože chata bude po rekonstrukci pronajímána. OSVČ si zřídila živnostenské oprávnění na ubytovací služby, aby byl plný nárok na odpočet DPH. Lze vyřadit majetek z § 7 a pokračovat v odepisování v § 9 jako nájem, zatím nebyly ještě žádné příjmy? Zůstane plný nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 14. 04. 2016
Česká s. r. o., plátce DPH nakoupila službu od Lucemburské s. r. o., iTunes Store, pláce DPH DIČ LU20165772. Faktura je vystavena v cizí měně EUR. Na faktuře není uvedené DIČ České s.r.o. a faktura je vystaveno s českým DPH 21%, na faktuře je uvedeno Lucemburské DIČ dodavatele. Celkem 24,99 Eur včetně 4,34 Eur 21% DPH. Je možné si v rámci českého daňového přiznání uplatnit nárok DPH DAP 40, když dodavatel nemá českou registraci nebo (po překročení limitu) žádat o vratku ze zahraniční? To mě ale zase zaráží, žádat v Lucembursku o vrácení české výše DPH 21%.
Vydáno: 14. 04. 2016
Jaká je výše DPH u tzv. domácí porážky hovězího dobytka, odvážíme býky na zabití na jatka a poté je doma prodáváme z vlastní bourárny. Jedna jatka účtovala 15 % DPH a druhá 21 % DPH. Jak je to správně?
Vydáno: 30. 03. 2016
Česká s. r. o. fakturuje služby (servisní poplatek) galerii do Polska. Polská firma udala VAT, ale je neplatné. Jakým způsobem máme postupovat ohledně DPH?
Vydáno: 30. 03. 2016
Potřebuji ještě upřesnit, jestli i obchodník (A) také může při dalším následujícím prodeji uplatnit zmiňovaný zvláštní režim, i když nakoupil od plátce.
Vydáno: 10. 03. 2016
Klient (A) je plátce DPH a obchoduje s ojetými vozidly. Zajímá mě konkrétní situace, kdy nakoupí od jiného obchodníka (B), který je také plátce DPH, ojeté vozidlo jako zboží, tj. bude určeno k dalšímu prodeji. Je možné, aby dodavatel (B) uplatnil v tomto případě při prodeji kupci (A) zvláštní režim dle § 90, když uvedené vozidlo bylo plátcem B nakoupeno původně od občana, tj. neplátce DPH?
Vydáno: 09. 03. 2016
Uzavíráme smlouvu se slovenským klientem, který staví na Slovensku halu. Jsme plátci DPH v ČR, budeme mu fakturovat za služby architekta, stavebního dozoru a konzultace. Dle § 10 zákona o DPH nemůžeme uplatnit revers charge? Měli bychom zaregistrovat na Slovensku k DPH a odvést daň tam? Pobočku kvůli tomu na Slovensku mít nemusíme? Klient je myslím také plátce DPH na Slovensku.
Vydáno: 08. 03. 2016
Česká firma (plátce DPH) poskytuje za úplatu školení formou webinářů jak pro české, tak i zahraniční subjekty (osoby povinné i nepovinné k dani). Webináře lze po zaplacení shlédnout buď přímo na webu, nebo si jej z tohoto webu stáhnout. Je z hlediska zákona o DPH správný postup u: a)      plnění uskutečňovaného do třetích zemí pro osobu povinnou k dani – místo plnění podle § 9 odst. 1 zákona od DPH, faktura vystavená bez DPH, řádek 26 přiznání k DPH, b)      plnění uskutečňovaného do třetích zemí pro osobu nepovinnou k dani – místo plnění dle § 10i zákona o DPH, faktura opět bez DPH, řádek 26 přiznání k DPH, c)      plnění uskutečňované do EU pro osobu povinnou k dani (neplátce) – místo plnění § 9 odst. 1 zákona o DPH, faktura bez DPH, řádek 26 přiznání k DPH, d)     plnění uskutečňované do EU pro plátce – místo plnění § 9 odst. 1 zákona o DPH, faktura bez DPH, řádek 21 přiznání k DPH + souhrnné hlášení, e)      plnění uskutečňované do EU pro osobu nepovinnou k dani – místo plnění dle § 10i zákona o DPH, režim MOSS, řádek 26 přiznání k DPH.  
