Ing. Dagmar Fitříková - strana 2

  • Článek
S účinností od 1.1.2014 platí změny provedené v rámci zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb. , které postihují i oblast DPH. Součástí těchto změn je mimo jiné i úprava provedená v ustanovení § 56 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH “), která s účinností od 1.1.2014 vymezuje pravidla pro uplatnění osvobození od DPH při dodání vybraných nemovitých věcí. Zásadní změny v této oblasti postihnou zejména převody, resp. dodání, pozemků. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na odlišnosti týkající se převodu, resp. dodání, vybraných nemovitých věcí z pohledu DPH podle právního stavu platného od 1.1.2014 ve srovnání s právní úpravou platnou do 31.12.2013. Zvláštní pozornost je věnována dodání pozemků.
Vydáno: 22. 01. 2014
  • Článek
V roce 2014 budou plátci povinni respektovat změny, které vyplývají z novely provedené zákonem č. 502/2012 Sb. a ze zákonného opatření Senátu zveřejněného ve Sbírce zákonů pod č. 344/2013 Sb. , o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých dalších zákonů. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na důležité změny v oblasti DPH, které mají platit s účinností od 1.1.2014.
Vydáno: 11. 12. 2013
  • Článek
Sestavení daňového přiznání k DPH za poslední zdaňovací období roku 2013 je spojeno se specifickými postupy zejména u plátců, kteří uplatňují u přijatých zdanitelných plnění nárok na odpočet daně v částečné výši. Do této kategorie patří nejen plátci, kteří nebyli založeni nebo zřízeni za účelem podnikání (neziskové subjekty), ale také plátci v pozici obchodních společností a fyzické osoby, podnikatelé, kteří realizují převody nemovitostí a nájmy v režimu osvobození od daně bez nároku na odpočet daně, finanční a pojišťovací činnosti, případně další činnosti osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně. V následujícím měsíci, tj. v termínu do 25. ledna 2014, jsou plátci se čtvrtletním a měsíčním zdaňovacím obdobím povinni sestavit a podat daňové přiznání k DPH za 4. čtvrtletí a prosinec roku 2013. Tento příspěvek si klade za cíl upozornit na správný postup při korekci odpočtu daně, která se uvádí v daňovém přiznání za poslední zdaňovací období roku 2013.
Vydáno: 20. 11. 2013
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2013 platí změny v oblasti fakturace a daňových dokladů iniciované směrnicí Rady 2010/45/EU , na základě které se v této oblasti uplatňování DPH mění směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému DPH. Promítnutí těchto změn do zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDPH"), přineslo v roce 2013 mimo jiné i zrovnoprávnění daňových dokladů v listinné a v elektronické podobě, což umožňuje plátcům v určité míře zjednodušení administrativy a také snížení nákladů na doručování daňových dokladů, pokud odběratel s použitím daňových dokladů v elektronické podobě souhlasí. Problematika týkající se daňových dokladů je obecně předmětem častých dotazů. Tento příspěvek se věnuje otázkám týkajících se použití daňových dokladů v elektronické podobě se zaměřením na doklady ve formátu PDF.
Vydáno: 23. 10. 2013
  • Článek
Problematika poskytování bonusů ve vazbě na postup z pohledu DPH je předmětem častých dotazů. Na odlišnosti při poskytování přímých a nepřímých bonusů z daňového a účetního pohledu byl zaměřen příspěvek zveřejněný v minulém čísle časopisu (Účetnictví v praxi č. 9/2013 str. 22). Cílem tohoto příspěvku je upozornit na problematiku záloh poskytovaných na budoucí bonus. Příklad použitý v textu obsahuje i doporučený postup při zaúčtování tohoto účetního případu.
Vydáno: 18. 09. 2013
  • Článek
Poskytovaní bonusů v návaznosti na rozsah zakoupeného zboží nebo poskytnutých služeb patří mezi standardní nástroje zaměřené na podporu prodeje a motivaci zákazníků. Poskytovatel bonusu může být současně v pozici dodavatele zboží nebo poskytovatele služby (přímý bonus). Pokud bonus poskytuje dodavatel, který odběrateli předmětné zboží, popř. službu, přímo nedodává nebo neposkytuje, hovoříme o tzv. nepřímých bonusech. Problematika poskytování bonusů ve vazbě na postup z pohledu DPH je předmětem častých dotazů. Cílem tohoto příspěvku je proto upozornit na odlišnosti mezi přímými a nepřímými bonusy z pohledu DPH, včetně výkladu týkajícího se správného postupu na straně poskytovatele a příjemce bonusu, pokud se jedná o české plátce. Příklady použité v textu obsahují i doporučený postup při zaúčtování těchto účetních případů.
