Ing. Vladimíra Kraftová - strana 4

Firma - vzdělávací agentura, právní forma v. o. s., poskytuje různé vzdělávací kurzy a to jak pro další vzdělávání pedagogů, tak i jazykové kurzy, které však nejsou přípravou na standardizované zkoušky uznané ministerstvem školství. Společnost rovněž nefiguruje ve školském rejstříku. Na většinu kurzů však má akreditaci MŠMT. Naši činnost normálně zdaňujeme DPH, ale poslední dobou se nám vrací faktury s tím, že je od nás požadována fakturace bez DPH, jako činnost osvobozenou dle § 57. Jsou tyto kurzy skutečně činností osvobozenou?
Vydáno: 18. 03. 2011
Poskytli jsme zdarma zaúčtování stravovacích služeb delegátům partnerských škol v našem stravovacím zařízení. Jsme základní škola zřízená městem, příspěvková organizace, jsme plátci DPH. Poskytujeme stravovací služby žákům naší školy, zaměstnancům a cizím strávníkům. Ceny obědů dle platné kalkulace. Můžete mi prosím poradit jak zaúčtovat včetně dodanění.
Vydáno: 17. 03. 2011
Poplatník, který si uplatňuje výdaje 60 % z příjmů (paušalista) podniká doma. Je plátcem DPH a chtěl by si uplatňovat částečně nárok z DPH za energie. Je to vůbec možné? Musel by na elektrárnách, plynárnách nahlásit změnu příjemce těchto služeb na podnikající osobu? Tedy nahlásit IČ a DIČ na základě kterých podniká?
Vydáno: 14. 03. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH. Na školení nám bylo řečeno, že již delší dobu neplatí zažité pravidlo, že za běžný daň. doklad zcela odpovídá ten kdo jej vystavuje. I odběratel má povinnost odkontrolovat uvedenou sazbu a výši daně. Pokud je to nesprávně, tak se to musí řešit. Jaké máme možnosti se zachovat v případě, že DPH je vypočteno dodavatelem nepřesně? Tzn. jak při výpočtu koeficientem, tak z daň. základu nám vychází o pár haléřů jiná částka DPH než jakou uvádí na běžném daň. dokladu. Když pro nás není ekonomické takovéto rozdíly řešit s dodavatelem, máme možnost se zachovat následovně? Např. dodavatel uvedl DPH ve výši 337,70, nám vychází 337,66 (méně-doklad si ponecháme a uplatníme jen 337,66) nebo nám vychází naopak 337,74 (doklad si ponecháme a uplatníme jen 337,70, protože on více neodvedl)? Můžete mi prosím objasnit jak se správně zachovat a jaké to vše může mít důsledky?
Vydáno: 02. 03. 2011
  • Článek
Povinná registrace k dani z přidané hodnoty Ing. Vladimíra Kraftová Podnikatel, neplátce DPH, zprostředkuje škole z Česka ubytování v hotelu v Rakousku (plátce DPH v Rakousku). Český podnikatel za...
Vydáno: 03. 02. 2011
Dotaz se týká překročení obratu 1 mil. u lékaře, který ovšem své lékařské služby fakturuje s. r. o. vždy měsíčně na základě smlouvy, nikoliv na pojišťovnu. Musí se stát plátcem DPH?
Vydáno: 25. 01. 2011
Podnikatel, fyzická osoba, plátce DPH, který vede účetnictví má v obchodním majetku nemovitost - dům. V letech 2004-2007 provedl technické zhodnocení tohoto domu. V tomto objektu vznikly 2 bytové jednotky. Od roku 2008 je objekt využíván částečně k pronájmu bytů neplátcům DPH (osvobozeno od DPH) a částečně jako kanceláře pro podnikání vlastníka (k uskutečnění plnění zdaněných DPH). Odpočty DPH, vztahující se k tomuto objektu byly vždy uplatňovány jako odpočty podléhající krácení koeficientem. V roce 2011 začne vlastník objektu jeden byt využívat pro své vlastní bydlení. Jak máme v tomto případě postupovat v oblasti DPH?
Vydáno: 25. 01. 2011
Firma s. r. o., plátce DPH. Máme v pronájmu prodejnu, s pronajímatelem je uzavřená nájemní smlouva. V době uzavření byl neplátce DPH (je to již několik let zpětně). Nyní se stal plátcem DPH, tuto skutečnost nám neoznámil, až nyní na přímý dotaz. (Nevíme ani, od kterého období u něj tato skutečnost nastala.) Tudíž byly tyto platby evidovány pro účely DPH jako od neplátce. Je povinen nám novou skutečnost oznámit i když tyto své plnění uvádí jako osvobozené bez nároku na odpočet?
