Ing. Zdeňka Hušáková - strana 4

Mám platební kalendář na období 7/15 - 5/16, číslo daňového dokladu je stejné pro všechna období, uvádím tedy v KH každý měsíc stejné číslo daň. dokladu, je to tak? A jaké datum uplatnění DPH mám uvést v KH (účetní období = daný měsíc, např. 1. 1. 2016, nebo datum úhrady měsíční splátky, nebo datum splatnosti uvedené v platebním kalendáři), když nevím přesné DUZP dodavatele?
Vydáno: 16. 02. 2016
Jsme s. r. o., provozujeme restauraci. Objednáme zboží od velkoobchodu odpoledne a doobjednáme večer týž den. Následující den ráno dorazí zboží jedním závozem, dvě faktury na dvě objednávky. Jedná se o jedno nebo dvě dodání pro účely 10 000 Kč pro kontrolní hlášení a z jakých důvodů? Jaké jsou rizika pro nás a pro velkoobchod.
Vydáno: 28. 01. 2016
Jak se počítá lhůta pro úpravu odpočtu daně u dlouhodobého majetku. FO přerušila k 31.12.2015 podnikání a zažádala o zrušení plátcovství DPH, od ledna 2016 již nebude plátcem DPH. Dne 16. 8. 2011 si pořídila nákladní automobil, kdy si uplatnila plný nárok na odpočet DPH (DP za období třetího kvartálu 2011) ve výši 140 000 Kč. Musí tato FO v DP za 1.Q 2016 (resp. za leden) vrátit poměrnou část DPH, tj. 1/5? Kdy zákonná lhůta 5 let uplynula? Auto je již docela opotřebované. Je možné ho ještě v lednu prodat za cenu vč. DPH?
Vydáno: 28. 01. 2016
Naše společnost - český plátce DPH, podvojné účetnictví - podepsala smlouvu, na jejímž základě budeme organizačně zajišťovat studijní cestu pro 10 úředníků z Uzbekistánu do České republiky. Objednatelem je mezinárodní organizace UNDP se sídlem v Turecku. Celá studijní cesta bude probíhat v České republice. Dle smlouvy zajišťujeme: 1) Ubytování, stravování, výplatu kapesného jednotlivým zahraničním účastníkům, dopravu z letiště, dopravu po Čechách v rámci programu studijní cesty. 2) Dále zajišťujeme i pronájem konferenčních prostor, účast jednotlivých přednášejících na konferenci, překladatelské a tlumočnické služby. Jak postupovat z pohledu DPH? Je u první skupiny poskytovaných služeb možné použít zvláštní režim pro cestovní službu podle § 89 zákona o DPH? Nachází se místo zdanitelného plnění všech poskytnutých služeb v České republice vzhledem k tomu, že celá akce se bude konat na území České republiky?  
Vydáno: 13. 01. 2016
Česká s. r. o. uzavřela smlouvu o poradenství s klientem z EU a třetí země. Vstupují výnosy z této činnosti do obratu pro české DPH? V případě, že ano, kde bude daň odvedena. Jedná se o fotbalové a hokejové utkání v rámci celého světa. Poradenství bude poskytováno z kanceláře v ČR i z EU a třetí země. Poradce bude analyzovat především fotbalové a hokejové utkání, ale může být i jinak, v různých výkonnostních kategoriích. Poradce bude vycházet z informací v tisku, internetových stránek, televize, ale i osobních návštěv v místě konaní. Finálním výstupem této činnosti bude udávání „fair kurzu“ a následná konzultace s klientem. Výše popsaný předmět plnění poradce realizuje dle svého časového harmonogramu, nejpozději však vždy do následujícího zápasu analyzovaného týmu.  
