Ing. Ariana Bučková

Forma ÚJ: s. r. o., vede tedy účetnictví, plátce DPH. SRO má ve vlastnictví domy, rozčleněné na bytové jednotky. Výnosy tvoří nájemné z těchto bytů. Tyto výnosy jsou osvobozeny od DPH, takže v přiznání DPH pouze vykazuji výši těchto osvobozených plnění, řádek 50. Předmětem DPH na výstupu jsou pouze (výší zanedbatelné)výnosy z pronájmu ostatního zařízení bytů, kde uplatňujeme DPH 20% na výstupu. Náklady tvoří opravy, případně TZ domů a jednotlivých bytů, dále náklady na obstarání správy nemovitostí. Jiné fakturované náklady firma de facto nemá. Faktury s náklady výše uvedenými, vystavené plátci DPH, vůbec nezahrnuji do přiznání DPH, ani se tedy nijak neobjevují v deníku DD, protože se vztahují k osvobozeným plněním. Postupuji takto správně?
Vydáno: 12. 09. 2011
Co se stane v situaci, když SRO z dotazu 01 musí přefakturovat náklad (od plátce DPH) svému dodavateli opravy domu (též plátci DPH) a není to dodavatelem opravy domu způsobená škoda. Tzn. na vstupu si SRO DPH z posléze přefakturovávaného nákladu neuplatní, protože ten se vztahuje k osvobozeným plněním na výstupu. Musí však přefakturaci provést s DPH na výstupu? A jak by se věc měla, kdyby se jednalo o přefakturaci škody způsobené dodavatelem opravy domu?
Vydáno: 12. 09. 2011
Jsem OSVČ, plátce DPH. V r. 2010 jsem použil paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč měsíčně. Daňové doklady na PHM jsem vedl během roku jako nedaňové výdaje v DE a uplatňoval jsem nárok na odpočet DPH z těchto dokladů. Teď jsem se dozvěděl, že jsem paušál použil neoprávněně, z důvodu uzavřené smlouvy o výpůjčce, protože jsem si vzal na koupi auta úvěr. Rozdíl mezi paušálem a skutečnými výdaji na PHM je malý. 1) Jak bude postupovat kontrola z FU? Paušální výdaje mi neuzná. Zohlední mi ale, daňově, skutečné výdaje na PHM, které mám vedeny v DE jako nedaňové? Nebo budu muset dodanit celých 60 000 Kč? Nebo bude nejlepší udělat dodatečné daň. přiznání? 2) Předpokládám, že i když se jedná o výpůjčku, tak si mohu z daň dokladů za PHM odečíst DPH. 3) Náhrada za spotřebované PHM se rozumí skutečně nakoupené PHM nebo výpočet průměrné spotřeby vynásobené průměrnou cenou PHM, která je stanovena vyhláškou na příslušný rok?
Vydáno: 18. 08. 2011
  • Článek
Změna výše platby daně z nemovitostí JUDr. Ing. Ariana Bučková Je nějaká možnost změny výše platby daně z nemovitostí v následujícím případě? Podávala jsem přiznání v roce 2002, v...
Vydáno: 03. 03. 2011
Právnická osoba, s. r. o., plátci DPH a vedoucí účetnictví. Naše firma koupila automobil, který hned věnovala do soutěže (186 tis. Kč bez DPH + 37 tis. Kč DPH). Jak zaúčtovat přijatou fakturu za automobil? V soutěži nikde není propagováno jméno naší firmy, soutěž jsme neorganizovali. Jsme povinni odvést DPH a ještě nějakou jinou daň, např. darovací, nějakou výherní...?
Vydáno: 16. 02. 2011
Je nějaká možnost změny výše platby z nemovitosti v následujícím případě. Podávala jsem přiznání v roce 2002, v roce 2001 jsme zakoupili bytovou jednotku v panelovém domě.Jak jsem se dočetla, v roce 2000 bylo vypuštěno z původního znění zákona vymezení podlahové plochy bytu ,slova „ místnosti které tvoří“a zapříčinilo to řadu zmatků, poněvadž se do plochy začaly započítávat i lodžie, balkony a sklepy. Do kupní smlouvy nám je uvedli jako součást plochy bytu a tudíž i z těchto prostor je nám daň vyměřena. Je paradox, že bytové jednotky stejné, ale podávající přiznání později, platí daň např. o 300,- Kč menší, do podl. plochy jim to započítáno nebylo.Vzhledem k tomu, že daně se neustále zvyšují,tento rozdíl se bude také neustále zvyšovat.Předpokládala bych, že za stejný byt ve stejné lokalitě mají platit všichni stejně. Týká se to všech zde bydlících.
Vydáno: 16. 02. 2011
Společnost s r. o. nákladní autodoprava vlastní několik nákladních vozů. V některých měsících je málo práce a z toho důvodu některá vozidla celý měsíc nejsou v provozu. Musí se i v těchto měsících, kdy vozidlo celý měsíc nevyjelo platit silniční daň?
Vydáno: 21. 12. 2010
Společnost s r. o., plátce DPH pronajímá byty ve svém domě. Nájemníkům fakturuje vodu a telefonní služby (dle vodoměrů a telefony dle počítadla v ústředně), plyn a elektřinu si platí přímo ČEZu a plynárně. Musí se účtovat k čistému nájemnému DPH a pokud ano v jaké výši?
Vydáno: 20. 09. 2010
FO v DE, neplátce DPH, pronajímá byt, který má v osobním vlastnictví a který nemá zahrnut do obchodního majetku. Jeho roční obrat z podnikatelské činnosti se pohybuje kolem 800.000 Kč, nemá povinnost se registrovat jako plátce DPH. Byt, který pronajímá a příjem daní podle par. 9 se pohybuje ročně kolem 150.000 Kč. V případě, že by součet příjmů z podnikání a příjmů dle § 9 překročil 1 mil. Kč, musí se zaregistrovat jako plátce DPH nebo příjem z pronájmu se do obratu pro povinnou registraci k DPH nezahrnuje?
Vydáno: 20. 09. 2010
1. Společnost s r. o. koupila 10. 10. 2009 od neplátce DPH osobní automobil.V červenci 2010 osobní automobil prodá rovněž neplátci DPH. Je správně vystavená faktura na prodej auta s DPH a DPH odvedeno? 2. Společnost s r.o. koupila v roce 2007 osobní automobil od fyzické osoby. V červenci osobní automobil prodá. Faktura je vystavena bez DPH. Je tento postup správný?
Vydáno: 02. 08. 2010
Jsem fyzická osoba, pronajímám bytové prostory (§ 9), o pronájmu účtuji podvojně. Mohu do nákladů zahrnout použití automobilu druhého z manželů (benzín + kilometrovné)? Vztahuje se na takto použitý automobil silniční daň? Automobil není nikde zahrnut v obchodním majetku.
Vydáno: 14. 07. 2010
Náš zaměstnanec a jeho dcera jsou zaměstnáni v naší firmě. Zaměstnanec na hlavní pracovní poměr, dcera na Dohodu o provedení práce (do 31. 12. 2010). Dcera v květnu ukončila střední školu maturitní zkouškou. Zatím ještě neví, zda bude po prázdninách dále studovat. Můžeme uplatňovat jejímu otci, který je u nás zaměstnán, daňové zvýhodnění i za měsíce 6-8/2010 a dceři uplatnit slevu na studenta také za období 6-8/2010?
Vydáno: 14. 07. 2010