Bc. Věra Solnická - strana 2

Právnická osoba - s. r. o. - plátce DPH nakoupil do majetku v roce 2007 osobní automobil od neplátce DPH za 58 tis. Kč. V březnu 2011 toto vozidlo prodává za 30 tis. Kč opět neplátci DPH. Musí být prodej OA zdaněn daní z přidané hodnoty nebo lze použít osvobození?
Vydáno: 13. 04. 2011
Společnost s r. o., plátce DPH, vedeme účetnictví. V návaznosti na uplatnění správné sazby DPH u odpočtu od 1. 4. mám dotaz. Jsme stavební společnost, dodavatel nám fakturuje za nájem lešení a dopravu lešení 20 % DPH a za montáž lešení 10 % DPH. Je správné takto rozdělovat jednotlivé činnosti, nebo má být sazba dle podstaty dodávky, tj. nájem lešení včetně dopravy a montáže? Někteří dodavatelé nám dokonce fakturují nájem lešení včetně doprovodných služeb s 10% DPH, jestliže nájem se týká bytové výstavby dle § 48 a § 48a.
Vydáno: 13. 04. 2011
Doprava zboží z Číny. Česká firma nám fakturuje za dopravu zboží z Číny. Zboží putovalo do Hamburku a odtud do Prahy. Faktura má tyto části - námořní doprava (ta je i součástí JSD), dopravu - EU úsek a přepravu tuzemský úsek. Jak tuto dopravu zahrnu do daňového přiznání DPH? Domnívám se správně, že námořní doprava vstoupí do hodnoty dovozu a zbytek dopravy do hodnoty pořízení zboží z EU?
Vydáno: 05. 04. 2011
  • Článek
Smlouva o dílo u fyzické osoby - plátce daně z přidané hodnoty Bc. Věra Solnická Fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci, s předmětem podnikání hostinská činnost, plátce DPH, uzavřela smlouvu...
Vydáno: 03. 03. 2011
Fyzická osoba vedoucí DE, předmět podnikání hostinská činnost, plátce DPH, uzavřela smlouvu o dílo s jinou fyzickou osobou (plátce DPH) na úklid kancelářských prostor po malování. Provedení úklidových prací trvalo jeden týden a odměna byla 10 000 Kč. Jak je to s DPH? Musí FO z této přijaté odměny odvést DPH? A jak by to bylo v případě, že by podobnou práci provedla v tomtéž roce ještě 2 x pro jinou firmu?
Vydáno: 16. 02. 2011
Podnikatel - FO, neplátce DPH, za rok 2009 uplatňoval výdaje %. Tento rok vystavil faktury za služby ve výši 210 000 Kč, z toho bylo uhrazeno v roce 2009 jen 170 000 Kč, od této částky odečetl výdaje ve výši 60 %, tj. 102 000 Kč, dílčí základ daně z podnikání byl 68 000 Kč. Byl takto vypočtený základ daně za rok 2009 správný? Měl neuhrazené pohledávky ve výši 40 000 Kč uvést v daňovém přiznání v „D“ tabulce pro poplatníky, kteří vedou DE? V roce 2010 bylo podnikateli z neuhrazených pohledávek z roku 2009 uhrazeno v lednu 2010 15 000 Kč, žádné další příjmy z podnikání neměl, pokud uplatní opět výdaje 60 %, odečte 9 000 Kč, zdaní 6 000 Kč a neuhrazené pohledávky ve výši 5 000 Kč uvede do tabulky „D“ v DP a bude je dále evidovat? Podnikatel k 31. 1. 2010 podnikání přerušil. Je toto řešení správné?
Vydáno: 16. 02. 2011
Jsme manželé, neplátci DPH, nepodnikatelé. Vlastníme rodinný dům (RD), který byl zkolaudován cca před 10 lety. Na RD hodláme provést stavební úpravy spočívající ve výměně kompletní střechy vč. střešní konstrukce s jinou orientací a sklonem, což v nově vzniklém půdním prostoru umožní vznik nového bytu. Stávající podlahová plocha nepřesahuje 350 m2, po stavební úpravě 350 m2 přesáhne. V jaké sazbě DPH nám budou dodavatelé stavebních prací fakturovat ?