Vydáno: 13. 01. 2016
Mám dotaz ve vztahu měsíční kontrolní hlášení a následně čtvrtletní Přiznání k DPH (situace čtvrtletního plátce DPH). Někdy nemohu postupovat tak, jak je uvedeno v odpovědi „Dokud tedy plátce odpočet fakticky neuplatní (neuvede v daňovém přiznání), pak do kontrolního hlášení přijatý daňový doklad plátce neuvádí“. Zde vidím u čtvrtletního plátce v jistých mnou zmíněných situacích rozpor a k tomu jsem dotaz položil. Jestliže nahlásím na finanční úřad v kontrolním hlášení fakturu přijatou za leden, následně v březnu se ji rozhodnu neuplatnit, tak bych ji dle znění odpovědi neměl do kontrolního hlášení uvést – ale jak to provedu, když kontrolní hlášení za leden je již dávno odesláno a faktura je v něm uvedena ? Jak bych měl něco neprovést, když již to bylo dávno provedeno? Uvedu situaci v příkladu: Za leden je v kontrolním hlášení uvedeno přijetí faktury XY která má zdanitelné plnění leden. V dubnu zpracovávám Přiznání k DPH za 1. čtvrtletí. Rozhoduji se v tomto čtvrtletí nárok na DPH z faktury XY neuplatnit. Odesílám na finanční úřad Přiznání k DPH za 1. čtvrtletí a v něm není uveden nárok na odpočet DPH z faktury XY. Rozhodnu se uplatnit DPH z faktury XY v květnu. Zapisuji její zdanitelné plnění do účetního programu za květen a tím se objeví v kontrolním hlášení stejná přijatá faktura XY za květen, která již byla uvedena v kontrolním hlášení za leden. V červenci zpracovávám Přiznání k DPH za 2. čtvrtletí a v něm je obsažen nárok na odpočet DPH z faktury XY. Faktura XY se tedy objeví v kontrolních hlášeních dvakrát – jednou v lednu a podruhé v květnu. DPH si uplatním jednou. Jak ale bude na tuto situaci reagovat finanční úřad a jak mám reagovat já?
Vydáno: 13. 01. 2016
Mám dotaz k informaci Ministerstva financí ke kontrolnímu hlášení DPH. Konkrétně k bodu 1.7 Nesprávné uvedení daně za jiné zdaňovací období (§ 104) kde se uvádí: Při aplikaci § 104 zákona o DPH platí, že v rámci kontrolního hlášení budou uváděny vždy pouze ty rozhodné skutečnosti pro stanovení daně, které jsou uvedeny v příslušném období v daňovém přiznání k DPH. Vedu účetnictví více právnickým osobám, čtvrtletním plátcům DPH, u nichž nejsem schopen uvedené ustanovení dodržet, neboť kontrolní hlášení v jednotlivých měsících nemusí obsahovat ty údaje, které následně budou uvedeny ve čtvrtletním přiznání k DPH. U zmíněných právnických osob se realizuje daňová optimalizace DPH - daň na vstupu se uplatňuje vyváženě k daňové povinnosti k DPH, když společnosti postupují v souladu se zákonem o DPH § 73 odst. 3 a některé nároky na odpočet DPH se odsouvají do některého z následných čtvrtletních zdaňovacích období. Pokud faktury přijaté nad limit 10 000 Kč uvedu v rámci kontrolního hlášení v prvním, resp. druhém měsíci čtvrtletního zdaňovacího období a ve třetím měsíci se rozhodnu nárok na odpočet DPH z nich neuplatnit, uvedu tu samou fakturu znovu v kontrolním hlášení za období, kdy se skutečně rozhodnu DPH na vstupu uplatnit. Finančnímu úřadu tedy ohlásím jednu fakturu dvakrát, DPH si uplatním jednou. Je na tuto situaci finanční úřad připraven a jak správně v daných případech ve vztahu ke kontrolnímu hlášení postupovat? Mám finančnímu úřadu odložení nároku na odpočet DPH nějakou formou oznamovat?  
Vydáno: 04. 01. 2016
Advokát (plátce DPH) se účastnil konference v Londýně v 7/2015, kterou pořádá belgické sdružení advokátů. Faktura je vystavena belgickým sdružením, registrovaným k DPH i v Anglii (a vždy případně v té zemi, kde pořádá konference). Ostatní konference v jiných zemích od uvedeného sdružení jsou vždy fakturovány bez DPH (reverse charge) - i v předchozích letech. Nyní faktura obsahuje anglické DPH (uvedeno anglické DIČ) a odběratel (český advokát) má na dokladu uvedené své české DIČ. Dle našich informací nelze na tyto věci žádat vratku DPH, avšak faktura měla být vystavena bez DPH v rámci reverse charge. Je to chyba nebo má Anglie nějakou výjimku? Je možné i tak nárokovat vrácení DPH do 30. 9. 2016?