Vydáno: 21. 08. 2013
  • Článek
V předchozím příspěvku (Účetnictví v praxi č. 7/2013 str. 29) jsme věnovali pozornost srovnání právní úpravy obsažené v českém a slovenském zákoně o DPH, a to v oblasti poskytování služeb mezi českými a slovenskými subjekty. Cílem tohoto příspěvku je zaměřit se na správný postup při uplatňování DPH při poskytování služeb s místem plnění na Slovensku mezi českými plátci, tj. vyhodnocení skutečnosti, které ze smluvních stran vznikne povinnost přiznat daň na Slovensku, včetně odpovědí na otázky týkající se registrace českých subjektů k DPH na Slovensku.
Vydáno: 24. 07. 2013
  • Článek
Mezi českými a slovenskými subjekty jsou uzavírány různé smluvní vztahy mimo jiné i v oblasti poskytování služeb. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na principy, které je český plátce povinen respektovat, pokud uskuteční službu s místem plnění v tuzemsku nebo na Slovensku, popř. je v pozici příjemce služby poskytované slovenským subjektem s místem plnění v tuzemsku (ČR).
Vydáno: 19. 06. 2013
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2013 platí změny provedené v § 56 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDPH"), tj. v ustanovení, které upravuje daňový režim při převodu staveb, bytů a nebytových prostor. Cílem tohoto příspěvku je věnovat se podrobněji změnám v oblasti DPH týkajících se převodu staveb, bytů a nebytových prostor a zejména usnadnit plátcům realizujícím tyto obchodní transakce rozhodování mezi uplatněním osvobození od daně bez nároku na odpočet a možností zvolit režim zdanění. Na konkrétních příkladech jsou vysvětleny dopady rozhodnutí plátce realizovat převod nemovitosti jako plnění osvobozené od daně nebo jako plnění zdanitelné. U vybraných příkladů je uveden i doporučený postup při zaúčtování jednotlivých účetních případů provázejících pořízení a následný prodej nemovitosti.
Vydáno: 23. 04. 2013
Chtěla bych se zeptat na problematiku změn v oblasti daňových dokladů v roce 2013, která byla publikována v časopisu "Účetnictví v praxi č. 3/2013" (str. 15-18, autor Ing. Dagmar Fitříková). V tomto článku je na str. 17 uveden příklad, který se týká daňového dokladu při pořízení zboží z jiného členského státu. Doposud jsme u přijatých faktur z Německa přiznávali DPH na vstupu i výstupu (princip reverse-charge) v měsíci, kdy jsme fyzicky vlastnili daňový doklad. Např. když jsme obdrželi zboží 25. 2. 2013 a daňový doklad jsme obdrželi 6. 3. 2013, DPH jsme přiznali za měsíc březen (postupovali jsme stejně jako u tuzemských zdanitelných plnění - viz § 73, odst. 1, tedy když nemám daňový doklad - neuplatňuji). Z příkladu uvedeného v časopise na str. 17 však dle mého názoru vyplývá, že náš dosavadní postup je s účinností od 1. 1. 2013 chybný, protože bychom nyní měli DPH u reverse-charge přiznat již v únoru, tj. bez ohledu na to, zda máme či nemáme daňový doklad, uplatníme v měsíci UZP. Mohu přiznat DPH o 1 měsíc později s odkazem na to, že jsem počkala na daňový doklad? Je to závažná chyba ? Můžete mi, prosím, upřesnit správný postup ? S mým dotazem souvisí i ustanovení § 25, odst. 1, kde přesně nerozumím povinnosti přiznat daň ve lhůtě 15 dnů po skončení měsíce následujícím po dodání zboží. Jsme měsíční plátci DPH, tedy přiznání podáváme k 25. dni v měsíci za předcházející období. Chápu správně, že osobou neusazenou v tuzemsku je i osoba registrovaná k dani v jiném členském státě EU?  
