Ing. Zdeněk Morávek - strana 3

Jsme s. r. o. a chceme založit FKSP. Jaké jsou přesně podmínky zřízení, kolik % se může spořit a jak se účtuje?
Vydáno: 07. 08. 2023
Jsme základní škola, příspěvková organizace. Ke dni 28. 8. 2023 byl zaměstnankyni přiznán předčasný starobní důchod. Její pracovní poměr skončí 27. 8. 2023. Lze zaměstnankyni udělit věcný dar z FKSP a odměnu poskytovanou dle § 224 zákoníku práce, i když se jedná o předčasný důchod?
Vydáno: 01. 08. 2023
  • Článek
Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, tedy tzv. konsolidační nebo ozdravný balíček, tvoří nejvýznamnější část opatření ke snižování strukturálního deficitu státního rozpočtu a konsolidaci veřejných financí, přičemž se soustředí na ta témata, která vyžadují legislativní řešení ve formě změny zákona a která nejsou řešena v rámci samostatných projektů. Návrh zákona je souborem novel 63 zákonů, jedná se tedy o mimořádně rozsáhlý materiál.
Vydáno: 26. 07. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku se podíváme na změny předpisů, ke kterým došlo v první polovině letošního roku. Projdeme si nové zákony zveřejněné ve Sbírce zákonů, podíváme se na změny v sociálním pojištění i na nový pokyn GFŘ č. D-59 a další informace zveřejněné na portálu Finanční správy.
Vydáno: 07. 07. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku si projdeme změny předpisů, ke kterým došlo v první polovině letošního roku. Kromě nových zákonů zveřejněných ve Sbírce zákonů se podíváme na změny v sociálním pojištění i na další informace týkající se zejména obcí.
Vydáno: 21. 06. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom se věnovali problematice stravování zaměstnanců u příspěvkových organizací, a to jak v případě příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky, tak státních příspěvkových organizací.
Vydáno: 13. 06. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku se podíváme na změny předpisů, ke kterým došlo v první polovině letošního roku. Projdeme si nové zákony zveřejněné ve Sbírce zákonů, podíváme se na změny v sociálním pojištění i na nový pokyn GFŘ č. D-59 a další informace zveřejněné na portálu Finanční správy.
Vydáno: 13. 06. 2023
Jsme základní škola (zřizovatel město) a máme zde fakturu za čištění vzduchotechniky v kuchyni ZŠ (práce 16 200 Kč, materiál 12 200 Kč, doprava 1 200 Kč). Máme účtovat na účet 511 nebo 518? 
Vydáno: 12. 06. 2023
Jsme soukromá MŠ a ZŠ, s. r. o. Chtěla bych se zeptat na zaúčtování faktury za lyžařský kurz/školu v přírodě za pedagogický doprovod za ubytování a stravování pedagogických pracovníků. Bude v tomto případě pro školu stravování pedagogů daňovým nákladem? Pokud ano, budu fakturu účtovat na účet 512 nebo 518?
Vydáno: 29. 05. 2023
  • Článek
V následujícím textu bychom se chtěli věnovat problematice kontrol příspěvkových organizací zřízených krajem a upozornit na současnou praxi kontrolních orgánů, tedy na co se zaměřují a co je aktuálně předmětem kontrol. Ačkoliv samozřejmě nebudeme uvádět konkrétní údaje a informace z kontrolních protokolů budou zobecněné, neodpustím si poznámku, že se jedná o Ústecký kraj.
Vydáno: 24. 05. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bych chtěl navázat na problematiku ostatních příjmů u poplatníků fyzických osob, tedy příjmů podle § 10 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), kterou jsme řešili v minulém čísle, a vrátit se k výkladu těch otázek, na které v předchozím příspěvku již nezbyl prostor.
Vydáno: 02. 05. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom se blíže věnovali problematice drobného dlouhodobého majetku jako jedné z kategorií dlouhodobého majetku.
Vydáno: 20. 04. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom se blíže podívali na problematiku ostatních příjmů u poplatníků daně fyzických osob, tedy příjmů podle § 10 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a to i v souvislosti s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání za rok 2022.
Vydáno: 05. 04. 2023
Jsme zdravotnické zařízení s. r. o., podnikáme v oboru zubního lékařství, zaměstnáváme zubní lékaře. Letos v lednu k nám na praxi nastoupila studentka, která studuje akreditační kurs zubní instrumentářky. Tento kurs je akreditovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR. Žákyně nestuduje střední, ani vysokou školu, nýbrž studuje kurs ve společnosti, která je právnickou osobou a zabývá se poskytováním akreditovaných a kvalifikačních kurzů pro oblast zdravotnictví, sociální sféru, management, pedagogiku a osobnostní rozvoj. My máme s touto právnickou osobou uzavřenou dohodu o praxi – o spolupráci při praktickém vyučování ve smyslu zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších přepisů, ve smyslu vyhlášky č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělání v konzervatoři a vyhlášky č. 394/1991 Sb., o postavení, organizaci a činnosti fakultních nemocnic, ve znění pozdějších předpisů. Místem konání jsou naše jednotlivé ordinace praktických zubních lékařů a doba plnění je pro danou studentku sjednána na 272 hodin. Praktické vyučování je vedeno naším odborným lékařem a vedeme si knihu docházky. Můžeme v tomto případě využít odpočet na podporu výdajů vynaložených na žáka ve výši 200 Kč za hodinu praktického vyučování na pracovišti poskytovatele v souladu s § 34h zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, pokud máme uzavřenu smlouvu s výše uvedenou právnickou osobou, byť to není škola? Dle § 34 odst. 2 zákona o daních z příjmů se odborným vzděláváním pro účely odpočtu na podporu odborného vzdělávání rozumí vzdělávací činnost v rámci a) praktického vyučování ve středním vzdělávání podle školského zákona nebo odborné praxe ve vyšším odborném vzdělávání podle školského zákona uskutečňovaná na pracovišti osoby, která má oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělání a uzavřela s právnickou osobou vykonávající činnost střední školy nebo vyšší odborné školy smlouvu o obsahu a rozsahu praktického vyučování nebo odborné praxe a o podmínkách pro jejich konání. Podle čeho zjistíme, že daná právnická osoba splňuje právě tuto podmínku – vykonává činnost střední školy – a my můžeme využít výše uvedený odpočet?
