Tereza Krupová - strana 2

  • Článek
Ve slovníčku pojmů, které přinesl nový zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „NOZ “), jsme se dotkli již celé řady věcných i terminologických novinek. V dnešním díle bude prostor věnován pojmu závdavek a jeho odlišení od zálohy. Dále si objasníme princip kvitance. Všechny tři pojmy se týkají smluv a jejich uzavírání.
Vydáno: 19. 11. 2014
  • Článek
1)V posledních dílech slovníčku pojmů jsme se s tématem svěřenských fondů, správy cizího majetku a věcných břemen pohybovali v části třetí, absolutních majetkových právech, zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „NOZ “). Dnešní článek nás vrátí do čtvrté části zákoníku, tedy do relativních majetkových práv, konkrétně do práva smluvního. Řeč bude o některých nově pojmenovaných smluvních typech. O pachtu a výprose již bylo podrobně pojednáno v časopisu Účetnictví v praxi č. 4/2014 na str. 23. Předmětem tohoto textu budou pojmy společnost, odvážné smlouvy a zájezd.
Vydáno: 18. 09. 2014
  • Článek
1)V minulém díle slovníčku pojmů jsme se zaměřili na třetí část zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „NOZ“), absolutní majetková práva. Předmětem našeho zájmu byla věcná práva k cizím věcem, konkrétně služebnosti a reálná břemena. V dnešním díle ve třetí části zákoníku zůstaneme, pozornost bude věnována novince - správě cizího majetku, která byla autory do věcných práv zařazena. Ozřejmíme si pojmy prostá a plná správa cizího majetku, beneficient, péče řádného hospodáře, svěřenský fond, obmyšlený a další.
Vydáno: 08. 07. 2014
  • Článek
1) V minulých dílech slovníčku pojmů, které přinesl zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále také „NOZ “) jsme se pohybovali na poli tzv. relativních majetkových práv. Relativní majetková práva, která se týkají především závazků, jsou upravena ve čtvrté části NOZ . Dnešní díl nás vrátí o jednu část zpět, jelikož pojmy služebnosti a reálná břemena nalezneme ve třetí části NOZ , která se nazývá absolutní majetková práva. Konkrétně jsou služebnosti a reálná břemena upravena pod souhrnným názvem věcná břemena v § 1258 a následujících.
Vydáno: 23. 04. 2014
  • Článek
1)V minulém díle slovníčku pojmů v novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. - dále jen „NOZ“) jsme podrobně rozebírali nájem a pacht. Tento článek na předchozí text do jisté míry navazuje; jeho předmětem jsou zbylé smluvní typy, které NOZ souhrnně řadí do skupiny Přenechání věci k užití jinému (§ 2189 až 2400 NOZ ). Do této kategorie patří (kromě nájmu a pachtu) také výprosa, výpůjčka, licence, zápůjčka a úvěr. Z těchto smluvních typů lze za novinky považovat pojmy výprosa a zápůjčka. Výprosa je novinkou věcnou, zápůjčka pak novinkou spíše jen terminologickou.
Vydáno: 19. 03. 2014
  • Článek
Rekodifikace soukromého práva, jejímž hlavním pilířem je zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník , běžně nazývaný jako nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), s sebou přináší spoustu věcných změn, ale také celou řadu změn terminologických. Právě na terminologii se zaměřuje tento seriál, jehož cílem je popis některých vybraných institutů, se kterými se setkáváme v dnešní právní úpravě a které byly někdy beze změn a někdy v určité modifikované podobě přeneseny i do právní úpravy NOZ. Cílem je ale i popis nových nebo staronových pojmů a jejich dopadu do právního systému. Snahou seriálu je poukázat na hlavní změny a novinky. Podrobné rozebrání jednotlivých institutů není v jeho rámci možné. Dnešní díl se věnuje úpravě nájmu a jeho nové kategorii, kterou je institut pachtu, respektive pachtovní smlouvy.
Vydáno: 19. 02. 2014