Markéta Pravdová

  • Článek
V důsledku ekonomické krize se někteří zaměstnavatelé dostávají do situace, kdy nemají pro své zaměstnance práci, a to například v důsledku přechodného omezení poptávky po výrobcích či službách zaměstnavatele. Často se stává, že zaměstnavatelé v těchto případech nechtějí ukončovat se zaměstnanci pracovní poměr, například z důvodu, že se jedná o zkušené a kvalifikované zaměstnance, a navíc předpokládají, že dojde opět ke zvýšení poptávky. Potom zaměstnavatelé hledají možnosti, jak tuto situaci řešit, aniž by bylo nutno se zaměstnanci ukončovat pracovní poměr.
Vydáno: 13. 12. 2012
  • Článek
Dne 1. ledna 2012 nabyl účinnosti zákon č. 365/2011 Sb. , kterým došlo k poměrně významné novelizaci zákoníku práce (dále jen „novela ZP“). V tomto článku bychom se chtěli zabývat těmi změnami, u kterých vznikají při jejich praktické aplikaci problémy, a to problematikou závislé práce, pracovního poměru na dobu určitou, dočasného přidělení k jinému zaměstnavateli a výpovědním důvodem z titulu porušení léčebného režimu.
Vydáno: 20. 09. 2012
  • Článek
Na počátku roku 2011 vzbudil velkou pozornost médií rozsudek Nejvyššího správního soudu1, kde byla deklarována nepřípustnost souběhu funkce jednatele a ředitele společnosti (tj. stavu, kdy jednatel společnosti zároveň zastává pozici ředitele společnosti, a to na základě pracovní smlouvy).2 Z tohoto nepřípustného souběhu pak bylo vyvozeno, že žalobce (jednatel a zároveň ředitel) nebyl účasten ani nemocenského pojištění zaměstnanců. Na bouřlivou diskuzi způsobenou uvedeným rozhodnutím reagoval zákonodárce přijetím novely obchodního zákoníku, která má souběh funkcí umožnit.3 Tím by mělo dojít k „legalizaci“ stávajícího stavu, neboť v praxi je souběh funkcí u jednatelů a členů představenstva velmi obvyklý. Zároveň došlo k úpravě daňových předpisů. Autorky se zabývají souběhem funkcí podle aktuální úpravy.
Vydáno: 25. 04. 2012