Vydáno: 25. 01. 2011
V obchodním majetku máme vložen dům, který splňuje podmínky bytového domu pro účely DPH. V přízemí je obchod, v I. patře jsou byty, které pronajímáme (DPH, osvobozené plnění). Provedli jsme výměnu oken v bytech i v obchodě. Dodavatel nám vystavil zvlášť fakturu a výměnu oken v bytech s 10% DPH a v obchodě s 20% DPH, protože jsme mu nemohli prokazatelně doložit, že splňujeme podmínky bytového domu. Dům je postaven před mnoha lety a projekt neexistuje. - můžeme si uplatnit 20% DPH z výměny oken v obchodě? - DPH 10% z výměny oken v bytech si nemůžeme uplatnit nebo ji musíme dát do krátícího koeficientu? - pokud bude oprava v obchodě, např. bojleru, bude v 10% sazbě DPH a zároveň si DPH můžeme uplatnit ve 100% nebo musí být uvedena v krátícím koeficientu? - jaký je správný postup v případě, že bude prokázáno splnění podmínek pro uznání bytového domu?
Vydáno: 04. 01. 2011
Akciová společnost, plátci DPH. V březnu 2009 jsme koupili osobní automobil, od firmy která vystavila DPH. My jsme DPH neuplatnili, teď bychom si ho chtěli uplatnit, jak to udělat, můžeme do měsíce 11 nebo 12 , nebo musíme mít dodatečné k 3/2009.
Vydáno: 16. 12. 2010
Podnikatel, neplátce DPH, zprostředkuje škole z ČR ubytování v hotelu v Rakousku (plátce DPH v Rakousku). Český podnikatel za tuto službu dostane od hotelu z Rakouska provizi. Nestává se český podnikatel poskytnutím této služby plátcem DPH? Jiná varianta této transakce. Český podnikatel by nakoupil ubytování v Rakousku (např. za 10.000 Kč a toto ubytování by přefakturoval české škole např. za 13.000 Kč. Jak by to bylo v tomto případě s povinnou registrací k DPH. Nebo jaký způsob použít, aby se český podnikatel nestal plátce DPH.
Vydáno: 30. 11. 2010
Podnikatel - fyzická osoba fakturuje měsíčně sportovnímu klubu činnost trenéra dětských sportovních tříd. Již od roku 2005 fakturuje tuto činnost se sníženou sazbou DPH. Domnívám se, že od roku 2009 měla být tato služba zdaněna základní sazbou DPH. Pokud je mé tvrzení správné, jak postupovat při opravě vystavených dokladů. Je třeba vystavit ke každé faktuře daňový vrubopis s datem zdanitelného plnění původního dokladu a současně ke každému měsíci dodatečné daňové přiznání (je měsíční plátce DPH)? Jakou sankci má od finančního úřadu očekávat?
Vydáno: 04. 11. 2010
Jsme vydavatelství. Na podporu prodeje pořádáme reklamní soutěže pro čtenáře. Výhercům věnujeme různé věcné ceny, nebo poskytneme určitou službu (např. zájezd). V případě poskytnuté služby je postup takový, že výherce si sám zajistí dodavatele. Faktura je vystavena na naši společnost. My fakturu uhradíme, DPH na vstupu si uplatníme. Zároveň pak DPH odvedeme na výstupu. Z ceny včetně DPH pak odvádíme daň z příjmu fyzických osob formou srážkové daně. Jak máme postupovat v případě, že poskytnutá služba je ve snížené sazbě DPH? (např. zaplatíme výherci rekonstrukci koupelny). Uplatníme si tedy daň ve výši 10 % (snížená) a odvedeme na výstupu také 10 % DPH? Je pravda, že se u nás jedná o náklad na propagaci a reklamu a tak musíme na výstupu odvést 20 % DPH. Je možné postupovat případně tak, že na vstupu neuplatníme DPH a na výstupu neodvedeme? Jak bychom měli postupovat v případě, že nakoupíme službu či zboží (pro výherce) od neplátce?
Vydáno: 21. 10. 2010
Jak ověřovat u odběratele, zda je či není plátcem DPH. Naše firma, a. s., podniká v oblasti služeb - překlady a tlumočení. Při vystavování faktur za tlumočení a překlady se při rozhodování, zda fakturu vystavit s DPH či bez DPH řídím u odběratelů ze zemí EU, registrem plátců DPH na internetu, tam podle DIČ ověřuji, zda firma je či není plátce DPH. Jak ale postupovat u odběratele ze třetí země? Mám si vyžádat od odběratele ze třetí země písemné prohlášení, že jsou nebo nejsou plátcem DPH?