Vydáno: 02. 04. 2013
  • Článek
Institut ručení za daň nezaplacenou dodavatelem a také zvláštní způsob zajištění daně byly do zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDPH"), zapracovány již s účinností od 1. 4. 2011. Novela ZDPH provedená zákonem č. 502/2012 Sb. přinesla do oblasti ručení za nezaplacenou daň změny, které platí s účinností od 1. 1. a od 1. 4. 2013 v § 109 ZDPH. Pravidla obsažená v § 109a ZDPH, upravující postup při uplatnění zvláštního způsobu zajištění daně, se s účinností od 1. 1. 2013 nemění. Cílem tohoto příspěvku je nejen vysvětlit změny, které platí v oblasti ručení za daň nezaplacenou dodavatelem v roce 2013, ale také upozornit na případná rizika dopadající na příjemce zdanitelného plnění ve vazbě na institut ručení za nezaplacenou daň včetně doporučení, jak tato rizika eliminovat. Na konkrétním příkladu je vysvětlen i postup při uplatnění zvláštního způsobu zajištění daně z pohledu DPH včetně doporučeného postupu při zaúčtování tohoto specifického případu.
Vydáno: 20. 03. 2013
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2013 byly do zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDPH"), zapracovány zásadní změny vyplývající ze směrnice Rady 2010/45/EU , kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému DPH. Účelem úpravy, která platí s účinností od 1. 1. 2013 v oblasti fakturace, je zrovnoprávnění dokladů v listinné a elektronické podobě, včetně zajištění věrohodnosti původu daňového dokladu, neporušenosti jeho obsahu a jeho čitelnosti, přičemž tyto vlastnosti musí být zajištěny po celou dobu od okamžiku vystavení daňového dokladu do konce zákonné lhůty pro jeho uchovávání. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na změny v oblasti fakturace, změny týkající se daňových dokladů a pravidel pro vystavování a uchovávání daňových dokladů pro účely DPH.
Vydáno: 20. 02. 2013
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2013 se zvyšuje snížená sazba DPH ze 14 % na 15 % a základní sazba daně se zvyšuje z 20% na 21 %. Zvýšení obou sazeb daně provedené s účinností od 1. 1. 2013 se dotkne vyúčtování zálohových plateb, zejména vyúčtování dodávek vody, tepla, chladu, elektřiny, plynu, poskytnutí telekomunikačních služeb a služeb spojených s odváděním a čištěním, případně zneškodňováním odpadních vod. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na změny v oblasti sazeb DPH platné od 1. 1. 2013 a popsat z pohledu DPH základní situace, do kterých se plátci daně v roce 2013 v souvislosti s vyúčtováním zálohových plateb (úplat přijatých před uskutečněním zdanitelného plnění) v návaznosti na změny v oblasti sazeb DPH mohou dostat.
Vydáno: 23. 01. 2013
  • Článek
Návrh novely zákona o DPH, kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDPH"), a další související zákony, vrátil Senát Poslanecké sněmovně dne 29. 10. 2012 (sněmovní tisk č. 733/3), včetně pozměňovacích návrhů (usnesení Senátu - tisk č. 733/4). Projednání návrhu tohoto zákona bylo k datu redakční uzávěrky v závěrečné fázi legislativního procesu a termín jeho projednání je stanoven na první polovinu prosince 2012. Pokud Poslanecká sněmovna návrh zákona schválí, bude většina změn navrhovaných v rámci této novely ZDPH platit s účinností od 1. 1. 2013. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na nejdůležitější změny v oblasti DPH. V následujících příspěvcích se budeme věnovat vybraným změnám podrobněji, a to nejen z pohledu DPH, ale i ve vazbě na účetní předpisy.
Vydáno: 12. 12. 2012
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2012 byly provedeny změny v zákoně č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP"), na základě kterých je od uvedeného data možné sjednat dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. V návaznosti na tuto změnu se z pohledu DPH opět diskutuje otázka, zda úplata, která je v souvislosti s přidělením zaměstnance požadována, je předmětem DPH.