Vydáno: 24. 01. 2011
Společnost s r. o., měsíční plátci DPH, vedeme PÚ. V září jsme vystavili dobropis, ale zapomněli jsme ho zahrnout do Přiznání k DPH. Mohu uplatnit odpočet DPH z dobropisu nyní v řádném přiznání nebo musím podávat dodatečné?
Vydáno: 24. 01. 2011
OSVČ, plátce DPH má mimo jiné činnosti provize z prodeje určitého zboží. Obchod funguje tak, že zákazník si objednává zboží přímo od zahraniční firmy (má sídlo v Slovinsku). OSVČ pak dostává provize z tohoto obchodu přímo od zahraniční firmy. 1. Chápu správně, že na základě § 9 odst. 1 ZDPH je místem plnění - místo sídla zahraniční firmy, tzn. česká OSVČ vystaví doklad na provizi bez DPH s odkazem na Evropskou směrnici a DPH dodaní zahraniční firma ve Slovinsku? Protože dopředu neví výši provize, lze vystavit měsíční daňový doklad a DUZP by bylo k poslednímu dni daného měsíce? 2. Jestliže je ve Slovinsku provozovna firmy z USA a služba je poskytnuta provozovně, platí stejná pravidla? 3. DPH na vstupu, které souvisejí s touto činností - lze z nich uplatňovat nárok na odpočet DPH? 4. Nakoupené zboží ze Slovinska, které je poté rozdáváno coby vzorek - nepodléhá clu, je daňovým výdajem a DPH se uplatní na vstupu i výstupu?
Vydáno: 24. 01. 2011
FO, plátce DPH, vede DE. Po vloupání do prodejny ve 12/2009 vznikla škoda na zařízení prodejny 4 700 Kč bez DPH a došlo k odcizení zboží za 45 000 Kč bez DPH. Policie pachatele nedopadla a uzavřela šetření a v 2/2010 nastalo plnění pojišťovny ve výši 44 700 Kč (spoluúčast 5 tisíc Kč). Jak vše zaúčtujeme z pohledu daně z příjmů, DPH, jak tato skutečnost ovlivní příjem a výdej zásob. K další krádeži došlo 10/2010, zničené mříže, rozbité okno, krádež zboží za 3.000 Kč bez DPH, podnikatel škodu nenahlásil policii, (pojišťovna by vzhledem ke spoluúčasti 5000 Kč neposkytla plnění), jak škoda a ukradené zboží ovlivní DPH, stav zásob i daň z příjmů.
Vydáno: 12. 01. 2011
FO, plátce DPH, vede DE, je bez zakázek, nemá neuhrazené pohledávky ani závazky, jen odepisuje majetek (zařazený 2008). Od 1. 12. 2010 přerušil činnost a zaregistroval se na Úřadu práce. Znovu by měl začít provozovat živnost - zednictví, pokud budou zakázky, od 1. 4. 2011. Jak ukončíme daňový rok z pohledu daně z příjmů a DPH? Na co si máme dát pozor?
Vydáno: 12. 01. 2011
Podnikatel - FO - zemědělství, plátce DPH, daňová evidence. V r. 2010 podnikatel zemřel, nikdo z dědiců nebude v podnikání pokračovat. V obchodním majetku je zahrnutý traktor - ještě neodepsaný a ještě jeden zemědělský stroj - již odepsaný. Při nákupu obou strojů byl uplatněn nárok na odpočet DPH. Jaký je správný postup při podání přiznání? - daň z příjmů i DPH.