Vydáno: 21. 10. 2010
Firma spol. s r. o., měsíční plátce DPH. V roce 2006 uhradila firmě, plátci DPH, tři zálohy na rezervaci bytu, ve výši 2 x 105 tis. a 1 x 210 tis. Kč. Následně na tyto zálohy byly dne 24. 1. 2006 vystaveny daň. doklady s 5% DPH, které jsme uplatnili na vstupu. Dne 22. 10. 2010 došlo k odstoupení od smlouvy a zálohy nám byly vráceny v původní výši. Požadovali jsme na tyto vrácené zálohy daňové dobropisy, abychom uplatněné DPH odvedli. Firma nám sdělila, že dle § 42 ZDPH nelze provést opravu základu daně po více jak 3 letech od původního plnění. Jak vzniklou situaci řešit z hlediska DPH? Uplatněné DPH na vstupu bude pro firmu výnosem? (na účtu posk. zálohy jsou pouze částky bez DPH, tj. 2 x 100 tis. a 1 x 200 tis. Kč)
Vydáno: 14. 10. 2010
Společnost s r. o., plátce DPH, pořídila osobní automobil od plátce daně. Na daňovém dokladu je uvedena částka 250.000 Kč jako základ daně a daň ve výši 50.000 Kč. Jedná se o použitý osobní automobil, který byl nakoupen v Německu. Dle údajů z VTP bylo zjištěno, že první registrace vozidla je 7. 2. 2007 a první registrace na území ČR je 13. 9. 2010. Je u tohoto vozidla nárok na odpočet DPH? Jedná se o vozidlo dovezené českou firmou z Německa, tady je zaregistrováno - povolení magistrátu a pak prodáno naší společnosti. Jedná se o vozidlo z roku 2007, není to vozidlo nové, pořízené po 1. 4. 2010. Je možno DPH odečíst nebo je chybně vystaven doklad, tzn. mělo být uplatněno osvobození podle § 62 odst. 2 bod 3 přechod. ustanovení? Je možné, aby se takto pořízený osobní automobil stal vozidlem s nárokovaným odpočtem - v ČR by podmínky rozhodně nesplňoval? Jak to bude dále u silniční daně - které datum uvést jako první registrace vozidla?
Vydáno: 14. 10. 2010
Zaměstnanci spol. s r. o. (plátce DPH) zedníci se stravují podle místa výkonu práce ve škole (neplátce DPH) nebo v zemědělském družstvu (plátce DPH) s. r. o. dostává faktury. Zaměstnanci buď platí 45 % ceny oběda, nebo oběd dostávají bezplatně. Jak máme vypořádat DPH v r. 2010?
Vydáno: 27. 09. 2010
Jsme CZ spol. s r. o., plátce DPH a máme dlouhodobě (1 rok) pronajatý dopravní prostředek z EU, konkrétně SK. Jedná se o SK spol. s r. o., plátce DPH. Pronájem nám SK DIČ fakturuje bez DPH, naše CZ s.r.o. dodaňuje jako příjemce služby s nárokem na odpočet (výsledek 0). Z pronajatého slovenského hmotného majetku užívaného na našem území odvádíme tuzemskému FÚ srážkovou daň a dodavateli hradíme o tuto částku méně. Tento prostředek pro dopravu jsme museli nechat opravit v ČR. Se slovenskou stranou jsme se dohodli, že jim částečně opravu dopravního prostředku přefakturujeme. Budeme správně tuto opravu přefakturovávat na SK DIČ na základě základního pravidla, tedy § 9/1?
Vydáno: 19. 07. 2010
Lékařka vedle svého zaměstnání podniká, činnost: školení, pořádání odborných kurzů, není plátce DPH, vede DE. Obrat ze své činnosti má asi 100.000 Kč za rok, nemá tedy povinnost se registrovat jako plátce DPH. Zúčastní se konference (semináře) v Londýně, kde uhradí účastnický poplatek 600 EUR, případně ubytování. Vzniká jí povinnost se zaregistrovat jako plátce DPH?
Vydáno: 19. 07. 2010
Česká firma, plátce DPH, provozující e-shop, si objednala u firmy Gogole službu - při zadání produktu, který je v nabídce e-shopu, v internetovém vyhledávači google, se objeví odkaz na uvedený e-shop. Firma vystavila fakturu, kde je cena bez DPH. Patří tato služba do § 10 odst. 6 zákona o DPH a místo plnění tím pádem bude v ČR? Znamená to, že DPH odvede příjemce služby a zároveň si uplatní odpočet DPH?
Vydáno: 09. 07. 2010