Vydáno: 21. 11. 2012
  • Článek
V rámci tohoto příspěvku se budeme zabývat povinnostmi spojenými s poskytnutím služby s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě EU. Příspěvek má za cíl řešit danou problematiku z pohledu DPH se zaměřením na správné vyhodnocení okamžiku vzniku povinnosti přiznat daň na výstupu a zajištění správného postupu při přepočtu cizí měny. Z účetního pohledu se zaměříme na vyhodnocení okamžiku uskutečnění účetního případu a postup při přepočtu cizí měny podle účetních předpisů. V příspěvku jsou zmíněny obecné pojmy a principy postihující danou problematiku z pohledu DPH ve vazbě na účetní předpisy. Vybrané příklady řeší danou problematiku nejen z pohledu DPH, ale obsahují i doporučený postup při zaúčtování přijaté faktury za poskytnuté služby spojené s povinností přiznat daň na výstupu.
Vydáno: 24. 10. 2012
  • Článek
V rámci tohoto příspěvku se budeme zabývat inventarizačními rozdíly, které vznikají u zásob a které jsou spojeny s povinností přiznat daň z přidané hodnoty na výstupu. Příspěvek má za cíl řešit danou problematiku z účetního i daňového pohledu se zaměřením na správné vyhodnocení dne uskutečnění zdanitelného plnění a okamžiku uskutečnění účetního případu. V úvodu příspěvku jsou zmíněny obecné principy postihující danou problematiku z pohledu DPH ve vazbě na účetní předpisy. Jednotlivé příklady řeší danou problematiku z účetního i daňového hlediska a obsahují i doporučený postup při zaúčtování zjištěných inventarizačních rozdílů u zásob.
Vydáno: 19. 09. 2012
  • Článek
S účinností od 1. 4. 2012 byly provedeny změny v § 58 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“). S účinností od uvedeného data se významně mění podmínky pro uplatnění osvobození od daně při poskytování zdravotních služeb. Pouze zdravotní služby vymezené v § 58 odst. 1 ZDPH patří do kategorie plnění osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně a úplata za takto poskytnuté služby není zatížena DPH. Cílem tohoto příspěvku je zaměřit se z pohledu DPH na specifické zdravotní služby, s nimiž se v praxi setkávají plátci zaměstnávající zaměstnance, kteří se v rámci pracovně-právního vztahu podílí na realizaci jejich ekonomických činností. Součástí příkladu, který řeší danou problematiku z pohledu DPH, je i doporučený postup při zaúčtování.
Vydáno: 22. 08. 2012
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2012 je v § 75 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), provedena změna, kterou jsou plátci daně povinni respektovat poprvé po skončení kalendářního roku 2012. V obecné rovině jsme na tuto změnu upozornili v příspěvku věnovaném změnám, které platí v oblasti DPH s účinností od 1. 1. a 1. 4. 2012 (Účetnictví v praxi č. 4/2012 na str. 9). Cílem tohoto příspěvku je zaměřit se blíže na změny provedené v § 75 odst. 4 ZDPH s platností od 1. 1. 2012 včetně srovnání postupu, který byl v uvedené oblasti upraven s účinností do 31. 12. 2011 a od 1. 1. 2012. Součástí příkladů, které řeší danou problematiku z pohledu DPH, je i doporučený postup při zaúčtování.
Vydáno: 25. 07. 2012
  • Článek
Režim přenesení daňové povinnosti („revers charge“ princip) se uplatňuje při poskytnutí stavebních a montážních prací s účinností od 1. 1. 2012. Změny provedené v oblasti poskytování stavebních prací iniciovaly po 1. 1. 2012 řadu otázek a v neposlední řadě i chybných postupů ze strany plátců daně. V předchozím příspěvku, který jsme zveřejnili v minulém čísle časopisu Účetnictví v praxi č. 6/2012 na str. 27, byly prezentovány odpovědi na dotazy týkající se vyhodnocení skutečnosti, na koho se režim přenesení daňové povinnosti při poskytnutí stavebních nebo montážních prací vztahuje. Pozornost byla věnována i postupu při zatřídění vybraných služeb. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na chyby, kterých se plátci v praxi v období od ledna 2012 při aplikaci § 92e zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), dopustili. Z informací uvedených v příkladech z praxe lze dovodit postup, jak případné chyby napravit. Součástí obou příkladů je i doporučený postup při jejich zaúčtování.
Vydáno: 20. 06. 2012