Vydáno: 04. 01. 2016
Jsme s. r. o., které má koncesi na osobní přepravu. Sídlo v CZ. Jsme plátci DPH. Oslovil nás klient (podnikatel) z Ukrajiny, který nás požádal o přepravu osob v Itálii. V Miláně jsme osoby naložili na letišti, odvezli do hotelu a další dny je vozili po památkách Itálie a poslední den odvoz na letiště. Jak to bude s DPH, když byla provedena přeprava osob, pro osobu ze třetí země, služba byla uskutečněna na území Itálie. Bude toto osvobozené, a jak by měla vypadat faktura za služby pro FU?
Vydáno: 04. 01. 2016
FO má od firmy SAZKA a. s. daňový doklad na kterém má rozepsané: cena bez daně 132,80 Kč, DPH 21 % 27,90 Kč, 0 % 12 Kč sázkové hry 5178,50 Kč neloterní činnost 8453,20 Kč odvod/dotace, celkem 13 804,40 Kč. Daňový doklad č. 15708901, DIČ CZ699003312, vystavení 12. 10., UZP 11. 10. Můžete mi prosím napsat to, které údaje mám napsat do kontrolního hlášení.  
Vydáno: 16. 12. 2015
Klient, který podléhá režimu cestovní služby se rozhodl rozšířit své exkurze na Polsko a Německo. Tzn., že klient zaplatí package (balíčkovou) cenu za balík služeb zahrnující ubytování, přepravu, průvodce, vstupenky atd., a to v Praze, Krakowe a Berlíně. Jak toto ovlivní výpočet přirážky a kalkulaci výsledné DPH?
Vydáno: 09. 12. 2015
Jak uz jsem uvedla, Madarsky platce dane zde bude poradat konferenci v praze. je registrovany k DPH zde v CR. nekteri zakaznici (v naproste vetsine fyzicke osoby) si koupi od nej pouze vstupenku na konferenci (prekladatelska konference), nekteri si od nej koupi i ubytovani na tento den v hotelu a nekteri si koupi i na druhy den zajezd na Karlstejn. Tzn. Madarsky platce nakoupi sluzby ubytovani a dopravy a vstupenky na hrad a preproda je v balicku zakaznikovi (individualne dle jejich preferenci - nekdo koupi vse, nekdo jen listek nakonferenci). nepodleha toto rezimu Cestovni sluzby?? a pokud ano, tak podlehaji mu vsechny vyse zminene "balicky" nebo jen ten co obsahuje ubytovani ci prepravu? pokud si nekdo koupi jen vstupenku a napriklad listek na vecerni galaveceri bude toto zahrnuto v cestovni sluzbe, a tim i ve vypoctu prirazky? v pripade ze samotna vstupenka bude podlehat klasickemu DPH 21%, ale v kombinaci s ubytovanim ci vyletem jiz bude podlehat cestovni sluzbe, musi teda platce vystavovat faktury kazdemu klientovi jinak? nekomu s DPH nekomu bez DPH s poznamkou o cestovni sluzbe?
Vydáno: 09. 12. 2015
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH začne provádět na nemovité věci, kterou má v obchodním majetku, technické zhodnocení. Jak správně vyplňovat přiznání k DPH při nákupu materiálu na toto technické zhodnocení? Má se toto technické zhodnocení začleňovat do řádku č. 47?
Vydáno: 08. 12. 2015
Co přesně obsahuje nová povinnost podávat tzv. kontrolní hlášení a jakým způsobem se projeví ve vyplňování přiznání k DPH?
Vydáno: 30. 11. 2015
Fyzická osoba, plátce DPH – provozovatel restaurace, u kterého si jiná firma objednala dárkové poukazy do jeho restaurace. Bude prodej těchto dárkových poukazů bez DPH? V okamžiku prodeje poukazů není jasné, zda budou využity přímo v restauraci nebo na dovoz jídla (zde je snížená sazba) takže nevíme případně jakou sazbu použít. Jak správně fakturovat – prodej poukázky je za 400 Kč, ale hodnota poukázky je 500 Kč?