Vydáno: 22. 12. 2010
Naše firma vede účetnictví a provádí silniční motorovou dopravu. Mimo klasickou dopravu vlastními automobily provádíme také zprostředkování dopravy prostřednictvím jiných dopravních firem. U těchto dodavatelů je objednána doprava, kterou fakturují přímo naší firmě a my dále fakturujeme (s připočtenou provizí podle toho jak se podaří dojednat - není vždy stejná) zákazníkovi, který si dopravu objednal u nás. Fakturaci provádíme s datem zdanitelného plnění, kterým je datum vystavení faktury od dodavatele. Takže někdy je doprava provedená v předcházejícím měsíci fakturovaná s datem plnění měsíce následujícího dle vystavené faktury od dodavatele. Do tohoto období je také účtována faktura od dodavatele. Vysvětlujeme to tím, že službu „zprostředkování dopravy“ považujeme za uskutečněnou až při obdržení dodavatelské faktury a následnému vyfakturování zákazníkovi. Je tento postup správný z hlediska DPH?
Vydáno: 22. 12. 2010
Naše firma, plátce DPH, provozuje veřejné tábořiště. Jednou s činností tábořiště je celosezónní pronájem míst pro karavany. Protože se jedná o pronájem neplátcům DPH, může být tento pronájem osvobozen od DPH bez nároku na odpočet a následně DPH kráceno koeficientem? Nebo se jedná o pronájem plochy k parkování a musí být účtováno s DPH?
Vydáno: 22. 12. 2010
Firma, která je registrovaná k DPH, musí podávat daňové přiznání, i když si DPH neuplatňuje?
Vydáno: 22. 12. 2010
Jsme společnost, která se zabývá nákupem, prodejem a vymáháním pohledávek. Jelikož se jedná o hlavní činnost společnosti, musíme na pohledávky vytvářet zákonné opravné položky? Firma má spousty pohledávek, které jsou přihlášeny u soudu, v insolvenčním řízení nebo také promlčené. Z důvodu velkého množství je problém sestavovat opravné položky, proto se pohledávky odepisovaly buď daňově nebo nedaňové podle kritérií stanové zákonem. Prosila bych o bližší vysvětlení § 24 odst. 14 zákona o daních z příjmů, zvláště větu obsahující uplatnění výdaje (náklad) nejdéle ve 3 bezprostředně následujících zdaňovacích obdobích..... Jak vytvořit zápočet postoupených pohledávek tak, aby nebyl daňový dopad žádný nebo minimální? Zápočet o postoupení pohledávek by bylo mezi třemi subjekty v řádě xxxmil.Kč.Firma 1 má závazek vůči firmě 2, od které pohledávky koupila a chce je postoupit na jinou firmu 3, za kterou ji vznikne pohledávka a třetí firmě vznikne závazek vůči první. Jaké je možné řešení?
Vydáno: 16. 12. 2010
Manželé mají nemovitost v bezpodílovém spoluvlastnictví a v této nemovitosti podnikají. Manžel má vinotéku, nakupuje a prodává víno, má IČ. Manželka provozuje restauraci a bar na své IČ. V těchto prostorách samozřejmě podává a prodává hostům víno, které si „bere“ z vinotéky manžela. Každý z manželů podává samostatné daňové přiznání. Ráda bych tento stav co se týče výdajů trochu narovnala. Může manžel přefakturovat v pořizovací ceně manželce odebrané víno?
Vydáno: 11. 11. 2010
Společnost s r. o. má v majetku osobní automobil, který využívá ke služebním jízdám pro společnost pouze jednatel této spol. s r. o. Jednatel nemá se společností uzavřenou žádnou pracovní ani mandátní smlouvu, nepobírá ani žádnou odměnu za výkon funkce. Všechny tyto jízdy jsou evidovány v knize jízd. Je možné dávat PHM do nákladů a uplatňovat DPH?
Vydáno: 13. 09. 2010
Cestovní agentura spol. s r. o. - plátce DPH. Jakým způsobem a podle jakého paragrafu se odvádí DPH v případě když cestovní agentura zprostředkuje ubytování v EU plátci DPH nebo neplátci DPH v ČR. Potřebuji vysvětlit všechny varianty plátců a neplátců na vstupu a výstupu v EU i ČR.
Vydáno: 20. 08. 2010