Marie Valíková

  • Článek
Naturální bonus - společnost s r. o. Marie Valíková Společnost s r. o. se zabývá prodejem zboží. Může naše společnost prodávat zboží za 1 Kč, např. k nákupu psacího...
Vydáno: 07. 04. 2011
Společnost s r. o. se zabývá prodejem zboží. Může naše společnost prodávat zboží za 1 Kč (důvodem je nalákání zákazníka, snaha prodat zboží). Myslím tím, že např. k nákupu psacího stolu dostane zákazník (není spojená osoba) židli za 1 Kč atd. Byl by tento postup z hlediska zákona o dani z příjmů a DPH možný? Bude náklad na nákup židlí daňově uznatelný v plné výši a bude možno si odpočítat DPH? Při prodeji bychom zdaňovali a odváděli DPH jen 1 Kč nebo bychom museli jít na cenu obvyklou?
Vydáno: 04. 03. 2011
S partnerem nejsme svoji a každý podáváme daňové přiznání. Já protože pronajímám byt, na kterém mám hypotéku. Myslíte, že si mohu něco odečíst, pokud jsem byla celý loňský rok na mateřské? Má smysl to vůbec dávat účetní?
Vydáno: 04. 03. 2011
Musí fyzická osoba zdanit příjem. FO podniká dle § 7 a má příjmy ke zdanění, v roce 2009 prošla kurzem a získala licenční číslo k pojišťování. Za rok 2010 měla provizi z pojištění do 20 000 Kč musí tuto částku zahrnout do daňového přiznání nebo je částka do 20 000 Kč osvobozená jako příležitostná činnost. Provizi získala za pojistky přepracované pro svou vlastní rodinu a neplánuje, že se bude pojišťovnictví věnovat.
Vydáno: 16. 02. 2011
Lze daňově uplatnit náklady na vlakovou jízdenku, kterou chceme proplácet našim potencionálním klientům při cestě z Prahy do místa realizace našeho developerského projektu? Tímto způsobem chceme klientům ukázat snadnou dostupnost našeho projektu.
Vydáno: 16. 02. 2011
Může si zaměstnanec uplatnit odpočet zaplacených příspěvků na flexibilní životní pojistku, pokud jsou v pojistné smlouvě uvedeny ještě další pojištěné osoby - děti? Dále v jaké výši uplatnit příspěvky, pokud pojistná smlouva byla uzavřena 1. 12. 2010 a Potvrzení o zaplaceném pojistném pojišťovna vystavila na 12 000 Kč? Je nutné v tomto případě vypočítat pouze uplatnitelný podíl za dobu trvání pojištění (za prosinec)? Tato potvrzená částka ani neodpovídá sjednanému měsíčnímu pojistnému.
Vydáno: 16. 02. 2011
Máme pronajaté prostory k podnikání, kde platíme zálohy na energie. Mám dotaz k sazbě DPH při přeúčtování spotřeby za plyn. Majitel domu nám fakturuje vyúčtování se základní sazbou DPH 20 %. Domnívám se ale, že se nejedná o přeúčtování plynu, ale o dodávku tepla, kde by měla být snížená sazba DPH 10 %. Vlastník budovy má v budově vlastní plynový kotel, prostřednictvím kterého poskytuje nájemcům nebytových prostor teplo (smlouvu na dodávku plynu uzavřel pronajímatel (vlastník budovy) s dodavatelem, plynárenskou společností, která je rovněž plátcem daně). Má správně vyúčtovat teplo se sníženou 10% sazbou DPH? Kdy se tedy použije základní sazba? Nenapadá mne tedy případ, kdyby přeúčtování plynu nebylo dodáním tepla. Nebo se mýlím?
Vydáno: 27. 01. 2011
Společnost s r. o. se chce vypořádat s odcházejícím společníkem, který už není ve společnosti zaměstnancem tak, že mu chce darovat osobní automobil. Tento automobil je zcela daňově i účetně odepsán a nebyl u něj uplatněn ani nárok na odpočet DPH. Může s.r.o. takto postupovat? Domnívám se, že dle uvedeného příkladu s.r.o. nebude nic dodaňovat. Příjemce daru jen podá daňové přiznání na daň darovací dle vypracovaného znaleckého posudku. Tento znalecký posudek zaplatí s. r. o. a předpokládám, že pro s.r.o. to nebude daňově uznatelný výdaj. Je to správně?
Vydáno: 20. 01. 2011
Podnikatel, FO vedoucí DE, plátce DPH, si koupil v roce 2008 byt do svého osobního vlastnictví (ne do obchodního majetku - soukromě) za 1 000 000 Kč. V roce 2010 byt prodal za cenu 800 000 Kč. Předpokládám, že v daňovém přiznání za rok 2010 (DPFO) se v § 10 uvede příjem 800 000 Kč, výdej 800 000 Kč a ke zdanění 0 Kč. Co se týká DPH, tak doufám, že je prodej osvobozen. Je to tak?
Vydáno: 20. 01. 2011
FO, plátce DPH, má ve stavu skladové zásoby (příjem zásob i z roku 1996-2000): náhradní díly na kopírky, (kopírky, které byly původně určené k repasi, ale není o ně zájem, jsou staré), dále zásoby kancelářských potřeb (např. vyschlé náplně do propisek, vyschlé fixy atd.). Ovlivní vyřazení (likvidace) těchto zásob daň z příjmů a DPH. Jakým způsobem můžeme likvidaci těchto zásob dokladovat případné KO z FÚ?
Vydáno: 18. 01. 2011
Společnost s r. o. vedoucí účetnictví, plátce DPH, jediný společník a zároveň jednatel. Za jakých podmínek může jednatel s. r. o., který má sídlo firmy v rodinném domě a využívá jednu místnost jako kancelář, uzavřít s manželkou smlouvu o pronájmu za tento prostor? Manželé jsou spoluvlastníky uvedené nemovitosti, zúžení společného jmění není provedeno. Jaké jsou daňové aspekty (daň z příjmů, DPH) - manželka nepodniká, je v řádném starobním důchodu.
Vydáno: 18. 01. 2011
OSVČ, plátce DPH vedoucí účetnictví. Je daňově účinná daň silniční zaplacená za vozidlo užívané podnikatelem? Vozidlo není ani nebylo zařazeno v obchodním majetku podnikatele, nebylo pořizováno na leasing, nákladově je jen prostřednictvím cestovních příkazů uplatněna základní náhrada a náhrada za spotřebované PHM, jiné náklady neuplatněny. Vozidlo je užíváno i pro soukromé účely. Může podnikatel uplatnit silniční daň do daňových nákladů nebo se v tomto případě jedná o daň zaplacenou za jiného poplatníka, a tudíž daňově neúčinnou? V technickém průkazu není vozidlo zapsáno na IČO, ale na RČ.
Vydáno: 18. 01. 2011
Na dokladu o nákupu počítače není uvedeno jméno OSVČ, ale jméno jejího manžela. Počítač slouží OSVČ pro její podnikatelskou činnost. Může tento nákup daňově uplatnit, přestože doklad není na její jméno ale na manžela.
Vydáno: 31. 03. 2010