Vydáno: 25. 11. 2015
Plátce A na Slovensku si objedná u plátce B v Česku opracování vlastního materiálu. Materiál plátce A po opracování odvezl zpět na Slovensko. Místo poskytnutí služby je místo, kde má příjemce služby sídlo. Dle jakého paragrafu budeme fakturovat službu. Do kterého řádku do daňového přiznání uvedeme službu. Bude se vykazovat tato služba i v Souhrnném hlášení?
Vydáno: 25. 11. 2015
Jaký vliv má na daňové přiznání (jak se to v něm projeví), pokud služba, kterou musíme zahrnout do výpočtu přirážky (myslím tím přijatá služba) je od jiné firmy z EU, anebo od firmy ze třetí země (např. USA)? Normálně, pokud bych nemusela uplatňovat režim cestovní služby, by se to projevilo na řádích 5 a 43 (EU) anebo na řádcích 12, 43 (USA). Jak to bude teď, když službu potřebuji zahrnout do výpočtu přirážky?
Vydáno: 25. 11. 2015
Česká společnost s. r. o., si v Polsku pronajala na 20 dní automobil. Předání vozu proběhlo v Polsku. Polský poskytovatel vozu (plátce DPH) vystavil fakturu s DPH ve výši 23 %. Dle zákona o DPH § 10d písm. 1) postupoval správně. Tento poskytovatel po konzultaci s polským finančním úřadem tvrdí, že český plátce má požádat český finanční úřad o vrácení DPH v hodnotě 2.300 PLN, který tuto záležitost vyřídí s polským finančním úřadem a ten uhrazené DPH vrátí. Obrátila jsem se s tímto dotazem na finanční úřad, ale tam nebyli schopni odpovědět. Jak máme krok po kroku postupovat, abychom obdrželi uhrazenou částku DPH z polského finančního úřadu.    
Vydáno: 02. 11. 2015
Pokud společnost nakoupí zboží v hodnotě cca 500 000 Kč bez DPH od slovenského subjektu a toto zboží dále dodává též slovenského zákazníkovi na Slovensko, jak je to zde s DPH? Pokud jsem to dobře pochopila, tak u první faktury, kde jsme odběratelem a kupujeme od slovenského subjektu, musíme odvést DPH u nás v České republice, faktura od slovenského partnera DPH obsahovat nebude a my jej vyčíslíme z ceny v EURO, kterou ke dni uskutečnění zdanitelného plnění přepočteme kurzem ČNB a v České republice odvedeme z této částky 21% DPH. My zboží obratem prodáváme zpět na Slovensko, tj. naše vystavená faktura DPH též obsahovat nebude a zaplatí jej slovenský plátce, který si jej opět vypočte z ceny dle aktuálního kurzu. Je to tak? Nebo se DPH musí v obou případech platit na Slovensko. A pokud by se objem takových obchodů na Slovensko pohyboval v celkovém objemu vyšším než 10 mil. Kč, je potřeba být plátcem DPH na Slovensku, nebo se to vše může uskutečnit, jak jsem popsala výše bez vlivu celkové částky nákupu a prodeje zboží?
Vydáno: 02. 11. 2015
OSVČ, která je registrována k DPH, dani silniční, jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti a pochopitelně k dani z příjmů fyzických osob a která vložila svůj závod do s. r. o. k 15. září 2015, ukončila v této souvislosti živnostenské oprávnění. V době účinnosti vkladu závodu do s. r. o. ale byla navíc soudním znalcem (od června 2015), má stávající IČO a trvá jí z toho titulu ekonomická činnost. Žádnou činnost jako soudní znalec ještě neuskutečnila. Její obrat, samozřejmě vytvořený firmou – závodem, který byl vložen do s. r. o., překračoval hranici 1 000 000 Kč obratu za posledních 12 měsíců. Platí i v této situaci „nemožnost“ zrušení registrace k DPH v současné době? Osobně se domnívám, že ano, neboť ekonomická činnost trvá a je nutno „čekat“, až obrat „spadne“ pod limitní hranici. Takto nám to sdělil i finanční úřad, přesto bych si ráda ověřila i z jiných zdrojů, zda je tento výklad správný, abych měla pro dotyčnou OSVČ potvrzující odpověď. V popsaném případě lze zrušit registraci k dani silniční a k dani z příjmů ze závislé činnosti, zůstává pochopitelně registrace k dani z příjmů z fyzických osob a zatím ještě k DPH. Je to tak?
Vydáno: 06. 10. 2015