Vydáno: 27. 03. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom zrekapitulovali základní fakta k podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob za zdaňovací období roku 2022. Zaměřili bychom se, vzhledem k okruhu čtenářů, na neziskové poplatníky.
Vydáno: 22. 03. 2023
  • Článek
Vzhledem k blížícímu se termínu účetních závěrek bychom se v následujícím příspěvku zaměřili na shrnutí problematiky účetní závěrky u vybraných účetních jednotek, které účtují v souladu s vyhláškou č. 410/2009 Sb. , kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „prováděcí vyhláška“).
Vydáno: 14. 03. 2023
Škola (příspěvková organizace města) zřídila kdysi spolek, resp. ho zřídili lidé, kteří chtěli dělat akce pro děti a to mimo školu. Nyní dostala tato organizace přidělenou datovou schránku. Jaké jsou povinnosti tohoto spolku? Jakým způsobem se ujmout "vedení spolku" neb již jeden člověk - předseda nežije a ostatní dva se tomu již věnovat nechtějí. Jakým způsobem je možné stanovit "nové vedení", resp. kolik musí či nemusí mít členů? Musí vést spolek účetnictví nebo postačí evidence příjmů a výdajů? Spolek byl zřízen kdysi pro účely konání akcí pro děti - dětský karneval, dětský den, tj. eviduje nějaké příjmy a výdaje. Musí spolek podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob? Kam se případně (na jakou instituci) musí hlásit změny vedení, dávat na kontrolu doklady (účetnictví) atd.? Děkuji za odpověď, jak postupovat ve věci vedení spolku a z toho vyplývajících povinností - účetních a daňových.
Vydáno: 13. 03. 2023
Lze uplatnit daňové zvýhodnění na dceru našeho zaměstnance za červenec a srpen (dobu prázdnin), pokud v červnu úspěšně vykonala maturitní zkoušku, po celý červenec i srpen byla výdělečně činná (měla DPP nad 10 000 Kč za měsíc) a od září nastoupila do jednoletého kurzu cizích jazyků s denní výukou (dle § 12/1/f zákona č. 117/1995 Sb.)? Dle § 13/3 by to v tomto případě bylo možné jen pokud by se dcera stala studentem vysoké školy v tom samém kalendářním roce. Opravdu tedy při přestupu ze SŠ na jednoletý jazykový kurz nelze v případě výdělku daňové zvýhodnění za prázdniny uznat? Stejná situace by byla v případě přestupu ze SŠ na jinou SŠ, případně na VOŠ?
Vydáno: 13. 03. 2023
Jsme domov se zvláštním režimem, příspěvková organizace, jehož zřizovatelem je Krajský úřad. Máme vlastní jídelnu, kam se chodí stravovat pouze naši uživatelé a naši zaměstnanci. Ve výjimečných případech se stane, že si zaměstnanec nahlásí na poslední chvíli dovolenou nebo nečekaně onemocní a oběd si na první a druhý den nestihne odhlásit. Ve vnitřních směrnicích máme, že zaměstnanec má nárok na jeden oběd za sníženou cenu po odpracování nejméně 3 hodin za směnu. Jak máme tedy postupovat, pokud se nám stane takovýto případ? Oběd uvařen, zaměstnanec si ho včas neodhlásil. Máme chtít po zaměstnanci plnou cenu oběda 105 Kč - což je cena potravin + režijní náklady (u nás je to 44 Kč potraviny a 61 Kč režie)? Nebo máme chtít po zaměstnanci doplatit do pokladny pouze cenu potravin 44 Kč? Jelikož se nám to stalo právě nyní po několika letech, nejsme si jistí, která varianta platí. 
Vydáno: 02. 03. 2023
Limit pro stravenkový paušál v roce 2023 je uváděn do 107,10 Kč (částka osvobozená od daně). Je u všech typů zaměstnavatelů, tj. státní správa a statní zaměstnavatelé stejný? Protože výše stravného v limitu 5 až 12 hodin je u státní správy 129 Kč až 153 Kč, což mi odpovídá 70 % z 153 Kč = 107,10 Kč, Ale u skupiny „ostatní zaměstnavatelé“, která má jednu sazbu, a to 129 Kč, by byla částka stravného 70 % = 90,30 Kč. 
Vydáno: 24. 02. 2023