Vydáno: 08. 03. 2016
Od roku 2016 tvoří stavba "se všemi pozemky funkční celek". Tedy dojde ke zdanění všech pozemků související sazbou DPH podle typu stavby, sociální bydlení 15 %. Součástí celku je: pozemek se stavbou rodinný domek, zpevněná plocha, nádvoří, zahrádka, předzahrádka a parcela se samostatným číslem, kde je na pozemku "stop stav" jakékoliv stavbě, protože se pozemek nachází v ochranné území vysokého napětí. Na pozemku mohu např. složit dřevo pro vytápění domu apod. Bude tedy i tento pozemek zahrnut do funkčního celku a bude zatížen při prodeji souboru daní DPH? Nebo lze s ohledem na jeho omezení ochranným pásmem osvobodit od DPH?  
Vydáno: 08. 03. 2016
U platebního kalendáře bych se ještě chtěla zeptat na datum povinnosti přiznat daň. Například ČEZ platební kalendář má jen datum vystavení a datumy jednotlivých splatností.
Vydáno: 08. 03. 2016
Právnická osoba (s.r.o.), plátce DPH, developer postavil a v roce 2015 zkolaudoval bytový dům, splňující podmínky stavby pro sociální bydlení. V roce 2016 bude jednotlivé jednotky (bytové i nebytové) prodávat. Bytové jednotky bude prodávat s první sníženou sazbou DPH, nebytové jednotky pak se základní sazbou. V bytovém domě je i nebytová jednotka - garáž (hromadné parkovací stání). Ve dvoře bytového domu jsou pak parkovací místa (každé parkovací místo je pozemek se samostatným parcelním číslem). Prosíme o určení sazby DPH v následujících případech: 1) prodej bytu a současný prodej podílu na nebytové jednotce – garáž (byt k bydlení a garáž má být užívána současně s bytem) 2) prodej bytu a současný prodej pozemku – parkovací místo ve dvoře (byt k bydlení a parkovací místo má být současně užíváno s bytem) 3) samostatný prodej podílu na nebytové jednotce – garáž a to osobě, která v bytovém domě vlastní byt (majitel bytu si po nějaké době dokupuje další parkovací místo v domě) 4) samostatný prodej pozemku – parkovací místo ve dvoře a to osobě, která v bytovém domě vlastní byt (majitel bytu si po nějaké době dokupuje další parkovací místo ve dvoře) 5) prodej nebytové jednotky (kancelář) se současným prodejem podílu na nebytové jednotce – garáž a dále pozemkem – parkovací místo ve dvoře 6) samostatný prodej podílu na nebytové jednotce – garáž a to osobě, která si nekupuje žádný byt a ani není vlastníkem žádného bytu v domě (je to fyzická osoba, vlastník bytu ve zcela jiném bytovém domě) 7) samostatný prodej pozemku – parkovací místo ve dvoře a to osobě, která si nekupuje žádný byt a ani není vlastníkem žádného bytu v domě (je to opět fyzická osoba, vlastník bytu ve zcela jiném bytovém domě).
Vydáno: 16. 02. 2016
Společnost s.r.o., plátce DPH: Jsou všechny platební a splátkové kalendáře bez výjimky posuzovány tak, že musím sečíst veškeré na nich uvedené platby, abych zjistila, zda se bude jednat pro kontrolní hlášení o doklad nad 10 tis. Kč bez ohledu na to, jak vysoká je každá jednotlivá platba? Pokud ano, tak to znamená, že prakticky veškeré platební kalendáře na zálohy na energie, splátkové kalendáře na platby nájemného a i platby různých služeb budou spadat do kategorie dokladů nad 10 tis. Kč bez ohledu na to, že nesplácím nějakou počáteční hodnotu, jak je tomu např. u leasingu,... ? Ve společnosti např. využíváme pronajaté tiskárny. Smlouvu máme podepsanou na 60 měsíců a každý měsíc platíme stejnou částku. Na celou dobu trvání smlouvy je tedy vystaven na jednu tiskárnu jeden splátkový kalendář (60 plateb), kde jednotlivá měsíční platba nepřesahuje 10 tis. Kč, ale za celý splátkový kalendář samozřejmě ano. Můžete mi prosím sdělit, zda tedy všechny platební a splátkové kalendáře bez výjimky posuzuji stejně nebo zda existuje ještě nějaké jiné pravidlo/podmínka, která ovlivní kam takovouto platbu v KH zahrnu?
Vydáno: 16. 02. 2016